Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-04-15 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-04-22 | koklapperne, Kalvebod Fælled |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-28 | Uldum Kær (Hedensted) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-04-07 | Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-04-10 | Brabrand Sø vestenden |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-03-31 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-04-14 | Tejn |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-03-24 | Ganløse Ore (Egedal) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-03-27 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-05-12 | Nørrevese, Harboøre |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-03-14 | Tim |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-04-10 | Grene Sande |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-22 | Tim Mølle |
16 | Mogens Neergaard | 250 | ||
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-06-11 | Bøtø Nor |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-03-28 | Hanstholm |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-03-27 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
21 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-06-02 | Bøtø enge |
22 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-01-08 | Skallingen (Varde) |
23 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-12 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
24 | Eric Schaumburg | 247 | 2024-04-18 | Gilleje |
25 | Andreas Winding | 245 | 2024-04-01 | Åle (Hedensted) |
26 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-04-21 | Skagen |
27 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-20 | Tim Å og Ådal, Den vestlige del. (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-01-01 | Klosterkær (Horsens) |
29 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-06-18 | Borreby Mose (Slagelse) |
30 | Lis Kastrup | 242 | 2024-02-18 | Høm Mølle |
31 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-03-27 | Gilbjerg Hoved |
32 | Leif Novrup | 240 | 2024-07-16 | Ringfenner |
33 | Jan Eriksen | 240 | 2024-04-24 | Ishøj strandenge |
34 | Jens Lind | 239 | 2024-03-27 | Gilbjerg |
35 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-22 | Tim Mølle Dambrug |
36 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-04-27 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
37 | Lars Gaarn | 236 | 2024-03-21 | Gammellung sydøst for Vemmelev (Slagelse) |
38 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-04-13 | Torpet Mose |
39 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-04-07 | Skrivernæbet, Selsø Sø |
40 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-03-23 | Flyndersø |
41 | Laila Neermann | 234 | 2024-06-11 | Ganløse Ore |
42 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-03-10 | Sottrup Markvandhul (Aabenraa) |
43 | Erik Overgård | 229 | 2024-05-02 | Grenen |
44 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-03-21 | Gammellung sydøst for Vemmelev (Slagelse) |
45 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-04-14 | Jydelejet (Vordingborg) |
46 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-04-27 | Ølene |
47 | Klaus Homøe | 224 | 2024-03-31 | Gl. Havdrup Mose, Solrød |
48 | Anders Østerby | 224 | 2024-04-19 | Købsted, Tornby |
49 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-03-28 | Uldum Kær (Hedensted) |
50 | Christian Rørdam | 223 | 2024-06-04 | Kongensbro |
51 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-01-08 | Clasonsborg |
52 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 223 | 2024-04-24 | Kasted-Geding Mose (Århus) |
53 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-03-31 | |
54 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-01-13 | Katrinedal |
55 | David B. Collinge | 220 | 2024-07-29 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
56 | Tommy Kaae | 220 | 2024-03-08 | Klosterkær (Horsens) |
57 | Morten Christensen | 220 | 2024-04-21 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
58 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-01-18 | Hørup |
59 | Else Hjorth | 219 | 2024-06-11 | Bøtø Nor |
60 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-02-03 | Rødkilde |
61 | Jan Speiermann | 217 | 2024-04-06 | Hellebæk |
62 | Lars Askholm | 216 | 2024-06-13 | Hovvig, Odsherred (Odsherred) |
63 | Karen Koefoed | 216 | 2024-03-23 | Magisterkogen (Tønder) |
64 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-04-06 | Tranemisen |
65 | Dan Blohm | 214 | 2024-05-01 | Sletkærvej vandhuller (Horsens) |
66 | Benjamin Bech | 212 | 2024-03-31 | Salby (Kerteminde) |
67 | Henrik Petersen | 209 | 2024-07-19 | Staunings Ø |
68 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-05-01 | Ubjerg Kog Vest (Tønder) |
69 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-06-17 | Skygge Å |
70 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-07-14 | Sønder lem vig |
71 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-03-31 | Salby (Kerteminde) |
72 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-05-18 | Ølene |
73 | Anders Myrtue | 206 | 2024-06-17 | Sø ved Grusgyden, 2 |
74 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-03-27 | Uldum Kær (Hedensted) |
75 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-06-20 | Skalså enge/Vesterkær/Fælleskær (Randers) |
76 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen |
77 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-04-27 | Flagbakken (Frederikshavn) |
78 | Thomas Vikstrøm | 204 | 2024-04-29 | Allerød Lergrav |
79 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-01-01 | Holløse Mølle |
80 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-07-17 | |
81 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-03-21 | Gedser |
82 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-05-08 | Grenen |
83 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-04-09 | Rørtang Overdrev |
84 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
85 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-07-20 | Egebjerg |
86 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-04-15 | Vestskoven |
87 | Elly Hansen | 197 | 2024-04-22 | Sønderjylland |
88 | Jens Ekelund | 197 | 2024-06-07 | Hovvig |
89 | Søren Tanderup | 194 | 2024-03-25 | Ganløse Ore |
90 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-04-28 | Gjerrild Nordstrand Øst |
91 | Bo Brauner | 194 | 2024-03-26 | Rens, sønderjylland |
92 | Ole Sørensen | 194 | 2024-04-19 | Odder (Odder) |
93 | Jan Badura | 188 | 2024-03-15 | Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted) |
94 | Bjørn Jakob Andersen | 187 | 2024-06-16 | Sivet, Lindersvold |
95 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-06-18 | Yderup by/agerland (Århus) |
96 | Gert Juul Jeppesen | 185 | 2024-06-07 | Bøtø Enge |
97 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-04-05 | Holløse Bredning |
98 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-05-26 | Chrø |
99 | Philip Elbek | 181 | 2024-04-16 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
100 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-02-21 | Høm Mølle |
101 | Michael Højgaard | 177 | 2024-05-22 | Ganløse Ore (Egedal) |
102 | Stefan Sturup | 176 | 2024-06-22 | Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør) |
103 | Laurids Erik Andreassen | 176 | 2024-04-15 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
104 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-22 | Eskelund |
105 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
106 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
107 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-08-13 | Klydesøen |
108 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-04-17 | Bøtøskoven (Guldborgsund) |
109 | Bo Levesen | 172 | 2024-07-10 | Endelave, Lynger (Horsens) |
110 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-06-05 | Søgård sø |
111 | Lars Johansen | 168 | 2024-04-04 | Lille Hareskog |
112 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-06-24 | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
113 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-03-25 | Vindbyholt SV. f. Faxe |
114 | Geir Tveit | 166 | 2024-01-01 | Sanddobberne (Odsherred) |
115 | Kurt Prentow | 165 | ||
116 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-04-30 | Knopper Enge |
117 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-04-28 | Ny Fredrikskog |
118 | Valdemar Juul | 162 | ||
119 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-05-03 | Lerskov (Aabenraa) |
120 | Thomas B. Olsen | 158 | 2024-03-24 | Ganløse Ore |
121 | Helle Andersen | 157 | 2024-06-23 | Borreby Mose |
122 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-03-27 | Hellebæk Avlsgård |
123 | Louise Tanderup | 152 | 2024-03-25 | Ganløse Ore |
124 | Tue Jørgensen | 149 | 2024-06-30 | Grenå By (Norddjurs) |
125 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-07-21 | Hundsemyre (Bornholm) |
126 | Andreas Petersen | 148 | 2024-06-01 | Vigersted |
127 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-03-29 | Uldum Kær |
128 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-03-28 | Bygholm Enge v. Horsens (Horsens) |
129 | Erik Palm Mogensen | 143 | 2024-07-03 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
130 | Torben Kragh | 142 | 2024-02-05 | Vallensbæk Mose (Vallensbæk) |
131 | Morten Dehn | 142 | 2024-08-05 | Holløse Bredning |
132 | Erik Skude | 140 | 2024-07-04 | Klydesøen |
133 | Daniel Andersen | 138 | ||
134 | Asger Sværke | 136 | ||
135 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-05-01 | Broksø (Næstved) |
136 | Carsten Holm Petersen | 130 | ||
137 | Bart Westgeest | 126 | 2024-04-22 | Bygholm Enge (Horsens) |
138 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-08-05 | Bøjden nor |
139 | Per Poulsen | 117 | 2024-07-15 | Maribo Søndersø midt (Lolland) |
140 | Eskild Aae Petersen | 116 | 2024-04-12 | |
141 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-04-21 | Rydalsgaard Mose |
142 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 |