VP Artsliste

VP Artsliste

Andreas Noeske

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Noeskes kryds

Dette er Andreas Noeskes VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2006-06-14 Sforzesca +GE,KE Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1986-07-05 ? Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1989-05-01 Schwarzwald Notschrei +RE,SP Tyskland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1987-04-24 Niederhaverbeck Tyskland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 1987-06-17 Sivri Kaya Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1986-07-17 Abisko Sverige
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1986-07-17 Abisko Sverige
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1987-05-25 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1984-05-08 Parnass Grækenland
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1984-06-19 Birecik Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1988-07-19 Fuerteventura Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1982-10-07 ? Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1987-05-29 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1985-04-03 En Netafim +SP,JS Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1984-06-13 Tarsus Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1988-09-26 Sidi Yahya +HM Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2006-03-01 le Buisson de Massoury (D115 La Renardiere) +GE,KE Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 1998-03-01 Watton (Wayland Wood) +RE England
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1980-03-01 Westerhever; Schillig 08.11.05 +GE, Fotos:Club300 Tyskland
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2006-01-03 Lauwersmeer, Foto:www.lauwersmeer.com Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1984-02-12 Workum Holland
38 X Grågås (Anser anser)
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1987-10-06 Hortobagy (D:Flögelner See 24.03.05) Ungarn
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1988-11-26 Luxor Egypten
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) England
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1988-04-21 Salzderhelden +RE, Li1988:120-121, 1990:190Foto Tyskland
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 2004-03-03 Harlingen +GE accepted by CDNA: Rare birds 2004 Holland
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1985-10-18 Scilly, BB1986:1-17,534f England
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1994-09-01 Scilly +SP, BB1995:502,516F, BW1994:381F England
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1985-10-24 Scilly, BB1986:535 England
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1984-06-11 Göksu-Delta Tyrkiet
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 2003-02-01 Castricum accepted as "first":DB 26(3) 2004 Holland
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1985-10-14 Scilly BB1986:1-17,536f (D:Wilhelmshaven 14.03.86) England
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-02-01 Middelharnis CDNA: Rare birds 2003, Fotos:DB25 Holland
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-04-15 Amrum, Li1989:168Abb Tyskland
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1986-07-10 Varanger; Holland (D:Fehmarn 06.12.04 +SP,GE,AT) Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1995-06-01 BW1996:141-142Foto Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-22 Blåvand Strand, Lille Strandvej +MG Fotos Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-20 Blåvand +GE,KE Foto: www.dofribeamt.dk Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2006-01-03 considered by CDNA Barendrecht, Fotos:DB,Netfugl Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1995-06-01 Myvatn, BW1996:141-142Foto Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1987-11-01 Chew Valley Lake England
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1984-06-08 Kulu Gölü Tyrkiet
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1991-07-23 El Rozio +RE,SP Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1980-07-16 Oppenweher Moor Tyskland
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1985-04-04 Yotvata +SP,JS; Ägypten +RE,SP Israel
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1985-04-04 Yotvata +SP,JS Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1981-09-09 Porto Lagos Grækenland
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 1993-03-14 Praia +SP Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1988-07-12 Teneriffa +RE,SP Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1982-10-10 ? Frankrig
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 1983-04-12 Birecik Tyrkiet
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 1991-07-22 Sierra de Plata,Monfrague+RE,SP;Marokko07.92+AH,SP Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1984-06-24 Van Gölü Tyrkiet
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1988-07-19 Fuerteventura +RE,SP Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1994-03-23 Nizzana +AH,SP Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-07-26 Trujillo; Marokko +AH Spanien
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 1988-11-10 Fayoum Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1984-05-27 Kuscenneti Tyrkiet
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1985-10-12 Scilly, BB1986:1-17, 558f, 565Foto England
131 X * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) 1985-10-12 Scilly, BB1986:1-17, 558Foto England
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 X * Guldgøg (Chrysococcyx caprius) 1994-03-01 Eilat +AH,SP Fotos:BW1994:93,DB1994:81,BB1996:265 Israel
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1984-06-21 Birecik Tyrkiet
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1985-04-15 Ashalim-Nizzana +SP,JS Israel
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1984-06-10 Karapinar Tyrkiet
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1988-10-06 Boumalne, Li1992:178-199 Marokko
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1985-04-02 Eilat; Sinai Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 1994-08-27 Madeira +SP Portugal
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 1988-07-12 Teneriffa +RE,SP Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 1988-07-12 Teneriffa +RE,SP Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-22 Bække +GE,KE Fotos:netfugl Danmark
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1981-09-21 Istanbul Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 1992-03-01 +SP unver.Fotos Israel
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1981-09-10 Porto Lagos Grækenland
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1985-04-02 Eilat +SP,JS Israel
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1985-03-31 Eilat Israel
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1987-10-21 Scilly England
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 1985-10-31 Pagham, BB1986:1-17,542,563Foto England
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1987-05-17 Göksu-Delta; Ägypten 88; Marokko 90 Tyrkiet
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1988-09-30 Ifrane, Li1992:178-199; Spanien Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 1987-06-10 Bulanik; Wolga-Delta Tyrkiet
182 X Trane (Grus grus) 1981-05-17 Wendland Tyskland
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1994-09-01 Stithians Res. +SP (D:Rethen 08.02 +AH,SP,RE) England
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1980-09-21 Geltinger Birk Tyskland
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1980-10-12 Geltinger Birk Tyskland
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1981-09-09 Porto Lagos Grækenland
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1982-09-20 Camargue (D:Zwillbrocker Venn 15.06.03) Frankrig
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1981-09-10 Porto Lagos Grækenland
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 1988-11-11 Gebel Asfar Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1983-04-07 Birecik Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 1987-06-02 Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1985-04-17 Eilat +SP,JS unver.Fotos Israel
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1985-04-02 Eilat +SP,JS unver.Fotos Israel
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-24 Dith. Speicherkoog +RA,TK,SP unver.FotosAH Tyskland
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1984-11-02 Scilly, 12.10.85 BB1985:121Foto,544f,1986:1-17,544 England
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-04-05 Rottige Meente/Wolvega +GE,KE,AT,CP Holland
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1988-11-09 Wadi Natrun; Marokko +RE,SP,HM u.a., DB1990:39Foto Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-11 Lakolk Strand, Rømø +AH,GE Danmark
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1984-06-10 Karapinar; Israel; Ägypten Tyrkiet
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1985-04-17 Eilat +SP,JS; Israel 19.03.92 +SP, DB1992:111Foto Israel
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1984-10-13 Scilly England
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 1988-11-11 Gebel Asfar Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1983-10-20 Scilly, 25.10.84, 22.10.86 England
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-10-17 Öland +AH,HHM Fotos:Netfugl.dk,Club300.se Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1990-01-19 Merdja Zerga, 12.91 +RE,SP,AH u.a., Li1992:178-199 Marokko
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1991-09-01 Oostvaardersdijk +SP Fotos:DB1991:230,1993:148 Holland
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1984-08-28 Bremen Tyskland
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1998-08-07 Lauwersmeer +SP u.a., BW1998:294Foto Holland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2004-05-10 Lauwersmeer +GE Fotos:DB,www.lauwersmeer.com Holland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-08-01 Kammerslusen +SP,AH,RS Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1994-09-25 Eyebrook Res. +SP, BW1994:341Foto England
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1990-05-01 Nörten-Hardenberg +RE, Li1990:225, 1992:F170 Tyskland
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1985-09-21 Dith. Speicherkoog +SP,JS u.a. Tyskland
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1984-09-18 Lehrte Tyskland
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1986-10-10 Scilly, BB1987:536,555Foto England
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1988-10-14 Clauen Fotos:Li1990:205,238 Tyskland
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1981-03-31 Sylt Tyskland
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1981-10-04 Sylt Tyskland
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 1987-05-16 Kulu Gölü Tyrkiet
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1986-07-06 Oulu Finland
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1997-08-01 Hauke Haien Koog Tyskland
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1980-07-24 Sylt Tyskland
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1985-09-10 Bremen, Li1989:179Foto Tyskland
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1983-10-31 Drift Res. BB1984:527, Scilly 10.85, England 09.94 England
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 1983-10-21 Scilly, BB1984:527,541Foto England
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-08-02 Dith. Speicherkoog +FS,CS unver.FotosAH Tyskland
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1981-09-11 Porto Lagos Grækenland
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2004-05-26 Hilversum +AT Holland
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 1990-07-06 Hurghada +RE,SP Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1985-04-15 Ashalim-Nizzana; Marokko, Li1992:178-199 Israel
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1981-09-10 Porto Lagos Grækenland
