Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-06-01 | Højer Vade (Tønder) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-05-25 | Vidåslusen |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-03-29 | Saltvandssøen (Tønder) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-03-25 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
5 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-05-13 | Rømødæmningen (Tønder) |
6 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-04-09 | Mandø |
7 | Jan Kiel | 264 | 2024-02-20 | Ballum Forland (Tønder) |
8 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | ||
9 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-01-09 | Thorsminde Havn (Holstebro) |
10 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-01-09 | Agger Tange |
11 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
12 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
13 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-03-25 | Halk nor |
14 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-01-09 | Agger Tange |
15 | Mogens Neergaard | 250 | ||
16 | Christian Hjorth | 250 | 2024-05-22 | Ud for Vidåslusen |
17 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-04-24 | Aggertange |
18 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-05-16 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
19 | Joakim Matthiesen | 248 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
20 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-05-09 | Saltvandssøen |
21 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-08-06 | Blåvands Huk (Varde) |
22 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
23 | Andreas Winding | 245 | 2024-05-09 | Saltvandssøen (Tønder) |
24 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-05-20 | Gerå Enge og strand |
25 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-01-09 | Krik Vig vest (Thisted) |
26 | Jens Muff Hansen | 243 | 2024-05-03 | Sneum Sluse vade (Esbjerg) |
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-02-20 | Ballum Forland (Tønder) |
28 | Lis Kastrup | 242 | 2024-06-14 | Ballum Sluse |
29 | Hjalte Benjamin Johansen | 241 | 2024-08-11 | Børstrup Hage |
30 | Leif Novrup | 240 | 2024-07-18 | Venø |
31 | Jan Eriksen | 240 | 2024-05-10 | Skagen |
32 | Jens Lind | 239 | 2024-05-03 | Ballum Sluse |
33 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-01-16 | Mågeøerne, F |
34 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-01-09 | Agger Tange |
35 | Thomas Buus Nielsen | 237 | 2024-03-01 | Ballum Forland (Tønder) |
36 | Lars Gaarn | 236 | 2024-06-08 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
37 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-04-02 | Saltvandssøen (Tønder) |
38 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-05-09 | Grenen, Skagen |
39 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-02-29 | Lynæs |
40 | Laila Neermann | 234 | 2024-04-06 | Tåsinge |
41 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-01-27 | Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder) |
42 | Erik Overgård | 229 | 2024-04-12 | Margrethe Kog |
43 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-06-08 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
44 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-01-28 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
45 | Arne Ruohonen | 225 | 2024-07-29 | Klydesøen |
46 | Klaus Homøe | 224 | 2024-04-02 | Saltvandssøen, Tønder |
47 | Anders Østerby | 224 | 2024-03-24 | Jerup Strand |
48 | Christian Rørdam | 223 | 2024-07-26 | Ølsemagle Revle |
49 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-04-19 | Mandø Låningsvej |
50 | Daniel Palm Eskildsen | 221 | 2024-05-07 | |
51 | Jørgen Ballegaard | 221 | 2024-05-19 | Margrethe Kog syd |
52 | Tommy Kaae | 220 | 2024-07-08 | Blåvands Huk (Varde) |
53 | Morten Christensen | 220 | 2024-01-07 | Bratten Strand (Frederikshavn) |
54 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-04-28 | Vidåslusen |
55 | Else Hjorth | 219 | 2024-07-17 | Saltvandssøen |
56 | Niels Bomholt Jensen | 219 | 2024-05-20 | Forlandet Vidåen |
57 | Jan Speiermann | 217 | 2024-05-10 | Skagen |
58 | Karen Koefoed | 216 | 2024-01-07 | Fyns Hoved (Kerteminde) |
59 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-03-24 | Blåvand |
60 | Benjamin Bech | 212 | 2024-07-11 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
61 | Henrik Petersen | 209 | 2024-04-30 | Emmerlev |
62 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-05-01 | Bådsbøl-Ballum kyst (Tønder) |
63 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-02-13 | Geddal enge |
64 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-07-17 | Saltvandssøen (Tønder) |
65 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-07-20 | Staunings Ø |
66 | Anders Myrtue | 206 | 2024-02-06 | Blåvand Strand |
67 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-07-24 | Gyldensteen: Kystlagunen (Nordfyns) |
68 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-02-06 | Rugholm |
69 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
70 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-07-10 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
71 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-07-14 | Salthammer |
72 | Åge Gejl Hansen | 201 | 2024-01-07 | |
73 | Michael G.jensen | 200 | 2024-05-02 | Sneum Sluse |
74 | Louis Kristoffer Poulsen | 200 | 2024-05-24 | Chrø |
75 | Mikael Kristensen | 200 | 2024-05-10 | Grenen |
76 | Hans-Peter Henriksen | 200 | 2024-07-15 | Rømødæmningen |
77 | Lauritz Xerxes Walter | 199 | ||
78 | Henrik Rähr Thomsen | 198 | 2024-04-13 | Bøvling Klit |
79 | Peter Staarup Christensen | 198 | 2024-05-07 | Agger Tange |
80 | Jens Ekelund | 197 | 2024-04-26 | Sneum Sluse Vade |
81 | Nancy Vaaben Møller | 196 | 2024-03-09 | Højer Sluse |
82 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-04-08 | Vejlerne |
83 | Jørgen Bjerregaard | 195 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
84 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-02-03 | Gjerrild Nordstrand Øst |
85 | Bo Brauner | 194 | 2024-03-27 | Højer vade |
86 | Ole Sørensen | 194 | 2024-01-12 | Øster Hurup Havn (Mariagerfjord) |
87 | Nicolai Halvorsen | 185 | 2024-08-02 | Klydesøen |
88 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-08-08 | Bøjden Nor |
89 | Thomas Kandrup Nielsen | 179 | 2024-07-19 | Staunings Ø |
90 | Stefan Sturup | 176 | 2024-07-18 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
91 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-10 | Grenen, Skagen |
92 | Carit Johan Xerxes Walter | 175 | ||
93 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
94 | Jan Helbo Pedersen | 174 | 2024-08-13 | Klydesøen |
95 | Bo Levesen | 172 | 2024-05-25 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
96 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-08-10 | Hejlsminde Nor |
97 | Orla Hugger Jakobsen | 166 | 2024-01-01 | Korevlerne SV. f. Nykøbing S. |
98 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-05-17 | Forlandet ud for Saltvandssøen, Margrethe Kog (Tønder) |
99 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-05-23 | Hyllekrog |
100 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-02 | Rømødæmningen (Tønder) |
101 | Susanne Naamann | 151 | 2024-04-14 | Blåvand - Nyeng |
102 | Johnny Krämer Christensen | 149 | 2024-08-02 | Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs) |
103 | Andreas Petersen | 148 | 2024-07-31 | Rømø dæmningen |
104 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | ||
105 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 123 | 2024-08-05 | Bøjden nor |