Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-03 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-01 | Kobæk Strand (Slagelse) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-02 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-01 | Højriis, Mors |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-03 | Halleby Ore (Kalundborg) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-01-02 | Demstrup vase |
8 | Eric Schaumburg | 279 | ||
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-01 | Vest Stadil Fjord |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-01 | Halleby Ore (Kalundborg) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-01 | Vejle Havn (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-01 | Egernæs |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-25 | Nordsjælland |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-02 | Vejlerne |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-01 | Vest Stadil Fjord |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-02-05 | Selsø Sø området (Frederikssund) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-03 | Skals |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-02 | Rudbøl kog |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-01 | Brokkebjerg |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-02 | Damsø Enge (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-03 | Halleby Ore (Kalundborg) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-03 | Sparresholm (Næstved) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-01-15 | Lille Vildmose |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-01 | Rejnstrup (Næstved) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-01-10 | Tranemosen |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-02 | Klosterkær (Horsens) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-08 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-29 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-03 | Arnakke |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-10-14 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-01-01 | Solbjerg engsø |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Gedser odde |
37 | Jan Speiermann | 251 | ||
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-01-01 | Egernæs (Lejre) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-02 | Busemarke (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-01-07 | Padesø |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-01 | Filsø |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-14 | Skals ådal |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-01-01 | Egernæs (Lejre) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-02 | Skjern enge |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-01-01 | Vigersted Mose (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-02 | Årup/Kvorning Enge (Viborg) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-01-30 | Studstrup |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-01 | Agger Tange (Thisted) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-02 | Porsmosen ved Holmegård |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-01-22 | Søengene (Jammerbugt) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-20 | Vest Stadil fjord |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-01 | Klostermølle |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-03 | Sparresholm |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-01 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-03 | Askov Huse, Næstved |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-10 | Solbjerg Engsø |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-01-17 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-01-08 | Gyllingskov (Odder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-02 | Skjern Enge |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-03 | Tornelund V. f. Haslev |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-08 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-01-14 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-08 | Spørring Grusgrav (Århus) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-02 | Vester Thorup |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-02-19 | Egå Engsø |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-01-15 | |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-20 | Kysing (agerland) (Odder) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-01 | Vollerup Græsgange (Vordingborg) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-01-29 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-01-29 | Horsetofte (Ringsted) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-01 | Trankær |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-02 | Hessum |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-03-04 | Bygholm Vejle, Østersø |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-01-20 | |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-05 | troldkær enge |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-01-02 | Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-08 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Enø By |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-01-02 | Lønborg |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-01-10 | Fra Haven i Hirtshals |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-01-22 | Geddal Enge (Holstebro) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-01-08 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Sønderlem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-02-25 | Åmose, Hallebyore |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-01-18 | Rørvig Sandflugtsplantage |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-01-01 | Elkenøre |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-01-28 | Rugård Nørresø og Nørreskov (Syddjurs) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-02-25 | Flyvesandet |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-01-10 | Ejby - OF matriklen |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2023-01-01 | Søndersø |
98 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-01-07 | Lauhede |
99 | Valdemar Juul | 210 | ||
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-02-05 | Solkær Enge (Kolding) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-02-04 | Gribskov Øst, sydlige del (Hillerød) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-01-08 | Hundested |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-03-22 | Amager Fælled (København) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-01-15 | Åbyhøj (Århus) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-11 | |
106 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
107 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
108 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-01-07 | Gjerrild Nordstrand Øst |
109 | Else Hjorth | 203 | 2023-01-05 | Krik |
110 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-01-07 | Harrestrup Ådal |
111 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-08 | Bøvling Klit |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-09 | Løkken |
113 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-01 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
114 | Louise Tanderup | 198 | 2023-02-25 | Blisgås |
115 | Bo Levesen | 198 | 2023-01-01 | Børkop (Vejle) |
116 | Bo Brauner | 197 | 2023-01-01 | Ornum |
117 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
118 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
119 | Michael Højgaard | 192 | 2023-03-25 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
120 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-03 | Lille Vildmose |
121 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-12-01 | Tjørneby (Bornholm) |
122 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-01-14 | Skibsted fjord |
123 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-01-09 | Marstrup |
124 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
125 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-02-18 | |
126 | Erik Skude | 183 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
127 | Helle Andersen | 181 | 2023-01-03 | Glumsø sø |
128 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-02-16 | Haraldskær |
129 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-02 | Hokkerup (Aabenraa) |
130 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-02 | Stenholt Mose (Frederiksdal Hede) (Silkeborg) |
131 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
132 | Geir Tveit | 175 | 2023-01-25 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
133 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
134 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-10 | Nissum Fjord |
135 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-02-11 | Faldbækvej |
136 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-01 | Tempelkrogsøen |
137 | Tina Hansen | 169 | 2023-02-18 | Utterslev (København) |
138 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-05 | Svendborg Golfbane (Svendborg) |
139 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-02-14 | Ganløse bund |
140 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-01-12 | Krik (Thisted) |
141 | Daniel Andersen | 166 | 2023-02-02 | |
142 | Jens Ekelund | 164 | 2023-02-17 | Hovvig |
143 | Mads Herbøl | 162 | 2023-01-01 | Tempelkrog |
144 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-01-08 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
145 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-01 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
146 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-01-22 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe) |
147 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
148 | Bart Westgeest | 151 | 2023-01-11 | Ringkloster Ådal v. Nissumgård (Skanderborg) |
149 | Andreas Petersen | 149 | ||
150 | Susanne Naamann | 149 | 2023-02-04 | Hindsgavl |
151 | Jan Ravnborg | 145 | ||
152 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-02-14 | Vanløse |
153 | Torben Kragh | 142 | 2023-01-31 | Gl. Havdrup Mose |
154 | Kurt Prentow | 141 | 2023-01-26 | Egå Engsø |
155 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-01-22 | Tidselkroggaard |
156 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-03-16 | Enge ved Hundige Havnevej (Greve) |
157 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-10-20 | Filsø |
158 | Sarah Kisbye | 138 | ||
159 | John Brandbyge | 137 | 2023-02-14 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
160 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-01-11 | krik 5 |
161 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-01-02 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |
162 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-01-07 | Filsø |
163 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-01-06 | Golfbanen Maribo Sø |
164 | Gustav Nyberg | 122 | ||
165 | Claus Holkjær | 119 | 2023-01-03 | Selsø sø |
166 | Jannik Hansen | 115 | 2023-02-21 | Præstesø |
167 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-01-08 | |
168 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 105 | 2023-03-04 | Solkær Enge (Kolding) |
169 | Henrik Dahl | 104 | 2023-01-01 | Præstø |
170 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-01-15 | Rydalsgaard Eng |
171 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-08 | Vest Stadil fjord |
172 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-02-27 | Egå Engsø |
173 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-16 | Skibsbyhede |
174 | Søren Thomsen | 70 | 2023-03-19 | Sjælemose (Bornholm) |
175 | Kjeld Bjarne Nielsen | 26 | 2023-01-17 | annisse nord |
176 | Andreas Haahr Larsen | 20 | 2023-01-01 | Egernæs |