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-08-01 Falsterbo +AH,RS Fotos:Club300.se Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1987-06-10 Bulanik; Wolga-Delta Tyrkiet
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 1990-06-27 Abu Simbel +RE,SP Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla) 1980-07-19 Sylt Tyskland
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1990-02-01 Stellendam +SP,RE,HH Fotos:DB1990:102,239f Holland
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1990-10-01 Helgoland, Li1991:45Foto Tyskland
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1981-09-09 Porto Lagos Grækenland
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1988-07-09 IJmuiden DB1988:199Foto; Marokko 90 +HM BB1991:7 Holland
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2001-05-14 Dith. Speicherkoog +SP u.a. Tyskland
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-01 Langli +RS, BW1995:249Foto Danmark
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1993-11-09 Altwarmbüchen +SP,FS,JD u.a. Tyskland
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1985-04-19 Eilat +SP,JS; Marokko, Li1992:178-199 Israel
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-09-08 Thessaloniki Grækenland
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1990-05-01 Wolga-Delta; Israel Rusland (indenfor VP)
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1988-11-12 Hurghada Egypten
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 1988-11-12 Hurghada Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1987-10-29 Hayle; Marokko 07.92 +AH,SP BW1992:294Foto England
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1980-12-23 Sylt Tyskland
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1981-03-09 Sylt unver.Fotos, Li1989:180 Tyskland
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1987-06-03 Van Tyrkiet
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1980-05-02 Sylt Tyskland
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1981-09-08 Porto Lagos Grækenland
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 1988-11-14 Hurghada Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1988-10-11 Oued Massa, 07.92 Fotos:DB1992:185,188 Marokko
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 1992-07-01 DB1992:185Foto Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2004-09-27 Brokdorf +SP,GE u.a. Fotos:Club300 Tyskland
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1989-07-15 Het Zwin +GE,TSt, DB1990:233-238; Ägypten +RE,SP Belgien
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1988-07-14 Gomera +RE,SP; Marokko 07.92, DB1992:185Foto Spanien
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 1988-11-13 Hurghada Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1981-09-11 Porto Lagos Grækenland
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1984-05-20 Porto Lagos Grækenland
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 1981-05-16 Bremen Tyskland
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1981-07-03 Shetland Skotland
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1986-07-10 Varanger Norge
351 X Søkonge (Alle alle) 1984-12-06 Sylt Tyskland
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1986-07-14 Varanger Norge
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda) 1980-12-27 Sylt Tyskland
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 1981-07-07 Shetland Skotland
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1981-07-03 Nordsee England
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 1993-03-12 Sao Nicolau-Razo +SP, BW1994:152-160 Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1980-11-08 Bremen Tyskland
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1981-11-17 Bremen Tyskland
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 1985-10-14 Scilly (D:Bremen Unisee 11./12.00) England
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1986-07-15 Varanger (D:Dreye 01.92 Foto:Li1992:97,DB1992:62) Norge
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2006-08-31 Portimao +GE Portugal
372 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 1993-03-26 Boa Vista +SP, BW1994:152-160 Kap Verde
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 1981-07-09 Shetland, unpubl. photo Skotland
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1981-07-12 Shetland Fetlar; Irland Cape Clear Is. 83 Skotland
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 1988-07-18 Teneriffa-Gran Canaria +RE,SP Spanien
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1985-10-09 St.Ives (D:Helgoland 02.10.97) England
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1980-06-28 Sylt Tyskland
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 1993-03-12 Sao Nicolau-Razo; Madeira 08.94 +SP Kap Verde
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1984-05-10 Volos-Skopelos Grækenland
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 1993-03-11 Sao Nicolau, +SP Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1981-07-21 Shetland (D:Sylt 07.10.84 +SP) Skotland
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1983-08-31 Cape Clear Is. Irland
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1981-07-12 Shetland Fetlar Skotland
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1981-09-01 Istanbul Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1988-10-12 Oued Massa +HM Marokko
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1988-07-13 Teneriffa +RE,SP; Kapverden +SP Spanien
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1988-07-14 Teneriffa-Gomera +RE,SP; Madeira 08.94 +SP Spanien
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1981-09-19 Istanbul (D:Wendland 23.05.82) Tyrkiet
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 1993-03-27 Boa Vista +SP, BW1994:152-160 Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1980-09-07 Sylt-Amrum Tyskland
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1983-03-24 Kuscenneti (D:Hannover Laatzen 26.07.04) Tyrkiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Helgoland Tyskland
