VP Artsliste

VP Artsliste

Dušan Kerestúr

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Dušan Kerestúrs kryds

Dette er Dušan Kerestúrs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) Slovakiet
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Veľká Fatra, Smrekovica Slovakiet
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Kubínska Hoľa Slovakiet
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 Fjeldrype (Lagopus muta)
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2018-05-03 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2017-03-18 Tiberias Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) Ibiza Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2018-05-09 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2017-03-22 Wadi Arugot Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2017-03-19 Hulla Valley Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) Slovakiet
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Slovakiet
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) Slovakiet
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) Holland
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Luborec Slovakiet
32 X Canadagås (Branta canadensis) Holland
33 X Bramgås (Branta leucopsis) Vrbovka Slovakiet
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 * Snegås (Anser caerulescens)
38 X Grågås (Anser anser) Slovakiet
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Slovakiet
42 X Blisgås (Anser albifrons) Slovakiet
43 X Dværggås (Anser erythropus) Hortobágy Ungarn
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor) Slovakiet
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-12-04 Ružiná Slovakiet
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Vrbovka Slovakiet
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Bruxelles Belgien
51 X Gravand (Tadorna tadorna) Slovakiet
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2014-08-29 Lucenec Slovakiet
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2016-11-27 Luborec Slovakiet
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula) Slovakiet
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2018-10-26 Corvo, Azores Portugal
61 X Skeand (Spatula clypeata) Slovakiet
62 X Knarand (Mareca strepera) Slovakiet
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) Slovakiet
65 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) Slovakiet
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) Slovakiet
71 X Krikand (Anas crecca) Slovakiet
72 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) NP Donana Spanien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) Slovakiet
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina) Slovakiet
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) Slovakiet
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-10-19 Corvo Portugal
81 X Troldand (Aythya fuligula) Slovakiet
82 X Bjergand (Aythya marila) Slovakiet
83 Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) Klenovica Kroatien
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 Brilleand (Melanitta perspicillata)
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Luborec Slovakiet
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) Ružiná Slovakiet
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) Veľká nad Ipľom Slovakiet
96 * Bøffeland (Bucephala albeola)
97 X Hvinand (Bucephala clangula) Slovakiet
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Slovakiet
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Slovakiet
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Ružiná Slovakiet
103 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) NP Donana Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Tuhár Slovakiet
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2018-10-22 Corvo, Azores Portugal
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) Bulgarien
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus) Slovakiet
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Tan-Tan Plage Marokko
117 X Gråsejler (Apus pallidus) Rodope mountains Bulgarien
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) Chipione Spanien
120 X Kaffersejler (Apus caffer) Spanien
121 Stortrappe (Otis tarda)
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2017-03-26 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Lleida Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) Extremadura Spanien
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2018-10-29 Corvo, Azores Portugal
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) Slovakiet
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Leida Spanien
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2017-03-22 Eilat, km 19 Israel
143 X Klippedue (Columba livia) Slovakiet
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) Slovakiet
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) Slovakiet
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) Slovakiet
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Slovakiet
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) Sous Massa NP Marokko
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Slovakiet
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) Slovakiet
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) Slovakiet
165 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Slovakiet
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2018-10-26 Corvo, Azores Portugal
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Deltebre Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Slovakiet
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) NP Donana Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra) Slovakiet
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus) Slovakiet
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Slovakiet
184 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Slovakiet
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Slovakiet
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-04-11 Glabušovce Slovakiet
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Slovakiet
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Ibiza Spanien
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) Ibiza Spanien
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Knokke-Heist Belgien
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) Kováčovce, Peťov Slovakiet
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Belgien
198 X Vibe (Vanellus vanellus) Slovakiet
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2017-03-18 Maagan Michael Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 Steppevibe (Vanellus gregarius)
204 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Slovakiet
206 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-07-24 Sárkeresztúr Ungarn
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Mikušovce, Lucenec Slovakiet
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Slovakiet
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2018-10-21 Corvo, Azores Portugal
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Slovakiet
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Ibiza Spanien
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Ain Soukhna Egypten
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Hortobágy Ungarn
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) Slovakiet
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) Slovakiet
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Zwin Belgien
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Slovakiet
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) Luborec Slovakiet
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-09-03 Lucenec Slovakiet
236 X Brushane (Calidris pugnax) Slovakiet
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2010-09-03 Lucenec Slovakiet
238 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
239 * Klireryle (Calidris himantopus)
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Slovakiet
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) Slovakiet
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) Ružiná Slovakiet
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Slovakiet
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Ostende Belgien
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta) Slovakiet
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2018-10-26 Corvo, Azores Portugal
251 Prærieløber (Calidris subruficollis)
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-10-19 Corvo, Azores Portugal
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2021-10-19 Corvo, Azores Portugal
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Bralce, Polichno Slovakiet
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Mikušovce, Lucenec Slovakiet
