Danske Arter

Danske Arter

Tue Jørgensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tue Jørgensens kryds

Dette er Tue Jørgensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-04-11 Begtrup Røn (Syddjurs)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-12-07 Try Enge (Brønderslev)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-03-22 Alrø Poldkrog (Odder)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-07-08 Egå Engsø (Århus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-11-17 Norsminde Fjord østdel (Odder)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-04-10 Lille Vildmose (Aalborg)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-23 Rude v. Saksild (Odder)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-09-29 Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-12-14 Årslev Engsø (Århus)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-12-07 Try Enge (Brønderslev)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-07-27 Årslev Engsø (Århus)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2021-06-11 Årslev Engsø (Århus)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-04-11 Isgård (Syddjurs)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-26 Dødeå (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-03-18 Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-12-31 Årslev Engsø (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-11-17 Norsminde Fjord østdel (Odder)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-05 Årslev Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-12-08 Skåde (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-07-30 Haraldsted Sø (Ringsted)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-12-14 Årslev Engsø (Århus)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-07-30 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-02-11 Mossø vestende (Skanderborg)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-11-14 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2022-09-25 Hevringholm Strand (Norddjurs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-11-17 Århus Havn (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-04-11 Dragsmur (Syddjurs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-12-25 Aså Enge og Havn (Brønderslev)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-11-17 Norsminde Fjord østdel (Odder)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-02-29 Egå Engsø (Århus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-12-24 Klokkerholm Møllesø (Brønderslev)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-03-05 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-05 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-06-05 Vrads Sande (Silkeborg)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-06-08 Årslev Engsø (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-06-05 Bulbjerg (Thisted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-12-08 Skåde (Århus)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-25 Moesgård Park/Museum (Århus)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-12-08 Skåde (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-04-06 Langballe Krat (Århus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-12-15 Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-05-31 Lille Vildmose (Aalborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-22 Moesgård Århus Golfbane (Århus)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-25 Moesgård Strand (Århus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-11-14 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-31 Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-08-01 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-20 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-12-31 Årslev Engsø (Århus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-03-22 Alrø Poldkrog (Odder)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-22 Følle Bund (Syddjurs)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-01 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-17 Årslev Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-08 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-07-14 Nissum Bredning NV (Lemvig)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-05-08 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-07-19 Hevring Strand og sandø (Norddjurs)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-05-08 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-22 Følle Bund (Syddjurs)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-08-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-08 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-26 Grenå Strand (Norddjurs)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-26 Grenå Strand (Norddjurs)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-08-29 Alrø (Odder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-08-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-30 Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-11 Mossø vestende (Skanderborg)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-10-18 Kalsemade (Odder)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2021-08-29 Odder Ådal Odder-Assedrup bro (Odder)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-04-09 Uldum Kær (Hedensted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-11 Vængesø, Helgenæs (Syddjurs)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-20 Skovmøllen ved Giber å (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-17 Årslev Engsø (Århus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-12-22 Alrø Poldkrog (Odder)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-06-02 Årslev Engsø (Århus)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-05 Dødeå (Århus)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-06-12 Følle Bund (Syddjurs)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-17 Årslev Engsø (Århus)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-13 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-06-05 Bulbjerg (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-11-17 Århus Havn (Århus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-07-31 Lund Fjord (Thisted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-20 Egå Engsø (Århus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-12-28 Århus Østhavn (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-01-23 Hospitalssøerne ved Skejby (Århus)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-11-17 Århus Havn (Århus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-07-21 Årslev Engsø (Århus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-07-31 Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-11 Dragsmur (Syddjurs)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-07-14 Thyborøn By, Havn og Kanal (Lemvig)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-07-27 Årslev Engsø (Århus)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-06-14 Lerdrup Bugt (Odder)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-07-31 Lund Fjord (Thisted)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-17 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-12-27 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2020-11-08 Hassensør (Syddjurs)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2018-06-23 Tunø Sønderklint (Odder)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-10-18 Kalsemade (Odder)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-05-23 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-27 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
