Danske Årsarter 2024


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se andre krydslister af denne type:

Nedenstående ses en liste over personer, som har krydset deres arter af for krydslisten: Danske Årsarter 2024

# Navn #X Opdateret Seneste kryds
1 Michael Christian Linde 272 2024-06-14 Rødvinget Braksvale 2024-06-12
2 Jesper Johannes Madsen 266 2024-06-15 Stylteløber 2024-06-15
3 Stig Kjærgaard Rasmussen 262 2024-06-10 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
4 Lars Paaby 261 2024-06-09 Savisanger 2024-06-09
5 Nicolai Jon Jeppesen 258 2024-06-08 Prærietrane 2024-06-08
6 Jan Kiel 254 2024-06-14 Lundsanger 2024-06-14
6 Ole Kristjansen 254 2024-06-14 Kaspisk Måge 2024-06-14
8 Ib Jensen 252 2024-06-11 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
8 Anders Espenhain Sørensen 252 2024-06-10 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
8 Rune Sø Neergaard 252 2024-05-31 Perleugle 2024-05-27
11 Allan Kjær Villesen 251 2024-06-13 Buskrørsanger 2024-06-13
11 Erik Enevoldsen 251 2024-05-28 Pungmejse 2024-05-27
13 Bjørn N. Frikke 247 2024-06-08 Buskrørsanger 2024-06-08
13 Mads Bjarke Salling 247 2024-06-10 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
15 Jens Ballegaard 246 2024-06-13 Buskrørsanger 2024-06-13
15 Christian Hjorth 246 2024-06-11 Svaleklire 2024-06-11
15 Jens Jørgen Andersen 246 2024-06-12 Natravn 2024-06-11
18 Jørn Vinther Sørensen 243 2024-06-15 Hvidskægget Terne 2024-06-15
19 Andreas Winding 241 2024-05-31 Skovsanger 2024-05-31
19 Lis Kastrup 241 2024-06-15 Hvidskægget Terne 2024-06-15
19 Eric Schaumburg 241 2024-06-08 Dværgterne 2024-06-06
22 Mogens Neergaard 240 2024-06-12 Kirkeugle 2024-06-11
22 Alex Sand Frich 240 2024-06-05 Dværgryle 2024-06-03
22 Jan Eriksen 240 2024-06-05 Dværgskarv 2024-06-05
25 Joakim Matthiesen 238 2024-06-11 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
25 Jens Muff Hansen 238 2024-05-23 Duehøg 2024-05-22
27 Peter Leth Olsen 237 2024-06-11 Savisanger 2024-06-11
27 Michael Mosebo Jensen 237 2024-06-15 Hvidskægget Terne 2024-06-15
27 Jonna Andreassen 237 2024-06-07 Buskrørsanger 2024-06-07
30 Stig Hartvig Nielsen 233 2024-06-05 Dværgskarv 2024-06-05
31 Leif Frederiksen 232 2024-05-31 Krumnæbbet Ryle 2024-05-28
32 Ole Kjuel Nielsen 231 2024-06-16 Rødvinget Braksvale 2024-06-14
32 Leif Novrup 231 2024-06-11 Dværgryle 2024-06-11
32 Hjalte Benjamin Johansen 231 2024-06-07 Prærietrane 2024-06-07
35 Svend Erik Petersen 230 2024-06-13 Buskrørsanger 2024-06-13
35 Jens Lind 230 2024-06-05 Dværgskarv 2024-06-05
35 Flemming Rosenvind Rieck 230 2024-06-14 Gulirisk 2024-06-14
38 Lars Gaarn 228 2024-06-08 Islandsk Ryle 2024-06-08
39 Thor Vincent Hansen 226 2024-06-10 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
40 Christian Vemmelund Helligsø 223 2024-05-30 Husrødstjert 2024-05-30
41 Emil Kristian Munkholm Asmussen 222 2024-06-01 Lille Fluesnapper 2024-05-27