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) Slovakiet
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Slovakiet
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2010-05-23 Lucenec Slovakiet
266 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Lucenec Slovakiet
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2013-08-12 Breznička Slovakiet
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Slovakiet
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2018-10-22 Corvo, Azores Portugal
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) Slovakiet
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) Corvo Portugal
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) Slovakiet
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) Lucenec Slovakiet
278 X Tinksmed (Tringa glareola) Slovakiet
279 X Sortklire (Tringa erythropus) Slovakiet
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) Slovakiet
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2017-09-21 Hamata Port Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2016-04-04 Road to Ausserd Marokko
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Deltebre Spanien
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) Ružiná Slovakiet
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Delta de Ebre Spanien
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Slovakiet
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Slovakiet
298 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Ibiza Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Slovakiet
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2017-09-21 Hamata Islands Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Ain Soukhna Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus) Slovakiet
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2021-10-16 Corvo, Azores Portugal
310 X Svartbag (Larus marinus) Zwin Belgien
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) Knokke-Heist Belgien
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Slovakiet
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Slovakiet
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2017-03-18 Maagan Michael Israel
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) Slovakiet
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) Delta de Ebre Spanien
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Zemplínska Šírava Slovakiet
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2017-09-21 Hamata Islands Egypten
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Zeebrugge Belgien
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) Ružiná Slovakiet
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2017-09-21 Hamata Islands Egypten
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) Zwin Belgien
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) Slovakiet
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2017-09-21 Hamata Islands Egypten
341 Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Slovakiet
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Slovakiet
345 X Sortterne (Chlidonias niger) Slovakiet
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) Zwin Belgien
348 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-01-13 Ashdod Israel
350 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 Søkonge (Alle alle)
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 Lomvie (Uria aalge)
354 Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Slovakiet
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Slovakiet
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 2020-11-15 VN Králová Slovakiet
370 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) England
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Ibiza Spanien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2018-10-20 Corvo, Azores Portugal
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2019-10-30 Corvo, Vila Nova do Corvo Portugal
404 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) Slovakiet
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Slovakiet
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) Ramsgate England
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Lucenec Slovakiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Corse Frankrig
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Slovakiet
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2016-04-05 Dhakla Bay Marokko
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2016-03-29 Sous Massa NP Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Spanien
439 X Skestork (Platalea leucorodia) Senné, Michalovce Slovakiet
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Slovakiet
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2019-10-26 Corvo, Ribeira de Lapa Portugal
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) Slovakiet
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) Slovakiet
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2017-09-20 Port Ghalib Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) Slovakiet
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Slovakiet
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2017-09-21 Hamata Port Egypten
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) Slovakiet
461 X Sølvhejre (Ardea alba) Slovakiet
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) Slovakiet
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2016-04-05 Dhakla Bay Marokko
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Hortobágy Ungarn
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Slovakiet
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2017-03-19 Hulla Valley Israel
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) Corse Frankrig
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) Madžarovo Bulgarien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Slovakiet
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) Madžarovo Bulgarien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) Lucenec Slovakiet
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Slovakiet
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Hortobágy Ungarn
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Borislavitsi Bulgarien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2017-03-24 Amram Pillars Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) NP Monfrague Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) Oponice Slovakiet
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) Kubínska Hoľa Slovakiet
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) Catalonia Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) Zlatopolje Bulgarien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Slovakiet
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) Slovakiet
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Slovakiet
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Slovakiet
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) Mikušovce Slovakiet
508 X Hedehøg (Circus pygargus) Slovakiet
509 X Rød Glente (Milvus milvus) Slovakiet
510 X Sort Glente (Milvus migrans) Slovakiet
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Slovakiet
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Slovakiet
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) Hortobágy Ungarn
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) Slovakiet
520 X Slørugle (Tyto alba) Slovakiet
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2018-05-11 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) Slovakiet
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) Slovakiet
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) Slovakiet
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) Stará Halič Slovakiet
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2019-04-19 Sobiborski park krajobrazowi Polen
533 Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) Drahová Slovakiet
535 X Kirkeugle (Athene noctua) Slovakiet
536 X Perleugle (Aegolius funereus) Poľana Mountains Slovakiet
537 X Skovhornugle (Asio otus) Slovakiet
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) Mikušovce Slovakiet
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) Slovakiet
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) Pleš Slovakiet
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2017-03-18 Maagan Michael Israel
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) Slovakiet
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2017-03-18 Maagan Michael Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2017-03-24 Eilat Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2017-03-23 Eilat, km 20 Israel
555 X Biæder (Merops apiaster) Slovakiet
556 X Vendehals (Jynx torquilla) Slovakiet
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Horná Orava Slovakiet
