Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-11 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-02-10 | Rådmandshaven (Næstved) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-01-03 | Strids Mølle |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-06 | Mølleåen ved Nymølle |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-01-03 | Strids Mølle |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-01-11 | Skambækken |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-02-16 | Solbjerg enge |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-11 | Lystrupminde |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-01 | Strids Mølle (Kalundborg/Holbæk) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-01-29 | Vejle Ådal, Haraldskær Fabrik (Vejle) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-23 | Mes Sø (Ikast-Brande) |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-10-23 | Vestbirk Vandkraftværk |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | 2023-12-25 | Husum |
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-02-19 | Klosterheden |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-11 | Lystrupminde |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-11-30 | Emdrup (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-02 | Hald |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-01-29 | Christiansdal |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-09 | Stampen |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-01-18 | Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-01-03 | Strids Mølle |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-29 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-01-27 | Hirtshals |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-01 | Holløse Mølle (Næstved) |
28 | Andreas Winding | 258 | 2023-01-02 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
29 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-01-14 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
30 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-15 | Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk) |
31 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-04 | Rådvad |
32 | Philip Elbek | 255 | ||
33 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-01-01 | Solbjerg engsø |
34 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-01-15 | Rådvad |
36 | Jan Speiermann | 251 | 2023-02-11 | Fuglevad |
37 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-01-01 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
38 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-02-06 | Rådmandshaven (Næstved) |
39 | Anton Markvard | 249 | ||
40 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
41 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-22 | Gyldenså, Bornholm |
42 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-01-09 | Niels Bugges, Hald sø |
43 | Benjamin Bech | 247 | 2023-01-01 | Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk) |
44 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-07 | Rindsholm |
45 | Jan Badura | 246 | 2023-01-28 | Rådmandshaven (Næstved) |
46 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-05 | Bruunshåb (Viborg) |
47 | Erik Overgård | 246 | 2023-01-30 | Voldbækken |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-02-25 | Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-02-18 | Lystrup Å, Midtjylland |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-01-01 | Skeen (Hjørring) |
51 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-02-06 | Lystrupminde, Bryrup |
52 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-12-04 | Brahetrolleborg |
53 | Christian Rørdam | 242 | 2023-01-08 | Strødam Engsø |
54 | Jan Eriksen | 242 | 2023-02-23 | |
55 | Klaus Homøe | 241 | 2023-01-23 | Mes Sø, Ikast-Brande |
56 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-01-15 | Græse |
57 | Dan Blohm | 238 | 2023-03-03 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
58 | Christian Hjorth | 237 | 2023-01-11 | Lystrupminde |
59 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-06 | Holløse Mølle N. f. Næstved |
60 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-02-11 | Nymølle |
61 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-01-22 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
62 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-01-07 | Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov) |
63 | Kim Duus | 232 | 2023-02-06 | Solbjerg Engsø |
64 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
65 | Flemming Thomasen | 230 | ||
66 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-01-06 | Lystrup Å |
67 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-02-20 | Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus) |
68 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-27 | Vestbirk Kraftværk (Horsens) |
69 | Ole Sørensen | 225 | 2023-12-07 | Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus) |
70 | David B. Collinge | 224 | 2023-01-08 | Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk) |
71 | Stefan Sturup | 224 | 2023-01-29 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
72 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-12-24 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
73 | Elly Hansen | 224 | 2023-02-19 | Møllesøen, Klosterheden |
74 | Anders Myrtue | 223 | 2023-02-25 | Dalum |
75 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-01-21 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å |
76 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-02-18 | |
77 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-01-02 | hirtshals |
78 | Søren Jepsen | 220 | ||
79 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-01-01 | Rådmandshaven |
80 | Poul Krag | 219 | 2023-01-11 | Lystrup Minde |
81 | Conny Jensen | 218 | 2023-01-22 | Hirtshals |
82 | Casper Pedersen | 218 | 2023-02-18 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
83 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-01-04 | Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk) |
84 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-01-01 | Flyndersø |
85 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-02-02 | Solbjerg Engsø |
86 | Søren Tanderup | 215 | 2023-02-11 | Thorsmølle, Århus |
87 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-02-18 | Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus) |
88 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-11-18 | Rindsholm v/kroen - 2 stk. |
89 | Henrik Petersen | 210 | 2023-01-07 | Rådvad |
90 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-01-08 | Troldeslugten |
91 | Valdemar Juul | 210 | ||
92 | Morten Dehn | 207 | 2023-02-18 | Solbjerg Engsø |
93 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-01-05 | Voldbækken i Brabrand (Århus) |
94 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-03-02 | |
95 | Else Hjorth | 203 | 2023-01-28 | Rindsholm |
96 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-03-14 | Hald Sø |
97 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-16 | Mølleåen. Bastrup - Farum Sø (Furesø) |
98 | Louise Tanderup | 198 | 2023-02-11 | Thors mølle |
99 | Bo Levesen | 198 | 2023-03-29 | Grejs Mølle (Vejle) |
100 | Lars Askholm | 198 | 2023-12-20 | Væld ved Taderød Mølle (Lejre) |
101 | Bo Brauner | 197 | 2023-01-01 | Strids mølle |
102 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-14 | Nymølle |
103 | Michael Højgaard | 192 | 2023-01-04 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
104 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-02-15 | Stampedam |
105 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-02-04 | Niels Bugges kro |
106 | Niels Jørgen Jensen | 187 | 2023-02-03 | Christiansdal |
107 | Erik Skude | 183 | 2023-01-27 | solbjerg engsø |
108 | Helle Andersen | 181 | 2023-02-15 | Stryget, Næstved |
109 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-02-04 | Christiansdal, Vojens (Haderslev) |
110 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-02-13 | Remstrup Å (Gudenåen) (Silkeborg) |
111 | Geir Tveit | 175 | 2023-01-01 | Åstrup Skov m.m. (Lejre) |
112 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-16 | Klosnterheden |
113 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-01-14 | Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus) |
114 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-01-04 | Rådvad |
115 | Steen Vester Pedersen | 166 | 2023-02-01 | Faddersbøl Kanaler (Thisted) |
116 | Jens Ekelund | 164 | 2023-01-08 | Rådvad til Strandmøllen |
117 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-01 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
118 | Torben Kragh | 142 | 2023-02-13 | Rådvad |
119 | Kurt Prentow | 141 | 2023-01-08 | Egåen ved Gråmølle |
120 | Mads Østergaard Brun | 141 | 2023-02-12 | Solbjerg Engsø |
121 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-12-30 | Kagsmosen (København) |
122 | Sarah Kisbye | 138 | ||
123 | John Brandbyge | 137 | 2023-01-10 | Thors Mølle/Thorsbæk/møllesøer (Århus) |
124 | Jakob Muff Grønne | 131 | 2023-02-16 | Lystrup Å, Kulsø-Salten Å (Silkeborg) |
125 | Gustav Nyberg | 122 | ||
126 | Claus Holkjær | 119 | 2023-01-26 | Stampedam |
127 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-02-11 | |
128 | Per Poulsen | 110 | 2023-01-20 | Raadvad |
129 | Nikolaj Mikkelsen | 78 | 2023-11-12 | Thors Mølle, Aarhus |
130 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-01 | Liver Å ved Åstrup |
131 | Jimmy Blumenau Pedersen | 74 | ||
132 | Søren Thomsen | 70 |