42 Laila Neermann 221 2024-06-16 Engsnarre 2024-06-15
43 Morten Christensen 220 2024-06-07 Natravn 2024-06-07
43 Arne Ruohonen 220 2024-06-17 Sortterne 2024-06-16
43 Anders Østerby 220 2024-06-18 Stylteløber 2024-06-17
46 Stinne Aastrup 219 2024-06-13 Dværgskarv 2024-06-13
47 Thyge Enevoldsen 218 2024-06-17 Sortklire 2024-06-16
47 Jørgen Ballegaard 218 2024-05-30 Rørsanger 2024-05-30
49 Daniel Palm Eskildsen 217 2024-06-17 Sortklire 2024-06-16
49 Erik Overgård 217 2024-06-05 Dværgskarv 2024-06-05
51 Klaus Homøe 216 2024-06-17 Silkehejre 2024-06-17
52 Niels Bomholt Jensen 215 2024-06-14 Rødvinget Braksvale 2024-06-12
52 Nina Riemer Johansson 215 2024-06-10 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
54 Jimmy Skat Hansen 214 2024-05-01 Havesanger 2024-05-01
54 Thomas Buus Nielsen 214 2024-06-09 Buskrørsanger 2024-06-09
56 Jan Speiermann 211 2024-06-10 Dværgskarv 2024-06-10
56 Christian Rørdam 211 2024-06-14 Dværgskarv 2024-06-14
58 Tommy Kaae 210 2024-06-16 Vagtel 2024-06-16
58 Flemming Thomasen 210 2024-06-11 Slørugle 2024-06-09
58 Dan Blohm 210 2024-06-17 Dværgskarv 2024-06-17
61 David B. Collinge 209 2024-06-13 Sorthovedet Måge 2024-06-13
61 Else Hjorth 209 2024-06-11 Svaleklire 2024-06-11
63 Simon Langvad Græsbøll Iversen 205 2024-06-15 Hvidskægget Terne 2024-06-15
64 Henrik Pedersen 203 2024-06-14 Sortklire 2024-06-14
65 Poul Krag 202 2024-06-13 Canadagås 2024-06-13
65 Anders Myrtue 202 2024-06-17 Svaleklire 2024-06-17
67 Karen Koefoed 201 2024-06-02 Grå Fluesnapper 2024-06-02
68 Michael G.jensen 200 2024-06-15 Lille Fluesnapper 2024-06-15
68 Thomas Vikstrøm 200 2024-06-17 Småspove 2024-06-17
68 Lars Askholm 200 2024-06-13 Sortklire 2024-06-13
71 Louis Kristoffer Poulsen 199 2024-06-08 Toplærke 2024-06-08
72 Leif Schack-Nielsen 198 2024-05-09 Mudderklire 2024-05-09
72 Anders Vadstrup Jensen 198 2024-06-17 Svaleklire 2024-06-17
72 Erling Kock Jensen 198 2024-06-09 Buskrørsanger 2024-06-09
75 Jens Peter Bech 197 2024-06-16 Lærkefalk 2024-06-16
75 Steen E. Jensen 197 2024-06-17 Rovterne 2024-06-17
75 Carsten Jørgensen 197 2024-06-14 Rødvinget Braksvale 2024-06-14
75 Benjamin Bech 197 2024-06-16 Lærkefalk 2024-06-15
79 Gerner Majlandt 196 2024-06-01 Rovterne 2024-05-30
79 Mikael Kristensen 196 2024-06-05 Rødrygget Tornskade 2024-06-05
79 Tommy Kousgaard 196 2024-06-07 Hedehøg 2024-06-07
82 Emil Skovgaard Brandtoft 195 2024-06-11 Grå Fluesnapper 2024-06-10
83 Mikkel Rasmussen 194 2024-05-28 Lille Skrigeørn 2024-05-11
83 Elly Hansen 194 2024-06-12 Natravn 2024-06-11
83 Søren Jepsen 194 2024-06-04 Rødhovedet And 2024-05-11
86 Henrik Petersen 192 2024-06-12 Rødvinget Braksvale 2024-06-12
86 Åge Gejl Hansen 192 2024-06-02 Pungmejse 2024-06-02
88 Peter Thomasen 191 2024-06-01 Kærsanger 2024-06-01
88 Nancy Vaaben Møller 191 2024-06-15 Dværgskarv 2024-06-10
88 Niels Kristian Bech Jensen 191 2024-06-16 Engsnarre 2024-06-16
91 Hans Henrik Larsen 188 2024-06-01 Rødhovedet And 2024-06-01