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Slovakiet
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Slovakiet
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Slovakiet
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Slovakiet
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Ostrôžky Slovakiet
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) Slovakiet
567 X Grønspætte (Picus viridis) Slovakiet
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2015-05-19 El Escorial Spanien
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) Slovakiet
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Acedero Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Slovakiet
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Slovakiet
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) Zlatopolje Bulgarien
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2017-09-17 Marsa Alam Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) Slovakiet
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Slovakiet
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) Ain Soukhna Egypten
581 X Slagfalk (Falco cherrug) Trnava Slovakiet
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Slovakiet
584 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) Bruxelles Belgien
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2018-10-20 Corvo, Azores Portugal
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2016-03-29 Sous Massa NP Marokko
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Slovakiet
600 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Slovakiet
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Slovakiet
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Perushitsa Bulgarien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) Bulgarien
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-21 Corvo, Azores Portugal
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2018-10-21 Corvo, Azores Portugal
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2018-10-19 Corvo, Azores Portugal
615 X Pirol (Oriolus oriolus) Slovakiet
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) Slovakiet
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien
621 X Husskade (Pica pica) Slovakiet
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Slovakiet
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Courchevel Frankrig
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2015-06-01 Pirineos Spanien
626 X Allike (Coloeus monedula) Slovakiet
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2017-03-24 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus) Slovakiet
630 X Sortkrage (Corvus corone) Slovakiet
631 X Gråkrage (Corvus cornix) Slovakiet
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2016-04-04 Oued Jenna Marokko
634 X Ravn (Corvus corax) Slovakiet
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2017-03-21 Ein Gedi Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Slovakiet
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater) Slovakiet
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Slovakiet
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2018-05-04 Aladaglar, Emly Milli Parki Tyrkiet
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) Slovakiet
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) Slovakiet
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Slovakiet
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) Slovakiet
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Slovakiet
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Lucenec Slovakiet
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Western Sahara Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2016-04-01 Goulemim Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2016-04-08 Oued Draa Marokko
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2016-04-01 Goulemim Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2016-04-04 Road to Ausserd Marokko
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) Slovakiet
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) Slovakiet
663 X Theklalærke (Galerida theklae) Sépulveda Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) Slovakiet
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Zwin Belgien
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2016-04-01 Goulemim Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Leida Spanien
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2018-05-03 Demirkazik Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Bulgarien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2015-06-01 Hermitta de San Frutos Spanien
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2016-04-04 Road to Ausserd Marokko
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) Delta de Ebre Spanien
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2017-03-24 Eilat Mountains Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2016-04-01 Oued Boukila Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) Slovakiet
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) Slovakiet
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Ibiza Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2017-03-26 Mitzpe-Ramon Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum) Slovakiet
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grækenland
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) Ibiza Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2016-04-01 Oued Boukila Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Slovakiet
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Slovakiet
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2015-06-01 La Herreria Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2017-03-20 Mont Gilboa Israel
706 Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) San Joseph, Ibiza Spanien
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2009-11-21 Ružiná Slovakiet
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Slovakiet
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Slovakiet
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Marokko
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Slovakiet
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2017-03-18 Maagan Michael Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2010-04-03 Kiarov Slovakiet
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Slovakiet
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2014-08-18 Lucenec Slovakiet
734 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Slovakiet
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Slovakiet
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) Zlatopolje Bulgarien
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2015-06-01 NP Donana Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2017-03-23 Eilat Israel
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) Borislavitsi Bulgarien
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2015-06-01 NP Donana Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina) Slovakiet
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Slovakiet
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) Slovakiet
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) Slovakiet
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) Ibiza Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2016-04-04 Oued Jenna Marokko
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2017-03-21 Wadi Arugot Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2016-04-04 Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2018-05-08 Birecik Tyrkiet
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla) Slovakiet
762 X Havesanger (Sylvia borin) Slovakiet
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) Slovakiet
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) Slovakiet
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2015-06-01 Catalonia, Leida Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Perushitsa Bulgarien
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis) Slovakiet
772 X Provencesanger (Curruca undata) Antibes Frankrig
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 X Balearsanger (Curruca balearica) Ibiza Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2016-04-10 Western Anti-Atlas Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) San Joseph, Ibiza Spanien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2015-06-01 Spanien
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) San Joseph, Ibiza Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2018-05-07 Ugurcuk Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2017-03-21 Wadi Arugot Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Slovakiet
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) Slovakiet
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Slovakiet
791 X Spætmejse (Sitta europaea) Slovakiet
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Corse Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2018-05-04 Aladaglar, Emly Milli Parki Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2018-05-03 Durnalik Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2018-05-03 Isikli Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) Banská Štiavnica, centre Slovakiet
799 X Træløber (Certhia familiaris) Slovakiet
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Slovakiet
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2017-03-18 Tel-Aviv Israel
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) Lucenec Slovakiet
810 X Stær (Sturnus vulgaris) Slovakiet
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2017-03-21 Ein Gedi Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2021-10-15 Corvo, Azores Portugal
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2018-10-28 Corvo, Azores Portugal
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-19 Corvo, Azores Portugal
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-12 Poľana Mountains Slovakiet
823 X Solsort (Turdus merula) Slovakiet
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris) Slovakiet
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) Slovakiet
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Slovakiet
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Slovakiet
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2017-03-23 En Avrona Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2016-04-08 Oued Draa Marokko
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Slovakiet
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) Slovakiet
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) Lucenec Slovakiet
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) Lucenec Slovakiet
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Slovakiet
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2018-05-04 Aladaglar, Emly Milli Parki Tyrkiet
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Slovakiet
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Slovakiet
852 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Abelová Slovakiet
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Slovakiet
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Slovakiet
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) Slovak karst Slovakiet
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) San Joseph, Ibiza Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Slovakiet
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Slovakiet
867 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Slovakiet
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2017-03-23 Eilat, km 20 Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2017-03-24 Amram Pillars Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Leida Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Volos Grækenland
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern
879 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2017-03-25 Eilat Mountains Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2017-03-24 Amram Pillars Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2018-05-03 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2017-03-24 Amram Pillars Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) Slovakiet
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2017-03-18 Caesarea Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus) Slovakiet
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Bulgarien
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2017-03-21 Kfar Ruppin Israel
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2016-04-04 Road to Ausserd Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) Slovakiet
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2018-05-08 Birecik, Altinova Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2015-06-01 Catalonia, Leida Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2018-05-08 Birecik, Altinova Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2009-12-31 Šomoška, Cerová vrchovina Slovakiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) Šomoška, cerová vrchovina Slovakiet
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2018-05-03 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) Slovakiet
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Slovakiet
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-27 Wielka Lipnica Polen
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Slovakiet
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Slovakiet
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 Storpiber (Anthus richardi)
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris) Nesvady Slovakiet
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) Slovakiet
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) Slovakiet
941 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Nitra nad Ipľom Slovakiet
944 Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Slovakiet
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) Belgien
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Slovakiet
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Slovakiet
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Slovakiet
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Slovakiet
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2018-05-03 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2016-04-09 Icht Marokko
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Námestovo, Orava Slovakiet
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2017-03-25 Eilat Mountains Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) Slovakiet
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2018-05-09 Nizip, Kocatepe Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-01-12 Bušince Slovakiet
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) Slovakiet
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-11-16 Veľká nad Ipľom Slovakiet
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-11-16 Poniky, Banská Bystrica Slovakiet
972 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Slovakiet
976 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis) Slovakiet
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2015-06-01 Pirineos Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Corse Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2018-05-03 Aladaglar, Demirkazik Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) Slovakiet
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2017-03-19 Majdal Shams, Golan Mountains Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2018-10-19 Corvo, Azores Portugal
984 X Grønsisken (Spinus spinus) Slovakiet
985 Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) Slovakiet
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Slovakiet
989 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia) Madžarovo Bulgarien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2018-05-11 Gaziantep, Isikli Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) Plovdiv Bulgarien
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2018-05-11 Gaziantep, Isikli Tyrkiet
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) Corse Frankrig
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) Gand Belgien
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 Pileværling (Emberiza rustica)
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) Perushitsa Bulgarien
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Slovakiet
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2018-10-19 Corvo, Azores Portugal
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 X * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) 2021-10-15 Corvo, Azores Portugal
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2019-10-24 Corvo, Vila Nova do Corvo Portugal
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-28 Corvo, Azores Portugal
1036 X * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) 2021-10-16 Corvo, Vila Nova do Corvo Portugal
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2018-10-21 Corvo, Azores Portugal
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2018-10-24 Corvo, Azores Portugal
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2018-10-19 Corvo, Azores Portugal
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2021-10-19 Corvo, Azores Portugal
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2018-10-20 Corvo, Azores Portugal
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2018-10-22 Corvo, Azores Portugal
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2018-10-20 Corvo, Azores Portugal
Annoncer