Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | 2023-06-04 | Katrinelyst |
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-13 | Isenvad (Ikast-Brande) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-01 | Kobæk Strand (Slagelse) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-02-03 | Sædding Strand (Esbjerg) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-20 | Gedser |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-02-03 | Tobøl ved Esbjerg (Esbjerg) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-02-12 | Nymindegab |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-02-19 | Lolland |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-03 | Hvide Sande Havn |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-08 | Øllebølle (Guldborgsund) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-04-04 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-03-09 | Margrethekog syd |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-03-31 | Tønder |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-02 | Hanstholm |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-03 | Hvide Sande Havn |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-06-05 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-04-03 | Mandø |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-02 | Rudbøl kog |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-01 | Asnæs |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-20 | Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-04-16 | Sønder Vollum (Tønder) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-04 | Tane Sø og Nørrekær (Varde) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-03-05 | Hirtshals |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-03-04 | Møgeltønder (Tønder) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-02-13 | Kramnitze |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-02-03 | Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-03-18 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-03-04 | Tønder (Tønder) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-09 | Lolland |
33 | Philip Elbek | 255 | ||
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-03-05 | Gedser Odde |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Gedser odde |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-04-01 | |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-05-20 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-03 | Busene Have (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-02-19 | |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-01 | Nyeng |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-04-18 | Sønderjylland |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-05-20 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-12 | Sønderlem Vig |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-03-18 | Stoltelund (Aabenraa) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-02-14 | Hammershøj (Viborg) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-04-17 | Siltoft |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-21 | Kvorning (Viborg) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-05-20 | Grenen, Skagen |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-10-18 | Grønningen (Varde) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-20 | Hvide Sande |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-20 | Eskemose |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-03-17 | Nyborg Færgehavn |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-02-09 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-09 | Mosede Fort, Greve |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-03-25 | Hundested |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-01-18 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-03-03 | Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-02-15 | Skjern Enge |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-01 | Gedser Odde |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-04-10 | Gilbjerg Hoved |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-05-18 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-04-03 | Moesgård Strand (Århus) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-20 | Gedser Agerland |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-28 | Faldbækvej Marker |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-04-29 | Havneby, Rømø (Tønder) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-02 | Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-01-15 | |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-03-08 | Nymindegab (Varde) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-01 | Hårbølle (Vordingborg) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-04-03 | Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-04-02 | Dyringhave (Ikast-Brande) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-03 | Ove sø |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-13 | Ho |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-05-10 | Nordstrand, Skagen |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-20 | Gedser |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-02-02 | Nordals |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-03-03 | Mandø (Esbjerg) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-01 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-05 | Bolimark, Rømø |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-04-04 | Hvide Sande |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-03-02 | Østhavnen Hirtshals |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-04-06 | Mandø (Esbjerg) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-02-25 | Knudshoved Færgehavn (Nyborg) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-02-04 | Sønderlem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-12 | Mosede Fort |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-03-17 | Hjelm Skov, Aabenraa |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-03-26 | Bolilmark, Rømø |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-01-01 | Bøtø |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-01-07 | Over Åstrup (Haderslev) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | Fanø | |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-01 | Langeland |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2023-02-16 | Ballum enge |
98 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-02-24 | Egebjerg |
99 | Valdemar Juul | 210 | ||
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-02-19 | Ny Frederikskog (Tønder) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-10-01 | Gedser Odde (Guldborgsund) |
102 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-10-01 | Gedser Odde (Guldborgsund) |
103 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-02-16 | Juvre, Rømø (Tønder) |
104 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-16 | |
105 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
106 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
107 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-04-21 | Gjerrild Nordstrand Øst |
108 | Else Hjorth | 203 | 2023-02-18 | Skjern Enge |
109 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-06-03 | Høll Sluse |
110 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-05 | Hvide Sande Nord |
111 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-10-07 | Vest Stadil Fjord |
112 | Lars Johansen | 200 | 2023-09-16 | Østerhede/Østerby Enge, Rømø (Tønder) |
113 | Louise Tanderup | 198 | 2023-03-17 | Hjelm Skov, Aabenraa |
114 | Bo Levesen | 198 | 2023-01-29 | Hindemade (Haderslev) |
115 | Bo Brauner | 197 | 2023-02-19 | Halleby ore |
116 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-19 | Store Vildmose |
117 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
118 | Michael Højgaard | 192 | 2023-03-18 | Mosede Fort |
119 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-02-04 | Nakkebølle Inddæmning |
120 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-04-03 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
121 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-03-05 | Vestervig kirke |
122 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-01-02 | Haderslev havn |
123 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-02-18 | |
124 | Erik Skude | 183 | 2023-01-12 | mosede fort |
125 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-04-03 | Motorvej syd |
126 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-02 | Hokkerup (Aabenraa) |
127 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-21 | Gedser Agerland (Guldborgsund) |
128 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
129 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-01 | Hove |
130 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-01-07 | Over Åstrup |
131 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-05-02 | Lynghøjsøerne, Roskilde |
132 | Tina Hansen | 169 | 2023-04-06 | Sønderskoven, Sønderborg (Sønderborg) |
133 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-02-17 | Strandeng v/Horseskov (Svendborg) |
134 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-10-25 | Højer |
135 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-03-31 | Krik Sandø (Thisted) |
136 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
137 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-04-10 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
138 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-06-09 | Gram ved Stilling (Skanderborg) |
139 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-02-10 | Ejstrup |
140 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-02-12 | Sjælstofte (Lolland) |
141 | Bart Westgeest | 151 | 2023-08-02 | Gram ved Stilling |
142 | Andreas Petersen | 149 | ||
143 | Susanne Naamann | 149 | 2023-01-01 | Langeland |
144 | Jan Ravnborg | 145 | ||
145 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-01-21 | Als |
146 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-01-23 | Mosede Fort (Greve) |
147 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-10-15 | Ho |
148 | John Brandbyge | 137 | 2023-10-17 | Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland) |
149 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-05-21 | Thisted |
150 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-06-01 | Jejsing (Tønder) |
151 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-01-02 | Jedsted |
152 | Gustav Nyberg | 122 | ||
153 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-02-09 | |
154 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-02-13 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
155 | Henrik Dahl | 104 | 2023-03-17 | Even |
156 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-08 | Hvide Sande |
157 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-05-12 | Batteriskoven, Skagen |
158 | Christian Scharff Grandorf | 68 | 2023-01-01 | |
159 | Marian Bjerrum | 67 | 2023-10-16 | Tipmose hede |