Seneste 100 kryds - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# Navn #X Seneste nye kryds Lokation Dato Kort
1 Jesper Gammelgaard Nielsen 181 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø (Guldborgsund) 2024-07-18
2 Aske Krogsgaard Christensen 167 Middelhavssølvmåge Ertholmene 2024-07-18
3 Aske Krogsgaard Christensen 166 Lomvie Ertholmene 2024-07-18
4 Aske Krogsgaard Christensen 165 Alk Jons kapel 2024-07-17
5 Christian Vemmelund Helligsø 256 Plettet Rørvagtel Lyngbygårds Å/Ådal (Skanderborg) 2024-07-16
6 Christian Rørdam 359 Gåsegrib Maribo Søndersø 2024-07-15
7 Lars Askholm 279 Langnæbbet Sneppeklire Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) 2024-07-15
8 Claus Sørensen 250 Sort Stork Rødding 2024-07-15
9 Søren Tanderup 306 Langnæbbet Sneppeklire Klydesøen, Vestamager 2024-07-15
10 Karen Koefoed 246 Langnæbbet Sneppeklire Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) 2024-07-15
11 Hans-Peter Henriksen 236 Gulirisk Sønderstrand Sommerhusområde, Rømø 2024-07-15
12 Per Poulsen 426 Gåsegrib SKELSNÆSBUGTEN, MARIBO SØNDERSØ 2024-07-15
13 Lars Gaarn 280 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø (Guldborgsund) 2024-07-14
14 Lars Gaarn 279 Gulirisk Råbylille Strand (Vordingborg) 2024-07-14
15 Nina Riemer Johansson 279 Gulirisk Råbylille Strand (Vordingborg) 2024-07-14
16 Nina Riemer Johansson 278 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø (Guldborgsund) 2024-07-14
17 Claus Lindskov Møller 280 Langnæbbet Sneppeklire Klydesøen Vestamager 2024-07-14
18 John Winkler Neumann 354 Gåsegrib Skelsnæsbugten Maribo sø 2024-07-14
19 Jørgen Muldtofte 333 Langnæbbet Sneppeklire Klydesøen 2024-07-14
20 Nicolai Jon Jeppesen 352 Langnæbbet Sneppeklire Klydesøen 2024-07-14
21 Kasper Bechmann Czubaniuk 162 Sortsvane Ulvshale løb nord for broen 2024-07-14
22 Rasmus Würgler Hansen 180 Sortstrubet Bynkefugl 2024-07-13
23 Thomas B. Olsen 202 Vendehals Melby Overdrev 2024-07-12
24 Kim Rosing-Asvid 284 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø 2024-07-12
25 Bo Sonne Sørensen 322 Gåsegrib Søndersø Maribo 2024-07-12
26 Henrik Henriksen 241 Kirkeugle Føvling (Vejen) (Vejen) 2024-07-11
27 Henrik Henriksen 240 Engsnarre Hjortsvang (Hedensted) 2024-07-11
28 Tommy Kousgaard 246 Kærløber Saltvandssøen (Tønder) 2024-07-11
29 Kenneth Vegeberg Rude 389 Gåsegrib Maribo Søndersø 2024-07-10
30 Claus Sørensen 249 Plettet Rørvagtel Klosterkær 2024-07-10
31 Simon Toft Jakobsen 199 Bynkefugl Klosterkær 2024-07-10
32 Martin Liebermann 361 Dværgskarv Slotsmosen, Slangerup 2024-07-10
33 Jørgen Bjerregaard 360 Dværgskarv Slangerup - Slotsmose 2024-07-10
34 Andreas Petersen 383 Dværgskarv Slotsmose, Slangerup 2024-07-10
35 Karen Koefoed 245 Vagtel Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund) 2024-07-10
36 Henrik Petersen 294 Almindelig Kjove Hanstholm 2024-07-09
37 Simon Toft Jakobsen 198 Kirkeugle Føvling 2024-07-09
38 Flemming Hvarregaard Pedersen 245 Småspove Stensnæs (Frederikshavn) 2024-07-09
39 Flemming Hvarregaard Pedersen 244 Havterne Stensnæs (Frederikshavn) 2024-07-09
40 Dennis Falkenstrøm 277 Gåsegrib Askø 2024-07-09
41 Rasmus Würgler Hansen 179 Sortstrubet Lom 2024-07-09
42 Rasmus Petersen 227 Plettet Rørvagtel 2024-07-08
43 Eskild Aae Petersen 200 Sortstrubet Lom 2024-07-08
44 Jens Friis-Walsted 391 Gåsegrib Søndersø Maribo 2024-07-08
45 Geir Tveit 238 Dværgskarv Slotsmose (Frederikssund) 2024-07-08
46 Flemming Rosenvind Rieck 300 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø (Guldborgsund) 2024-07-08
