Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-04-04 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-02-13 | Ølsemagle Revle (Køge) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-20 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-21 | Klydesøen, Vestamager |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-10 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-03-04 | Årslev engsø |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-03-12 | Kammerslusen |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-20 | Vest Stadil Fjord, Mellemdyb |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-02-18 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-21 | Knabberup Sø (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-02-16 | Ølsemagle revle |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-02-06 | Ølsemagle Revle |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-02 | Lund fjord |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-03 | Vest Stadil Fjord |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-03-25 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-03 | Kølsen |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-02-05 | Ballum forland |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-06-10 | Grenen, Skagen |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-20 | Bøvling Fjord og Klit (Lemvig) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-10 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-18 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-04-05 | Vejlerne |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-05-22 | Borreby Mose (Slagelse) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-05-19 | Holløse Bredning |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-04-03 | Sneum Digesø (Esbjerg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-04-02 | Holløse Bredning (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-01 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-10 | Kalø |
33 | Philip Elbek | 255 | ||
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-04-20 | Gundsømagle sø |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-01 | Vesterhavet gedser |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-02-19 | Præstesø |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-03-25 | Broløkke Strand (Kerteminde) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-03 | Ulvshale Nordenge (Vordingborg) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-05-07 | Nørresø, Tønder (øst for jernbanen) |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-04-06 | Hammersø |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-14 | Kølsen-Skals engsø |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-02-07 | Kavslunde Å: Enge v/udløbet (Kerteminde) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-22 | Kølsen Engsø |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-04-03 | Vigersted Mose (Ringsted) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-04-07 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-03-31 | Tåstrup Sø |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-02-06 | Vilsbøl Plantage nord (Thisted) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-01-07 | Klydesøen |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-01-22 | Ulvedybet ved Gjølvej (Jammerbugt) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-06-02 | Nørresø |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-01-08 | Havneby Koog |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-04-17 | Gundsømagle Sø |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-01-07 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-03-08 | Køge Nordstrand, Køge |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-07-09 | Hovvig |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-04-14 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-02-03 | Han Vejle (Thisted) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-04-15 | Bygholm Nord |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-02-28 | Darum Enge SØ. f. Esbjerg |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-04-10 | Staunings Ø |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-10-01 | Rosenvold (Hedensted) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-03 | Hornbæk Enge, v. Gudenåen (Randers) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-01-10 | Ølsemagle Revle |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-02 | Han Vejle |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-08 | Årslev Engsø (Århus) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-03-04 | Korevlerne |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-10-28 | Kogleaks (Thisted) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-05-14 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-01-20 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-01-17 | Store Kattinge Sø (Roskilde) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-26 | han vejle |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-05-13 | Tryggelev Nor |
78 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-09-08 | Kølsen-Skals Engsø |
79 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-04-28 | Dragør Sydstrand |
80 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-10 | hirtshals øststrand |
81 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-05-09 | Holter (Ringkøbing-Skjern) |
82 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-09-23 | |
83 | Søren Jepsen | 220 | ||
84 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Enø By |
85 | Poul Krag | 219 | 2023-04-04 | Vest Stadil |
86 | Conny Jensen | 218 | 2023-04-05 | Hanvejle |
87 | Casper Pedersen | 218 | 2023-04-30 | Skals Ådal ml. Hjarbæk Fjord og Viborg-Løgstørvej (Viborg) |
88 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-04-06 | Gundsømagle Sø (Roskilde) |
89 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-08 | Sønderlem vig |
90 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-01-18 | Grenen |
91 | Søren Tanderup | 215 | 2023-02-06 | Søndersø, Værløse |
92 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-03-25 | Nørreland Strand |
93 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-02-09 | Kaløgrå |
94 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-02-12 | Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde) |
95 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-19 | Fanø, nordlige del (Fanø) |
96 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-02-07 | Ejby mose |
97 | Henrik Petersen | 210 | 2023-01-20 | Gundsømagle Sø |
98 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-04-09 | Vest Stadil Fjord |
99 | Valdemar Juul | 210 | ||
100 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-09-28 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
101 | Lars Gaarn | 208 | 2023-02-11 | Grønjordssøen (København) |
102 | Morten Dehn | 207 | 2023-04-16 | Gundsømagle Sø |
103 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-02-09 | Grønjordssøen (København) |
104 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-02-12 | Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde (Varde) |
105 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-01-16 | |
106 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-04-25 | Vilsted Sø (Vesthimmerlands) |
107 | Else Hjorth | 203 | 2023-04-15 | Bygholm Nord |
108 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-04-09 | Høll, vandhul Bøgeskov |
109 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-20 | Vest Stadil Fjord |
110 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-04 | Årslev Engsø |
111 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-10 | Ølsemagle Revle (Køge) |
112 | Louise Tanderup | 198 | 2023-04-09 | Gundsømagle |
113 | Bo Levesen | 198 | 2023-04-15 | Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder) |
114 | Lars Askholm | 198 | 2023-05-12 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
115 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-18 | Grenen |
116 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
117 | Michael Højgaard | 192 | 2023-06-22 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
118 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-03 | Brandtårnet, Lille Vildmose |
119 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-07-18 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
120 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-03-18 | Vejlerne |
121 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-06-14 | Ballum sluse |
122 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
123 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-02-18 | |
124 | Erik Skude | 183 | 2023-01-18 | grenen |
125 | Helle Andersen | 181 | 2023-04-16 | Borreby Mose |
126 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-04-04 | Nørrestrand |
127 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-02-10 | Gudenåen, Porskær-Sminge Sø (Silkeborg) |
128 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | 2023-04-02 | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
129 | Geir Tveit | 175 | 2023-07-22 | Ølsemagle Revle (Køge) |
130 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
131 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-07-10 | Kloster Havn |
132 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-02-12 | Filsø |
133 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-01-14 | Gundsømagle sø |
134 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-05-15 | Årslev Engsø (Århus) |
135 | Tina Hansen | 169 | 2023-01-14 | Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København) |
136 | Erhardt Ecklon | 169 | 2023-06-10 | Vejlen - Tåsinge (Svendborg) |
137 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-02-02 | Klydesøen |
138 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-01-10 | Lund Fjord (Thisted) |
139 | Daniel Andersen | 166 | 2023-12-08 | |
140 | Jens Ekelund | 164 | 2023-05-18 | Korevlerne |
141 | Mads Herbøl | 162 | ||
142 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-17 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
143 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-04-23 | Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov) |
144 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-08-05 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
145 | Andreas Petersen | 149 | ||
146 | Susanne Naamann | 149 | 2023-07-10 | Vaserne - Holte |
147 | Jan Ravnborg | 145 | ||
148 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-06-04 | Gundsømagle sø |
149 | Torben Kragh | 142 | 2023-11-26 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
150 | John Brandbyge | 137 | 2023-05-12 | Holløse Bredning (Gribskov) |
151 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-10-08 | Hanvejle 9 |
152 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-01-26 | Kattinge Vig (Roskilde) |
153 | Gustav Nyberg | 122 | ||
154 | Jannik Hansen | 115 | ||
155 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-08 | Vest Stadil fjord |
156 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-29 | Roholt |