Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-11 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-09 | Topshøj Skov (Sorø) (Sorø) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-07 | Kongelunden del 4 (SV-del af skoven) (Dragør) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-02 | Klostermølle |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-03-23 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-01-03 | Risskov |
8 | Eric Schaumburg | 279 | ||
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-11 | Gudenå ved Sukkertoppen |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-02-19 | Gribskov, Hessemoseområdet (Gribskov) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-08 | Klostermølle (Horsens) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-03-03 | Sorø Sønderskov, nord for Næstvedvej (Sorø) |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-02-05 | Flyvestation Værløse |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-02-27 | Skive |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-11 | Klosterkær |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-04-01 | Kongelunden del 4 (SV-del af skoven) (Dragør) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-02-23 | ø |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-12 | Haderslev vesterskov |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-03 | Boserup |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-18 | Bryrup (Silkeborg) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-03-23 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-27 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-01-05 | Tornby klitplantage |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-03 | Vinstrup ved Tystrup Sø (Næstved) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-03-08 | Nakkehoved |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-03 | Bryrup (Silkeborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-14 | Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-02-06 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-03-26 | Herlev |
33 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-01-05 | Strødam engsø |
34 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | Gedser Fuglestation | |
36 | Jan Speiermann | 251 | 2023-08-28 | Hørsholm |
37 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-02-04 | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) |
38 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-24 | Kraneled (Vordingborg) |
39 | Anton Markvard | 249 | Padesø | |
40 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
41 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-15 | Skive |
42 | Benjamin Bech | 247 | 2023-01-08 | Salby (Kerteminde) |
43 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-11 | Klostermølle |
44 | Jan Badura | 246 | 2023-04-02 | Vigersted Mose (Ringsted) |
45 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-18 | Krabbesholm Skov, Skive (Skive) |
46 | Erik Overgård | 246 | 2023-03-19 | Fusvad |
47 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-02-25 | Ø (Viborg) |
48 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-01 | Kongelundsskoven |
49 | Morten Christensen | 245 | 2023-04-07 | Vejborg (Hjørring) |
50 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-09 | Bryrup |
51 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-04-04 | Nr. Lyndelse |
52 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-02 | Snekkersten |
53 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-01 | |
54 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-31 | Boserup Skov, Roskilde |
55 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-09 | Sølager |
56 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-03-18 | Hindsgavl |
57 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-01 | Uldrup Bakker (Odder) |
58 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-03 | Ndr. Feldborg |
59 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-20 | Tornelund V. f. Haslev |
60 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-03-26 | Sildestrup, Falster |
61 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-01-07 | Risskov Skov (Århus) |
62 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-27 | Spørring Grusgrav (Århus) |
63 | Kim Duus | 232 | 2023-02-06 | Værløse Flyvestation |
64 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
65 | Flemming Thomasen | 230 | ||
66 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-23 | Stenholt Skov |
67 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-06-05 | Hesselbjerg Skov (Randers) |
68 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-21 | Ørting Storskov (Odder) |
69 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-04-19 | Skejten, Lolland |
70 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-05 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
71 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-14 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
72 | Stefan Sturup | 224 | 2023-01-28 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
73 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-03-05 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
74 | Elly Hansen | 224 | 2023-02-27 | Resen |
75 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-02 | Tarup |
76 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-02-05 | Gudenå ved Sukkertoppen |
77 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-29 | Flyvestation Værløse |
78 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-03 | Frederikshavn |
79 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-05-02 | Gødstrup Sø (Herning) |
80 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-04-24 | |
81 | Søren Jepsen | 220 | ||
82 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-02 | Bregnemade Skov |
83 | Poul Krag | 219 | 2023-01-11 | Kloster Mølle |
84 | Conny Jensen | 218 | 2023-01-10 | Fra Haven i Hirtshals |
85 | Casper Pedersen | 218 | 2023-04-26 | Hald Hovedgård (Viborg) |
86 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-05-27 | Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg) |
87 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Krabbesholm Skov, Skive (Skive) |
88 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-12-07 | Kongelunden |
89 | Søren Tanderup | 215 | 2023-02-06 | Flyvestation Værløse |
90 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-01-16 | Farum |
91 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-02-28 | Elkenøre |
92 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-02-10 | Risskov Skov (Århus) |
93 | Maria Rasmussen | 212 | Odense NV | |
94 | Henrik Petersen | 210 | 2023-05-12 | Vig |
95 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-02-13 | Krabbesholm Skov |
96 | Valdemar Juul | 210 | ||
97 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-01-12 | Anderup Skov (Kolding) |
98 | Lars Gaarn | 208 | 2023-12-27 | Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør) |
99 | Morten Dehn | 207 | 2023-02-19 | Værløse Flyvestation |
100 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-12-27 | Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør) |
101 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-11-14 | Risskov Skov (Århus) |
102 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-07 | Birkerød |
103 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-01-08 | Årslev Engsø |
104 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-06 | Gjerrild Nordstrand Øst |
105 | Else Hjorth | 203 | 2023-01-10 | Ndr. Feldborg |
106 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-03-18 | Vestskoven |
107 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-03-07 | Amtmandens Lund, Rindum |
108 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-11-15 | Trøjborg |
109 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-02 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
110 | Bo Levesen | 198 | 2023-01-27 | Vilstrup Skov (Vejle) |
111 | Bo Brauner | 197 | 2023-01-08 | Sørbymagle |
112 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-06-10 | Melby overdrev |
113 | Michael Højgaard | 192 | 2023-02-05 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
114 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-03 | Haastrup |
115 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-04-15 | Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød) |
116 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-02-18 | Draved skov |
117 | Erik Skude | 183 | 2023-02-11 | hillerød |
118 | Helle Andersen | 181 | 2023-01-06 | Glumsø |
119 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-05-04 | Trædballe |
120 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-02-07 | Frøslev Plantage S-del (Syd for Bukkestrømmen) (Aabenraa) |
121 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-07 | Funder By (Silkeborg) |
122 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | 2023-04-09 | Kongelunden del 1 (NV-del af skoven) (Dragør) |
123 | Geir Tveit | 175 | 2023-02-21 | Ravnsholte Skov (Lejre) |
124 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-05-30 | Klosterheden |
125 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-03 | Boserup |
126 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-01-20 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
127 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-10 | Kogtved (Svendborg) |
128 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-02-12 | Værløse flyplads |
129 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-03-17 | Krabbesholm Skov, Skive (Skive) |
130 | Daniel Andersen | 166 | 2023-03-05 | |
131 | Jens Ekelund | 164 | 2023-02-16 | Høve Strand |
132 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-04 | Sølager (Halsnæs) |
133 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-04-22 | Egå (Århus) |
134 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-07-16 | Juulsøgården, Lavenvej |
135 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-01-08 | Holme-Olstrup (Næstved) |
136 | Bart Westgeest | 151 | 2023-03-25 | Bakkely højdedraget Skanderborg. |
137 | Andreas Petersen | 149 | ||
138 | Jan Ravnborg | 145 | ||
139 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-01-03 | Nærum |
140 | Kurt Prentow | 141 | 2023-02-05 | Risskov Skov |
141 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-02-12 | Flyvestation Værløse |
142 | Sarah Kisbye | 138 | ||
143 | Gustav Nyberg | 122 | ||
144 | Claus Holkjær | 119 | 2023-02-11 | Vellerup |
145 | Jannik Hansen | 115 | ||
146 | Per Poulsen | 110 | 2023-02-14 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
147 | Henrik Dahl | 104 | 2023-02-27 | Kalvehave |