Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-04-04 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-04-17 | Torpet Mose (Ringsted) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-04-23 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-04-09 | |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-04-23 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-05-14 | VE ,Skagen |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-04-06 | Fiil sø |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-04-03 | Vest Stadil Fjord |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-04-16 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-03-26 | Knabberup Sø (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-04-16 | Torpet Mose (Ringsted) |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-03-31 | Ballum Sluse |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-04-13 | Vejlerne |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-04-06 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-04-18 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-04-01 | Kølsen |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-04-06 | Hejlsminde nor |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-09-02 | Gundsømagle Sø |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-04-27 | Kare Holm (Norddjurs) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-04-23 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-04-10 | Hegnet på Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-04-03 | Horne |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-04-20 | Ballum Sluse (Tønder) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-04-19 | Holløse Bredning |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-04-03 | Mandø, gl. dige og krat nord (Esbjerg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-04-05 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-04-16 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-04-16 | Gundsømagle sø |
33 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-04-20 | Gundsømagle sø |
34 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-04-04 | Kjelst Enge |
36 | Jan Speiermann | 251 | 2023-04-19 | Utterslev Mose |
37 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-04-09 | Ballum Sluse (Tønder) |
38 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-04-08 | Filsø, Porsmose Bjerge (Varde) |
39 | Anton Markvard | 249 | 2023-04-04 | Rugård agerland |
40 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
41 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-05-19 | ChrØ! |
42 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-04-16 | Kølsen-Skals engsø |
43 | Benjamin Bech | 247 | 2023-04-09 | Ballum Sluse (Tønder) |
44 | Leif Novrup | 246 | 2023-04-03 | Sønderlem Vig |
45 | Jan Badura | 246 | 2023-04-16 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
46 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-04-12 | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) |
47 | Erik Overgård | 246 | 2023-03-28 | Uldum Kær |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-04-08 | Han Vejle (Thisted) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-05-19 | Grenen, Skagen |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-04-04 | Han Vejle (Thisted) |
51 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-04-13 | Vest Stadil fjord |
52 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-04-03 | Ballum Enge |
53 | Christian Rørdam | 242 | 2023-04-11 | Ellemosen |
54 | Jan Eriksen | 242 | 2023-04-16 | |
55 | Klaus Homøe | 241 | 2023-04-18 | Ramsømagle Sø, Roskilde |
56 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-05-07 | Hovvig |
57 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-04-14 | Tangmosen, F |
58 | Dan Blohm | 238 | 2023-04-17 | Uldum Kær (Hedensted) |
59 | Christian Hjorth | 237 | 2023-04-14 | Sdr. Lem Vig |
60 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-04-24 | Ramsømagle Sø S. f. Roskilde |
61 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-04-16 | Bygholm Enge v. Horsens (Horsens) |
62 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-06-02 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
63 | Kim Duus | 232 | 2023-04-19 | Utterslev Mose |
64 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
65 | Flemming Thomasen | 230 | ||
66 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-04-05 | Lund Fjord |
67 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-04-12 | Årslev Engsø (Århus) |
68 | Tommy Kaae | 225 | 2023-04-08 | Årslev Engsø (Århus) |
69 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-05-19 | Skagen |
70 | Ole Sørensen | 225 | 2023-04-24 | Sølsted Mose (Tønder) |
71 | Stefan Sturup | 224 | 2023-04-20 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
72 | Elly Hansen | 224 | 2023-04-16 | Bremsbøl sø |
73 | Anders Myrtue | 223 | 2023-04-08 | Skødstrup Enge |
74 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-04-04 | Uldum Kær |
75 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-05-17 | Det grå fyr, Skagen |
76 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-04-04 | Rærup |
77 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-04-07 | Tarm Kær (Ringkøbing-Skjern) |
78 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-04-02 | |
79 | Søren Jepsen | 220 | ||
80 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-06-05 | Borreby Mose |
81 | Poul Krag | 219 | 2023-04-22 | Sdr. Lem Vig |
82 | Conny Jensen | 218 | 2023-04-03 | Horne mose, Hirtshals |
83 | Casper Pedersen | 218 | 2023-04-06 | Mandø (Esbjerg) |
84 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-04-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
85 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-04-02 | Sønder Lem Vig |
86 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-04-21 | Utterslev Mose øst |
87 | Søren Tanderup | 215 | 2023-04-09 | Gundsømagle Sø |
88 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-04-07 | Tibirke Ellemose |
89 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-04-15 | Mandø, gl. dige og krat nord (Esbjerg) |
90 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-04-19 | Fanø Bad Sommerhusområde (Fanø) |
91 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-04-20 | Vest Stadil fjord |
92 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-04-09 | Vest Stadil Fjord |
93 | Valdemar Juul | 210 | ||
94 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-04-02 | Magisterkogen (Tønder) |
95 | Lars Gaarn | 208 | 2023-04-20 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
96 | Morten Dehn | 207 | 2023-04-16 | Gundsømagle Sø |
97 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-04-20 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
98 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-04-08 | Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern) |
99 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-05-25 | Limfjorden ved Tempovej, Hadsund |
100 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-04-15 | Tinglev Mose |
101 | Else Hjorth | 203 | 2023-04-15 | Han Vejle |
102 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-06-05 | Kølsen/Skals Engsø |
103 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-04-03 | Vest Stadil Fjord |
104 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-04 | Årslev Engsø |
105 | Lars Johansen | 200 | 2023-04-20 | Utterslev mose |
106 | Louise Tanderup | 198 | 2023-04-09 | Gundsømagle |
107 | Bo Levesen | 198 | 2023-04-15 | Ubjerg Kog Øst (Tønder) |
108 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-04-09 | Tuse Å |
109 | Michael Højgaard | 192 | 2023-04-19 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
110 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-04-09 | Årslev Engsø |
111 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-04-16 | Bremsbøl sø |
112 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-05-19 | Skagen Grenen |
113 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-04-08 | |
114 | Erik Skude | 183 | 2023-04-18 | Holløse bredning |
115 | Helle Andersen | 181 | 2023-04-21 | Hovvig |
116 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-04-21 | Uldum Kær |
117 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-04-18 | Tinglev Mose (Aabenraa) |
118 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-04-08 | Funderholme (Silkeborg) |
119 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-04-11 | Harpøt Havn |
120 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-06-03 | Skjern Enge |
121 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-04-28 | Ramsømagle sø |
122 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-04-14 | Årslev Engsø (Århus) |
123 | Tina Hansen | 169 | 2023-04-19 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
124 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-04-12 | Han Vejle (Thisted) |
125 | Jens Ekelund | 164 | 2023-04-16 | Hovvig |
126 | Mads Herbøl | 162 | ||
127 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
128 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-04-23 | Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov) |
129 | Susanne Naamann | 149 | 2023-04-20 | Vest Stadil fjord |
130 | Jan Ravnborg | 145 | 2023-05-10 | Møgeltønder Kog (Tønder) |
131 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-06-04 | Gundsømagle sø |
132 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-06-01 | Slivsø, Hoptrup (Haderslev) |
133 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-04-17 | Nymindegab |
134 | Gustav Nyberg | 122 | ||
135 | Jannik Hansen | 115 | 2023-04-21 | Gundsømagle sø |
136 | Per Poulsen | 110 | 2023-04-20 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
137 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-04-05 | Randers Fjord, Kare |
138 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-04-30 | Årslev Engsø |
139 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-04-02 | Skjern enge (Ringkøbing-Skjern) |