Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | 2023-04-29 | Langbjerggård og Langbjerg Mose (Vordingborg) |
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-05-15 | Saftevandsbakken (Frederikshavn) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-05-29 | Flagbakken (Frederikshavn) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-04-20 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-04-16 | Flagbakken, Skagen |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-04-20 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-04-23 | Batteriskoven, Skagen |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-04-21 | Nordstrand |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-05-08 | Skagen, Nordstrand |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-05-04 | Carlsberg-området (København) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-04-21 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-05-17 | Søholm Engsø (Stevns) |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-05-12 | Saftevandsbakken, Skagen |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-04-22 | Klitmøller |
16 | Mogens Neergaard | 268 | ||
17 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-05-10 | Skagen |
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-05-06 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-05-06 | Skagen |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-05-26 | Damende |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-04-22 | Gilbjerg Hoved |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-04-21 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-04-20 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-08-05 | Ganløse Ore (Egedal) |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-05-06 | Skagen |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-05-29 | Flagbakken (Frederikshavn) |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-04-23 | Rørtang overdrev (Skovgård) nedlagt (Helsingør) |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-05-05 | Anholt Havn (Norddjurs) |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-04-22 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-05-10 | Klitten, Kjul (Hjørring) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-05-09 | Hulsig Hede |
33 | Philip Elbek | 255 | 2023-05-14 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
34 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-09-17 | Mandehoved, Stevns |
35 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
36 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-05-05 | Nordstrand skagen |
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-05-19 | Skagen |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-05-20 | Flagbakken (Frederikshavn) |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-05-06 | Gyvelstien (Frederikshavn) |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-05-13 | Fredmosen |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
42 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-05-01 | Bastemose, Bornholm |
43 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-05-10 | Bulbjerg |
44 | Benjamin Bech | 247 | 2023-05-20 | Flagbakken (Frederikshavn) |
45 | Leif Novrup | 246 | 2023-05-10 | Skagen |
46 | Jan Badura | 246 | 2023-05-11 | Reservatet, Skagen (Frederikshavn) |
47 | Erik Overgård | 246 | 2023-05-10 | Råbjerg |
48 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-05-06 | Saftevandsbakken (Frederikshavn) |
49 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-05-05 | Kalvebod fælled |
50 | Morten Christensen | 245 | 2023-05-05 | Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn) |
51 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-04-21 | Nordstrand, Skagen |
52 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-09-26 | Ballum Enge |
53 | Christian Rørdam | 242 | 2023-05-15 | Ganløse Ore |
54 | Jan Eriksen | 242 | 2023-05-04 | |
55 | Klaus Homøe | 241 | 2023-05-15 | Ganløse Ore, Egedal |
56 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-04-06 | Klint |
57 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-06-03 | Jøvet, F |
58 | Dan Blohm | 238 | 2023-05-05 | Hundslund (Odder) |
59 | Christian Hjorth | 237 | 2023-05-10 | Finns bunker |
60 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-09-01 | Gedser Odde |
61 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-04-24 | Grenen, Skagen |
62 | Carsten Bohn Søndergaard | 233 | 2023-05-20 | Saftevandsbakken (Frederikshavn) |
63 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-06-02 | Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg) |
64 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
65 | Flemming Thomasen | 230 | ||
66 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-05-10 | Moesgaard Museum |
67 | Tommy Kaae | 225 | 2023-04-23 | Viby (Århus) |
68 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-05-20 | Skagen |
69 | Ole Sørensen | 225 | 2023-05-19 | Flagbakken (Frederikshavn) |
70 | David B. Collinge | 224 | 2023-05-07 | Hårbølle (Vordingborg) |
71 | Stefan Sturup | 224 | 2023-05-06 | Gyrstinge Sø (Ringsted) |
72 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-05-20 | Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn) |
73 | Elly Hansen | 224 | 2023-05-08 | Skagen |
74 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-05-12 | |
75 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-05-13 | Gyvelmarkerne (Frederikshavn) |
76 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-05-07 | Faldbakken |
77 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-05-12 | |
78 | Søren Jepsen | 220 | ||
79 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-05-10 | Bastemose |
80 | Conny Jensen | 218 | 2023-05-10 | Batterivej ved bunker, Skagen |
81 | Casper Pedersen | 218 | 2023-05-22 | Saftevandsbakken (Frederikshavn) |
82 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-04-16 | Flagbakken (Frederikshavn) |
83 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-05-18 | Præstesø |
84 | Søren Tanderup | 215 | 2023-05-27 | Vestskoven, Albertslund |
85 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-04-13 | Melby Overdrev |
86 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-05-06 | Gedser Odde |
87 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-05-20 | Skagen - Saftevandskakken |
88 | Henrik Petersen | 210 | 2023-05-02 | Bastemose |
89 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-05-14 | Svanemosen (Kolding) |
90 | Lars Gaarn | 208 | 2023-05-14 | Ganløse Ore (Egedal) |
91 | Morten Dehn | 207 | 2023-08-13 | Ganløse Ore |
92 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-05-14 | Ganløse Ore (Egedal) |
93 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-05-20 | Skagen By (Frederikshavn) |
94 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-04-29 | |
95 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
96 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-05-06 | Hasle, Aarhus |
97 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-05-05 | Gjerrild Nordstrand Øst |
98 | Else Hjorth | 203 | 2023-05-10 | Finns bunker |
99 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-04-23 | Vestskoven |
100 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-05-20 | Flagbakken |
101 | Lars Johansen | 200 | 2023-05-15 | Ganløse Ore (Egedal) |
102 | Louise Tanderup | 198 | 2023-05-28 | Vestskoven |
103 | Bo Brauner | 197 | 2023-10-20 | Tipmosen, Blåvand |
104 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-05-18 | Præstesø |
105 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
106 | Michael Højgaard | 192 | 2023-05-15 | Ganløse Ore (Egedal) |
107 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-05-15 | Ganløse Ore (Egedal) |
108 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-05-08 | Tved |
109 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
110 | Erik Skude | 183 | 2023-06-12 | Arresø nord |
111 | Helle Andersen | 181 | 2023-05-13 | Holmegårds Mose |
112 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-05-06 | Råbjerg Mile |
113 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-08-19 | Sødisbakke/Alstrup/Hohøj (Mariagerfjord) |
114 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | 2023-09-03 | Søholt Gods (Lolland) |
115 | Geir Tveit | 175 | 2023-08-23 | Gyrstinge Mose (Ringsted) |
116 | Eskild Aae Petersen | 175 | 2023-08-12 | |
117 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-05-19 | Lille Vildmose |
118 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-05-15 | Ganløse ore |
119 | Tue Jørgensen | 170 | 2023-08-29 | Bjøstrup Mose v. Slet (Århus) |
120 | Daniel Andersen | 166 | 2023-05-13 | |
121 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-16 | Flagbakken (Frederikshavn) |
122 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-05-18 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
123 | Hans Ole Matthiesen | 153 | ||
124 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | 2023-04-22 | Nordstrand, Skagen |
125 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-05-27 | Rødovre |