Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-05-22 | Højer Vade (Tønder) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-05-19 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-05-13 | Højer Vade (Tønder) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-07-19 | Klydesøen |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-05-24 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
7 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-09-25 | Vejers |
8 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-05-22 | Forlandet, Margrethekog |
9 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-05-27 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
10 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-07-16 | Rosenvold (Hedensted) |
11 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-05-09 | Forlandet ud for Saltvandssøen |
12 | Lis Kastrup | 270 | 2023-05-10 | Ulvedybet |
13 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
14 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-07-07 | Bygholm vejler |
15 | Mogens Neergaard | 268 | 2023-05-24 | Gerå |
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-05-22 | Vidå-Slusen |
17 | Ib Jensen | 266 | 2023-07-10 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
18 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-07-08 | Gedal |
19 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-07-09 | Halk nor |
20 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-06-08 | Jerup Strand |
21 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-07-12 | Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns) |
22 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-05-24 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
23 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-05-20 | Det Fremskudte Dige Syd (Tønder) |
24 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-07-16 | Saltvandssøen |
25 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
26 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-05-19 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
27 | Jens Lind | 258 | 2023-05-11 | Vidåslusen |
28 | Andreas Winding | 258 | 2023-06-11 | Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder) |
29 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-05-19 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
30 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-06-05 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
31 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-07-27 | Klydesøen |
32 | Philip Elbek | 255 | ||
33 | Leif Frederiksen | 254 | 2023-07-09 | Bøtø nor, Nørresø |
34 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
35 | Jan Speiermann | 251 | 2023-07-09 | Klydesøen |
36 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-05-28 | Højer Vade (Tønder) |
37 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-07-13 | Ulvshale Nordstrand (Vordingborg) |
38 | Anton Markvard | 249 | 2023-07-26 | Hejlsminde Nor |
39 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
40 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-07-10 | Salthammer |
41 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-07-09 | Agger Tange |
42 | Benjamin Bech | 247 | 2023-05-28 | Højer Vade (Tønder) |
43 | Leif Novrup | 246 | 2023-06-04 | Margrethekog |
44 | Jan Badura | 246 | 2023-05-24 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
45 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-05-14 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
46 | Erik Overgård | 246 | 2023-09-09 | Sneum |
47 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-07-16 | Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted) |
48 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-07-11 | Klydesøen |
49 | Morten Christensen | 245 | 2023-07-08 | Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted) |
50 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-07-16 | Glombak, Vejlerne |
51 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-05-12 | Højer Forland |
52 | Christian Rørdam | 242 | 2023-05-25 | Vidåslusen |
53 | Jan Eriksen | 242 | 2023-07-25 | |
54 | Klaus Homøe | 241 | 2023-05-09 | Margrethe Kog Forland, Tønder |
55 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-07-11 | Hovvig |
56 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-05-08 | Højer Vade |
57 | Dan Blohm | 238 | 2023-08-12 | Korevlerne (Odsherred) |
58 | Christian Hjorth | 237 | 2023-07-18 | Vestsø Vejlerne |
59 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-08-26 | Korevlerne SV. f. Nykøbing S. |
60 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-07-29 | Bøtø Nor |
61 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-07-08 | Blåvands Huk (Varde) |
62 | Kim Duus | 232 | 2023-05-19 | Vidåslusen |
63 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
64 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-08-19 | Agger Tange |
65 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-07-25 | Fornæs |
66 | Tommy Kaae | 225 | 2023-07-13 | Hevring Strand og sandø (Norddjurs) |
67 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-07-22 | Kalløgrå |
68 | David B. Collinge | 224 | 2023-07-21 | Ølsemagle Revle (Køge) |
69 | Stefan Sturup | 224 | 2023-06-05 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
70 | Peter Hagen Thomasen | 224 | 2023-07-24 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
71 | Anders Myrtue | 223 | 2023-05-19 | Højer |
72 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-09-04 | Saltvandssøen |
73 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-07-31 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
74 | Henrik Pedersen | 221 | ||
75 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-07-28 | Harboøre Fjord (Lemvig) |
76 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-08-05 | |
77 | Søren Jepsen | 220 | ||
78 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-07-10 | Nexø Sydstrand |
79 | Poul Krag | 219 | 2023-08-10 | Agger Tange |
80 | Johan Frugaard Poll | 218 | 2023-08-08 | Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov) |
81 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-07-15 | Geddal enge |
82 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-08-03 | Klydesøen |
83 | Søren Tanderup | 215 | 2023-07-21 | Klydesøen, Vestamager |
84 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-08-21 | Saksfjed Inddæmning |
85 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-07-14 | Bøtø |
86 | Martin Svinth Weenink | 214 | 2023-07-10 | Egå Engsø (Århus) |
87 | Maria Rasmussen | 212 | 2023-06-04 | Fanø Nordveststrand (Fanø) |
88 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-07-09 | Nivå |
89 | Henrik Petersen | 210 | 2023-07-21 | Ølsemagle revle |
90 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-06-10 | Geddal Enge |
91 | Tommy Kousgaard | 209 | 2023-07-16 | Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns) |
92 | Morten Dehn | 207 | 2023-07-22 | Ølsemagle Revle |
93 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-09-01 | |
94 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
95 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-07-26 | Gjerrild Nordstrand Øst |
96 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-07-18 | Bygholm Vejle, Vestsø |
97 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-08-14 | Agger Tange |
98 | Bo Levesen | 198 | 2023-08-12 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
99 | Lars Askholm | 198 | 2023-08-27 | Korevlerne (Odsherred) |
100 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
101 | Michael Højgaard | 192 | 2023-07-15 | Korevlerne (Odsherred) |
102 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-09-04 | Korevlerne |
103 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-10-04 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
104 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
105 | Erik Skude | 183 | 2023-08-03 | klydesøen |
106 | Geir Tveit | 175 | 2023-07-22 | Ølsemagle Revle (Køge) |
107 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
108 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-09-12 | Lille Bjerregård |
109 | Anders Birchvald Jensen | 171 | 2023-05-24 | Klydesøområdet |
110 | Jens Ekelund | 164 | 2023-07-14 | Korevlerne |
111 | Andreas Petersen | 149 | ||
112 | Susanne Naamann | 149 | 2023-07-09 | Nivå |
113 | Torben Kragh | 142 | 2023-09-04 | Vallensbæk Ishøj Strandenge |
114 | Erik Palm Mogensen | 140 | 2023-07-28 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
115 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-07-28 | Vidåslusen |
116 | John Brandbyge | 137 | 2023-07-12 | Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns) |
117 | Birgitte Birch Andreasen | 125 | 2023-07-22 | Kalø Grå |
118 | Per Poulsen | 110 | 2023-09-05 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |