Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Vælg krydsliste
Danske Arter
VP Artsliste
Danske Årsarter 2000
Danske Årsarter 2001
Danske Årsarter 2002
Danske Årsarter 2003
Danske Årsarter 2004
Danske Årsarter 2005
Danske Årsarter 2006
Danske Årsarter 2007
Danske Årsarter 2008
Danske Årsarter 2009
Danske Årsarter 2010
Danske Årsarter 2011
Danske Årsarter 2012
Danske Årsarter 2013
Danske Årsarter 2014
Danske Årsarter 2015
Danske Årsarter 2016
Danske Årsarter 2017
Danske Årsarter 2018
Danske Årsarter 2019
Danske Årsarter 2020
Danske Ringmærkningsarter
Danske Ædelarter
Danske Ædelårsarter 2000
Danske Ædelårsarter 2001
Danske Ædelårsarter 2002
Danske Ædelårsarter 2003
Danske Ædelårsarter 2004
Danske Ædelårsarter 2005
Danske Ædelårsarter 2006
Danske Ædelårsarter 2007
Danske Ædelårsarter 2008
Danske Ædelårsarter 2009
Danske Ædelårsarter 2010
Danske Ædelårsarter 2011
Danske Ædelårsarter 2012
Danske Ædelårsarter 2013
Danske Ædelårsarter 2014
Danske Ædelårsarter 2015
Danske Ædelårsarter 2016
Danske Ædelårsarter 2017
Danske Ædelårsarter 2018
Danske Ædelårsarter 2019
Danske Ædelårsarter 2020
Månedsarter Januar
Månedsarter Februar
Månedsarter Marts
Månedsarter April
Månedsarter Maj
Månedsarter Juni
Månedsarter Juli
Månedsarter August
Månedsarter September
Månedsarter Oktober
Månedsarter November
Månedsarter December
DOF Bornholm
DOF Fyn
DOF København
DOF Nordjylland
DOF Nordsjælland
DOF Nordvestjylland
DOF Storstrøm
DOF Sydvestjylland
DOF Sydøstjylland
DOF Sønderjylland
DOF Vestjylland
DOF Vestsjælland
DOF Østjylland
Ertholmene
Sjælland
Saltholm
Lolland
Falster
Møn
Langeland
Fanø
Mandø
Rømø
Jylland
København
Frederiksberg
Ballerup
Brøndby
Dragør
Gentofte
Gladsaxe
Glostrup
Herlev
Albertslund
Hvidovre
Høje Taastrup
Lyngby-Taarbæk
Rødovre
Ishøj
Tårnby
Vallensbæk
Furesø
Allerød
Fredensborg
Helsingør
Hillerød
Hørsholm
Rudersdal
Egedal
Frederikssund
Greve
Køge
Halsnæs
Roskilde
Solrød
Gribskov
Odsherred
Holbæk
Faxe
Kalundborg
Ringsted
Slagelse
Stevns
Sorø
Lejre
Lolland
Næstved
Guldborgsund
Vordingborg
Middelfart
Assens
Faaborg-Midtfyn
Kerteminde
Nyborg
Odense
Svendborg
Nordfyns
Langeland
Ærø
Haderslev
Billund
Sønderborg
Tønder
Esbjerg
Fanø
Varde
Vejen
Aabenraa
Fredericia
Horsens
Kolding
Vejle
Herning
Holstebro
Lemvig
Struer
Syddjurs
Norddjurs
Favrskov
Odder
Randers
Silkeborg
Samsø
Skanderborg
Århus
Ikast-Brande
Ringkøbing-Skjern
Hedensted
Morsø
Skive
Thisted
Viborg
Brønderslev
Frederikshavn
Vesthimmerlands
Læsø
Rebild
Mariagerfjord
Jammerbugt
Aalborg
Hjørring
Skagen
Fyn
Amager
Læsø
Als
Danske Årsarter 2021
Danske Ædelårsarter 2021
Blåvandshuk
Danske Årsarter 2022
Danske Ædelårsarter 2022
Danske Ædelårsarter 2023
Danske Årsarter 2023
Falsk VP Artsliste
Danske Årsarter 2024
Danske Ædelårsarter 2024
Vælg visning
Krydslister
Seneste kryds
Hvem har set hvad?
Blockers
Blockers statistik
Årets tophits
Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.
Arter som er set af Mogens Neergaard er markeret med kryds og grøn farve.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
#
X
Navn
Set af (ud af
1543)
Dato
Lokation
1
Ørkennatravn
(Caprimulgus aegyptius)
1
2
Sibirisk Præstekrave
(Charadrius mongolus)
1
3
Kaspisk Præstekrave
(Charadrius asiaticus)
1
4
Canadisk Kobbersneppe
(Limosa haemastica)
1
5
Wilsons Stormsvale
(Oceanites oceanicus)
1
6
Armensk Måge
(Larus armenicus)
2
7
Sibirisk Allike
(Coloeus dauuricus)
3
8
Gråstrubet Drossel
(Turdus obscurus)
3
9
Tornhalesejler
(Hirundapus caudacutus)
4
10
Stortrappe
(Otis tarda)
4
11
Eleonorafalk
(Falco eleonorae)
4
12
Eremitdrossel
(Catharus guttatus)
5
13
Gulbrystet Værling
(Emberiza aureola)
5
14
Aztekerterne
(Thalasseus elegans)
8
15
Rubinnattergal
(Calliope calliope)
8
16
Præriemåge
(Leucophaeus pipixcan)
11
17
Klippesvale
(Ptyonoprogne rupestris)
12
18
Klireryle
(Calidris himantopus)
14
19
Amerikansk Tårnfalk
(Falco sparverius)
14
20
Dværgnattergal
(Larvivora sibilans)
15
21
Grøn Biæder
(Merops persicus)
17
22
Tyndnæbbet Måge
(Chroicocephalus genei)
18
23
Olivenskovdrossel
(Catharus ustulatus)
18
24
X
Lille Sejler
(Apus affinis)
27
2020-05-29
Tranevej, Hulsig Hede
25
Lille Tårnfalk
(Falco naumanni)
32
26
Storskråpe
(Ardenna gravis)
38
27
Makisanger
(Curruca subalpina)
44
28
Tajgafluesnapper
(Ficedula albicilla)
48
29
Klippeværling
(Emberiza cia)
48
30
Stor Sorthovedet Måge
(Ichthyaetus ichthyaetus)
51
31
X
Scopolis Skråpe
(Calonectris diomedea)
53
2022-09-17
Nordstrand, Skagen
32
Sortstrubet Sanger
(Curruca ruppeli)
54
33
Sortbrun And
(Anas rubripes)
55
34
Bartramsklire
(Bartramia longicauda)
61
35
Brun Sule
(Sula leucogaster)
61
36
Tretået Spætte
(Picoides tridactylus)
62
37
Stribet Græshoppesanger
(Locustella lanceolata)
67
38
X
Grøn Sanger
(Phylloscopus nitidus)
68
2020-05-27
Ellekrattet, Skagen
39
Vandsanger
(Acrocephalus paludicola)
69
40
Spottesanger
(Hippolais polyglotta)
72
41
Østlig Middelhavsstenpikker
(Oenanthe melanoleuca)
75
42
Ådselgrib
(Neophron percnopterus)
76
43
Sinkiangløvsanger
(Phylloscopus griseolus)
76
44
Iberisk Sanger
(Curruca iberiae)
76
45
X
Rosenterne
(Sterna dougallii)
84
2021-06-26
Grenen, Skagen
46
Brunhovedet Værling
(Emberiza bruniceps)
91
47
X
Sardinsk Sanger
(Curruca sarda)
92
2015-06-04
Grenen, Skagen
48
Kaffersejler
(Apus caffer)
93
49
Dværgtrappe
(Tetrax tetrax)
96
50
Rødhalset Ryle
(Calidris ruficollis)
97
51
Brilleterne
(Onychoprion anaethetus)
104
52
X
Østlig Lundsanger
(Phylloscopus plumbeitarsus)
106
2019-10-19
Tipmosen
53
Polarlomvie
(Uria lomvia)
111
54
Krøltoppet Pelikan
(Pelecanus crispus)
113
55
X
Dværgsnegås
(Anser rossii)
117
2021-11-30
Skerping, Fjerritslev
56
X
Asiatisk Ørkensanger
(Curruca nana)
117
2012-05-20
Grenen
57
Gulddrossel
(Zoothera aurea)
120
58
X
Cistussanger
(Cisticola juncidis)
122
2020-07-09
Kabeltromlen Grenen
59
X
Stor Gulben
(Tringa melanoleuca)
124
2020-11-21
Hønen, Sønderho
60
X
Gulgrå Værling
(Emberiza cineracea)
124
2005-05-29
Grenen, Skagen
61
X
Atlantisk Skråpe
(Calonectris borealis)
126
2013-08-19
Grenen
62
X
Gulbrynet Værling
(Emberiza chrysophrys)
127
2018-04-28
Fyrvej, Skagen
63
X
Hvidkindet Værling
(Emberiza leucocephalos)
130
2016-10-15
Fanø
64
Sortstrubet Jernspurv
(Prunella atrogularis)
133
65
Bleg Gulbug
(Iduna pallida)
134
66
Brundrossel
(Turdus eunomus)
139
67
Stribet Sanger
(Setophaga striata)
143
68
Orientsejler
(Apus pacificus)
144
69
X
Bjergløvsanger
(Phylloscopus bonelli)
148
2021-06-03
Grenen, Skagen
70
Lille Rørsanger
(Acrocephalus agricola)
149
71
Turkestantornskade
(Lanius phoenicuroides)
154