Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-05-26 | Heden (Herning) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-02-02 | Kårup Vænger (Guldborgsund) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-02-12 | Bøgeskov ved Hejrede Sø (Guldborgsund) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-13 | Ganløse Ore |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-02-12 | Maribo Søndersø øst (Guldborgsund) |
7 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-04-19 | Egå engsø |
8 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-02-19 | Lolland |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-06 | NØ for Hee |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-01 | Halleby Ore (Kalundborg) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-02-26 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-01-27 | Ganløse Ore |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-01-01 | Sparreholm |
14 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
15 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-03 | Hanstholm |
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-06 | NØ for Hee |
17 | Ib Jensen | 266 | 2023-02-12 | Ganløse Ore (Egedal) |
18 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-06-14 | Flagbakken |
19 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-02-02 | Frøslev plantage |
20 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-01-03 | Tempelkrog |
21 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-03-27 | Vorret ved Fogstrup (Silkeborg) |
22 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-03-02 | Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk) |
23 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-27 | Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør) |
24 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-06-03 | Uggerby plantage |
25 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
26 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-03-05 | Bolderslev Skov (Aabenraa) |
27 | Jens Lind | 258 | 2023-01-16 | Nyrup Hegn |
28 | Andreas Winding | 258 | 2023-04-04 | Gretbjerge (Hedensted) |
29 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-02-12 | Holløse Bredning (Gribskov) |
30 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-01-15 | Emdrup Sø (København) |
31 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-19 | Dyrhaven |
32 | Philip Elbek | 255 | 2023-04-04 | Ålsgårde (Helsingør) |
33 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-02-07 | Flyvestation Værløse |
34 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | Rådvad | |
36 | Jan Speiermann | 251 | 2023-01-08 | Lille Åmose |
37 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-01-01 | Ganløse Ore (Egedal) |
38 | Anton Markvard | 249 | 2023-04-08 | Rugård agerland |
39 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
40 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-01-13 | Hundsemyre |
41 | Leif Novrup | 246 | 2023-01-05 | Estvadgård Pl. |
42 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-02-26 | Borris Hede (Ringkøbing-Skjern) |
43 | Erik Overgård | 246 | 2023-02-27 | Store Hjøllund Plantage |
44 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-21 | Undallslund Plantage (Viborg) |
45 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-03-04 | Vaserne |
46 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-02-13 | Vorret |
47 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-03-16 | Kalby Skov v Brøns |
48 | Christian Rørdam | 242 | 2023-02-27 | Ganløse Ore |
49 | Jan Eriksen | 242 | 2023-02-19 | |
50 | Klaus Homøe | 241 | 2023-03-16 | Vedskølle Overdrev, Køge |
51 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-02-11 | Hundested |
52 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-08-10 | Storå |
53 | Dan Blohm | 238 | 2023-08-12 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
54 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-01-03 | Saltø Å V. f. Næstved |
55 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-03-01 | Ryet Skov |
56 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-05-19 | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) |
57 | Kim Duus | 232 | 2023-01-27 | Stenhus Vænge |
58 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
59 | Flemming Thomasen | 230 | ||
60 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-03-09 | Risskov Skov (Århus) |
61 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-17 | Rask Skov |
62 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-02-18 | Ganløse Ore |
63 | Ole Sørensen | 225 | 2023-02-26 | Høstemark Skov (Aalborg) |
64 | David B. Collinge | 224 | 2023-08-31 | Næsbyholm Storskov (Næstved) |
65 | Stefan Sturup | 224 | 2023-02-05 | Kattrup Gods (Kalundborg) |
66 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-04-03 | Silstrup v Skarrild (Herning) |
67 | Elly Hansen | 224 | 2023-09-17 | Værnengene |
68 | Anders Myrtue | 223 | 2023-02-04 | Brændegård |
69 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-09-02 | Rosenvold Pynt |
70 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-02-12 | Uggerby plangtage |
71 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-02-04 | |
72 | Søren Jepsen | 220 | ||
73 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-04-01 | Bastemose |
74 | Poul Krag | 219 | 2023-02-25 | Ladegård Sø |
75 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-02-22 | Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød) |
76 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-08-17 | Sønderlem vig |
77 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-02-19 | Degnemosen |
78 | Søren Tanderup | 215 | 2023-04-03 | Vestskoven, Albertslund |
79 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-03-22 | Farum |
80 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-03-11 | Ydesminde Skov (Syddjurs) |
81 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-08-11 | Blåvand |
82 | Henrik Petersen | 210 | 2023-01-01 | Søndersø |
83 | Valdemar Juul | 210 | ||
84 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-05-29 | Kongens Mose (Tønder) |
85 | Lars Gaarn | 208 | 2023-02-19 | Ganløse Ore (Egedal) |
86 | Morten Dehn | 207 | 2023-03-24 | Gentofte Sø |
87 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-02-19 | Ganløse Ore (Egedal) |
88 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-02-27 | |
89 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
90 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-03-04 | Gjerrild Nordstrand Øst |
91 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-01-01 | Vestskoven |
92 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-14 | Omvrå |
93 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-08-12 | Årø |
94 | Lars Johansen | 200 | 2023-01-05 | Ganløse Ore (Egedal) |
95 | Louise Tanderup | 198 | 2023-04-03 | Vestskoven |
96 | Bo Levesen | 198 | 2023-04-17 | Frøslev Plantage N-del (Nord for Bukkestrømmen) (Aabenraa) |
97 | Lars Askholm | 198 | 2023-02-04 | Ganløse Ore (Egedal) |
98 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-01-13 | Dyrehaven |
99 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
100 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-03-20 | Nørreport, København |
101 | Erik Skude | 183 | 2023-04-13 | lærkevænget |
102 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-02-23 | Dambæk, Broderup (Aabenraa) |
103 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 177 | 2023-03-10 | Kompedal Plantage (Silkeborg) |
104 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
105 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-05-28 | Pletvej |
106 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-06-05 | Søndre Vosborg Hede |
107 | Jan Helbo Pedersen | 167 | 2023-01-27 | Ganløse Ore |
108 | Daniel Andersen | 166 | 2023-04-10 | |
109 | Mads Herbøl | 162 | ||
110 | Bo Thyge Johansen | 158 | 2023-01-24 | Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød) |
111 | Oliver Bøgh Jensen | 154 | 2023-04-22 | Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe) |
112 | Mathias Blicher Bjerregård | 144 | 2023-04-11 | Holmene |
113 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-01-22 | Vanløse |
114 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-03-26 | Jægersborg Hegn |
115 | Torben Kragh | 142 | 2023-03-11 | Kroppedal (Høje Taastrup) |
116 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-01-23 | Mosede Fort (Greve) |
117 | Sarah Kisbye | 138 | ||
118 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-04-05 | Søholt |
119 | Claus Holkjær | 119 | 2023-04-02 | Tokkekøb Hegn |
120 | Jannik Hansen | 115 | 2023-02-19 | Over Slagelse |
121 | Nina Yasmin Ali | 111 | 2023-02-28 | |
122 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-07-24 | Bækken |
123 | Liva Gerd Bonnesen | 71 | 2023-04-08 | Hellebæk området (Helsingør) |
124 | Andreas Holkjær | 71 | 2023-11-04 | Dyrehaven |