Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-11 | Klostermølle (Horsens) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-03-04 | Draved Skov (Tønder) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-02-03 | Nørholm Hede (Varde) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-02 | Klostermølle |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-02-03 | Nørholm Skov (Varde) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-01-28 | Birkesig |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-04-05 | Blåvand golf |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-11 | Klostermølle |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-04-22 | Draved Skov (Tønder) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-08 | Klostermølle (Horsens) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-03-10 | Draved Skov (Tønder) |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-03-25 | Klostermølle |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-02-27 | Hald Ege |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-18 | Hoverdal Pl |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-07-23 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-06 | Hald |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-09 | Haderslev vesterskov |
21 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-10 | Klostermølle (Horsens) |
22 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-04-14 | Draved Skov (Tønder) |
23 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-03-12 | Draved skov |
24 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
25 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-03-04 | Draved Skov (Tønder) |
26 | Jens Lind | 258 | 2023-06-03 | Jøvet, Fyns Hoved |
27 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-01 | Slagballe Plantage (Horsens) |
28 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-06-03 | Jøvet ved Fyns Hoved (Kerteminde) |
29 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-03-04 | Draved Skov (Tønder) |
30 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-27 | Batteriskoven |
31 | Philip Elbek | 255 | ||
32 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-07-22 | Grenen, Skagen |
33 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
34 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-06-03 | Fyns Hoved |
35 | Jan Speiermann | 251 | 2023-04-01 | Brogård Plantage |
36 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-03-05 | Jøvet ved Fyns Hoved (Kerteminde) |
37 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-02-23 | Draved Skov (Tønder) |
38 | Anton Markvard | 249 | ||
39 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
40 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-08-01 | Blåvands huk, Vesterled |
41 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-03 | Overgaards Marker n f Viborg |
42 | Benjamin Bech | 247 | 2023-02-14 | Flyvesandet (Nordfyns) |
43 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-03 | Stubberkloster Plantage |
44 | Jan Badura | 246 | 2023-03-18 | Bommerlund Plantage (Aabenraa) |
45 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-03-26 | Brednære arealer syd for Nors Sø (Thisted) |
46 | Erik Overgård | 246 | 2023-10-24 | Stenhavegård |
47 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-21 | Mossø (Skanderborg) |
48 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-02-18 | Klostermølle, Horsens |
49 | Morten Christensen | 245 | 2023-02-18 | Vestbjerg (Aalborg) |
50 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-01-26 | Bryrup |
51 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-02-04 | Draved Skov |
52 | Jan Eriksen | 242 | 2023-04-11 | |
53 | Klaus Homøe | 241 | 2023-05-01 | Dollerup Bakker, Viborg |
54 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-01-23 | Vejlby Fed, F |
55 | Dan Blohm | 238 | 2023-02-19 | Ørting Storskov (Odder) |
56 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-03 | Mosestien |
57 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-03-01 | Draved Skov NØ. f. Tønder |
58 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-06-03 | Fyns Hoved |
59 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-01-08 | Klostermølle (Horsens) |
60 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-04-08 | Spørring Grusgrav (Århus) |
61 | Kim Duus | 232 | 2023-09-22 | Åtte Bjerge |
62 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
63 | Flemming Thomasen | 230 | ||
64 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-12 | Skygge Å |
65 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-29 | Salten Å og ådal Them (Silkeborg) |
66 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-20 | Klostermølle (Horsens) |
67 | Ole Sørensen | 225 | 2023-04-03 | Hov/Spøttrup by/havn/strand (Odder) |
68 | David B. Collinge | 224 | 2023-04-09 | Ejstrupholm (Ikast-Brande) |
69 | Elly Hansen | 224 | 2023-02-27 | Hald hovedgaard |
70 | Anders Myrtue | 223 | 2023-01-05 | Flyvesandet |
71 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-02-13 | Nørrestrand |
72 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-02-18 | Klostermølle |
73 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-03-01 | Østenkær |
74 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-02-12 | |
75 | Søren Jepsen | 220 | ||
76 | Poul Krag | 219 | 2023-02-02 | Mosestien |
77 | Conny Jensen | 218 | 2023-01-08 | Tise |
78 | Casper Pedersen | 218 | 2023-02-18 | Klostermølle (Horsens) |
79 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-04-03 | Estvadgård Plantage |
80 | Søren Tanderup | 215 | 2023-03-17 | Slipshavn Skov |
81 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-09-30 | Klelund Dyrehave |
82 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-01-14 | Bølling Sø og områder omkr. søen (Silkeborg) |
83 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-13 | Svanninge Bjerge SV (Stensgård Skov) (Faaborg-Midtfyn) |
84 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-02-22 | Hindsgavl |
85 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-01-08 | Troldeslugten |
86 | Valdemar Juul | 210 | ||
87 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-02-25 | Draved Skov (Tønder) |
88 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-04-08 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
89 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-06-03 | |
90 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-04-04 | Moesgård Strand (Århus) |
91 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-03-19 | Gjerrild Nordstrand Øst |
92 | Else Hjorth | 203 | 2023-01-03 | Mosestien |
93 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-02-04 | Hannerup Skov |
94 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-09 | Bundsbæk Mølle |
95 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-09 | Løkken |
96 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-07 | Dollerup Bakker (Viborg) |
97 | Louise Tanderup | 198 | 2023-03-17 | Slipshavn Skov |
98 | Bo Levesen | 198 | 2023-02-26 | Indelukket (Silkeborg) |
99 | Lars Askholm | 198 | 2023-05-15 | Lundby Krat (Aalborg) |
100 | Bo Brauner | 197 | 2023-03-18 | Draved skov |
101 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
102 | Michael Højgaard | 192 | 2023-08-10 | Ovstrup Hede (Herning) |
103 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-14 | Pipstorn |
104 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-08-06 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
105 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-06-03 | Tved klitplantage |
106 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-01-27 | Draved skov |
107 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-03-18 | |
108 | Helle Andersen | 181 | 2023-03-18 | Sliphavn skov |
109 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-02-11 | Trædballe |
110 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-01-25 | Draved Skov (Tønder) |
111 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-01-02 | Kompedal Plantage (Silkeborg) |
112 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-05-03 | Følle Bund (Syddjurs) |
113 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-01-27 | Fløjstrup Skov (Århus) |
114 | Tina Hansen | 169 | 2023-07-03 | Blokhus Klitplantage (Jammerbugt) |
115 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-01-02 | Kogtved (Svendborg) |
116 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-03-25 | Svankær (Thisted) |
117 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-04-16 | Varde Å, Grindsted Å – Hodde Bro (Varde) |
118 | Bart Westgeest | 151 | 2023-03-20 | Vestermølle Skove |
119 | Susanne Naamann | 149 | 2023-04-07 | Lille Ibjerg sø |
120 | Jan Ravnborg | 145 | 2023-02-12 | Draved Skov (Tønder) |
121 | Torben Kragh | 142 | 2023-04-22 | Engelsholm Sønderskov (Vejle) |
122 | Kurt Prentow | 141 | 2023-08-20 | Lisbjerg Skov |
123 | John Brandbyge | 137 | 2023-01-07 | Gudenå ved Sukkertoppen (Horsens) |
124 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-01-31 | Elværk Sø (Ikast-Brande) |
125 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-02-16 | Lunden |
126 | Gustav Nyberg | 122 | ||
127 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-01-22 | Klostermølle |