214 X Islom (Gavia immer) 2023-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-23 Enslev by/agerland (Norddjurs)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-10-14 Havet ud for Flade Sø og Agger By (Thisted)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-11-17 Århus Havn (Århus)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-04-28 Ribe, syd (Esbjerg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-05-08 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-02-02 Brabrand Sø - vestenden (Århus)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-19 Trehuse (Viborg)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-11-17 Norsminde Fjord østdel (Odder)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-02-01 Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-11-15 Bønnerup Strand (Norddjurs)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-05-16 Henneskov Hage, Alrø (Odder)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-09-02 Årslev Engsø (Århus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-06-19 Barkær-Thomaskær (Syddjurs)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-02-02 Årslev Århus (Århus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-01-15 Lysengkilen (Århus)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-04 Årslev Engsø (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-02 Alrø (Odder)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-05-20 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-11 Tebstrup Sø (Skanderborg)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-02-28 Kalsemade (Odder)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-11-24 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-12-13 Risskov Skov (Århus)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-02-23 Sletten, Holstebro (Holstebro)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-11-17 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-12-08 Klostermølle (Horsens)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-02-06 Klostermølle (Horsens)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-12-07 Try Enge (Brønderslev)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-04-04 Funder Krat (Silkeborg)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-10-24 Torndrup Strand (Aalborg)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
300 X * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 2020-11-22 Bjerre Skov (Hedensted)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-09-19 Gyllingnæs (Odder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-08-29 Bjøstrup Mose v. Slet (Århus)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-06-26 Århus Havn (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-23 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-03-07 Vrads Sande (Silkeborg)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-09-02 Årslev Engsø (Århus)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-11-17 Århus Havn (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-12-31 Årslev Engsø (Århus)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-12-23 Skåde (Århus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-03-14 Mariendal Havbakker/-Strand (Århus)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-12-02 Skåde (Århus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-12-21 Skåde (Århus)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-11-24 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2019-11-24 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2021-04-10 Lille Vildmose (Aalborg)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-22 Årslev Engsø (Århus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-05-30 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-21 Alrø Poldkrog (Odder)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-06-13 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-10-13 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-06-08 Hørret Enge (Århus)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-11 Dragsmur (Syddjurs)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-05-21 Moesgård Park/Museum (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-02-15 Årslev Engsø (Århus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-11 Skåde Skov (Århus)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-17 Årslev Engsø (Århus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-17 Giber Å Skovmøllen-havet (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-23 Egå Engsø (Århus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-05 Dødeå (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-05 Dødeå (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-31 Lille Vildmose (Aalborg)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-31 Lille Vildmose (Aalborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-31 Lille Vildmose (Aalborg)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2022-05-26 Gammelhaven/slotshalvøen ved Fussingø (Randers)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-08 Årslev Engsø (Århus)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-17 Årslev Engsø (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-05 Dødeå (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-26 Moesgård Park/Museum (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-04-26 Moesgård Park/Museum (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-04-09 Forstbotanisk Have Århus (Århus)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-11-17 Norsminde Fjord østdel (Odder)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-12-14 Årslev Engsø (Århus)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-12-14 Årslev Engsø (Århus)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-04 Klostermølle (Horsens)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-12-07 Try Enge (Brønderslev)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-25 Ribe, syd (Esbjerg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-11-24 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-20 Egå Engsø (Århus)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-02-23 Sletten, Holstebro (Holstebro)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-21 Moesgård Storskov (Århus)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-09 Uldum Kær (Hedensted)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-06-05 Kasted-Geding Mose (Århus)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-30 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-12-28 Århus Østhavn (Århus)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-25 Moesgård Park/Museum (Århus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-08 Bjålum Klit (Ringkøbing-Skjern)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-11-13 Årslev Engsø (Århus)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-05-08 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-05 Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-11-17 Århus Havn (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-11-17 Århus Havn (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-14 Kysing Fjord (Odder)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-08 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-12-28 Århus Østhavn (Århus)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-05 Årslev Engsø (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-03-02 Moesgård Storskov (Århus)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-05-08 Bjålum Klit (Ringkøbing-Skjern)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-11-29 Tørring Kær (Hedensted)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-26 Grenå Strand (Norddjurs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-11-17 Norsminde Fjord østdel (Odder)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-19 Hald Sø ved Niels Bugges Kro (Viborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-02-01 Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-12-02 Skåde (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-12-01 Årslev Engsø (Århus)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-12-28 Århus Østhavn (Århus)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-14 Kysing Fjord (Odder)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-25 Skåde (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-03-07 Vrads Sande (Silkeborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-11-30 Jelshøj/Holme Bjerge (Århus)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-03-31 Vestre Kirkegård (Århus) (Århus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-12-14 Årslev Engsø (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-12-28 Århus Østhavn (Århus)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-12-27 Norsminde Fjord (Odder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-02-22 Hørret Skov (Århus)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-05 Årslev Engsø (Århus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer