VP Artsliste

VP Artsliste

Peder Nygaard Nielsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1973-07-19 Kokkola Finland
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1989-03-31 Vind Hede Danmark
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1981-07-29 Snøhætta i Dovrefjell Norge
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1991-05-03 mellem Altinyaka og Antalya Tyrkiet
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2009-05-08 Santa Marta de Magasca Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2000-06-12 Vandel Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1970-05-10 Tipperne Danmark
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1997-02-01 Forballing Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1981-06-04 Svarten ved Varberg Sverige
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1981-03-28 Værnengene Danmark
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2004-02-07 Vest Stadil Fjord Danmark
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1982-04-09 Værnengene Danmark
39 X Grågås (Anser anser) 1968-11-03 Værnengene Danmark
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1968-11-03 Værnengene Danmark
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1984-02-26 nær Barsebäck Sverige
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1983-03-13 Værnengene Danmark
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-11 Værnengene Danmark
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) Danmark
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1969-04-04 Ejstrupholm Danmark
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Danmark
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1997-04-08 Galtkær Danmark
52 X Gravand (Tadorna tadorna) Danmark
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1991-05-05 Aglasun Tyrkiet
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1968-05-10 Værnengene Danmark
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-09 Lille Vildmose Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1969-04-21 Værnengene Danmark
63 X Knarand (Mareca strepera) 1977-05-08 Tofte Sø Danmark
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1969-03-11 Danmark
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-03-21 Nakkebølle Inddæmning, Fåborg Danmark
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) Danmark
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1973-04-14 Tipperne Danmark
72 X Krikand (Anas crecca) 1968-11-03 Værnengene Danmark
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-04-17 Uldum Kær Danmark
74 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1989-05-23 Tryggelev Nor Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1969-06-07 Hedegård ved Ejstrupholm Danmark
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-03-07 Fredericia Havn Danmark
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-11-16 Stubbe Sø Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1968-04-18 Hedegård ved Ejstrupholm Danmark
83 X Bjergand (Aythya marila) 1970-02-15 Thorsminde Danmark
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-09 Lønborggård, Skjern Enge Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1984-02-26 Barsebäck Havn Sverige
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-12-03 Sjælborg ved Esbjerg Danmark
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1973-07-11 Göteborg Sverige
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2009-08-24 Laxa ved Myvatn Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-02-22 Blåvand Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1970-02-15 Thorsminde Danmark
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2012-02-02 Blåvand, sydhukket Danmark
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-18 Blåvands Huk Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1975-06-09 Blåvands Huk Danmark
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Blåvand sydhukket Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1978-05-06 Skagen Danmark
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1969-03-28 Danmark
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2009-08-24 Laxa ved Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1969-02-15 Kysing Fjord Danmark
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1968-03-11 Hedegård ved Ejstrupholm Danmark
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1969-03-11 As Hoved Danmark
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-08-03 Ødis Sø Danmark
105 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1975-06-23 Harrild Hede Danmark
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1981-07-07 Metkovic Kroatien
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) Danmark
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2009-05-03 Ramacastanas Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 Kaffersejler (Apus caffer)
122 X Stortrappe (Otis tarda) 1981-07-16 Tadten Østrig
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
125 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
128 Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-04 Birkepøl, Als Danmark
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
132 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 * Skovgøg (Cuculus optatus)
136 X Gøg (Cuculus canorus) 1970-06-13 Danmark
137 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
138 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
139 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
140 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
141 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
142 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
143 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
144 X Klippedue (Columba livia) 1981-07-06 Gospic Kroatien
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas) 1974-04-04 Nørreskoven, Vejle Danmark
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus) Danmark
149 Madeiradue (Columba trocaz)
150 Laurbærdue (Columba bollii)
151 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1981-07-05 Kroatien
153 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-21 Bække Danmark
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1968-05-10 Danmark
155 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
156 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
157 Palmedue (Spilopelia senegalensis)
158 Namaquadue (Oena capensis)
159 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe Danmark
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1974-12-29 Ejstrup Sø Danmark
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex) 1981-06-08 Ottenby Lund, Öland Sverige
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-31 Gulstav Mose Danmark
166 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-06 Sneum Danmark
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1982-05-15 Skagen Danmark
168 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2009-05-05 Saucedilla Spanien
171 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
174 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1968-04-05 Danmark
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 Kamblishøne (Fulica cristata)
178 X Blishøne (Fulica atra) Danmark
179 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-19 Gravlev Sø Danmark
182 Jomfrutrane (Grus virgo)
183 X Trane (Grus grus) 1977-05-08 Skagen Danmark
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1968-11-03 Skjernå ved Rørbæk Sø Danmark
185 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1977-05-08 Tofte Sø Danmark
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Danmark
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1993-05-12 Stensballe ved Horsens Danmark
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1977-05-08 Tofte Sø Danmark
190 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
191 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
192 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
193 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-22 Skivholme Danmark
194 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1968-05-10 Tipperne Danmark
197 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1991-05-01 Finike Tyrkiet
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1969-05-04 Tipperne Danmark
199 X Vibe (Vanellus vanellus) Danmark
200 Sporevibe (Vanellus spinosus)
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
204 Steppevibe (Vanellus gregarius)
205 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning Danmark
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1968-05-10 Værnengene Danmark
207 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-10 Vidåslusen Danmark
208 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-07-09 Galtkær Danmark
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1970-05-10 Tipperne Danmark
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1968-07-11 Danmark
211 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
212 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1979-07-17 Tjæreborg Danmark
213 * Kildire (Charadrius vociferus)
214 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
215 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
216 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1977-05-06 Skagen Danmark
217 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
218 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-11 Lakolk, Rømø Danmark
219 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk Danmark
220 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1991-05-19 Skjern Enge Danmark
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
226 X Småspove (Numenius phaeopus) 1978-08-23 Rømødæmningen Danmark
227 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
228 * Dværgspove (Numenius minutus)
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
231 X Storspove (Numenius arquata) 1970-05-10 Nr. Bork Danmark
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1978-07-28 Blåvands Huk Danmark
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1968-05-10 Værnengene Danmark
234 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
235 X Stenvender (Arenaria interpres) 1969-05-04 Værnengene Danmark
236 * Storryle (Calidris tenuirostris)
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1971-05-09 Tipperne Danmark
238 X Brushane (Calidris pugnax) 1968-05-10 Værnengene Danmark
239 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2001-09-03 Horsens Havn Danmark
240 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen, Blåvand Danmark
241 * Klireryle (Calidris himantopus)
242 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1978-08-23 Lakolk, Rømø Danmark
243 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1981-08-06 Århus Havn Danmark
244 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
245 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
246 X Sandløber (Calidris alba) 1978-08-23 Lakolk, Rømø Danmark
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1968-11-03 Værnengene Danmark
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1983-05-11 Deget ved Frederikshavn Danmark
249 Bairdsryle (Calidris bairdii)
250 X Dværgryle (Calidris minuta) 1979-07-20 Blåvands Huk Danmark
251 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-02 Kammerslusen Danmark
254 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2003-07-13 Galtkær Danmark
255 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland Danmark
256 * Alaskaryle (Calidris mauri)
257 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-24 Bøjden Nor Danmark
258 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1976-03-20 Hastrup Skov Danmark
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1978-10-13 Brabrand Sø Danmark
262 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
263 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
264 X Tredækker (Gallinago media) 1986-05-10 Skagen Danmark
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Danmark
266 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
267 X Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-24 Kammerslusen Danmark
268 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-30 Tissing Vig Danmark
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1968-05-22 Hedegård ved Ejstrupholm Danmark
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-10-31 Lyngvig Danmark
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1968-04-18 Ejstrup Sø Danmark
272 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø Danmark
273 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1968-04-18 Ejstrup Sø Danmark
274 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
275 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
276 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-29 Ulvedybet Danmark
277 * Willet (Tringa semipalmata)
278 X Rødben (Tringa totanus) 1968-05-10 Værnengene Danmark
279 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-27 Bøjden Nor Danmark
280 X Tinksmed (Tringa glareola) 1977-04-30 Brabrand Sø Danmark
281 X Sortklire (Tringa erythropus) 1973-05-05 Hedegård ved Ejstrupholm Danmark
282 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1969-05-04 Danmark
283 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
284 Krabbeæder (Dromas ardeola)
285 Ørkenløber (Cursorius cursor)
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-20 Vilsted Sø Danmark
287 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
288 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Forland Danmark
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
291 X Ride (Rissa tridactyla) 1973-07-26 Lofoten Norge
292 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn Danmark
293 X Sabinemåge (Xema sabini) 1995-09-30 Rosenvold Danmark
294 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1991-05-01 Finike Tyrkiet
295 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-12-03 Hirtshals havn Danmark
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Danmark
298 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1978-05-06 Skagen Danmark
300 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-05 Thorsminde Danmark
301 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Danmark
302 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2001-07-10 Horsens Havn Danmark
306 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
307 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
308 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
309 X Stormmåge (Larus canus) Danmark
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
312 X Svartbag (Larus marinus) 1970-02-15 Danmark
313 * Tangmåge (Larus dominicanus)
314 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand Sø Danmark
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1982-05-08 Skagen Danmark
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1982-05-08 Skagen Danmark
317 X Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark
318 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-05-26 Balchik Bulgarien
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2009-05-06 Velada Spanien
322 Armensk Måge (Larus armenicus)
323 * Skifermåge (Larus schistisagus)
324 X Sildemåge (Larus fuscus) Danmark
325 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-07-11 Rømø Danmark
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2000-07-29 Bygholm Vejle Danmark
327 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
328 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
329 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
330 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1969-07-11 Sjællands Odde Danmark
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
334 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1970-09-06 Danmark
335 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
336 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
339 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
340 Rosenterne (Sterna dougallii)
341 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1968-07-26 Danmark
342 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
343 X Havterne (Sterna paradisaea) 1968-07-12 Danmark
344 Prærieterne (Sterna forsteri)
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Kongens Kær Danmark
346 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Uldum Kær Danmark
347 X Sortterne (Chlidonias niger) 1980-09-21 Börringesjön Sverige
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-10-21 Rosenvold Danmark
350 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1970-09-06 Blåvands Huk Danmark
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1973-07-26 Narvik Norge
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1988-09-26 Roshage Danmark
353 X Søkonge (Alle alle) 1984-11-09 Risskov ved Århus Danmark
354 Polarlomvie (Uria lomvia)
355 X Lomvie (Uria aalge) 1973-07-26 Narvik Norge
356 X Alk (Alca torda) 1973-07-27 Bodø Norge
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle) 1973-07-11 Frederikshavn Danmark
359 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
360 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica) 1973-07-27 Bodø Norge
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
367 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1982-03-21 Kysing Fjord Danmark
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1973-07-14 Umeå Sverige
370 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Skagen Danmark
371 X Islom (Gavia immer) 1984-10-11 Klitmøller Danmark
372 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1997-05-19 Skagen Danmark
373 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
374 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-17 Agger Tange Danmark
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
381 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
383 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
384 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
385 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-10-31 Lyngvig Danmark
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1973-07-26 Narvik Norge
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
392 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
393 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
400 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-07-31 Vejle Fjord ud for Trelde Havn Danmark
401 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1984-10-10 Klitmøller Danmark
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 Storskråpe (Ardenna gravis)
406 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1984-10-12 Klitmøller Danmark
407 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
408 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
414 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1977-05-07 Skagen Danmark
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Krejbjerg Danmark
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus) 1978-05-05 Skagen Danmark
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 * Rødfodet Sule (Sula sula)
429 Brun Sule (Sula leucogaster)
430 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
431 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1981-07-14 Obedska Bara Serbien - Montenegro
432 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1973-07-27 Bodø Norge
434 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1974-08-09 Horsens Fjord Danmark
435 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
436 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
439 Eremitibis (Geronticus eremita)
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1991-04-30 Antalya Tyrkiet
441 X Skestork (Platalea leucorodia) 1981-07-12 Obedska Bara Serbien - Montenegro
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1981-07-12 Obedska Bara Serbien - Montenegro
443 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2007-05-31 Radan Voyvoda Bulgarien
446 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
449 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1981-07-12 Obedska Bara Serbien - Montenegro
450 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
451 * Krabbehejre (Butorides virescens)
452 Mangrovehejre (Butorides striata)
453 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1981-07-07 Metkovic Kroatien
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
456 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-01 Skjern Enge Danmark
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark
459 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
460 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
461 * Goliathejre (Ardea goliath)
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1981-07-06 Metkovic Kroatien
463 X Sølvhejre (Ardea alba) 1981-07-17 Neusiedler See Østrig
464 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
465 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
466 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
467 * Blåhejre (Egretta caerulea)
468 * Snehejre (Egretta thula)
469 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1981-07-06 Metkovic Kroatien
470 Revhejre (Egretta gularis)
471 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
472 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
473 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1973-05-26 Harrild Dambrug Danmark
475 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2009-05-05 Casalojada Spanien
476 Lammegrib (Gypaetus barbatus)
477 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1991-05-05 Burdur Tyrkiet
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1980-09-20 Falsterbo Sverige
479 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1981-07-09 Stolac Bosnien - Hercegovina
485 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2009-05-05 Monfragüe Spanien
486 Øregrib (Torgos tracheliotos)
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1991-05-05 Antalya Tyrkiet
488 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
489 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1992-05-21 Skagen Danmark
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-15 Skagen Danmark
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2009-05-04 Candaleda Spanien
493 * Rovørn (Aquila rapax)
494 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-21 Skagen Danmark
495 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2009-05-05 San Esteban del Valle Spanien
496 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1991-05-01 Finike Tyrkiet
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1973-07-23 Abisko Sverige
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-29 Vesterbølle Plantage Danmark
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 * Shikra (Accipiter badius)
503 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Danmark
505 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1973-05-20 Danmark
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1970-10-20 Tipperne Danmark
508 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
509 X Steppehøg (Circus macrourus) 2002-05-04 Skagen Danmark
510 X Hedehøg (Circus pygargus) 1981-06-08 Eketorp, Öland Sverige
511 X Rød Glente (Milvus milvus) 1979-04-08 Moesgård Strand Danmark
512 X Sort Glente (Milvus migrans) 1978-05-05 Skagen Danmark
513 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1984-02-26 Sövde Sjön Sverige
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1969-03-07 Værnengene Danmark
519 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1991-05-01 mellem Kemer og Finike Tyrkiet
520 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
521 X Musvåge (Buteo buteo) Danmark
522 X Slørugle (Tyto alba) 2000-06-10 Hopballe Mølle Danmark
523 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
524 X Dværghornugle (Otus scops) 1981-07-06 Klepci ved Metkovic Kroatien
525 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2000-01-23 Hansted-reservatet Danmark
527 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1995-07-25 Tøsby Danmark
528 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
529 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
530 X Natugle (Strix aluco) Danmark
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 Ørkennatugle (Strix hadorami)
533 Slagugle (Strix uralensis)
534 Lapugle (Strix nebulosa)
535 X Høgeugle (Surnia ulula) 1990-01-20 Viborg Danmark
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-14 Hesselholt Skov Danmark
537 X Kirkeugle (Athene noctua) 1969-03-11 Danmark
538 X Perleugle (Aegolius funereus) 1993-05-19 Sørig syd for Skagen Danmark
539 X Skovhornugle (Asio otus) 1978-02-03 Brabrand Sø Danmark
540 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1980-09-20 Falsterbo Sverige
541 Kapugle (Asio capensis)
542 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
543 X Hærfugl (Upupa epops) 1981-07-16 Neusiedler See Østrig
544 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
545 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1991-04-29 Kemer Tyrkiet
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
549 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
550 X Isfugl (Alcedo atthis) 1968-04-05 Ejstrup Sø Danmark
551 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
552 Gråfisker (Ceryle rudis)
553 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
554 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
555 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
556 Grøn Biæder (Merops persicus)
557 X Biæder (Merops apiaster) 1981-07-04 mellem Würzburg og München Tyskland
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla) 1977-05-07 Skagen Danmark
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1981-07-27 Hovda i Dovrefjell Norge
562 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1981-07-10 Sutjeska nationalpark Bosnien - Hercegovina
563 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
564 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1981-07-12 Obedska Bara Serbien - Montenegro
565 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1991-04-30 Düden vandfaldene Tyrkiet
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Danmark
567 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1973-07-21 Gällivare Sverige
568 * Guldspætte (Colaptes auratus)
569 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1987-03-26 Grib Skov Danmark
570 X Grønspætte (Picus viridis) 1969-04-08 Ejstrup Sø Danmark
571 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
572 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
573 Gråspætte (Picus canus)
574 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1991-04-28 Beldibi Tyrkiet
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1978-05-06 Skagen Danmark
578 * Amurfalk (Falco amurensis)
579 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
580 Sodfalk (Falco concolor)
581 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1977-05-06 Skagen Danmark
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1977-05-06 Skagen Danmark
583 Lannerfalk (Falco biarmicus)
584 X Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene Danmark
585 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2008-02-16 Monnet, Tåsinge Danmark
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1988-05-16 Skagen Danmark
587 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
588 Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
591 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
592 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 * Østlig Pivi (Contopus virens)
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 Krattornskade (Tchagra senegalus)
602 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø Danmark
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1973-07-13 Sverige
604 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen Danmark
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1981-07-06 Gospic Kroatien
609 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1968-02-23 Hedegård ved Ejstrupholm Danmark
611 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2009-05-05 Monfragüe Spanien
612 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1991-04-27 Kemer Tyrkiet
613 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1991-05-05 Gündogdu Tyrkiet
614 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
615 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
618 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø Danmark
619 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-07-05 Kroatien
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
623 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1968-05-10 Danmark
624 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2009-05-04 Poyale del Hoyo Spanien
625 X Husskade (Pica pica) Danmark
626 Atlashusskade (Pica mauritanica)
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1984-02-26 Romelestugan Sverige
628 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1991-05-09 Kemer Tyrkiet
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1981-07-06 nær Rijeka Kroatien
630 X Allike (Coloeus monedula) Danmark
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 Huskrage (Corvus splendens)
633 X Råge (Corvus frugilegus) Danmark
634 X Sortkrage (Corvus corone) Danmark
635 X Gråkrage (Corvus cornix) Danmark
636 * Broget Krage (Corvus albus)
637 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
638 X Ravn (Corvus corax) 1973-07-15 Sverige
639 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1973-02-26 Vejle Danmark
641 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
642 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
643 X Sortmejse (Periparus ater) 1968-04-18 Danmark
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1968-04-05 Danmark
645 Sørgemejse (Poecile lugubris)
646 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1973-07-21 Gällivare Sverige
647 X Sumpmejse (Poecile palustris) Danmark
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1973-07-14 Sverige
650 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Danmark
652 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
653 X Musvit (Parus major) Danmark
654 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1981-07-07 Metkovic Kroatien
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1989-11-19 Horsens Nørrestrand Danmark
656 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
657 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
658 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
659 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
660 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea) 1973-03-25 Hastrup Plantage Danmark
663 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
664 Razolærke (Alauda razae)
665 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
666 X Sanglærke (Alauda arvensis) Danmark
667 Theklalærke (Galerida theklae)
668 X Toplærke (Galerida cristata) Danmark
669 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1985-12-29 Brundbjerg ved Veststadil Fjord Danmark
671 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1991-05-01 Finike Tyrkiet
674 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
675 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1991-05-01 mellem Finike og Elmali Tyrkiet
676 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
677 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
678 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
680 Dværglærke (Alaudala rufescens)
681 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
682 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
683 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1991-04-26 Kemer Tyrkiet
686 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
687 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia) Danmark
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
693 * Purpursvale (Progne subis)
694 X Landsvale (Hirundo rustica) Danmark
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2009-05-03 Ramacastanas Spanien
697 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
698 X Bysvale (Delichon urbicum) Danmark
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1991-04-27 Beldibi Tyrkiet
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
704 X Cettisanger (Cettia cetti) 1981-07-06 Metkovic Kroatien
705 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
706 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1969-03-26 Danmark
707 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1969-05-09 Danmark
708 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
709 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
710 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2004-10-14 Mandø Danmark
711 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-10-01 Lyngvig Fyr Danmark
712 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-15 Blåvand Mose Danmark
713 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
714 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
715 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-13 Blåvand Danmark
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Danmark
718 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
719 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1968-04-11 Danmark
721 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
722 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
723 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
724 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
725 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-25 Trelde Næs Danmark
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
730 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1981-07-07 Metkovic Kroatien
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
735 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Danmark
737 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-29 Durankulak Bulgarien
738 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø Slotspark Danmark
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Danmark
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1977-06-24 Skejby Danmark
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 Steppegulbug (Iduna rama)
744 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1991-04-28 Beldibi Tyrkiet
745 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 Orientgulbug (Hippolais languida)
747 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2007-05-27 Balchik Bulgarien
748 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2009-05-04 Mombeltran Spanien
749 X Gulbug (Hippolais icterina) Danmark
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
752 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1975-05-24 Ejstrup Sø Danmark
754 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1993-06-20 Egebjerg Kær Danmark
755 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1982-05-24 Brabrand Sø Danmark
756 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2009-05-07 øst for Rio Guardiloba øst for Caceres Spanien
757 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
758 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 1991-04-30 mellem Kemer og Antalya Tyrkiet
759 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
760 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
761 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
762 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
764 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
765 X Munk (Sylvia atricapilla) 1968-05-22 Danmark
766 X Havesanger (Sylvia borin) Danmark
767 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2007-05-30 Klimentovo Bulgarien
768 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1968-05-21 Danmark
769 Mestersanger (Curruca hortensis)
770 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1991-05-01 mellem Elmali og Korkuteli Tyrkiet
771 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
772 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis) 1970-06-06 Danmark
775 X Provencesanger (Curruca undata) 2009-05-05 Monfragüe Spanien
776 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
777 Balearsanger (Curruca balearica)
778 Berbersanger (Curruca deserticola)
779 Brillesanger (Curruca conspicillata)
780 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-11 Batterivej, Skagen Danmark
781 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
782 Makisanger (Curruca subalpina)
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1991-05-03 mellem Komluca og Altinyaka Tyrkiet
784 Rosasanger (Curruca mystacea)
785 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
786 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1969-05-14 Ejstrupholm Danmark
790 X Fuglekonge (Regulus regulus) Danmark
791 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Danmark
794 X Spætmejse (Sitta europaea) 1969-03-07 Danmark
795 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1991-04-28 mellem Elmali og Kemer Tyrkiet
798 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
799 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1991-05-09 Kemer Tyrkiet
800 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
801 Murløber (Tichodroma muraria)
802 X Træløber (Certhia familiaris) 1969-03-27 Danmark
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1989-03-18 Trelde Næs Danmark
804 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
805 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
808 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
809 Maina (Acridotheres tristis)
810 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 X Rosenstær (Pastor roseus) 2006-06-11 Værnengene Danmark
813 X Stær (Sturnus vulgaris) Danmark
814 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2009-05-03 Ramacastanas Spanien
815 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
817 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
820 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
821 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
822 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
823 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1970-04-24 Ejstrupholm Danmark
826 X Solsort (Turdus merula) Danmark
827 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-04-06 Nivå Danmark
829 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
830 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
831 * Brundrossel (Turdus eunomus)
832 X Sjagger (Turdus pilaris) Danmark
833 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1968-04-18 Danmark
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Danmark
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1968-06-04 Danmark
836 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
837 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
838 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1968-06-04 Danmark
840 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
843 X Rødhals (Erithacus rubecula) Danmark
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 X Blåhals (Luscinia svecica) 1973-08-01 Dombås Norge
847 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1969-05-12 Danmark
848 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1981-07-09 Metkovic Kroatien
849 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1991-05-01 nær Elmali Tyrkiet
850 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
851 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand Huk Danmark
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1969-05-01 Ejstrupholm Danmark
853 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
854 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2001-06-13 Stora Rör, Öland Sverige
855 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1988-05-14 Skagen Danmark
858 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1978-06-28 Brande Danmark
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1969-05-14 Danmark
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
865 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2009-05-06 Puerto de Serranillos Spanien
866 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1991-05-01 mellem Finike og Elmali Tyrkiet
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1968-05-10 Værnengene Danmark
868 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1983-03-13 Tipperne Danmark
870 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-15 Blåvand Mose Danmark
871 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1968-05-10 Værnengene Danmark
875 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1991-05-01 mellem Elmali og Korkuteli Tyrkiet
877 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-18 Blåvands Huk Danmark
879 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1991-05-01 mellem Finike og Antalya Tyrkiet
880 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
881 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2007-05-27 Balchik Bulgarien
883 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 Sortstjert (Oenanthe melanura)
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
894 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
895 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1969-01-28 Danmark
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
898 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
899 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
900 X Gråspurv (Passer domesticus) Danmark
901 Italiensk Spurv (Passer italiae)
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1991-04-26 Kemer Tyrkiet
903 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
904 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
905 Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus) Danmark
