Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-01-29 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-01-01 | Bygholm Vejle |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-01-01 | Holløse Bredning (Gribskov) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-01-01 | Lejsø (Slagelse) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-01-18 | Egåen |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-01-06 | Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-01-01 | |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-01-01 | Kobæk Sø (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-01-01 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-01-05 | Sindrup Vejle vest (Thisted) |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-02 | Skjern Å |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-01-01 | Margrethekog Syd |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-02 | Kodbøl |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-01-04 | Skjern enge |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-01-06 | V Vandet sø |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-01-14 | Hestholm Nord (Ringkøbing-Skjern) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-01-06 | Fuglereservat Nivå bugt, strandengene (Fredensborg) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-01-01 | Solbjerg engsø |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-06 | Grønningen (Varde) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-06 | Fuglereservat Nivå bugt, strandengene (Fredensborg) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-01-27 | HB |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-01-01 | Klosterkær (Horsens) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-02-01 | Store Vildmose |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-09 | Krik Vig vest (Thisted) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-01 | Klosterkær (Horsens) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-02-01 | Agger Tange (Thisted) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-01-13 | Staunings Ø |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-01-02 | Nyord |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-01-01 | Geddal enge |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-14 | |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-01-28 | Søborg Sø |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-07 | Aulby Mølleå, F |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-02 | Kodbøl, Albæk Fælled, Skjern Å |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-01-30 | Viskum (Viborg) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-01-31 | Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-01-01 | Klydesøen |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-01-04 | Sølager |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-01-01 | Vejlen, Tåsinge |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-06 | Torup Made, Midtals (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-01-02 | Årslev Engsø |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-01-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-08 | Hjelm Bugt ud for Klintholm Havn (Vordingborg) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-01-15 | Søndersø |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-01-08 | Tissø, Kalundborg |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-02-25 | Store Vildmose |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-01-08 | Århus Østhavn (Århus) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-01-04 | Frv. Lbh. |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-01-01 | Egå Engsø |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | ||
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-01-01 | |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-02 | Kærup Holme |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-01-14 | Holmesø (Brøndby) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-01-01 | Dødeå Enge (Århus) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-03-04 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-01 | Lille Vildmose |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-01-07 | Kodbøl |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-01-14 | Nakkebølle Fjord |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-01-06 | Vestamager |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-02-07 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-02-17 | Sybergland (Kerteminde) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Bøtø |
66 | Dan Blohm | 214 | ||
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-01-01 | Nivåbugten |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-02-03 | Hindemade (Haderslev) |
70 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-01-02 | Bygholm Vejle |
71 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-01-01 | Spøttrup Sø (Skive) |
72 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
73 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-01-19 | |
74 | Anders Myrtue | 206 | 2024-01-20 | Grønning |
75 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-02-03 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
76 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-02-16 | Årslev Engsø (Århus) |
77 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-02-01 | |
78 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-01-27 | Bøllingsø |
79 | Poul Krag | 205 | 2024-01-04 | Skjerne Enge |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-01-01 | Egå Engsø (Århus) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-02-11 | Bøtø Nor |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-01-01 | Enø Overdrev |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-01-04 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-01-27 | Sneum Digesø |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-01-07 | Bornholm |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-01-21 | Skaanemosen |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | ||
