Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-03-21 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-29 | Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-27 | Bolund (Roskilde) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-22 | Tågeby |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-27 | Bolund (Roskilde) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-04-23 | Fyrvej, Skagen |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-03-19 | Kaløgrå |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-03-20 | Hegnet, Vest Sytadil Fjord |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-04-02 | Røsnæs spidsen (Kalundborg) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-02-19 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-04-01 | Ringsted |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-03-29 | Værnengene |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-03-26 | Vangså |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-03-21 | Værnengene |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-03-18 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-04-03 | Mandø |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-08 | Gåsevig |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-03-08 | Flasken, Reersø |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-21 | Alrø Poldkrog (Odder) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-27 | Bolund (Roskilde) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-04-15 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-03-25 | Jerup |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-03-29 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-03-16 | Gilbjerg |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-03-17 | Knudshoved Færgehavn (Nyborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-03-28 | Lille Lyngby (Hillerød) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-04-05 | Højen Fyr, Skagen (Frederikshavn) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-04-11 | Møn |
33 | Philip Elbek | 255 | ||
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-03-05 | Majbølle nor |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Vesterhavet gedser |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-03-27 | Klydesøen |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-03-18 | Sybergland (Kerteminde) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-04-03 | Hundevængsgård (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | ||
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-03-22 | Hammeren |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-03-28 | Skelhøje |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-03-26 | Fyns Hoved: Sommerhusområdet (Kerteminde) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-04-04 | Vest Stadil Fjord |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-04-16 | Flyndersø ved Korshage (Odsherred) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-03-26 | Agger Tange (Thisted) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-04-02 | Stenhavegård |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-04-07 | Vilsund Vest (Thisted) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-02-19 | Klosterkær, Horsens |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-03-25 | Præstesø (Råbjerg Sø) (Frederikshavn) |
52 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-03-05 | Skjoldemose |
53 | Christian Rørdam | 242 | 2023-04-07 | Omø sommerhus |
54 | Jan Eriksen | 242 | 2023-03-24 | |
55 | Klaus Homøe | 241 | 2023-03-14 | Trundholm Mose, Odsherred |
56 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-05-07 | Hovvig |
57 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-03-18 | Vejlby Fed |
58 | Dan Blohm | 238 | 2023-04-17 | Sletkærvej vandhuller (Horsens) |
59 | Christian Hjorth | 237 | 2023-04-08 | Jagthytten |
60 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-02-28 | Gl. Hviding Forland SV. f. Ribe |
61 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-03-19 | Staunings Ø |
62 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-04-22 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
63 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-04-04 | Spørring (Århus) |
64 | Kim Duus | 232 | 2023-02-21 | Stubben |
65 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
66 | Flemming Thomasen | 230 | ||
67 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-04-05 | Østerild Fjord |
68 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-04-02 | Århus Østhavn (Århus) |
69 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-21 | Alrø (Odder) |
70 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-03-26 | Gedser Odde |
71 | Ole Sørensen | 225 | 2023-03-29 | Hylken/Spøttrup/Bovlstrup Mark (Odder) |
72 | David B. Collinge | 224 | 2023-04-05 | Busemarke (Vordingborg) |
73 | Stefan Sturup | 224 | 2023-04-03 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør) |
74 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-07-15 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
75 | Elly Hansen | 224 | 2023-03-28 | han vejle |
76 | Anders Myrtue | 223 | 2023-03-26 | Sybergland, 10 |
77 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-07-14 | |
78 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-04-28 | Villahøjsøerne, Kalvebod Fælled |
79 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-03-12 | Kristiansminde |
80 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-04-09 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
81 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-03-25 | |
82 | Søren Jepsen | 220 | ||
83 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-04-01 | Skørrebro |
84 | Poul Krag | 219 | 2023-04-04 | Husby Klit |
85 | Conny Jensen | 218 | 2023-03-25 | Jerup Enge |
86 | Casper Pedersen | 218 | 2023-04-06 | Saltvandssøen (Tønder) |
87 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-05-07 | Hyllingebjerg (Halsnæs) |
88 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-03 | Sønder lem vig |
89 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-05-02 | Melby Overdrev |
90 | Søren Tanderup | 215 | 2023-05-04 | Vallensbæk Strand |
91 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-03-29 | Lejodde |
