Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 282 | 2024-07-21 | Agerland omkring Ledøje (Egedal) |
2 | Lars Paaby | 271 | 2024-06-08 | Troldkær |
3 | Jesper Johannes Madsen | 271 | 2024-05-17 | Jejsing (Tønder) |
4 | Ib Jensen | 268 | 2024-05-19 | Stokmile (Frederikshavn) |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 268 | 2024-05-25 | Damsted |
6 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 266 | 2024-05-18 | Højer Kog (Tønder) |
7 | Ole Kristjansen | 266 | 2024-06-19 | Ballum |
8 | Jan Kiel | 264 | 2024-05-20 | Kobæk Strandenge (Slagelse) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 259 | 2024-06-01 | |
10 | Allan Kjær Villesen | 259 | 2024-05-16 | Damsø / Lundenæs marker |
11 | Erik Enevoldsen | 258 | 2024-05-18 | Værnengene |
12 | Bjørn N. Frikke | 257 | ||
13 | Rune Sø Neergaard | 254 | ||
14 | Jørn Vinther Sørensen | 252 | 2024-06-04 | Krejsel |
15 | Jens Ballegaard | 252 | 2024-05-22 | Ubjerg |
16 | Mogens Neergaard | 250 | 2024-05-25 | Lyngdrupbæk |
17 | Christian Hjorth | 250 | 2024-05-23 | Frøslev mose |
18 | Jens Jørgen Andersen | 250 | 2024-05-30 | Thorsted |
19 | Alex Sand Frich | 249 | 2024-05-15 | Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn) |
20 | Leif Frederiksen | 247 | 2024-06-02 | Bøtø nor, syd |
21 | Thyge Enevoldsen | 247 | 2024-05-06 | Tryggevælde Ådal (Stevns) |
22 | Andreas Winding | 245 | 2024-06-25 | Velgårde (Ikast-Brande) |
23 | Jonna Andreassen | 245 | 2024-05-25 | Baggesvogn |
24 | Peter Leth Olsen | 244 | 2024-05-19 | Føling Sø og Bæk (Ringkøbing-Skjern) |
25 | Flemming Rosenvind Rieck | 243 | 2024-05-20 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
26 | Lis Kastrup | 242 | 2024-06-14 | Rejsby-Ballum |
27 | Leif Novrup | 240 | 2024-07-27 | Hustedvej , Sevel |
28 | Jens Lind | 239 | 2024-06-19 | Bøtø Nor |
29 | Michael Mosebo Jensen | 238 | 2024-05-21 | Ubjerg |
30 | Svend Erik Petersen | 237 | 2024-06-26 | Øster Voldbjerg Mark |
31 | Lars Gaarn | 236 | 2024-06-02 | Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund) |
32 | Ole Kjuel Nielsen | 235 | 2024-05-15 | Gierslev (Kalundborg) |
33 | Thor Vincent Hansen | 235 | 2024-06-01 | Bøtø |
34 | Stig Hartvig Nielsen | 234 | 2024-04-14 | Anlæg ved Klint |
35 | Anders Otto Nielsen | 231 | 2024-05-20 | Hostrup, Tønder (Tønder) |
36 | Nina Riemer Johansson | 228 | 2024-06-02 | Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund) |
37 | Leif Schack-Nielsen | 227 | 2024-05-20 | Ballum Enge (Tønder) |
38 | Klaus Homøe | 224 | 2024-05-15 | Gierslev, Kalundborg |
39 | Anders Østerby | 224 | 2024-06-11 | Jerup Strand |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 224 | 2024-05-15 | Gellerupparken Toveshøj (Århus) |
41 | Christian Rørdam | 223 | 2024-06-18 | Femhøjgård, Uvelse |
42 | Flemming Thomasen | 223 | 2024-06-22 | Silstrup v Skarrild |
43 | David B. Collinge | 220 | 2024-06-28 | Aldershvile (Vordingborg) |
44 | Tommy Kaae | 220 | 2024-06-16 | Norsminde Fjord østdel (Odder) |
45 | Morten Christensen | 220 | 2024-05-04 | Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring) |
46 | Else Hjorth | 219 | 2024-06-02 | Bundsbækvej |
47 | Karen Koefoed | 216 | 2024-07-10 | Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund) |
48 | Dan Blohm | 214 | 2024-05-22 | Falling (Odder) |
49 | Benjamin Bech | 212 | 2024-05-20 | Ubjerg Kog Øst (Tønder) |
50 | Henrik Petersen | 209 | 2024-05-04 | Emmerlev |
51 | Tommy Kousgaard | 209 | 2024-06-18 | Kongens Mose (Tønder) |
52 | Anders Vadstrup Jensen | 208 | 2024-06-20 | Kærup Holme |
53 | Gerner Majlandt | 208 | 2024-07-08 | Karup å |
54 | Jens Peter Bech | 207 | 2024-05-20 | Ubjerg Kog Øst (Tønder) |
55 | Carsten Jørgensen | 207 | 2024-06-22 | Uvelse |
56 | Niels Kristian Bech Jensen | 206 | 2024-06-14 | Rigtrup by/agerland (Favrskov) |
57 | Emil Skovgaard Brandtoft | 205 | 2024-05-13 | Skalså enge/Vesterkær/Fælleskær (Randers) |
58 | Henrik Pedersen | 205 | 2024-06-10 | troldkær enge |
59 | Søren Jepsen | 205 | ||
60 | Peter Hagen Thomasen | 204 | 2024-06-29 | Gejlbjerg (Herning) |
61 | Steen E. Jensen | 201 | 2024-06-17 | Gødstrup |
62 | Michael G.jensen | 200 | 2024-05-20 | Sneum Digesø |
63 | Hans-Peter Henriksen | 200 | Bådsbølle-Ballum | |
64 | Erling Kock Jensen | 199 | ||
65 | Elly Hansen | 197 | 2024-06-16 | Svankær |
66 | Hans Henrik Larsen | 195 | 2024-05-18 | Djernæs mark |
67 | Jørgen Staarup Christensen | 194 | 2024-08-10 | Gjerrild, Batterivej |
68 | Bo Brauner | 194 | 2024-06-01 | Gudum, Slagelse |
69 | Ole Sørensen | 194 | 2024-07-11 | Kysing Fjord (Odder) |
70 | Christian Michael Villadsen | 185 | 2024-06-01 | Kongsholm (Ringkøbing-Skjern) |
71 | Rasmus Gersholm Momme | 183 | 2024-06-26 | Høvblege |
72 | Stefan Sturup | 176 | 2024-06-06 | Søvang (Dragør) |
73 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-05-18 | Errested |
74 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | 2024-05-31 | Nørre Farup Klæggrave |
75 | Lasse Birch Højrup | 173 | 2024-07-07 | Bøtø |
76 | Bo Levesen | 172 | 2024-05-26 | Hjerpsted (Tønder) |
77 | Heidi Quist | 171 | 2024-06-01 | Sørig Enge, Ålbæk |
78 | Kristian Birchvald Christensen | 169 | 2024-07-12 | Anderup v. Christiansfeld |
79 | Jonatan Hauge Noldegaard | 168 | 2024-06-03 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
80 | Kurt Prentow | 165 | 2024-06-14 | Gårdbo Sø |
81 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 165 | 2024-05-17 | Hul 11 |
82 | Valdemar Juul | 162 | 2024-05-27 | Ilbjerg (Skive) |
83 | Finn Just Christensen | 161 | 2024-05-28 | Holbøl (Aabenraa) |
84 | Carl Emil Riising Nielsen | 144 | 2024-05-31 | Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg) |
85 | Heidi Lund Bjerregaard | 143 | 2024-06-26 | Ladegårdvej, Bredsten |
86 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-05-31 | Landbrugsområderne, Lille Vildmose (Aalborg) |
87 | Birgitte Birch Andreasen | 113 | 2024-07-25 | Stubbekøbing vandtårn |