47 Benjamin Bechgaard Lisse 293 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø (Guldborgsund) 2024-07-08
48 Lasse Birch Højrup 280 Dværgskarv Slotsmose, Slangerup 2024-07-08
49 Karen Koefoed 244 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø (Guldborgsund) 2024-07-08
50 Kasper Bechmann Czubaniuk 161 Rovterne Holmegaards mose 2024-07-07
51 Birgitte Birch Andreasen 225 Gåsegrib Skelsnæsbugten 2024-07-07
52 Flemming Hvarregaard Pedersen 243 Natravn Tornby Klitplantage (Hjørring) 2024-07-07
53 Claus Lindskov Møller 279 Gåsegrib Søholt 2024-07-07
54 Claus Sørensen 248 Almindelig Kjove Lystrup Strand 2024-07-07
55 Thor Vincent Hansen 306 Gåsegrib Skelsnæsbugten, Maribo Søndersø 2024-07-07
56 Eskild Aae Petersen 199 Dværgskarv Slotsmosen 2024-07-06
57 Simon Toft Jakobsen 197 Sivsanger Egå Engsø 2024-07-06
58 Karen Koefoed 243 Kirkeugle Føvling (Vejen) (Vejen) 2024-07-05
59 Per Jansen 379 Dværgskarv Slotsmose, Slangeruo 2024-07-04
60 Thomas B. Olsen 201 Canadagås Kronborg 2024-07-03
61 Hans-Peter Henriksen 235 Mallemuk Bulbjerg Knude 2024-07-03
62 Michael Højgaard 242 Hedehøg Skærbæk (Tønder) 2024-07-03
63 Benjamin Bech 303 Karmindompap Skarvsøen, Skagen 2024-07-03
64 Mikael Kristensen 294 Dværgskarv Slotsmose - Slangerup 2024-07-03
65 Michael Højgaard 241 Kirkeugle Føvling (Vejen) (Vejen) 2024-07-02
66 Hans-Peter Henriksen 234 Topmejse Svinkløv Klitplantage 2024-07-02
67 Claus Sørensen 247 Græshoppesanger Uldum kær 2024-07-01
68 Claus Sørensen 246 Savisanger Uldum kær 2024-07-01
69 Jacob Reves 315 Flodsanger Høll 2024-07-01
70 Pernille Galsgaard 197 Gulbug Kærgårdsmosen 2024-07-01
71 Simon Toft Jakobsen 196 Sortkrage Understed 2024-06-30
72 Dorthe Brejndahl 122 Gærdesanger Fredericia 2024-06-30
73 Simon Toft Jakobsen 195 Rosenstær Gyvelmarkerne 2024-06-30
74 Simon Toft Jakobsen 194 Tinksmed Gyvelmarkerne 2024-06-30
75 Lærke Winding 285 Engsnarre Hjortsvang 2024-06-30
76 Flemming Hvarregaard Pedersen 242 Svaleklire Ringfenner (Jammerbugt) 2024-06-29
77 Hans-Peter Henriksen 233 Sort Stork Læsvig 2024-06-29
78 Jens Jensen 295 Sort Stork Arup Vejle (Thisted) 2024-06-29
79 Hans-Peter Henriksen 232 Lille Gråsisken Grønnestrand 2024-06-29
80 Susanne Naamann 188 Gråmåge Blåvand - Grønningen 2024-06-28
81 Peter Hagen Thomasen 300 Slørugle Silstrup v Skarrild (Herning) 2024-06-28
82 Martin Østergaard 140 Sortkrage Uno x 2024-06-26
83 Kasper Bechmann Czubaniuk 160 Sortstrubet Bynkefugl Høvblege Møn 2024-06-26
84 Flemming Hvarregaard Pedersen 241 Dværgterne Stensnæs (Frederikshavn) 2024-06-25
85 Geir Tveit 237 Skestork Kofoeds Enge (Dragør) 2024-06-25
86 Flemming Hvarregaard Pedersen 240 Biæder 2024-06-25
87 Flemming Rosenvind Rieck 299 Sort Ibis Busemarke Mose (Vordingborg) 2024-06-25
88 Kim Rosing-Asvid 283 Turteldue Hostrup, Tønder 2024-06-25
89 Kim Rosing-Asvid 282 Hvidbrystet Præstekrave Lakolk Strand, Rømø 2024-06-25
90 John Schmidt 386 Dværgskarv Slotsmosen 2024-06-24
91 Susanne Naamann 187 Hedehøg Blåvand - Kallesmærsk hede 2024-06-24
92 Claus Lindskov Møller 278 Gulirisk Råbylille 2024-06-24
93 Claus Lindskov Møller 277 Sort Ibis Busemarke mose 2024-06-24
94 Martin Kviesgaard 393 Dværgskarv Slangerup 2024-06-24
95 Thomas B. Olsen 200 Sortsvane Holløse Bredning 2024-06-23
96 Thomas B. Olsen 199 Sortklire Holløse Bredning 2024-06-23
97 Jytte Fuglsang Nissen 334 Dværgskarv Slotsmose 2024-06-23
98 Jonas Jørgensen 248 Dværgskarv Slotsmose 2024-06-23
99 Frederik Johansen 382 Dværgskarv Slotsmose, Frederikssund 2024-06-23
100 Rasmus Gersholm Momme 326 Dværgskarv Slotsmose 2024-06-23
Annoncer