91 Søren Tanderup 188 2024-06-12 Dværgskarv 2024-06-11
91 Jan Badura 188 2024-06-03 Græshoppesanger 2024-05-29
91 Lauritz Xerxes Walter 188 2024-06-18 Høgesanger 2024-05-25
95 Henrik Rähr Thomsen 185 2024-06-15 Skovhornugle 2024-06-15
96 Bo Brauner 184 2024-06-12 Rødvinget Braksvale 2024-06-11
97 Ole Sørensen 183 2024-06-10 Gulbug 2024-06-10
98 Martin Svinth Weenink 182 2024-05-30 Lille Fluesnapper 2024-05-27
98 Gert Juul Jeppesen 182 2024-06-13 Rødvinget Braksvale 2024-06-11
98 Jørgen Bjerregaard 182 2024-06-05 Huldue 2024-06-05
98 Jens Ekelund 182 2024-06-12 Dværgskarv 2024-06-12
102 Philip Elbek 181 2024-06-12 Rødvinget Braksvale 2024-06-11
102 Jørgen Staarup Christensen 181 2024-05-24 Ride 2024-05-20
105 Peter Staarup Christensen 180 2024-06-17 Lille Fluesnapper 2024-06-12
102 Nicolai Halvorsen 181 2024-06-18 Dværgskarv 2024-06-17
106 Christian Michael Villadsen 176 2024-06-03 Vagtel 2024-06-01
106 Jonathan Hemmer-Hansen 176 2024-05-20 Vagtel 2024-05-18
108 Asger Lykkegaard Møldrup 175 2024-06-05 Sortterne 2024-06-01
108 Karl Jepsen 175 2024-06-06 Rødhovedet And 2024-05-11
110 Rasmus Gersholm Momme 172 2024-06-16 Sortklire 2024-06-16
111 Heidi Quist 171 2024-06-11 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
112 Hans-Peter Henriksen 169 2024-06-16 Vandrefalk 2024-06-16
113 Lars Johansen 168 2024-06-10 Misteldrossel 2024-06-04
114 Bjørn Jakob Andersen 167 2024-06-16 Skovsanger 2024-06-16
115 Orla Hugger Jakobsen 165 2024-06-11 Rødvinget Braksvale 2024-06-10
115 Michael Højgaard 165 2024-06-10 Dværgskarv 2024-06-10
117 Bo Levesen 164 2024-05-26 Canadagås 2024-05-26
118 Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen 163 2024-06-11 Dværgterne 2024-06-11
118 Jonatan Hauge Noldegaard 163 2024-06-10 Dværgskarv 2024-06-10
118 Michael Eland Karlson 163 2024-05-11 Mosehornugle 2024-05-11
121 Thomas Kandrup Nielsen 162 2024-06-11 Fuglekonge 2024-06-11
121 Jan Helbo Pedersen 162 2024-06-17 Sortkrage 2024-06-01
121 Valdemar Juul 162 2024-05-28 Vagtel 2024-05-27
124 Marian Bjerrum 159 2024-06-12 Canadagås 2024-06-12
125 Stefan Sturup 158 2024-06-12 Vagtel 2024-06-06
125 Kurt Prentow 158 2024-06-16 Lille Korsnæb 2024-06-16
127 Finn Just Christensen 157 2024-05-28 Vagtel 2024-05-28
127 Lasse Birch Højrup 157 2024-06-02 Gul Vipstjert 2024-06-01
129 Ingrid Stegmann 156 2024-06-05 Pungmejse 2024-06-05
130 Kristian Birchvald Christensen 155 2024-06-13 Splitterne 2024-06-13
130 Geir Tveit 155 2024-06-16 Engsnarre 2024-06-16
132 Mathias Blicher Bjerregård 154 2024-06-05 Sølvhejre 2024-05-27
132 John Brandbyge 154 2024-05-22 Rødstjert 2024-05-22
132 Thomas B. Olsen 154 2024-06-16 Lille Fluesnapper 2024-06-16
135 Louise Tanderup 152 2024-05-05 Bynkefugl 2024-05-05
136 Laurids Erik Andreassen 151 2024-06-02 Landsvale 2024-05-18
136 Anders Otto Nielsen 151 2024-04-04 Agerhøne 2024-03-31
138 Helle Andersen 149 2024-06-14 Rødvinget Braksvale 2024-06-14