907 * Sahelspurv (Passer luteus)
908 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 X Stenspurv (Petronia petronia) 2009-05-09 Puerto de Serranillos Spanien
910 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
911 Snefinke (Montifringilla nivalis)
912 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
915 Stribet Væver (Ploceus manyar)
916 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
920 Helenaastrild (Estrilda astrild)
921 Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 Alpejernspurv (Prunella collaris)
927 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Hirtshals Havn Danmark
928 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
930 X Jernspurv (Prunella modularis) 1973-04-28 Danmark
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1968-05-10 Værnengene Danmark
933 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
934 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-10 Keldsnor Danmark
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1970-12-22 Vester Mølle ved Rørbæk Sø Danmark
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Danmark
937 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 X Storpiber (Anthus richardi) 1999-10-19 Rosenvold Danmark
939 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
940 X Markpiber (Anthus campestris) 1977-05-07 Skagen Danmark
941 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
942 X Engpiber (Anthus pratensis) Danmark
943 X Skovpiber (Anthus trivialis) Danmark
944 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
945 Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1989-05-17 Skagen Danmark
947 Hedepiber (Anthus rubescens)
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2002-03-30 Uldum Kær Danmark
949 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1983-01-12 Århus Havn Danmark
950 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Danmark
952 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
953 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
954 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
955 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
956 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
957 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Danmark
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Danmark
961 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-29 Frederikshavn Danmark
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Danmark
963 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
964 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange Danmark
967 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1981-06-07 Ottenby Lund, Öland Sverige
969 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
970 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
971 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris) Danmark
974 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1973-07-31 Dombås Norge
976 X Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Danmark
978 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Danmark
979 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-01-19 Fredericia Havn Danmark
980 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1983-01-29 Lodbjerg Klitplantage Danmark
981 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
982 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1969-05-01 Danmark
983 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-03-26 Grib Skov Danmark
984 X Stillits (Carduelis carduelis) 1969-04-08 Danmark
985 Citronsisken (Carduelis citrinella)
986 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
988 X Gulirisk (Serinus serinus) 1981-07-12 Kosjeric Serbien - Montenegro
989 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
990 Kanariefugl (Serinus canaria)
991 X Grønsisken (Spinus spinus) 1970-01-29 Danmark
992 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1997-10-12 Rosenvold Danmark
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1970-02-15 Thorsminde Danmark
994 X Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Danmark
996 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 X Klippeværling (Emberiza cia) 1981-07-11 Sutjeska nationalpark Bosnien - Hercegovina
998 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
999 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1000 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1984-05-19 Skagen Danmark
1001 X Rustværling (Emberiza caesia) 1991-04-29 Kemer Tyrkiet
1002 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1981-07-06 Gospic Kroatien
1003 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1004 Husværling (Emberiza sahari)
1005 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1006 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-21 Landsende, Rømø Danmark
1007 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1008 Pileværling (Emberiza rustica)
1009 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1010 * Rødværling (Emberiza rutila)
1011 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1981-07-06 Metkovic Kroatien
1012 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1013 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1014 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1968-04-18 Danmark
1016 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1017 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1018 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1019 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1020 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping Danmark
1021 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1022 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1023 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1028 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1033 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1034 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1035 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1036 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1042 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1043 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 * Parulasanger (Setophaga americana)
1047 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1048 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1049 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1050 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1053 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1056 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1057 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1058 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1059 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1060 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1063 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1064 * Dickcissel (Spiza americana)
1065 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1066 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer