Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-04-16 | Stokmile (Frederikshavn) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-04-06 | Hellebæk Kohave |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-04-28 | Holløse Bredning (Gribskov) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-04-07 | Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-04-06 | "Det grå Fyr" Skagen |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-03-31 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-04-05 | Virksund |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-04-08 | Borreby Mose (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-03-27 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-04-04 | Skænken Sø, Skjern enge |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-04-24 | Skagen |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | 2024-04-06 | Vidåen - (set fra Aventoft) |
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-04-03 | Haderslev |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-04-09 | Ringkøbing - matrikelart |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-04-10 | Birkesø |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-04-04 | Vandet sø |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-04-04 | Åmølle (Mariagerfjord) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-04-03 | Gundsømagle sø |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-05-15 | Gilbjerg Hoved (Gribskov) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-16 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-04-09 | Gilbjerg |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-04-10 | Katrinedal og Krude Mølle (Silkeborg) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-04-16 | Nordstrand |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-05-14 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-04-24 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-04-21 | Borreby Mose (Slagelse) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-03-27 | Gilbjerg Hoved |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-03-27 | Klosterheden |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-05-10 | Skagen |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-03-27 | |
35 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-05-26 | Hulsig Hede |
36 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-05-14 | Vest Stadil Fjord, Mellemdyb |
37 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-04-03 | Viskum (Viborg) |
38 | Lars Gaarn | 236 | 2024-04-06 | Hellebæk Avlsgård (Helsingør) |
39 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-04-08 | Gyrstinge Mose (Ringsted) |
40 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen |
41 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-03-13 | Spodsbjerg |
42 | Laila Neermann | 234 | 2024-05-02 | Skagen |
43 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-04-06 | Sønderborg - øst for Sundet (Sønderborg) |
44 | Erik Overgård | 229 | 2024-04-30 | Nordstrand |
45 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-04-06 | Hellebæk området (Helsingør) |
46 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-04-13 | Græsgangen, Liselund (Vordingborg) |
47 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-04-28 | Hammeren |
48 | Klaus Homøe | 224 | 2024-03-27 | Ramsøen, Roskilde |
49 | Anders Østerby | 224 | 2024-04-15 | Hirtshals Fyr |
50 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-05-01 | Dragsmur (Syddjurs) |
51 | Christian Rørdam | 223 | 2024-04-05 | Ravnsnæsset |
52 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-04-07 | Årslev Engsø |
53 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-03-27 | Uldum Kær (Hedensted) |
54 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-04-06 | Jættebrink |
55 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-04-10 | Katrinedal |
56 | David B. Collinge | 220 | 2024-04-21 | Sørup Herregård med sø og moser (Ringsted) |
57 | Tommy Kaae | 220 | 2024-04-03 | Alderslyst (Silkeborg) |
58 | Morten Christensen | 220 | 2024-04-27 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
59 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-05-13 | Skagen |
60 | Else Hjorth | 219 | 2024-05-01 | Skagen |
61 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-04-21 | Gyrstinge Sø |
62 | Jan Speiermann | 217 | 2024-04-06 | Hellebæk |
63 | Lars Askholm | 216 | 2024-04-16 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
64 | Karen Koefoed | 216 | 2024-04-14 | Hav nord for Flyvesandet (Nordfyns) |
65 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-04-06 | Gødstrup engsø |
66 | Dan Blohm | 214 | 2024-04-29 | Lundhof Skov (Odder) |
67 | Benjamin Bech | 212 | 2024-04-27 | Kerteminde Bugt/Nordstrand (Kerteminde) |
68 | Henrik Petersen | 209 | 2024-04-10 | Strødam |
69 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
70 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-05-03 | Lund Fjord |
71 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-03-26 | Sønderlem Vig |
72 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-06-16 | Tryggevælde Å udløb (Stevns) |
73 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-04-27 | Strødam Engsø |
74 | Anders Myrtue | 206 | 2024-04-16 | Vissenbjerg |
75 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-04-21 | Sørup Herregård med sø og moser (Ringsted) |
76 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-05-03 | Dragsmur (Syddjurs) |
77 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-04-06 | kærsgård |
78 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-03-21 | Funderholme (Silkeborg) |
79 | Poul Krag | 205 | 2024-04-10 | Lille Vildmose |
80 | Søren Jepsen | 205 | ||
81 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-04-07 | Årslev Engsø (Århus) |
82 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-04-15 | Gentofte Sø |
83 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-04-19 | Bastemose |
84 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-05-10 | |
85 | Michael G.jensen | 200 | 2024-05-10 | Skagen |
86 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-04-02 | Gedser Odde |
87 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-05-05 | Ellekrattet |
88 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-04-08 | Hellebæk Kohave |
89 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
90 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
91 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-04-18 | Sønder Lem Vig |
92 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-04-06 | Vestskoven |
93 | Elly Hansen | 197 | 2024-05-03 | Nystrup |
94 | Jens Ekelund | 197 | 2024-05-04 | Høve Strand |
95 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-05-23 | Skagen |
96 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-05-03 | Tved |
97 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-05-10 | Skagen - Nordstrand |
98 | Søren Tanderup | 194 | 2024-04-28 | Porsemosen, Taastrup |
99 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-03-28 | Gjerrild Nordstrand Øst |
100 | Bo Brauner | 194 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
101 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
102 | Ole Sørensen | 194 | 2024-04-30 | Flagbakken (Frederikshavn) |
103 | Jan Badura | 188 | 2024-04-30 | Vigersted Mose (Ringsted) |
104 | Karl Jepsen | 187 | ||
105 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-03-30 | Klosterkær (Horsens) |
106 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-04-07 | Gedser Odde |
107 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-04-06 | Hellebæk avlsgård |
108 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-04-20 | Rep-mødet |
109 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-03-30 | Klosterkær (Horsens) |
110 | Philip Elbek | 181 | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
111 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-04-13 | Birkede Skov |
112 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-27 | Gjerrild Nordstrand |
113 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
114 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
115 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-04-15 | Strødamengsø |
116 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-04-23 | Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund) |
117 | Heidi Quist | 171 | 2024-04-06 | Vedbæk - Maglemosen |
118 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-05-04 | Kelstrup Strand (ikke KK) |
119 | Ingrid Stegmann | 168 | 2024-05-10 | Flagbakken |
120 | Marian Bjerrum | 167 | 2024-05-10 | Flagbakken |
121 | Geir Tveit | 166 | 2024-07-23 | Gl. Lejre (Lejre) |
122 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-05-12 | Lille Bjerregård |
123 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-05-05 | Saftevandsbakken |
124 | Valdemar Juul | 162 | ||
125 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-03-28 | Rågeleje |
126 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-03-27 | Hellebæk Avlsgård |
127 | Louise Tanderup | 152 | 2024-04-27 | Potsemose |
128 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-05-17 | Førby Sø (Thisted) |
129 | Andreas Petersen | 148 | 2024-07-13 | Gyrstinge sø |
130 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-03-27 | Spodsbjerg (Halsnæs) |
131 | Ingelise Aarøe Petersen | 143 | ||
132 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-05-10 | Skagen Nordstrand |
133 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-06-24 | Korskilde (Greve erhvervsområde) (Greve) |
134 | Morten Dehn | 142 | 2024-04-07 | Pøleåen og Melby |
135 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-04-15 | |
136 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-27 | Spodsbjerg (Halsnæs) |
137 | Erik Skude | 140 | 2024-06-29 | Helsinge |
138 | Asger Sværke | 136 | ||
139 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
140 | Bart Westgeest | 126 | 2024-05-06 | Kysing Næs |
141 | Per Poulsen | 117 | 2024-07-15 | Hejrede Sø vest (Guldborgsund) |
142 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-05-06 | Damvej 10 |
143 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 |