Blockers - Danske Arter


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Her ses de arter, som er mindst 'krydset' blandt de tilmeldte af krydslisten. De såkaldte 'blockers'! Definitionen for en blocker er her sat til en art, som er krydset af max 10% af de tilmeldte personer.

Arter som er set af Thomas Tümmler-Hellesen er markeret med kryds og grøn farve.

Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.

# X Navn Set af (ud af 1541) Dato Lokation
1 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1
2 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 1
3 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1
4 Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 1
5 Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1
6 Armensk Måge (Larus armenicus) 2
7 Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) 3
8 Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 3
9 Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) 4
10 Stortrappe (Otis tarda) 4
11 Eleonorafalk (Falco eleonorae) 4
12 Eremitdrossel (Catharus guttatus) 5
13 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 5
14 Aztekerterne (Thalasseus elegans) 8
15 Rubinnattergal (Calliope calliope) 8
16 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 11
17 Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 12
18 Klireryle (Calidris himantopus) 14
19 Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 14
20 Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 15
21 Grøn Biæder (Merops persicus) 17
22 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 18
23 Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 18
24 Lille Sejler (Apus affinis) 27
25 Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 32
26 Storskråpe (Ardenna gravis) 38
27 Makisanger (Curruca subalpina) 44
28 Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 48
29 Klippeværling (Emberiza cia) 48
30 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 51 1993-10-10 Blåvandshuk
31 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 53
32 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 54
33 Bartramsklire (Bartramia longicauda) 61
34 Brun Sule (Sula leucogaster) 61
35 Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 61
36 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 67
37 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 68
38 Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 69
39 Spottesanger (Hippolais polyglotta) 72
40 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 75
41 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 76 1993-05-23 Skagen + Møn 15. maj 2022
42 Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 76
43 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 76
44 Rosenterne (Sterna dougallii) 84
45 Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 91
46 Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 92
47 Kaffersejler (Apus caffer) 93
48 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 96
49 X Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 97 2001-07-30 Kammerslusen
50 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 104 2007-07-22 Blåvands Huk
51 Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 106
52 Dværgsnegås (Anser rossii) 109
53 Polarlomvie (Uria lomvia) 111
54 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 113
55 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 117
56 X Gulddrossel (Zoothera aurea) 120 2001-03-08 Skårup
57 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 122 2002-08-20 Sønderho
58 Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 124
59 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 124 2005-05-29 Grenen, Skagen
60 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 126
61 Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 127
62 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 130
63 Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 133
64 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 134 2003-06-01 Gedser Fuglestation
65 Brundrossel (Turdus eunomus) 139
66 X Stribet Sanger (Setophaga striata) 143 2006-10-16 Mandø
67 X Orientsejler (Apus pacificus) 144 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
68 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 148
69 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 149
70 Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 154
Annoncer