Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-04-18 | Hjelm Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-29 | Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-05-15 | Spidsbjerg Hede, Rømø (Tønder) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-04-18 | Tranestederne |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-04-21 | Hirtshals Øststrand (Hjørring) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-02-04 | Århus, Mosevej |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-04-07 | Ho plantage |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-01 | Hoverdal Plantage |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-28 | Vesteregn (Langeland) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-04-24 | Lodskovvad (Frederikshavn) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-05-08 | Sølsted Mose |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-05-10 | Storåen, Ålborg |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-21 | Nystrup pl. |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-04-06 | EE i Søndervig |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-06-04 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-05-03 | Hirtshals |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-03-25 | Sybergland |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-04-18 | Gribskov |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-06-12 | Gråhede (Grathe Hede) (Silkeborg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-04-21 | Hirtshals Øststrand (Hjørring) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-04-11 | Tane Sø og Nørrekær (Varde) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-07-20 | Skagen |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-05-19 | Frøslev Plantage (Aabenraa) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-04-19 | Holløse Bredning |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-01 | Slagballe Plantage (Horsens) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-04-29 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-04-06 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-05-13 | Grenen |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-12-27 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-01-15 | Gribskov, nordlige del |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-04-03 | Blåvand |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-05-19 | Skagen |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-07-31 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-04-08 | Filsø, Porsmose Bjerge (Varde) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-01-02 | Morud Skov |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-02-23 | Rønne, Fyldområde |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-05-15 | Grenen |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-07-27 | Grenen, Skagen |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-04-22 | Egsmark |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-04-29 | Vigersted Mose (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-28 | Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-01-30 | Stabrand |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-05-08 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-05-18 | Grenen, Skagen |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-05-06 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-29 | Tirstrup Lufthavn |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-03-17 | Storskov v Korinth |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-10-22 | Omø agerland syd |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-04-07 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-05-08 | Sølsted Mose, Tønder |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-11 | Hundested |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-05-03 | Vejlby Fed, F |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-05-20 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
60 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-20 | Tornelund V. f. Haslev |
61 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-04-10 | Gilbjerg Hoved |
62 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-05-26 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
63 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-04-20 | Kalø slotshalvø (Syddjurs) |
64 | Kim Duus | 232 | 2023-02-15 | Solbjerg Engsø |
65 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
66 | Flemming Thomasen | 230 | ||
67 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-02-02 | Skygge Å |
68 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-04-29 | Vråby Plantage, Rømø (Tønder) |
69 | Tommy Kaae | 225 | 2023-02-05 | Årslev Engsø (Århus) |
70 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-06-25 | Bøtø |
71 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-15 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
72 | Stefan Sturup | 224 | 2023-08-12 | Søvang (Dragør) |
73 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-04-22 | Tranbjerg (Århus) |
74 | Elly Hansen | 224 | 2023-04-17 | Sølsted mose |
75 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-14 | Værnet |
76 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-10-28 | Nordstrand, Skagen |
77 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-06-10 | Kjul strand |
78 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-04-29 | Albæk bro til Gjaldbæk, enge ved (Ringkøbing-Skjern) |
79 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-05-14 | |
80 | Søren Jepsen | 220 | ||
81 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-02-21 | Opfyldningen ved Rønne Havn |
82 | Poul Krag | 219 | 2023-02-28 | Borbjerg Plantage |
83 | Conny Jensen | 218 | 2023-04-19 | Nordstrand, Skagen |
84 | Casper Pedersen | 218 | 2023-05-25 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
85 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-07-10 | Sønderlem vig |
86 | Søren Tanderup | 215 | 2023-12-14 | Årslev Engsø, Århus |
87 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-04-23 | Tisvilde Hegn |
88 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-02-09 | kaløgrå |
89 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-01-28 | Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs) |
90 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-07-07 | Sønderho Gamle fuglekøje (Fanø) |
91 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-04-07 | Lille Ibjerg sø |
92 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-05-08 | Tværmose |
93 | Valdemar Juul | 210 | ||
94 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-06-16 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
95 | Lars Gaarn | 208 | 2023-05-18 | Strandkær (Syddjurs) |
96 | Morten Dehn | 207 | 2023-06-05 | Melby Overdrev |
97 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-05-18 | Strandkær (Syddjurs) |
98 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-03-17 | Tilst (Århus) |
99 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-07 | Haven |
100 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
101 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-04-05 | Gjerrild Nordstrand Øst |
102 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-03-18 | Vestskoven |
103 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-04-18 | Rindum |
104 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-09 | Løkken |
105 | Lars Johansen | 200 | 2023-02-15 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
106 | Bo Levesen | 198 | 2023-02-26 | Indelukket (Silkeborg) |
107 | Lars Askholm | 198 | 2023-07-08 | Flagbakken (Frederikshavn) |
108 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
109 | Michael Højgaard | 192 | 2023-08-10 | Ovstrup Hede |
110 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-06-25 | Sølsted Mose |
111 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-04-22 | Vejlerne |
112 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-05-12 | Årø |
113 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
114 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-04-09 | |
115 | Erik Skude | 183 | 2023-09-26 | Lynæs |
116 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-10-27 | Stubbe Sø |
117 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-02-12 | Kelstrup Søndermose (Aabenraa) |
118 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-04-15 | Herredsbæk - Kilde Å (Vesthimmerlands) |
119 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
120 | Geir Tveit | 175 | 2023-07-09 | Ordrup Næs (Odsherred) |
121 | Eskild Aae Petersen | 175 | 2023-11-11 | |
122 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-12-12 | Krogshede |
123 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-02-14 | Skåde (Århus) |
124 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-01-31 | Præstsø Værløse |
125 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-04-19 | Hvidbjerg Klitplantage (Thisted) |
126 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-06-04 | Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus) |
127 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-10-16 | Blåvand mellem sommerhuse |
128 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-08-01 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
129 | Bart Westgeest | 151 | 2023-04-14 | Gram Vandhuller |
130 | Andreas Petersen | 149 | ||
131 | Susanne Naamann | 149 | 2023-04-07 | Davinde sø |
132 | Jan Ravnborg | 145 | ||
133 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | ||
134 | Kurt Prentow | 141 | 2023-06-05 | Krage Klit, Hirtshals |
135 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-02-05 | Helsingør Havn |
136 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-02-12 | Røsnæs |
137 | Sarah Kisbye | 138 | ||
138 | John Brandbyge | 137 | ||
139 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-12-12 | Haven |
140 | Gustav Nyberg | 122 | ||
141 | Henrik Dahl | 104 | 2023-03-01 | Allerslev |
142 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-05-13 | Grenen, Skagen |
143 | Roy Magnussen | 74 | 2023-06-17 | Egå Engsø (Århus) |
144 | Marian Bjerrum | 67 | 2023-10-16 | Oksby |