VP Artsliste - Kronologisk

Andreas Noeske

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2007
670 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen +GE,SP Fotos
669 2007-10-04 Tundrapiber (Anthus gustavi) Tyskland Helgoland +GE,SP,AT
668 2007-01-22 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Bække +GE,KE Fotos:netfugl
2006
667 2006-09-02 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien Tarifa +GE
666 2006-08-31 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal Portimao +GE
665 2006-08-29 * Broget Krage (Corvus albus) Spanien O Grove +GE
664 2006-06-14 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Sforzesca +GE,KE
663 2006-05-01 * Krabbehejre (Butorides virescens) Holland considered by CDNA 1st for NL Amsterdam +SP,GP,MAN
662 2006-03-20 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand +GE,KE Foto: www.dofribeamt.dk
661 2006-03-01 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig le Buisson de Massoury (D115 La Renardiere) +GE,KE
660 2006-02-28 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Frankrig Le Croisic, Loire-Atlantique 56+ +GE,KE
659 2006-02-27 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Belgien Brüssel Tenreuken +GE,KE
658 2006-02-27 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Frémainville +GE,KE
657 2006-02-22 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand Strand, Lille Strandvej +MG Fotos
656 2006-01-23 Gærdesanger (Curruca curruca) Holland ?halimodendri: Groningen +Ruf +GE,KE Fotos:DB
655 2006-01-03 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Lauwersmeer, Foto:www.lauwersmeer.com
654 2006-01-03 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland considered by CDNA Barendrecht, Fotos:DB,Netfugl
2005
653 2005-11-03 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Luxembourg Schifflange +GE,SP,MG Fotos Netfugl
652 2005-10-17 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Öland +AH,HHM Fotos:Netfugl.dk,Club300.se
651 2005-04-12 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Korsika +AH,HHM
650 2005-04-05 * Kildire (Charadrius vociferus) Holland Rottige Meente/Wolvega +GE,KE,AT,CP
2004
649 2004-09-27 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Tyskland Brokdorf +SP,GE u.a. Fotos:Club300
648 2004-07-11 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Lakolk Strand, Rømø +AH,GE
647 2004-06-09 Mestersanger (Curruca hortensis) Tyskland Helgoland +MGo,FJ,TS Fotos+song recorded
646 2004-05-26 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Hilversum +AT
645 2004-05-10 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Lauwersmeer +GE Fotos:DB,www.lauwersmeer.com
644 2004-05-06 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Holland Groningen +GE Fotos,Sound:DB
643 2004-03-03 * Segland (Mareca falcata) Holland Harlingen +GE accepted by CDNA: Rare birds 2004
2003
642 2003-06-19 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Tyskland Riedboden/Karwendel
641 2003-02-01 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Holland Middelharnis CDNA: Rare birds 2003, Fotos:DB25
640 2003-02-01 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) Holland Castricum accepted as "first":DB 26(3) 2004
2001
639 2001-10-16 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Tyskland Helgoland +AH,SP,u.a., OAG2002:80-85
638 2001-08-01 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Falsterbo +AH,RS Fotos:Club300.se
637 2001-08-01 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Danmark Kammerslusen +SP,AH,RS
636 2001-05-14 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Tyskland Dith. Speicherkoog +SP u.a.
2000
635 2000-07-24 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Tyskland Dith. Speicherkoog +RA,TK,SP unver.FotosAH
1998
634 1998-08-07 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Holland Lauwersmeer +SP u.a., BW1998:294Foto
633 1998-03-01 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Watton (Wayland Wood) +RE
1997
632 1997-08-02 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Tyskland Dith. Speicherkoog +FS,CS unver.FotosAH
631 1997-08-01 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Tyskland Hauke Haien Koog
1996
630 1996-10-01 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Tyskland Helgoland, OAG1997:55Foto
629 1996-09-26 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Tyskland Helgoland +AH,SP,JD OAG1997:44fFoto,Li1997:117-119
628 1996-06-27 Slagugle (Strix uralensis) Sverige Umea +SP
627 1996-06-25 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Sverige Naakajärvi/Pajala +SP FotosFH
626 1996-06-24 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Lulea +SP unver.Fotos
625 1996-06-01 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Finland Kuusamo
624 1996-06-01 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige +SP
623 1996-06-01 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Finnland
1995
622 1995-11-07 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Tyskland Helgoland Fotos:OAG1996:67-69,BW1995:415,1996:31
621 1995-10-04 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Tyskland Helgoland +FS u.v.a., OAG1996:52Foto
620 1995-10-01 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Tyskland Helgoland; Dänemark 03.01 +AH,SP
619 1995-07-01 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Langli +RS, BW1995:249Foto
618 1995-06-01 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Dogubayazit +HM
617 1995-06-01 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island BW1996:141-142Foto
616 1995-06-01 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn, BW1996:141-142Foto
615 1995-04-17 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Tyskland Tatzelwurm +SP; Karwendel 06.03
1994
614 1994-09-25 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Eyebrook Res. +SP, BW1994:341Foto
613 1994-09-01 Sortbrun And (Anas rubripes) England Scilly +SP, BB1995:502,516F, BW1994:381F
612 1994-09-01 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) England Stithians Res. +SP (D:Rethen 08.02 +AH,SP,RE)
611 1994-08-27 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira +SP
610 1994-08-27 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira +SP
609 1994-03-23 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana +AH,SP
608 1994-03-01 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat +AH
607 1994-03-01 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius) Israel Eilat +AH,SP Fotos:BW1994:93,DB1994:81,BB1996:265
1993
606 1993-11-09 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Tyskland Altwarmbüchen +SP,FS,JD u.a.
605 1993-10-02 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Tyskland Helgoland Fotos:OAG1994:49, Li1993:320
604 1993-06-21 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Tyskland Haseldorfer Marsch +SP,TK, Li1993:216Foto
603 1993-05-01 * Steppehøg (Circus macrourus) Tyskland Worpswede Fotos:BW1993:228,1994:27,1995:25
602 1993-03-27 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Boa Vista +SP, BW1994:152-160
601 1993-03-26 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Boa Vista +SP, BW1994:152-160
600 1993-03-15 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Sao Domingos +SP
599 1993-03-14 Helenaastrild (Estrilda astrild) Kap Verde Praia +SP
598 1993-03-14 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia +SP
597 1993-03-14 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Praia +SP, BW1994:152-160
596 1993-03-14 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Praia +SP, BW1994:152-160
595 1993-03-12 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Razo +SP, BW1994:152-160
594 1993-03-12 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Sao Nicolau-Razo; Madeira 08.94 +SP
593 1993-03-12 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Sao Nicolau-Razo +SP, BW1994:152-160
592 1993-03-11 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Sao Nicolau, +SP
591 1993-03-10 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sao Nicolau +SP, BW1994:152-160
1992
590 1992-07-01 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko DB1992:185Foto
589 1992-05-01 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Rusland (indenfor VP) Wolga-Delta
588 1992-04-01 * Verreauxørn (Aquila verreauxii) Israel Eilat 2ad +SP unver.Fotos
587 1992-03-29 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel km33
586 1992-03-01 Namaquadue (Oena capensis) Israel +SP unver.Fotos
585 1992-03-01 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel En Gedi +RE,SP
584 1992-03-01 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel +SP
583 1992-03-01 Hedepiber (Anthus rubescens) Israel Eilat +RE,SP
1991
582 1991-12-30 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Guelmim +AH
581 1991-09-01 * Storryle (Calidris tenuirostris) Holland Oostvaardersdijk +SP Fotos:DB1991:230,1993:148
580 1991-07-26 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Trujillo; Marokko +AH
579 1991-07-25 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague +RE,SP
578 1991-07-24 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Coto Donana
577 1991-07-23 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien El Rozio +RE,SP
576 1991-07-22 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Sierra de Plata,Monfrague+RE,SP;Marokko07.92+AH,SP
575 1991-06-08 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Karsibor +RE,SP
574 1991-01-01 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Korsika
573 1991-01-01 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Korsika
1990
572 1990-12-27 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Tunesien Medenine +AH Fotos
571 1990-10-01 Sabinemåge (Xema sabini) Tyskland Helgoland, Li1991:45Foto
570 1990-09-01 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Tyskland Helgoland Fotos:OAG1990:42, Li1992:175
569 1990-07-06 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hurghada +RE,SP
568 1990-06-30 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Gebel Asfar +Mindy Baha El-Din
567 1990-06-27 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Abu Simbel +RE,SP
566 1990-06-25 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Hurghada
565 1990-06-25 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Hurghada +RE,SP
564 1990-05-01 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Tyskland Nörten-Hardenberg +RE, Li1990:225, 1992:F170
563 1990-05-01 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Rusland (indenfor VP) Wolga-Delta; Israel
562 1990-02-01 * Ismåge (Pagophila eburnea) Holland Stellendam +SP,RE,HH Fotos:DB1990:102,239f
561 1990-01-22 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Ifrane +RE,SP u.a., Li1992:178-199
560 1990-01-19 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merdja Zerga, 12.91 +RE,SP,AH u.a., Li1992:178-199
1989
559 1989-07-15 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Belgien Het Zwin +GE,TSt, DB1990:233-238; Ägypten +RE,SP
558 1989-05-01 Skægmejse (Panurus biarmicus) Tyskland Federsee +RE,SP
557 1989-05-01 Tjur (Tetrao urogallus) Tyskland Schwarzwald Notschrei +RE,SP
1988
556 1988-11-27 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Luxor
555 1988-11-26 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Luxor
554 1988-11-18 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten Katharinenkloster
553 1988-11-14 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Hurghada
552 1988-11-13 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
551 1988-11-12 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
550 1988-11-12 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Hurghada
549 1988-11-11 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Gebel Asfar; Spanien 91 +RE,SP
548 1988-11-11 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Gebel Asfar
547 1988-11-11 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Gebel Asfar
546 1988-11-10 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Fayoum
545 1988-11-09 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi Natrun; Marokko +RE,SP,HM u.a., DB1990:39Foto
544 1988-11-08 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Egypten Kairo
543 1988-10-14 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Tyskland Clauen Fotos:Li1990:205,238
542 1988-10-12 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Marokko Oued Massa +HM
541 1988-10-11 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Marokko Oued Massa, 07.92 Fotos:DB1992:185,188
540 1988-10-09 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Sous-Tal; Ägypten; Spanien
539 1988-10-06 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Boumalne
538 1988-10-06 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Boumalne, Li1992:178-199
537 1988-10-05 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Tinejdad
536 1988-10-05 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Erg Chebbi, Li1992:178-199
535 1988-10-04 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Erfoud
534 1988-10-04 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Erfoud
533 1988-10-03 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Errachidia, Li1992:178-199
532 1988-10-02 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Zaida; Li1992:178-199
531 1988-10-01 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Mittlerer Atlas
530 1988-09-30 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Ifrane, Li1992:178-199; Spanien
529 1988-09-28 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga, Li1992:178-199
528 1988-09-26 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya +HM
527 1988-09-24 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Tamri
526 1988-09-23 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Agadir Oued Massa
525 1988-09-23 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Agadir
524 1988-09-23 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
523 1988-09-23 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
522 1988-09-23 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Agadir
521 1988-09-23 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa, Li1992:178-199
520 1988-07-19 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura
519 1988-07-19 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Fuerteventura
518 1988-07-19 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Fuerteventura +RE,SP
517 1988-07-18 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Spanien Teneriffa-Gran Canaria +RE,SP
516 1988-07-14 * Rosenterne (Sterna dougallii) Spanien Gomera +RE,SP; Marokko 07.92, DB1992:185Foto
515 1988-07-14 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Teneriffa-Gomera +RE,SP; Madeira 08.94 +SP
514 1988-07-13 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Teneriffa +RE,SP; Kapverden +SP
513 1988-07-12 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Teneriffa
512 1988-07-12 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Teneriffa
511 1988-07-12 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Teneriffa +RE,SP
510 1988-07-12 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Teneriffa +RE,SP
509 1988-07-12 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Teneriffa
508 1988-07-12 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Teneriffa +RE,SP
507 1988-07-12 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Teneriffa; Marokko Lac de Sidi Bourhaba 27.09.88
506 1988-07-12 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Teneriffa +RE,SP
505 1988-07-09 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Holland IJmuiden DB1988:199Foto; Marokko 90 +HM BB1991:7
504 1988-07-01 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Tyskland Sylt; nit Ikizdere19.06.87;plumb Scilly24.10.87
503 1988-07-01 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Teneriffa
502 1988-04-21 * Blåvinget And (Spatula discors) Tyskland Salzderhelden +RE, Li1988:120-121, 1990:190Foto
501 1988-04-16 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Tyskland Schwarzwald Friedenweiler
1987
500 1987-11-01 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Chew Valley Lake
499 1987-10-31 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) England Lundy, BB1988:579f
498 1987-10-29 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Hayle; Marokko 07.92 +AH,SP BW1992:294Foto
497 1987-10-23 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) England Scilly
496 1987-10-21 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) England Scilly; Marokko +AH,SP
495 1987-10-21 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England Scilly
494 1987-10-07 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Hortobagy
493 1987-10-06 Dværggås (Anser erythropus) Ungarn Hortobagy (D:Flögelner See 24.03.05)
492 1987-06-23 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
491 1987-06-17 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivri Kaya
490 1987-06-17 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivri Kaya
489 1987-06-16 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Tyrkiet Ispir
488 1987-06-11 Savisanger (Locustella luscinioides) Tyrkiet Bulanik
487 1987-06-10 * Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet Bulanik; Wolga-Delta
486 1987-06-10 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Tyrkiet Bulanik; Wolga-Delta
485 1987-06-03 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van
484 1987-06-03 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Van
483 1987-06-02 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre
482 1987-05-31 * Høgeørn (Aquila fasciata) Tyrkiet Halfeti; Marokko, Li1992:178-199
481 1987-05-29 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
480 1987-05-28 * Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Birecik; Wolga-Delta; Marokko
479 1987-05-28 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
478 1987-05-27 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Yesilce; Israel +SP unver.Fotos
477 1987-05-27 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Yesilce
476 1987-05-27 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Yesilce
475 1987-05-27 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Yesilce
474 1987-05-25 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
473 1987-05-25 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
472 1987-05-22 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Tasucu
471 1987-05-19 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Girne; Israel
470 1987-05-19 Brillesanger (Curruca conspicillata) Cypern ?
469 1987-05-17 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Tyrkiet Göksu-Delta; Ägypten 88; Marokko 90
468 1987-05-16 Tredækker (Gallinago media) Tyrkiet Kulu Gölü
467 1987-04-24 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Tyskland Niederhaverbeck
1986
466 1986-10-20 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England Scilly: Tresco, 2 birds St.Mary´s23.10.86,26.10.86
465 1986-10-10 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Scilly, BB1987:536,555Foto
464 1986-07-17 Dalrype (Lagopus lagopus) Sverige Abisko
463 1986-07-17 Fjeldrype (Lagopus muta) Sverige Abisko
462 1986-07-15 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Norge Varanger (D:Dreye 01.92 Foto:Li1992:97,DB1992:62)
461 1986-07-14 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Norge Varanger
460 1986-07-14 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Varanger
459 1986-07-11 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Norge Varanger
458 1986-07-10 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Varanger; Holland (D:Fehmarn 06.12.04 +SP,GE,AT)
457 1986-07-10 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Norge Varanger
456 1986-07-09 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland ?
455 1986-07-07 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Oulunsalo
454 1986-07-06 * Terekklire (Xenus cinereus) Finland Oulu
453 1986-07-05 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland ?
452 1986-04-15 * Stellersand (Polysticta stelleri) Tyskland Amrum, Li1989:168Abb
451 1986-02-25 * Perleugle (Aegolius funereus) Tyskland Neuensothrieth
1985
450 1985-10-31 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England Pagham, BB1986:1-17,542,563Foto
449 1985-10-24 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Scilly, BB1986:535
448 1985-10-22 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England Scilly
447 1985-10-19 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England Scilly, 20.10.87, BB1986:1-17, 575
446 1985-10-18 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Scilly, BB1986:1-17,534f
445 1985-10-15 * Lille Gulbug (Iduna caligata) England Scilly, 18.10.87, BB1986:1-17,572, 1988:582
444 1985-10-14 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Scilly BB1986:1-17,536f (D:Wilhelmshaven 14.03.86)
443 1985-10-14 Islom (Gavia immer) England Scilly (D:Bremen Unisee 11./12.00)
442 1985-10-12 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) England Scilly, BB1986:1-17, 558Foto
441 1985-10-12 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Scilly, BB1986:1-17, 558f, 565Foto
440 1985-10-12 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) England Scilly, 11.10.86, BB1986:1-17, 583f
439 1985-10-11 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England Scilly, BB1986:1-17, 584f, 566Foto
438 1985-10-10 * Parulasanger (Setophaga americana) England Scilly, BB1986:1-17,564,580
437 1985-10-10 * Myrtesanger (Setophaga coronata) England Scilly, BB1986:1-17,566,580
436 1985-10-09 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England Porthgwarra; Scilly 16.10.85, 26.10.86
435 1985-10-09 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England St.Ives (D:Helgoland 02.10.97)
434 1985-09-27 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Tyskland Helgoland
433 1985-09-21 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Tyskland Dith. Speicherkoog +SP,JS u.a.
432 1985-09-10 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Tyskland Bremen, Li1989:179Foto
431 1985-04-19 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Israel Eilat +SP,JS; Marokko, Li1992:178-199
430 1985-04-17 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Eilat +SP,JS; Israel 19.03.92 +SP, DB1992:111Foto
429 1985-04-17 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Israel Eilat +SP,JS unver.Fotos
428 1985-04-16 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel En Avdat
427 1985-04-16 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel En Avdat
426 1985-04-15 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Shivta; Marokko Boumalne-Ouarzazate 07.10.88
425 1985-04-15 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Ashalim-Nizzana; Marokko, Li1992:178-199
424 1985-04-15 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Ashalim-Nizzana +SP,JS
423 1985-04-13 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Dor
422 1985-04-12 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Hermon +SP,JS
421 1985-04-10 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Bet She'an
420 1985-04-08 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Ze´elim +SP,JS
419 1985-04-08 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel En Hazeva +SP,JS; Zypern 87
418 1985-04-08 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel En Hazeva +SP,JS
417 1985-04-08 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Massada
416 1985-04-06 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel km32
415 1985-04-06 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Yotvata
414 1985-04-06 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel Yotvata +SP,JS unver.Fotos
413 1985-04-04 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel Yotvata +SP,JS; Ägypten +RE,SP
412 1985-04-04 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Yotvata +SP,JS
411 1985-04-04 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel km32; Marokko, Li1992:178-199
410 1985-04-04 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Yotvata; Ägypten Sinai
409 1985-04-04 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
408 1985-04-03 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel En Netafim
407 1985-04-03 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel En Netafim
406 1985-04-03 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel En Netafim +SP,JS
405 1985-04-02 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
404 1985-04-02 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Eilat +SP,JS
403 1985-04-02 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Eilat +SP,JS unver.Fotos
402 1985-04-02 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat; Sinai
401 1985-04-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat; Marokko, Li1992:178-199
400 1985-04-01 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Israel Eilat
399 1985-04-01 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat; Ägypten
398 1985-04-01 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
397 1985-04-01 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
396 1985-04-01 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
395 1985-03-31 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Israel Eilat
394 1985-03-31 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat; Ägypten
1984
393 1984-12-06 Søkonge (Alle alle) Tyskland Sylt
392 1984-11-02 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England Scilly, 12.10.85 BB1985:121Foto,544f,1986:1-17,544
391 1984-10-28 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England Scilly, BB1985:573
390 1984-10-20 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) England Scilly
389 1984-10-20 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) England Scilly, BB1985:573
388 1984-10-17 * Pileværling (Emberiza rustica) England Scilly, BB1985:583; 10.85, BB1986:582
387 1984-10-16 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) England Scilly:Tresco; St.Mary´s 23.10.84 BB1985:578
386 1984-10-13 * Gulstrube (Geothlypis trichas) England Scilly, BB1985:582
385 1984-10-13 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) England Scilly
384 1984-09-18 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Tyskland Lehrte
383 1984-08-28 Kærløber (Calidris falcinellus) Tyskland Bremen
382 1984-07-21 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Tyskland Bayerischer Wald
381 1984-07-12 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Grækenland Olymp
380 1984-07-04 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Uludag
379 1984-06-24 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Van Gölü
378 1984-06-24 * Stortrappe (Otis tarda) Tyrkiet Van Gölü
377 1984-06-21 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Tyrkiet Birecik
376 1984-06-20 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Halfeti
375 1984-06-19 Chukarhøne (Alectoris chukar) Tyrkiet Birecik
374 1984-06-13 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet Tarsus
373 1984-06-13 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet Tarsus
372 1984-06-13 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Tarsus
371 1984-06-12 Lannerfalk (Falco biarmicus) Tyrkiet Göksu-Delta; Marokko, Li1992:178-199
370 1984-06-11 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Tyrkiet Göksu-Delta
369 1984-06-10 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Karapinar
368 1984-06-10 Dværglærke (Alaudala rufescens) Tyrkiet Karapinar; Marokko, Li1992:178-199
367 1984-06-10 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Karapinar
366 1984-06-10 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Tyrkiet Karapinar; Israel; Ägypten
365 1984-06-10 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Tyrkiet Karapinar
364 1984-06-08 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Kulu Gölü
363 1984-06-05 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Pamukkale
362 1984-05-31 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tyrkiet Bafa Gölü
361 1984-05-27 * Skadegøg (Clamator glandarius) Tyrkiet Kuscenneti
360 1984-05-24 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Essimi
359 1984-05-23 * Rosenstær (Pastor roseus) Grækenland Essimi
358 1984-05-23 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Grækenland Essimi
357 1984-05-23 Masketornskade (Lanius nubicus) Grækenland Essimi
356 1984-05-21 * Tophejre (Ardeola ralloides) Grækenland Mitrikoy See
355 1984-05-20 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Grækenland Porto Lagos (D:Waghäusel 07.97 +RE)
354 1984-05-20 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Grækenland Porto Lagos
353 1984-05-18 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Grækenland Papingo
352 1984-05-17 * Dværghornugle (Otus scops) Grækenland Papingo
351 1984-05-14 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Grækenland Kalambaka; Wolga-Delta
350 1984-05-11 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Grækenland Skopelos
349 1984-05-11 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Grækenland Skopelos
348 1984-05-10 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Grækenland Volos-Skopelos
347 1984-05-08 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Grækenland Parnass
346 1984-05-08 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland Parnass, Li1987:91-95; Marokko, Li1992:178-199
345 1984-05-08 Stenhøne (Alectoris graeca) Grækenland Parnass
344 1984-05-07 Hortulan (Emberiza hortulana) Grækenland Parnass
343 1984-05-06 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Grækenland Delphi
342 1984-05-06 Rustværling (Emberiza caesia) Grækenland Delphi
341 1984-05-06 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Grækenland Delphi
340 1984-05-06 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Grækenland Delphi
339 1984-05-05 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Grækenland Delphi
338 1984-05-05 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Grækenland Delphi
337 1984-02-12 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Workum
1983
336 1983-11-01 * Storpiber (Anthus richardi) England West Runton
335 1983-11-01 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) England Weybourne; Wolga-Delta
334 1983-10-31 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Drift Res. BB1984:527, Scilly 10.85, England 09.94
333 1983-10-29 * Dværgværling (Emberiza pusilla) England Scilly, BB1984:559
332 1983-10-25 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England Scilly, 13.10.84, 16.10.87 BB1984:558,1985:F63,581
331 1983-10-22 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) England Scilly Fotos:BB1984:37, 1987:550
330 1983-10-21 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) England Scilly, BB1984:546
329 1983-10-21 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England Scilly, BB1984:527,541Foto
328 1983-10-20 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England Scilly, 25.10.84, 22.10.86
327 1983-09-10 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) England Gibraltar Point, BB1984:547
326 1983-08-31 * Storskråpe (Ardenna gravis) Irland Cape Clear Is.
325 1983-08-29 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Irland Cape Clear Is.
324 1983-06-28 Gråspætte (Picus canus) Tyskland Holzmeden
323 1983-06-27 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Tyskland Rhön Schwarzes Moor
322 1983-04-12 Stenspurv (Petronia petronia) Tyrkiet Birecik
321 1983-04-12 * Lille Sejler (Apus affinis) Tyrkiet Birecik
320 1983-04-12 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik; Wolga-Delta
319 1983-04-12 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Birecik
318 1983-04-11 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Tyrkiet Harran
317 1983-04-10 Gråfisker (Ceryle rudis) Tyrkiet Birecik
316 1983-04-10 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
315 1983-04-10 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Tyrkiet Birecik
314 1983-04-08 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Birecik; Israel
313 1983-04-08 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Tyrkiet Birecik
312 1983-04-08 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Tyrkiet Birecik
311 1983-04-07 Eremitibis (Geronticus eremita) Tyrkiet Birecik; Marokko, Li1992:178-199
310 1983-04-07 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet Birecik
309 1983-04-03 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Tyrkiet Bosporus unver.Foto; Israel +RE,SP
308 1983-03-25 Rørdrum (Botaurus stellaris) Tyrkiet Kuscenneti (D:Wendland 22.05.88; Meißendorf)
307 1983-03-25 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Tyrkiet Kuscenneti
306 1983-03-24 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Kuscenneti (D:Hannover Laatzen 26.07.04)
305 1983-01-10 * Høgeugle (Surnia ulula) Tyskland Bremen
1982
304 1982-10-10 * Gråsejler (Apus pallidus) Frankrig ?
303 1982-10-07 Provencesanger (Curruca undata) Spanien ?
302 1982-10-07 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien ?
301 1982-10-05 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Pyrenäen; Israel; Türkei; Griechenland; Korsika
300 1982-09-29 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien ?
299 1982-09-24 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Pyrenäen
298 1982-09-24 Murløber (Tichodroma muraria) Spanien Pyrenäen; Türkei
297 1982-09-24 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien Pyrenäen
296 1982-09-20 * Kohejre (Bubulcus ibis) Frankrig Camargue (D:HB 09.93)
295 1982-09-20 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Camargue (D:Zwillbrocker Venn 15.06.03)
294 1982-09-20 Cettisanger (Cettia cetti) Frankrig Camargue
293 1982-05-22 * Høgesanger (Curruca nisoria) Tyskland Wendland
292 1982-05-22 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Tyskland Wendland
291 1982-05-15 Grønspætte (Picus viridis) Tyskland Hambergen
290 1982-05-13 Pungmejse (Remiz pendulinus) Tyskland Bremen
1981
289 1981-12-07 Silkehale (Bombycilla garrulus) Tyskland Kiel
288 1981-11-21 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Tyskland Wardersee
287 1981-11-17 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Tyskland Bremen
286 1981-10-04 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Tyskland Sylt
285 1981-09-26 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Tyrkiet Istanbul (D:HB 05.88 +RE,SP,Sarchinger See 07.04)
284 1981-09-24 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Tyrkiet Istanbul
283 1981-09-23 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Istanbul; Griechenland 05.84
282 1981-09-21 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tyrkiet Istanbul
281 1981-09-21 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Tyrkiet Istanbul
280 1981-09-20 Sølvhejre (Ardea alba) Tyrkiet Istanbul (D:Meißendorf 22.06.97)
279 1981-09-20 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Tyrkiet Istanbul
278 1981-09-20 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Tyrkiet Istanbul
277 1981-09-20 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Istanbul; Griechenland; Wolga-Delta
276 1981-09-19 * Sort Stork (Ciconia nigra) Tyrkiet Istanbul (D:Wendland 23.05.82)
275 1981-09-19 Aftenfalk (Falco vespertinus) Tyrkiet Istanbul
274 1981-09-17 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Grækenland Avas
273 1981-09-17 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grækenland Avas
272 1981-09-17 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Grækenland Avas; Türkei Birecik; Marokko Oued Massa 23.09.88
271 1981-09-16 * Kejserørn (Aquila heliaca) Grækenland Avas
270 1981-09-16 Munkegrib (Aegypius monachus) Grækenland Essimi
269 1981-09-15 * Klippeværling (Emberiza cia) Grækenland Avas
268 1981-09-15 Hedelærke (Lullula arborea) Grækenland Avas
267 1981-09-15 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Grækenland Avas
266 1981-09-15 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Grækenland Avas
265 1981-09-15 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Grækenland Avas
264 1981-09-15 Sørgemejse (Poecile lugubris) Grækenland Avas
263 1981-09-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland Essimi
262 1981-09-15 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Grækenland Avas; Marokko, Li1992:178-199
261 1981-09-15 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Grækenland Avas
260 1981-09-13 Vendehals (Jynx torquilla) Grækenland Porto Lagos
259 1981-09-11 * Damklire (Tringa stagnatilis) Grækenland Porto Lagos
258 1981-09-11 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Grækenland Porto Lagos
257 1981-09-10 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Grækenland Porto Lagos (D:Waghäusel 07.97 +RE)
256 1981-09-10 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Grækenland Porto Lagos
255 1981-09-10 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Grækenland Porto Lagos
254 1981-09-10 Vandrikse (Rallus aquaticus) Grækenland Porto Lagos
253 1981-09-10 * Triel (Burhinus oedicnemus) Grækenland Porto Lagos
252 1981-09-10 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Grækenland Porto Lagos
251 1981-09-10 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Grækenland Porto Lagos
250 1981-09-09 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Grækenland Porto Lagos
249 1981-09-09 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Grækenland Porto Lagos
248 1981-09-09 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Grækenland Porto Lagos
247 1981-09-09 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Grækenland Porto Lagos
246 1981-09-08 Biæder (Merops apiaster) Grækenland Porto Lagos
245 1981-09-08 * Ellekrage (Coracias garrulus) Grækenland Porto Lagos
244 1981-09-08 Hærfugl (Upupa epops) Grækenland Porto Lagos
243 1981-09-08 Markpiber (Anthus campestris) Grækenland Porto Lagos
242 1981-09-08 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Porto Lagos
241 1981-09-08 Silkehejre (Egretta garzetta) Grækenland (D:HB 26.05.82)
240 1981-09-08 Rovterne (Hydroprogne caspia) Grækenland Porto Lagos
239 1981-09-08 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Grækenland Thessaloniki
238 1981-09-01 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Istanbul
237 1981-07-26 Vandstær (Cinclus cinclus) Skotland Boat of Garten
236 1981-07-21 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Skotland Shetland (D:Sylt 07.10.84 +SP)
235 1981-07-12 * Sneugle (Bubo scandiacus) Skotland Shetland Fetlar; Norwegen Varanger
234 1981-07-12 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Skotland Shetland Fetlar
233 1981-07-12 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Skotland Shetland Fetlar; Irland Cape Clear Is. 83
232 1981-07-09 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Skotland Shetland, unpubl. photo
231 1981-07-07 Tejst (Cepphus grylle) Skotland Shetland
230 1981-07-03 Lunde (Fratercula arctica) England Nordsee
229 1981-07-03 Storkjove (Stercorarius skua) Skotland Shetland
228 1981-05-28 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Tyskland Bremen
227 1981-05-17 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Tyskland Wendland
226 1981-05-17 Trane (Grus grus) Tyskland Wendland
225 1981-05-16 Nattergal (Luscinia luscinia) Tyskland Bremen
224 1981-05-16 Sortterne (Chlidonias niger) Tyskland Bremen
223 1981-05-14 Pirol (Oriolus oriolus) Tyskland Bremen
222 1981-04-25 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Tyskland Bremen
221 1981-03-31 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Tyskland Sylt
220 1981-03-27 Bomlærke (Emberiza calandra) Tyskland Sylt
219 1981-03-09 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Tyskland Sylt unver.Fotos, Li1989:180
218 1981-02-22 Kirkeugle (Athene noctua) Tyskland Warfleth
217 1981-01-11 Sortspætte (Dryocopus martius) Tyskland Bremen
1980
216 1980-12-27 Alk (Alca torda) Tyskland Sylt
215 1980-12-23 Gråmåge (Larus hyperboreus) Tyskland Sylt
214 1980-11-08 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Tyskland Bremen
213 1980-10-22 Havørn (Haliaeetus albicilla) Tyskland Sylt
212 1980-10-12 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Tyskland Geltinger Birk
211 1980-10-04 Vandrefalk (Falco peregrinus) Tyskland Oehe-Schleimünde
210 1980-09-21 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Tyskland Geltinger Birk
209 1980-09-07 Sule (Morus bassanus) Tyskland Sylt-Amrum
208 1980-07-24 Odinshane (Phalaropus lobatus) Tyskland Sylt
207 1980-07-19 Ride (Rissa tridactyla) Tyskland Sylt
206 1980-07-17 Toplærke (Galerida cristata) Tyskland Bremen
205 1980-07-16 Natravn (Caprimulgus europaeus) Tyskland Oppenweher Moor
204 1980-06-28 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Tyskland Sylt
203 1980-06-07 Hedehøg (Circus pygargus) Tyskland Bremen
202 1980-06-01 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Tyskland Sylt
201 1980-05-31 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Tyskland Sylt
200 1980-05-02 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Tyskland Sylt
199 1980-05-01 Lærkefalk (Falco subbuteo) Tyskland Sylt
198 1980-04-12 Ringdrossel (Turdus torquatus) Tyskland Sylt
197 1980-03-01 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Tyskland Westerhever; Schillig 08.11.05 +GE, Fotos:Club300
Annoncer