Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Susanne Røjle Bruun er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1471) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Brun Sule (Sula leucogaster) 1
3 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
6 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
7 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
8 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
9 Stortrappe (Otis tarda) 4
10 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
11 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
12 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 7
13 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
16 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
17 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
20 X Grøn Biæder (Merops persicus) 18 1998-07-06 Husby sø
21 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
22 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
23 Lille Sejler (Apus affinis) 27
24 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 30
25 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 36
26 Makisanger (Curruca subalpina) 37
27 Storskråpe (Ardenna gravis) 37
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51
31 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 53
32 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 60
33 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 60
34 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 66
35 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67
36 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
37 Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 71
38 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 72
39 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
40 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 73
41 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 75
42 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 76 1993-05-23 Skagen
43 X Rosenterne (Sterna dougallii) 84 2002-07-03 Agger Tange
44 Kaffersejler (Apus caffer) 89
45 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92 2005-06-12 Skagen
46 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 94
47 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
48 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 100 1990-05-24 Dollerup bakker
49 Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 101
50 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 102
51 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 103 2001-07-17 Skagen
52 Polarlomvie (Uria lomvia) 112
53 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113 2006-08-05 Ørum sø, Thy
54 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 116 2012-05-20 Grenen, Skagen
55 X Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 121 2020-11-21 Hønen, Fanø
56 X Gulddrossel (Zoothera aurea) 121 2001-03-05 Skårup
57 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123 2005-05-28 Skagen
58 X Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126 2018-04-28 Skagen
59 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 129 2013-08-19 Skagens Gren
60 Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 131
61 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 131 2021-03-20 Rødhus
62 Brundrossel (Turdus eunomus) 132
63 Bleg Gulbug (Iduna pallida) 133
64 Lille Gulbug (Iduna caligata) 135
65 Stribet Sanger (Setophaga striata) 141
66 Orientsejler (Apus pacificus) 143
67 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 145
Annoncer