139 Paul Landsfeldt 148 2024-06-15 Hvidvinget Terne 2024-06-15
139 Carit Johan Xerxes Walter 148 2024-05-12 Pirol 2024-05-12
141 Carsten Bohn Søndergaard 147 2024-06-05 Dværgskarv 2024-06-05
142 Torben Kragh 142 2024-05-23 Lille Fluesnapper 2024-05-23
143 Georg Hoffmann 141 2024-06-11 Stor Præstekrave 2024-06-11
143 Johan Frugaard Poll 141 2024-06-09 Solsort 2024-06-04
145 Hans Ole Matthiesen 140 2024-05-28 Sort Glente 2024-05-28
146 Susanne Naamann 139 2024-06-07 Agerhøne 2024-06-07
147 Tue Jørgensen 138 2024-06-04 Lille Fluesnapper 2024-05-27
147 Carl Emil Riising Nielsen 138 2024-06-04 Sangdrossel 2024-06-04
149 Ingelise Aarøe Petersen 137 2024-05-31 Gulbug 2024-05-31
150 Andreas Petersen 136 2024-06-16 Brushane 2024-06-16
150 Johnny Krämer Christensen 136 2024-06-06 Lille Fluesnapper 2024-06-01
152 Asger Sværke 135 2024-05-20 Prærietrane 2024-05-04
153 Heidi Lund Bjerregaard 134 2024-06-15 Rørsanger 2024-06-15
153 Oliver Bøgh Jensen 134 2024-05-03 Splitterne 2024-05-03
155 Daniel Andersen 132 2024-06-12 Rødvinget Braksvale 2024-06-12
156 Morten Dehn 128 2024-06-05 Dværgskarv 2024-06-05
157 Esben Bjørn Salmonsen 126 2024-06-06 Dværgskarv 2024-06-05
157 Bart Westgeest 126 2024-06-02 Skovsanger 2024-06-02
159 Carsten Holm Petersen 125 2024-06-05 Dværgskarv 2024-06-04
160 Erik Palm Mogensen 120 2024-05-09 Fjordterne 2024-05-09
161 Anders Birchvald Jensen 119 2024-06-11 Rørsanger 2024-06-10
162 Conny Jensen 116 2024-05-27 Stillits 2024-04-01
162 Poul Ulrich Riis 116 2024-05-30 Rørsanger 2024-05-22
162 Sarah Kisbye 116 2024-05-20 Drosselrørsanger 2024-05-19
165 Claus Rasmussen 114 2024-06-08 Kærsanger 2024-06-08
166 Tom Christensen 113 2024-04-22 Sibirisk Krikand 2024-02-07
166 Eskild Aae Petersen 113 2024-06-17 Sort Glente 2024-06-17
168 Tina Hansen 111 2024-05-21 Husrødstjert 2024-05-21
168 Klaus Aagaard Schak Laursen 111 2024-06-07 Gulbug 2024-06-07
168 Erik Skude 111 2024-06-17 Vendehals 2024-06-15
171 Per Poulsen 109 2024-06-14 Rødstjert 2024-06-14
172 Birgitte Birch Andreasen 107 2024-05-26 Træløber 2024-05-26
173 Kjeld Bjarne Nielsen 97 2024-04-12 Sibirisk Krikand 2024-02-17
173 Janus Rønn Lind Kobbersmed 97 2024-06-01 Sortmejse 2024-06-01
175 Claus Holkjær 96 2024-06-11 Dværgskarv 2024-06-11
175 Julia Tang 96 2024-06-06 Dværgskarv 2024-06-06
177 Erhardt Ecklon 83 2024-03-31 Skovspurv 2024-03-30
178 Kurt M. Nielsen 82 2024-05-30 Canadagås 2024-05-30
179 Flemming Søndergaard 75 2024-05-17 Biæder 2024-05-17
180 Peter Enemark 71 2024-06-16 Havterne 2024-06-16
181 Maria Lundsgaard Houmann Andersen 67 2024-06-04 Rødstjert 2024-06-04
182 Lars Nielsen 61 2024-01-07 Canadagås 2024-01-06
182 Andreas Holkjær 61 2024-06-14 Rørhøg 2024-06-09
184 Theo Askov 56 2024-01-01 Fasan
185 Jan Ravnborg 51 2024-02-19 Stillehavslom 2024-02-15
186 Jens Ryge 50 2024-01-11 Stær 2024-01-11
187 Nikolaj Mikkelsen 18 2024-06-07 Drosselrørsanger 2024-06-05
188 K L 2 2024-05-25 Lille Fluesnapper 2024-05-25
Annoncer