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-01-01 | Geddal Enge |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-02-27 | Høll, vandhul Bøgeskov |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-01-02 | Dover kil |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-01-06 | Sandobberne |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-01-16 | Tim å |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-01-02 | Sindrup Vejle |
97 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-01-14 | Gyldensteen |
98 | Søren Tanderup | 194 | 2024-01-14 | Tueholmsøen, Vallensbæk |
99 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-02-25 | Gjerrild Nordstrand Øst |
100 | Bo Brauner | 194 | 2024-01-01 | Flasken, Reersø |
101 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
102 | Ole Sørensen | 194 | 2024-01-28 | Hov Røn (Odder) |
103 | Jan Badura | 188 | 2024-01-12 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
104 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-01-17 | Mølleåen, Brede |
105 | Karl Jepsen | 187 | ||
106 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-01-01 | Hospitalssøerne ved Skejby (Århus) |
107 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-01-01 | Bøtø |
108 | Nicolai Halvorsen | 185 | ||
109 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | ||
110 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-01-01 | Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs) |
111 | Philip Elbek | 181 | 2024-01-13 | Holløse Bredning (Gribskov) |
112 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-05-01 | Ishøj Strandenge |
113 | Michael Højgaard | 177 | 2024-02-12 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
114 | Stefan Sturup | 176 | 2024-02-08 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
115 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-01-11 | Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern) |
116 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen |
117 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
118 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
119 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-01-02 | Præstesø |
120 | Conny Jensen | 173 | 2024-04-01 | Store Vildmose, Biersted mosevej |
121 | Lasse Birch Højrup | 173 | ||
122 | Bo Levesen | 172 | 2024-02-11 | Hindemade (Haderslev) |
123 | Heidi Quist | 171 | 2024-02-07 | Favrholm Voldgrav |
124 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-01-28 | Søgård sø |
125 | Lars Johansen | 168 | 2024-01-09 | Brede |
126 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-02-12 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
127 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-03-06 | Jedsted Enge |
128 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-02-25 | Sneum sø |
129 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-01-01 | Hovvig Ø. f. Nykøbing S. |
130 | Geir Tveit | 166 | 2024-01-01 | Marup Mose (Holbæk) |
131 | Kurt Prentow | 165 | 2024-01-29 | Egå Engsø |
132 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-01-07 | Møllesøen |
133 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-30 | Uldum Kær |
134 | Valdemar Juul | 162 | ||
135 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-01-01 | Kongens Mose (Tønder) |
136 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-02-24 | Græse standenge |
137 | Helle Andersen | 157 | 2024-03-08 | Sliphavn, Fyn |
138 | John Brandbyge | 154 | 2024-03-17 | Uldum Kær (Hedensted) |
139 | Louise Tanderup | 152 | 2024-01-14 | Tueholmsøen |
140 | Susanne Naamann | 151 | 2024-04-06 | |
141 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-01-14 | Viby rensningsanlæg Langvad bro (Århus) |
142 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-02-03 | Egå Engsø (Århus) |
143 | Andreas Petersen | 148 | 2024-02-17 | Holmegaards mose |
144 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-01-17 | Rosborg |
145 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-01-18 | Egå Engsø (Århus) |
146 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-03-10 | Tranemose nord for Kalundborg (Kalundborg) |
147 | Hans Ole Matthiesen | 143 | ||
148 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
149 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-02-13 | Bøtø Nor |
150 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-01-23 | Enge ved Hundige Havnevej (Greve) |
151 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-06 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
152 | Morten Dehn | 142 | 2024-03-16 | Favrholm Voldgrav |
153 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-11 | |
154 | Erik Skude | 140 | 2024-02-08 | trollesminde |
155 | Daniel Andersen | 138 | 2024-04-28 | |
156 | Asger Sværke | 136 | ||
157 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe) |
158 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
159 | Bart Westgeest | 126 | 2024-03-22 | Ringkloster Ådal v Nissumgård |
160 | Anders Birchvald Jensen | 125 | 2024-01-02 | |
161 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-03-01 | Sybergland |
162 | Poul Ulrich Riis | 120 | 2024-01-04 | Engen 3 |
163 | Per Poulsen | 117 | 2024-03-18 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
164 | Tina Hansen | 116 | 2024-01-28 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
165 | Sarah Kisbye | 116 | ||
166 | Eskild Aae Petersen | 116 | ||
167 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-03-12 | Rydalsgaard Mose |
168 | Tom Christensen | 113 | ||
169 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-02-25 | Kalø Grå |
170 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 109 | 2024-04-28 | Borreby Mose (Slagelse) |
171 | Claus Holkjær | 98 | 2024-02-08 | Favrholm voldgrav |
172 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
173 | Julia Tang | 96 | 2024-05-19 | Villahøj sø |
174 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-03-11 | Strandeng v/Horseskov (Svendborg) |
175 | Peter Enemark | 76 | 2024-07-13 | Sprogø |
176 | Lars Nielsen | 61 | 2024-01-02 | Nørrestrand (Horsens) |
177 | Jan Ravnborg | 51 | ||
178 | Mathias Glavind | 18 |