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2006-02-28 Le Croisic, Loire-Atlantique 56+ +GE,KE Frankrig
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1983-04-07 Birecik; Marokko, Li1992:178-199 Tyrkiet
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1981-09-09 Porto Lagos Grækenland
439 X Skestork (Platalea leucorodia) Bremen Tyskland
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1983-03-25 Kuscenneti (D:Wendland 22.05.88; Meißendorf) Tyrkiet
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1984-05-20 Porto Lagos (D:Waghäusel 07.97 +RE) Grækenland
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1981-09-26 Istanbul (D:HB 05.88 +RE,SP,Sarchinger See 07.04) Tyrkiet
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-05-01 considered by CDNA 1st for NL Amsterdam +SP,GP,MAN Holland
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1990-06-25 Hurghada Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1984-05-21 Mitrikoy See Grækenland
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1982-09-20 Camargue (D:HB 09.93) Frankrig
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1981-09-10 Porto Lagos (D:Waghäusel 07.97 +RE) Grækenland
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1981-09-20 Istanbul (D:Meißendorf 22.06.97) Tyrkiet
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1981-09-08 (D:HB 26.05.82) Grækenland
468 X Revhejre (Egretta gularis) 1985-03-31 Eilat; Ägypten Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1983-03-25 Kuscenneti Tyrkiet
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1981-09-08 Porto Lagos Grækenland
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1981-04-25 Bremen Tyskland
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1988-10-09 Sous-Tal; Ägypten; Spanien Marokko
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1982-10-05 Pyrenäen; Israel; Türkei; Griechenland; Korsika Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1981-09-10 Porto Lagos Grækenland
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2006-09-02 Tarifa +GE Spanien
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1981-09-15 Essimi Grækenland
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1981-09-16 Essimi Grækenland
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1985-04-06 Yotvata +SP,JS unver.Fotos Israel
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1981-09-10 Porto Lagos Grækenland
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1981-09-20 Istanbul Tyrkiet
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1983-04-03 Bosporus unver.Foto; Israel +RE,SP Tyrkiet
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1981-09-21 Istanbul Tyrkiet
491 X * Rovørn (Aquila rapax) 1991-12-30 Guelmim +AH Marokko
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1983-04-10 Birecik Tyrkiet
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1991-07-25 Monfrague +RE,SP Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1981-09-16 Avas Grækenland
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1981-09-15 Avas Grækenland
496 X * Verreauxørn (Aquila verreauxii) 1992-04-01 Eilat 2ad +SP unver.Fotos Israel
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1987-05-31 Halfeti; Marokko, Li1992:178-199 Tyrkiet
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1981-09-20 Istanbul; Griechenland; Wolga-Delta Tyrkiet
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 1993-05-01 Worpswede Fotos:BW1993:228,1994:27,1995:25 Tyskland
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1980-06-07 Bremen Tyskland
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1980-10-22 Sylt Tyskland
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1981-09-15 Avas; Marokko, Li1992:178-199 Grækenland
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1987-05-28 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 1984-05-17 Papingo Grækenland
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-07-12 Shetland Fetlar; Norwegen Varanger Skotland
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1992-03-01 En Gedi +RE,SP Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1996-06-27 Umea +SP Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 1996-06-24 Lulea +SP unver.Fotos Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-10 Bremen Tyskland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1988-04-16 Schwarzwald Friedenweiler Tyskland
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1981-02-22 Warfleth Tyskland
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 1986-02-25 Neuensothrieth Tyskland
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 1988-09-28 Merdja Zerga, Li1992:178-199 Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 1981-09-08 Porto Lagos Grækenland
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1981-09-08 Porto Lagos Grækenland
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1984-06-13 Tarsus Tyrkiet
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 1993-03-14 Praia +SP, BW1994:152-160 Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1983-04-10 Birecik Tyrkiet
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 1985-04-01 Eilat; Ägypten Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1987-05-28 Birecik; Wolga-Delta; Marokko Tyrkiet
555 X Biæder (Merops apiaster) 1981-09-08 Porto Lagos Grækenland
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 1981-09-13 Porto Lagos Grækenland
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1984-07-21 Bayerischer Wald Tyskland
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1981-05-17 Wendland Tyskland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1981-11-21 Wardersee Tyskland
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1981-09-15 Avas Grækenland
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1995-04-17 Tatzelwurm +SP; Karwendel 06.03 Tyskland
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1981-01-11 Bremen Tyskland
567 X Grønspætte (Picus viridis) 1982-05-15 Hambergen Tyskland
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1990-01-22 Ifrane +RE,SP u.a., Li1992:178-199 Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 1983-06-28 Holzmeden Tyskland
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1981-09-20 Istanbul Tyrkiet
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1981-09-19 Istanbul Tyrkiet
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1984-05-08 Parnass, Li1987:91-95; Marokko, Li1992:178-199 Grækenland
577 X Sodfalk (Falco concolor) 1990-06-25 Hurghada +RE,SP Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1980-05-01 Sylt Tyskland
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1984-06-12 Göksu-Delta; Marokko, Li1992:178-199 Tyrkiet
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1987-10-07 Hortobagy Ungarn
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1986-07-14 Varanger Norge
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1980-10-04 Oehe-Schleimünde Tyskland
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2006-02-27 Brüssel Tenreuken +GE,KE Belgien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1988-11-08 Kairo Egypten
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1988-09-23 Oued Massa, Li1992:178-199 Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2001-10-16 Helgoland +AH,SP,u.a., OAG2002:80-85 Tyskland
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1980-05-31 Sylt Tyskland
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1993-10-02 Helgoland Fotos:OAG1994:49, Li1993:320 Tyskland
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen +GE,SP Fotos Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1984-05-14 Kalambaka; Wolga-Delta Grækenland
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1988-07-01 Teneriffa Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1984-05-06 Delphi Grækenland
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1984-05-23 Essimi Grækenland
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 1985-10-09 Porthgwarra; Scilly 16.10.85, 26.10.86 England
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 1981-05-14 Bremen Tyskland
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1996-06-01 Finnland Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1991-07-24 Coto Donana Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1983-06-27 Rhön Schwarzes Moor Tyskland
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1983-08-29 Cape Clear Is. Irland
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1982-09-24 Pyrenäen Spanien
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 1985-04-01 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 X * Broget Krage (Corvus albus) 2006-08-29 O Grove +GE Spanien
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1985-04-02 Eilat Israel
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1985-04-08 Massada Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1981-12-07 Kiel Tyskland
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1981-09-15 Avas Grækenland
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1996-06-01 +SP Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1988-07-12 Teneriffa; Marokko Lac de Sidi Bourhaba 27.09.88 Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1982-05-13 Bremen Tyskland
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1989-05-01 Federsee +RE,SP Tyskland
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1985-04-04 km32; Marokko, Li1992:178-199 Israel
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1988-10-03 Errachidia, Li1992:178-199 Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1985-04-03 En Netafim Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1985-04-06 km32 Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 1993-03-14 Praia +SP, BW1994:152-160 Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1981-09-15 Avas Grækenland
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 1993-03-12 Razo +SP, BW1994:152-160 Kap Verde
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 1988-10-01 Mittlerer Atlas Marokko
664 X Toplærke (Galerida cristata) 1980-07-17 Bremen Tyskland
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1988-10-06 Boumalne Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1984-05-11 Skopelos Grækenland
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1984-06-24 Van Gölü Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1983-04-08 Birecik Tyrkiet
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1990-12-27 Medenine +AH Fotos Tunesien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1984-06-10 Karapinar; Marokko, Li1992:178-199 Tyrkiet
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1984-06-13 Tarsus Tyrkiet
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1988-09-23 Agadir Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1988-09-23 Oued Massa Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1981-09-15 Avas Grækenland
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1985-04-03 En Netafim Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1981-09-17 Avas Grækenland
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 1983-10-22 Scilly Fotos:BB1984:37, 1987:550 England
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1982-09-20 Camargue Frankrig
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1985-04-16 En Avdat Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2003-06-19 Riedboden/Karwendel Tyskland
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1984-05-23 Essimi Grækenland
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1996-10-01 Helgoland, OAG1997:55Foto Tyskland
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1985-09-27 Helgoland Tyskland
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1985-10-22 Scilly England
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1985-10-19 Scilly, 20.10.87, BB1986:1-17, 575 England
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1984-10-16 Scilly:Tresco; St.Mary´s 23.10.84 BB1985:578 England
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 1987-06-17 Sivri Kaya Tyrkiet
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1988-07-12 Teneriffa +RE,SP Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2004-05-06 Groningen +GE Fotos,Sound:DB Holland
