Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-05-06 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-05-19 | Frøslev Plantage N-del (Nord for Bukkestrømmen) (Aabenraa) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-05-02 | Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-05-12 | Nordstrand, Skagen |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-05-03 | Kroppedal (Høje Taastrup) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-04-23 | Fyrvej, Skagen |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-05-04 | Kongens mose |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-05-08 | Nordstrand, Skagen |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-05-07 | Luddeholme (Vordingborg) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-05-06 | Lodskovvad (Frederikshavn) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-05-08 | Sølsted Mose |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-05-02 | Porsemosen |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-04-27 | Vigsø |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-05-06 | Vest Stadil Fjord |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-04-23 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-05-01 | Skagen |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-05-06 | Hønning plantage |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-06-06 | Grenen, Skagen |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-03-18 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-05-03 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-05-07 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-04-23 | Kærsgård strand |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-05-19 | Frøslev Plantage (Aabenraa) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-04-23 | Rørtang |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-04-29 | Kompedal Plantage (Silkeborg) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-05-03 | Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-05-04 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-04-28 | Møn |
33 | Philip Elbek | 255 | ||
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-05-03 | Ishøj strandenge |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-05-06 | Fodbold golf Skagen |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-05-08 | Porsemosen |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-05-19 | Højen (Gammel Skagen) (Frederikshavn) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-05-06 | Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-05-07 | Ubjerg Kog Vest |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-05-02 | Hammeren |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-05-17 | Skagen |
44 | Leif Novrup | 246 | 2023-05-01 | Hjelm hede |
45 | Jan Badura | 246 | 2023-05-08 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
46 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-05-04 | Gedbjerg (Varde) |
47 | Erik Overgård | 246 | 2023-05-28 | Kompedal |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-05-06 | Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-05-13 | Kalvebod fælled |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-05-05 | Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn) |
51 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-04-29 | Kompedal Plantage |
52 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-05-04 | Gulstav |
53 | Christian Rørdam | 242 | 2023-05-13 | Sjælsø vest |
54 | Jan Eriksen | 242 | 2023-04-28 | |
55 | Klaus Homøe | 241 | 2023-05-08 | Sølsted Mose, Tønder |
56 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-05-05 | Korshage |
57 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-05-08 | Kammerslusen |
58 | Dan Blohm | 238 | 2023-05-07 | Isenbjerg (Ikast-Brande) |
59 | Christian Hjorth | 237 | 2023-05-11 | Nordstrand |
60 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-04-27 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
61 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-04-27 | Stokmilen, Skagen |
62 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-06-02 | Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg) |
63 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
64 | Flemming Thomasen | 230 | 2023-05-01 | Hjerpsted Skydebane (Tønder) |
65 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-05-13 | Grenen |
66 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-05-15 | Årslev Engsø |
67 | Tommy Kaae | 225 | 2023-05-21 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
68 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-04-28 | Høvblege |
69 | Ole Sørensen | 225 | 2023-05-02 | Mellemområdet, Lille Vildmose (Aalborg) |
70 | David B. Collinge | 224 | 2023-05-07 | Hegnede på Møn (Vordingborg) |
71 | Stefan Sturup | 224 | 2023-05-30 | Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør) |
72 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-05-18 | Saftevandsbakken (Frederikshavn) |
73 | Elly Hansen | 224 | 2023-05-08 | Skagen |
74 | Anders Myrtue | 223 | 2023-05-07 | Filsø |
75 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-05-08 | Saftevandsbakken |
76 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-05-06 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
77 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-05-03 | als |
78 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-05-28 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
79 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-07-09 | |
80 | Søren Jepsen | 220 | ||
81 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-05-08 | Ertholmene |
82 | Poul Krag | 219 | Vest Stadil | |
83 | Conny Jensen | 218 | 2023-05-22 | Nordstrand, Skagen |
84 | Casper Pedersen | 218 | 2023-05-01 | Stabelbakker (Viborg) |
85 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-05-28 | Rusland (Gribskov) |
86 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-05-10 | Sønder lem vig |
87 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-08-06 | Ganløse Ore |
88 | Søren Tanderup | 215 | 2023-04-28 | Tranegilde Mose |
89 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-05-24 | Christiansø |
90 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-08-24 | Bøtø |
91 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-05-05 | Gjerrild Nordstrand (Norddjurs) |
92 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-05-11 | Bispeenge (Odense) |
93 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-05-17 | Pælebakke klit - Skagen |
94 | Henrik Petersen | 210 | 2023-05-02 | Nexø sydstrand |
95 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-05-13 | Sønderlem Vig |
96 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-05-17 | Anderup ved Christiansfeld (Kolding) |
97 | Lars Gaarn | 208 | 2023-05-14 | Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød) |
98 | Morten Dehn | 207 | 2023-05-07 | Porsemosen |
99 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-05-14 | Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød) |
100 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-05-19 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
101 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-05-02 | Sjælsø vest (Allerød) |
102 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
103 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | ||
104 | Else Hjorth | 203 | 2023-05-11 | Nordstrand |
105 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-05-03 | Vestskoven |
106 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-05-06 | Årslev Engsø |
107 | Lars Johansen | 200 | 2023-04-28 | Flyvestation Værløse (Furesø) |
108 | Louise Tanderup | 198 | 2023-05-07 | Tranegilde Mose |
109 | Bo Levesen | 198 | 2023-05-12 | Omme Å, Ringive - Farre (Vejle) |
110 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
111 | Michael Højgaard | 192 | 2023-05-01 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
112 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-05-01 | Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup) |
113 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-05-08 | Tved klitplantage |
114 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-05-06 | Juvre Rømø |
115 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
116 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-05-04 | |
117 | Helle Andersen | 181 | 2023-05-12 | |
118 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-05-06 | Råbjerg kirke |
119 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-04-20 | Sølsted Mose (Tønder) |
120 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
121 | Eskild Aae Petersen | 175 | 2023-08-12 | |
122 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-05-29 | Årslev Engsø |
123 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-04-09 | Bløden |
124 | Tina Hansen | 169 | 2023-05-27 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) |
125 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-05-04 | Værløse flyplads |
126 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-04-19 | Lyngby (Thisted) |
127 | Daniel Andersen | 166 | 2023-05-13 | |
128 | Jens Ekelund | 164 | 2023-05-13 | Dragsholm Slot |
129 | Mads Herbøl | 162 | ||
130 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-05-04 | Flasken incl. enge (Kalundborg) |
131 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
132 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | 2023-05-29 | Christiansø |
133 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-08-04 | Vanløse |
134 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-06-02 | Strødam |
135 | Torben Kragh | 142 | 2023-04-28 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
136 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-08-30 | Saksfjed/Hyllekrog |
137 | Claus Holkjær | 119 | 2023-05-09 | Sjælsø vest |
138 | Ingrid Stegmann | 81 | 2023-05-17 | Pæleklitten |
139 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-04-30 | Årslev Engsø |
140 | Jan Færk | 26 | 2023-04-25 | Højstrup, Helsingør |