92 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-03-19 | Gedser Odde |
93 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-03-26 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
94 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-04-29 | Fogense Enge (Lillestrand) (Nordfyns) |
95 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-02-05 | Ejby mose |
96 | Henrik Petersen | 210 | 2023-04-06 | Hårbølle |
97 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-02-26 | Egebjerg |
98 | Valdemar Juul | 210 | ||
99 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-04-07 | Sølsted Mose (Tønder) |
100 | Lars Gaarn | 208 | 2023-04-08 | Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern) |
101 | Morten Dehn | 207 | 2023-04-16 | Selsø Sø |
102 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-04-08 | Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern) |
103 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-01-01 | Søbakke Skovbadeskov, ved Tilst (Århus) |
104 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-04-29 | |
105 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
106 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
107 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-07 | Gjerrild Nordstrand Øst |
108 | Else Hjorth | 203 | 2023-04-08 | Jagthytten |
109 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-03-15 | Vestskoven |
110 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-03-22 | Skjern Enge |
111 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-09 | Løkken |
112 | Lars Johansen | 200 | 2023-03-31 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
113 | Louise Tanderup | 198 | 2023-05-05 | Porsemose |
114 | Bo Levesen | 198 | 2023-04-11 | Vognkær Enge (Vejle) |
115 | Lars Askholm | 198 | 2023-06-25 | Broløkke/Drostehave (Langeland) |
116 | Bo Brauner | 197 | 2023-04-02 | Drøsselbjerg strand |
117 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-05-05 | Porsemosen |
118 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
119 | Michael Højgaard | 192 | 2023-04-04 | Holing Sø (Herning) |
120 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-03-20 | Bøjden Nor |
121 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-05-04 | Galløkken (Bornholm) |
122 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-04-14 | Svankjær |
123 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-04-26 | Brunsbjerg (Haderslev) |
124 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
125 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-03-04 | |
126 | Erik Skude | 183 | 2023-05-17 | ballen |
127 | Helle Andersen | 181 | 2023-03-28 | Bavelse marker |
128 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-04-04 | Borre Knob |
129 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-03-31 | Holbøl (Aabenraa) |
130 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-04-09 | Funder By (Silkeborg) |
131 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | 2023-04-20 | Kystvejsområdet (Tårnby) |
132 | Geir Tveit | 175 | 2023-03-23 | Marup Mose (Holbæk) |
133 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
134 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-04-18 | Granhegnet |
135 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-04-08 | Dragsmur |
136 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-05-02 | Lynghøjsøerne, Roskilde |
137 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-04-03 | Sødringholm Skov (Randers) |
138 | Tina Hansen | 169 | 2023-03-19 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
139 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-04-17 | Svendborg Golfbane (Svendborg) |
140 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-04-05 | Røsnæs |
141 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-04-02 | Hanstholm Fyrhaver (Thisted) |
142 | Daniel Andersen | 166 | 2023-04-03 | |
143 | Jens Ekelund | 164 | 2023-04-06 | Høve Strand |
144 | Mads Herbøl | 162 | 2023-04-10 | Bløden (Roskilde) |
145 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-03-17 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
146 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-05-26 | Førby Sø (Thisted) |
147 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-05-17 | Hirtshals |
148 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-04-16 | Kristiansholm Plantage (Næstved) |
149 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
150 | Bart Westgeest | 151 | 2023-03-31 | Ringkloster |
151 | Andreas Petersen | 149 | ||
152 | Susanne Naamann | 149 | 2023-02-05 | Ejby mose |
153 | Jan Ravnborg | 145 | ||
154 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | ||
155 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-03-29 | Vanløse |
156 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-07-25 | Vesterlyng |
157 | Torben Kragh | 142 | 2023-06-24 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
158 | Kurt Prentow | 141 | 2023-04-27 | Elev N for Aarhus |
159 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-04-02 | Sønderborg |
160 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-07-28 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
161 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-07-28 | Højer |
162 | Sarah Kisbye | 138 | ||
163 | John Brandbyge | 137 | 2023-04-03 | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) |
164 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-05-24 | Poldene Skjern Å (Ringkøbing-Skjern) |
165 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-04-14 | træ nær Præstebakken |
166 | Gustav Nyberg | 122 | ||
167 | Claus Holkjær | 119 | 2023-04-23 | Vellerup |
168 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-03-19 | |
169 | Per Poulsen | 110 | 2023-06-13 | Melsted (Bornholm) |
170 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-04-24 | Tofte (Bornholm) |
171 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-04-05 | Kare |
172 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-17 | Hirtshals |
173 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-05-12 | Stald Grenen, Skagen |
174 | Roy Magnussen | 74 | 2023-06-17 | Egå Engsø (Århus) |
175 | Jimmy Blumenau Pedersen | 74 | ||
176 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-04-04 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
177 | Agnes Mørch Nielsen | 51 |