Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-06-14 | Sølsted Mose (Tønder) |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-05-19 | Møgeltønder Kog (Tønder) |
4 | Lars Paaby | 283 | 2023-05-29 | Hjørring |
5 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-06-29 | Tversted Rimmer (Hjørring) |
6 | Nicolai Jon Jeppesen | 280 | 2023-06-18 | Kandestederne |
7 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-05-18 | Søborg sø |
8 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-06-12 | Stensig ved Rækker Mølle |
9 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-05-13 | Holløse Bredning (Gribskov) |
10 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-06-04 | Vetterslev (Ringsted) |
11 | Lis Kastrup | 270 | 2023-06-07 | Strøbylille |
12 | Anders Espenhain Sørensen | 269 | ||
13 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-05-16 | Korsø |
14 | Mogens Neergaard | 268 | 2023-06-04 | Bolle Enge |
15 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-06-21 | Vest Stadil Fjord |
16 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-06-06 | Gårdbogård |
17 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-06-04 | Øst for Skærbæk |
18 | Hjalte Benjamin Johansen | 265 | 2023-06-07 | Gårdbogård |
19 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-07-25 | Lykkensro (Silkeborg) |
20 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-05-19 | Rolfsø og Skyhede (Varde) |
21 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-06-03 | Snevre |
22 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-05-19 | Møgeltønder Kog (Tønder) |
23 | Jens Lind | 258 | 2023-05-12 | Rejsby Enge |
24 | Andreas Winding | 258 | 2023-05-27 | Christiansø (Christiansø) |
25 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-05-13 | Holløse Bredning (Gribskov) |
26 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
27 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-06-24 | Ballum Enge (Tønder) |
28 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-06-24 | Ballum Enge (Tønder) |
29 | Anton Markvard | 249 | 2023-06-11 | Allesø |
30 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 248 | ||
31 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-04-30 | Skals ådal |
32 | Benjamin Bech | 247 | 2023-06-02 | Kejrup Skov (Kerteminde) |
33 | Leif Novrup | 246 | 2023-06-14 | Karup Ådal ved Trandum |
34 | Jan Badura | 246 | 2023-06-07 | Vetterslev (Ringsted) |
35 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-07-29 | Topbjerg (Viborg) |
36 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-06-16 | Ove Sø (Thisted) |
37 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-06-22 | Flakkebjerg Efterskole, Slagelse |
38 | Morten Christensen | 245 | 2023-05-13 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
39 | Klaus Homøe | 241 | 2023-06-06 | Strøby Ladeplads, Stevns |
40 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-06-05 | Nykøbing |
41 | Michael Mosebo Jensen | 241 | 2023-05-22 | Kammerslusen |
42 | Dan Blohm | 238 | 2023-07-25 | Åkær Gods/enge (Odder) |
43 | Christian Hjorth | 237 | 2023-06-11 | Øst for Karup ved Trandum |
44 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-05-24 | Tornelund V. f. Haslev |
45 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-05-21 | Skagen |
46 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-06-06 | Rigtrup by/agerland (Favrskov) |
47 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
48 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-06-03 | Julianehede |
49 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-06-05 | Rigtrup by/agerland (Favrskov) |
50 | Elly Hansen | 224 | 2023-05-10 | Svankær |
51 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-06-07 | Tørring Kær |
52 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-05-12 | horne |
53 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-06-18 | Damsø / Lundenæs marker (Ringkøbing-Skjern) |
54 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-06-07 | |
55 | Søren Jepsen | 220 | ||
56 | Conny Jensen | 218 | 2023-05-29 | Guldager, Hjørring |
57 | Casper Pedersen | 218 | 2023-04-30 | Skals Ådal ml. Hjarbæk Fjord og Viborg-Løgstørvej (Viborg) |
58 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-05-14 | Sønder lem vig |
59 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-05-23 | Kaløgrå |
60 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-05-15 | Sønderlem Vig |
61 | Valdemar Juul | 210 | ||
62 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-06-04 | Kongsholm (Ringkøbing-Skjern) |
63 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-05-27 | Gjerrild, Marshøj |
64 | Else Hjorth | 203 | 2023-06-11 | Øst for Karup å ved Trandum |
65 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-07-05 | Ledøje |
66 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-06-25 | Cykelstien til No |
67 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-06-06 | Udbyhøj Vasehuse |
68 | Bo Levesen | 198 | 2023-06-22 | Smidstrup S for Give (Vejle) |
69 | Michael Højgaard | 192 | 2023-08-21 | Faldbækvej marker |
70 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-06-24 | Grønå, Nolde Mark til Uge Bæk (Aabenraa) |
71 | Finn Just Christensen | 179 | 2023-06-13 | Holbøl (Aabenraa) |
72 | Eskild Aae Petersen | 175 | ||
73 | Daniel Andersen | 166 | 2023-08-23 | Svinø |
74 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-07-15 | Ladegårdvej, Bredsten |
75 | Kurt M. Nielsen | 144 | 2023-06-02 | Vanløse |
76 | Thomas B. Olsen | 144 | 2023-06-07 | Vetterslev |
77 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 139 | 2023-07-28 | Højer ved marskshelterne |
78 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-07-01 | Kare Enge |