Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-05-22 | Rømødæmningen (Tønder) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-01-29 | Lystrup Strand (Norddjurs) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-10 | Sanddobberne (Odsherred) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-07-27 | Klydesøen |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-10 | Sanddobberne (Odsherred) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-08-13 | VE, Skagen |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-04-15 | Mkog |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-05-22 | Rømødæmningen |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-30 | Hobo Dyb (Varde) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-05-11 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-05-08 | Forlandet ud for Margrethekog |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-05-10 | Ulvedybet |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-07-13 | Roshage, Hanstholm |
16 | Mogens Neergaard | 268 | 2023-05-24 | Gerå |
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-05-22 | Rømø-dæmningen |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-06-11 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-02-02 | Lystrup Strand |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-03-14 | Rømø sønderstrand |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-08-10 | Lejsø |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-06-27 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-10 | Sanddobberne (Odsherred) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-05-20 | Det Fremskudte Dige Syd (Tønder) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-07-16 | Saltvandssøen |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-03-04 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-05-10 | Margrethekog |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-03-01 | Mandø sydvade (Esbjerg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-05-19 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-03-04 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-05-09 | Geraa Enge |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-09-15 | Bøgeskov Havn (Stevns) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-02-04 | Sanddobberne |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-03-25 | Korevlerne |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-07-22 | Klydesøen |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-05-28 | Højer Vade (Tønder) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-02-26 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
40 | Anton Markvard | 249 | ||
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-08-01 | Blåvand |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-04-19 | Højer |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-05-28 | Højer Vade (Tønder) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-07-17 | Venø |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-07-27 | Staunings Ø (Solrød) |
47 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-05-14 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
48 | Erik Overgård | 246 | 2023-04-17 | Højer Vade |
49 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-04-29 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
50 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-07-19 | Rønshoved, Flensborg fjord |
51 | Morten Christensen | 245 | 2023-07-30 | Agger Tange (Thisted) |
52 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-05-31 | Højer Sluse |
53 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-05-11 | Højer Forland |
54 | Christian Rørdam | 242 | 2023-04-27 | Nivå |
55 | Jan Eriksen | 242 | 2023-05-04 | |
56 | Klaus Homøe | 241 | 2023-03-14 | Sanddobberne, Odsherred |
57 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-07-18 | Klint |
58 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-01-29 | |
59 | Dan Blohm | 238 | 2023-04-24 | Ballum Forland (Tønder) |
60 | Christian Hjorth | 237 | 2023-03-25 | Margrethekog |
61 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-02-02 | Sanddobberne NØ. f. Kalundborg |
62 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-01-07 | |
63 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-03-18 | Alrø Poller (Odder) |
64 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-03 | Lystrup Strand (Norddjurs) |
65 | Kim Duus | 232 | 2023-09-06 | Ishøj Strandenge |
66 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
67 | Flemming Thomasen | 230 | ||
68 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-08-19 | Agger Tange |
69 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-04-30 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
70 | Tommy Kaae | 225 | 2023-04-10 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
71 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-10-28 | Kroghage, Gedser |
72 | Ole Sørensen | 225 | 2023-04-24 | Ballum Forland (Tønder) |
73 | David B. Collinge | 224 | 2023-07-25 | Ølsemagle Revle (Køge) |
74 | Stefan Sturup | 224 | 2023-06-05 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
75 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-07-24 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
76 | Elly Hansen | 224 | 2023-04-15 | Vidåslusen |
77 | Anders Myrtue | 223 | 2023-05-18 | Hukket |
78 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-08-04 | Enø Overdrev (Næstved) |
79 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-08-08 | Hirtshals |
80 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-09-16 | Høje Sande, vandområde (Ringkøbing-Skjern) |
81 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-05-18 | |
82 | Søren Jepsen | 220 | ||
83 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-07-27 | Enø Overdrev |
84 | Poul Krag | 219 | 2023-08-10 | Agger Tange |
85 | Conny Jensen | 218 | 2023-07-24 | Øststranden, Hirtshals |
86 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-08-08 | Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov) |
87 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-07-09 | Geddal enge |
88 | Søren Tanderup | 215 | 2023-07-25 | Køge Sydstrand |
89 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-03-25 | Juvre Forland |
90 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-09-07 | Gedser Odde |
91 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-04-15 | Ballum Forland (Tønder) |
92 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-07-17 | Staunings Ø (Solrød) |
93 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-08-14 | Ebeltoft færgehavn |
94 | Henrik Petersen | 210 | 2023-02-11 | Flasken |
95 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-08-12 | Agger Tange |
96 | Valdemar Juul | 210 | ||
97 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-04-10 | Halk Nor (Haderslev) |
98 | Morten Dehn | 207 | 2023-07-22 | Ølsemagle Revle |
99 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-09-02 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
100 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-08-12 | Hevring Strand og sandø (Norddjurs) |
101 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-09-02 | |
102 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
103 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
104 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-07-24 | Gjerrild Nordstrand Øst |
105 | Else Hjorth | 203 | 2023-03-25 | Margrethekog |
106 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-07-16 | Feggeklit, Mors |
107 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-08-14 | Agger Tange |
108 | Lars Johansen | 200 | 2023-09-16 | Østerhede/Østerby Enge, Rømø (Tønder) |
109 | Louise Tanderup | 198 | 2023-08-19 | Bøjden Nor |
110 | Bo Levesen | 198 | 2023-08-29 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) |
111 | Lars Askholm | 198 | 2023-08-24 | Korevlerne (Odsherred) |
112 | Bo Brauner | 197 | 2023-10-20 | Hvidbjerg strand |
113 | Michael Højgaard | 192 | 2023-07-17 | Korevlerne (Odsherred) |
114 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-09-04 | Korshage |
115 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-04-15 | Vidå slusen |
116 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-03-19 | Forlandet Margrethe kog |
117 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
118 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-04-16 | |
119 | Helle Andersen | 181 | 2023-11-12 | Knudshoved Odde |
120 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-10-27 | Bønnerup Strand |
121 | Geir Tveit | 175 | 2023-07-22 | Ølsemagle Revle (Køge) |
122 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
123 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-08-29 | Bækbygaard Strand |
124 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-08-27 | Klydesøområdet |
125 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-08-24 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
126 | Daniel Andersen | 166 | 2023-07-25 | |
127 | Jens Ekelund | 164 | 2023-02-19 | Sandobberne |
128 | Andreas Petersen | 149 | ||
129 | Jan Ravnborg | 145 | ||
130 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-07-25 | Hov Vig |
131 | Torben Kragh | 142 | 2023-09-04 | Vallensbæk Ishøj STrandenge |
132 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-09-04 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
133 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-07-28 | Vidåslusen |
134 | John Brandbyge | 137 | 2023-10-15 | Keldsnor (Langeland) |
135 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-08-20 | Vejlen 1 |
136 | Per Poulsen | 110 | 2023-09-05 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |