Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Frits Rost er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1540) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 X Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4 2019-07-28 Grønhøj Strand
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
23 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
24 Lille Sejler (Apus affinis) 27
25 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 39
27 Makisanger (Curruca subalpina) 44
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51 1993-10-10 Blåvand
31 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53
32 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 53
33 Brun Sule (Sula leucogaster) 60
34 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61
35 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61 1987-11-08 Skagen
36 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67
37 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68
38 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
39 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
40 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 74
41 Ådselgrib (Neophron percnopterus) 75
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76
43 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 90
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 Kaffersejler (Apus caffer) 93
48 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 95
49 Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97
50 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 103
51 Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106
52 Dværgsnegås (Anser rossii) 109
53 X Polarlomvie (Uria lomvia) 111 1998-02-03 Frederikshavn Havn
54 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113 2006-08-05 Ræhr
55 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117 2012-05-20 Grenen
56 X Gulddrossel (Zoothera aurea) 120 2001-03-05 Skårup, Vejlerne
57 Cistussanger (Cisticola juncidis) 122
58 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 123 2005-05-28 Skagen
59 Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124
60 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 126
61 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 127
62 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130
63 Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 132
64 Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134
65 Brundrossel (Turdus eunomus) 138
66 Orientsejler (Apus pacificus) 143
67 Stribet Sanger (Setophaga striata) 143
68 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 147 1990-05-24 Hald Sø
69 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 148
70 Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 153
Annoncer