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1988-07-01 Sylt; nit Ikizdere19.06.87;plumb Scilly24.10.87 Tyskland
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1995-10-04 Helgoland +FS u.v.a., OAG1996:52Foto Tyskland
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 1993-03-15 Sao Domingos +SP Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1982-05-22 Wendland Tyskland
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1985-04-10 Bet She'an Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Wolga-Delta Rusland (indenfor VP)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1991-06-08 Karsibor +RE,SP Polen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1992-05-01 Wolga-Delta Rusland (indenfor VP)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1993-06-21 Haseldorfer Marsch +SP,TK, Li1993:216Foto Tyskland
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1985-10-15 Scilly, 18.10.87, BB1986:1-17,572, 1988:582 England
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1984-05-11 Skopelos Grækenland
741 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1987-05-22 Tasucu Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1984-05-24 Essimi Grækenland
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1987-10-21 Scilly; Marokko +AH,SP England
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1981-05-28 Bremen Tyskland
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1987-06-11 Bulanik Tyrkiet
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1981-09-10 Porto Lagos Grækenland
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 1983-04-12 Birecik Tyrkiet
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2006-02-27 Frémainville +GE,KE Frankrig
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1985-04-01 Eilat Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1988-10-05 Tinejdad Marokko
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1982-05-22 Wendland Tyskland
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-01-23 ?halimodendri: Groningen +Ruf +GE,KE Fotos:DB Holland
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2004-06-09 Helgoland +MGo,FJ,TS Fotos+song recorded Tyskland
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1981-09-23 Istanbul; Griechenland 05.84 Tyrkiet
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1985-04-08 En Hazeva +SP,JS Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1992-03-29 km33 Israel
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 1988-10-04 Erfoud Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 1982-10-07 ? Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1991-01-01 Korsika Frankrig
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1988-10-04 Erfoud Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1987-05-19 ? Cypern
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1984-05-06 Delphi Grækenland
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1981-09-15 Avas Grækenland
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1983-04-12 Birecik; Wolga-Delta Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1984-05-05 Delphi Grækenland
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1985-04-08 En Hazeva +SP,JS; Zypern 87 Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 1994-08-27 Madeira +SP Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 1991-01-01 Korsika Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1987-06-23 Akseki Tyrkiet
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1984-05-05 Delphi Grækenland
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 1987-05-27 Yesilce Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 1982-09-24 Pyrenäen; Türkei Spanien
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1984-05-23 Essimi Grækenland
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1988-09-23 Agadir Marokko
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1985-04-06 Yotvata Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 1995-10-01 Helgoland; Dänemark 03.01 +AH,SP Tyskland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 1987-10-31 Lundy, BB1988:579f England
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 1986-10-20 Scilly: Tresco, 2 birds St.Mary´s23.10.86,26.10.86 England
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 1984-10-28 Scilly, BB1985:573 England
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1980-04-12 Sylt Tyskland
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 1984-10-20 Scilly, BB1985:573 England
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1987-10-23 Scilly England
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1984-05-31 Bafa Gölü Tyrkiet
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1981-05-16 Bremen Tyskland
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1984-06-05 Pamukkale Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1995-11-07 Helgoland Fotos:OAG1996:67-69,BW1995:415,1996:31 Tyskland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1996-06-25 Naakajärvi/Pajala +SP FotosFH Sverige
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1985-04-01 Eilat Israel
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1987-06-16 Ispir Tyrkiet
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1981-09-24 Istanbul Tyrkiet
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1988-09-23 Agadir Marokko
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1984-05-18 Papingo Grækenland
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1982-09-29 ? Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1988-07-19 Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1983-04-11 Harran Tyrkiet
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1985-04-04 Yotvata; Ägypten Sinai Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1985-04-13 Dor Israel
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1981-09-17 Avas; Türkei Birecik; Marokko Oued Massa 23.09.88 Grækenland
