Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Jesper Johannes Madsen er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1540) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
23 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
24 Lille Sejler (Apus affinis) 27
25 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 39
27 Makisanger (Curruca subalpina) 44
28 X Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48 2019-11-10 Folkeparken ved Gentofte Sø
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51
31 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53
32 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 53
33 Brun Sule (Sula leucogaster) 60
34 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61
35 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61
36 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67
37 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68
38 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
39 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
40 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 74
41 Ådselgrib (Neophron percnopterus) 75
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76
43 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 X Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 91 2019-10-15 Blåvands Huk (Varde)
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 Kaffersejler (Apus caffer) 93
48 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 95 1991-08-09 Reersø
49 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
50 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 103 1987-07-16 Ølsemaglerevle
51 Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106
52 Dværgsnegås (Anser rossii) 109
53 Polarlomvie (Uria lomvia) 111
54 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113
55 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117
56 Gulddrossel (Zoothera aurea) 120
57 Cistussanger (Cisticola juncidis) 122
58 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123
59 X Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124 2020-11-21 Hønen, Sønderho, Fanø
60 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 125
61 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126
62 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130
63 Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 132
64 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134 2020-06-19 Gedser Odde
65 X Brundrossel (Turdus eunomus) 138 2020-11-07 Sorthat Odde, Bornholm
66 Orientsejler (Apus pacificus) 143
67 Stribet Sanger (Setophaga striata) 143
68 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 147
69 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 148 2019-10-15 Blåvand, Mosen
70 X Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 153 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse, Lolland
Annoncer