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1987-05-19 Girne; Israel Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1983-11-01 Weybourne; Wolga-Delta England
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1988-10-02 Zaida; Li1992:178-199 Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1985-04-01 Eilat Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1988-09-24 Tamri Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1985-04-01 Eilat; Marokko, Li1992:178-199 Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1984-06-10 Karapinar Tyrkiet
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1985-04-15 Shivta; Marokko Boumalne-Ouarzazate 07.10.88 Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 1987-05-27 Yesilce Tyrkiet
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1981-07-26 Boat of Garten Skotland
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 1988-11-27 Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1985-04-04 Eilat Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1983-04-08 Birecik Tyrkiet
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1983-04-10 Birecik Tyrkiet
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 1993-03-10 Sao Nicolau +SP, BW1994:152-160 Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1988-10-05 Erg Chebbi, Li1992:178-199 Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1987-05-27 Yesilce Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1983-04-12 Birecik Tyrkiet
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 1984-06-20 Halfeti Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1984-05-08 Parnass Grækenland
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 1990-06-30 Gebel Asfar +Mindy Baha El-Din Egypten
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 1993-03-14 Praia +SP Kap Verde
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 1988-11-11 Gebel Asfar; Spanien 91 +RE,SP Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 1994-03-01 Eilat +AH Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1984-07-12 Olymp Grækenland
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2005-11-03 Schifflange +GE,SP,MG Fotos Netfugl Luxembourg
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1987-05-25 Demirkazik Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1983-09-10 Gibraltar Point, BB1984:547 England
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 1983-11-01 West Runton England
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1996-09-26 Helgoland +AH,SP,JD OAG1997:44fFoto,Li1997:117-119 Tyskland
937 X Markpiber (Anthus campestris) 1981-09-08 Porto Lagos Grækenland
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1992-03-01 +SP Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1983-10-21 Scilly, BB1984:546 England
942 X Tundrapiber (Anthus gustavi) 2007-10-04 Helgoland +GE,SP,AT Tyskland
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1984-10-20 Scilly England
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 1992-03-01 Eilat +RE,SP Israel
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1988-07-12 Teneriffa Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1988-07-12 Teneriffa Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1986-07-09 ? Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 1984-06-10 Karapinar Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1985-04-16 En Avdat Israel
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 1995-06-01 Dogubayazit +HM Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1980-06-01 Sylt Tyskland
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1988-11-18 Katharinenkloster Egypten
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1983-04-08 Birecik; Israel Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1986-07-11 Varanger Norge
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1996-06-01 Kuusamo Finland
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-09-01 Helgoland Fotos:OAG1990:42, Li1992:175 Tyskland
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1982-09-24 Pyrenäen Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2005-04-12 Korsika +AH,HHM Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1984-07-04 Uludag Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1985-04-12 Hermon +SP,JS Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1988-07-12 Teneriffa Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1981-03-27 Sylt Tyskland
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1981-09-15 Avas Grækenland
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 1987-06-03 Van Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1987-05-27 Yesilce; Israel +SP unver.Fotos Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1984-05-07 Parnass Grækenland
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 1984-05-06 Delphi Grækenland
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1981-09-17 Avas Grækenland
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1985-04-08 Ze´elim +SP,JS Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 1988-09-23 Agadir Oued Massa Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1983-10-29 Scilly, BB1984:559 England
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1984-10-17 Scilly, BB1985:583; 10.85, BB1986:582 England
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1986-07-07 Oulunsalo Finland
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1984-05-06 Delphi Grækenland
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 1985-10-11 Scilly, BB1986:1-17, 584f, 566Foto England
1021 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 1984-10-13 Scilly, BB1985:582 England
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 1985-10-10 Scilly, BB1986:1-17,564,580 England
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 1983-10-25 Scilly, 13.10.84, 16.10.87 BB1984:558,1985:F63,581 England
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 1985-10-10 Scilly, BB1986:1-17,566,580 England
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 1985-10-12 Scilly, 11.10.86, BB1986:1-17, 583f England
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer