VP Artsliste

VP Artsliste

Arne Olesen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Arne Olesens kryds

Dette er Arne Olesens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1996-06-09 Gauja Nat. Park Letland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1975-05-17 Småland/Ll. Bisterhult (Älmhult komm.) Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1970-02-09 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1993-07-02 Ounastunturi Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1993-07-02 Ounastunturi Finland
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2004-05-01 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1993-04-05 Kreta/Amara Valley, Prases Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1992-11-21 Oued Sous Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1990-12-24 Mallorca/S'Avallet Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2004-05-05 Birecik/Main Wadi Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1996-03-30 Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2004-04-28 Göksu delta/Akgöl Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1992-12-02 Forêts de Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1969-10-01 Selsø sø (S) Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1991-05-10 NØ-Gr./ml. Makri og Matrikoi Grækenland
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1968-10-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1979-10-23 Mandø (J) Danmark
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1995-10-17 Öland/Stenåsa Sverige
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1971-04-04 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1985-05-11 Enø (S) Danmark
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 * Snegås (Anser caerulescens)
39 X Grågås (Anser anser) 1969-10-01 Selsø sø (S) Danmark
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1992-05-16 Horns herred/Selsø sø (S) Danmark
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1972-03-31 Småland/Kävsjön Sverige
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1990-02-04 Nordsjælland/Alsønderup enge Danmark
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1996-01-29 Sjælland/Næsby Danmark
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1969-10-01 Roskilde Fjord Danmark
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1989-10-17 Öland/Mellby örr Sverige
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1969-04-01 Småland /Nässjön (Ljungby) Sverige
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-05-05 Nordsjælland/Alsønderup enge Danmark
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1970-04-01 Øresund/Nivå Danmark
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1990-07-26 Öland/Eckelsudde Sverige
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 X * Brudeand (Aix sponsa) 2007-01-04 Furnas, São Miguel, Acores. Portugal
56 Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1970-04-29 Ballerup/Harrestrup mose (S) Danmark
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1991-07-06 Sandoy/Grothusvatn Færøerne
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1970-04-29 Ballerup/Harrestrup mose (S) Danmark
63 X Knarand (Mareca strepera) 1984-04-29 Horns herred/Selsø sø (S) Danmark
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1974-04-12 Småland/Virestadssjön (Älmhult komm.) Sverige
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-16 Öland/Kalvhagen Sverige
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1969-04-01 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2006-12-24 Lagoa Furnas, São Miguel, Acores. Portugal
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1972-03-31 Småland/Kävsjön Sverige
72 X Krikand (Anas crecca) 1970-02-22 Sydsjælland/Bavelse sø Danmark
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1993-06-09 Sjælland/Borreby mose Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1992-11-22 Oued Massa Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1990-04-22 Nordsjælland/Nivåbugten, Nivågård. Danmark
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1970-02-22 Sydsjælland/Karrebæksfjord Danmark
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1991-05-10 NØ-Gr./Matrikoi sø Grækenland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-01-27 Skåne/Rössjön Sverige
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1969-04-01 Småland /Nässjön (Ljungby) Sverige
83 X Bjergand (Aythya marila) 1970-02-22 Sydsjælland/Enø Danmark
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-28 Roskilde Vig, Sjælland. Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1989-10-18 Öland/Ottenby Sverige
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1993-06-28 Varanger/Syltefjord Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1970-03-15 Roskilde Fjord/Kulhuse Danmark
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1991-07-05 Torshavn Færøerne
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1987-07-08 Öland/Mellby örr Sverige
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 1978-05-13 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-05 Asserbo Strand, Nordsjælland Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1986-04-13 Østersøen, ved Møns klint Danmark
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1969-04-01 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1970-02-01 Roskilde Fjord/Frederikssund Danmark
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1970-01-25 Roskilde Fjord/Jyllinge (S) Danmark
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1970-02-15 København/Sydhavnen Danmark
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1992-12-01 Haloufa sø Marokko
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1994-04-04 Almería/Albuferas de Adra Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1997-05-06 Coto Donana Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1975-05-19 Småland /Tystesjön (Älmhult komm.) Sverige
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1991-05-05 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus) 1969-07-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1992-07-30 Gran Canaria SØ Færøerne
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1991-05-11 NØ-Gr./Kavala Grækenland
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1992-11-29 Souk-el-Arba Marokko
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1991-07-28 Alentejo/Semblana Portugal
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1992-11-24 Boumalne sletten Marokko
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-07-28 Alentejo/Semblana Portugal
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1991-07-30 Algarve/Baia de Lagos Portugal
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1970-05-23 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1997-05-10 Badajoz prov./La Serena Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2004-01-28 Sewage Ponds, W of Na'ama Bay, Sinai Egypten
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1992-11-22 Barrage Y. ben Tachfine Marokko
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2004-01-26 Sewage Ponds, W of Na'ama Bay, Sinai Egypten
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1996-04-01 Eilat/Pumping St. Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1991-06-29 Vagar. NB. Her er tale om "ægte" Klippedue. Færøerne
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1979-04-12 Gilbjerghoved (S) Danmark
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1969-08-01 Nordsjælland/Ravneholm Danmark
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 1992-08-07 Tenerife/Erjos Spanien
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1991-03-27 Öland/Mörbylånga Sverige
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1985-07-04 Ballerup/Østerhøj (S). Næppe 1. obs. men 1. notat! Danmark
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 1989-07-30 Kreta/Iraklion (fri burfugl?) Grækenland
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1991-07-23 Algarve/Bordeira Portugal
159 X Namaquadue (Oena capensis) 1996-03-29 Eilat/Arava Highway 20 km Israel
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1970-05-01 Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum Danmark
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1988-07-22 Gotland/Holmhällar Sverige
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1993-04-08 Kreta/Aghia Reservoir Grækenland
167 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1989-05-03 Öland/Ottenby Sverige
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1991-07-24 Faro/Rio Formosa Portugal
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1970-04-11 Nordsjælland/Råmosen, Ballerup Danmark
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1992-11-29 Oued Loukos Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra) 1970-01-11 Nordsjælland/Fiskebæk Danmark
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2007-01-04 Lagoa Furnas, São Miguel, Acores. Portugal
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 1970-04-24 Småland/Möckeln (Älmhult komm.) Sverige
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1970-02-22 Sydsjælland/Karrebæksfjord Danmark
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1970-04-29 Ballerup/Råmosen (S) Danmark
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1968-07-01 Småland/Möckeln (Älmhult komm.) Sverige
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1974-04-12 Småland/Koppingesjön (Kronobergs län) Sverige
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1974-04-22 København/Utterslev mose Danmark
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1990-12-23 Mallorca/Albufera Spanien
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2008-01-02 Isis Island, Aswan Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1970-04-02 Roskilde Fjord/Jyllinge (S) Danmark
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1990-12-24 Mallorca/Salinas de Levante Spanien
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1970-04-19 Roskilde Fjord/Frederikssund Danmark
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1969-10-01 Selsø sø (S) Danmark
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1991-05-06 Nestos delta Grækenland
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-01 Nordsjælland/Søborg sø Danmark
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1996-04-01 Eilat/Sewage Ponds Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1972-07-02 Småland/Vakö myr (Älmhult komm.) Sverige
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2007-08-03 Ås, Öland Sverige
209 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1985-05-11 Enø (S) Danmark
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1970-04-05 Roskilde Fjord/Frederikssund Danmark
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2006-12-27 Cabo de Praia, Terceira, Acores Portugal
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1984-05-19 Hillerød/Tulstrup grusgrav (S) Danmark
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1990-12-24 Mallorca/Salinas de Levante Spanien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1996-04-01 Eilat/Arava Highway 20 km Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1996-03-30 Eilat/Arava Highway 20 km Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1993-07-01 Kevo Nat. Park Finland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1989-07-03 Öland/Högby hamn Sverige
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1992-12-01 Merja Zerga Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata) 1970-04-24 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1985-05-11 Enø (S) Danmark
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1971-07-11 Skåne/Hammarsjön Sverige
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1986-09-02 Vestjylland/Bøvling fjord Danmark
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1970-09-12 Nissum fjord (J) Danmark
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1973-05-12 Småland/Horssjön (Älmhult komm.) Sverige
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1989-07-02 Öland/Högenäs Orde Sverige
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1979-09-12 Vestjylland/Bøvling fjord Danmark
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1986-05-22 Horns herred/Selsø sø (S) Danmark
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 1995-07-24 Öland/S. Udde Sverige
247 X Sandløber (Calidris alba) 1970-09-12 Nissum fjord (J) Danmark
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1970-05-03 Roskilde Fjord/Bolund Danmark
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1994-02-18 Amager/Aflandshage Danmark
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2001-06-01 Öland/Sebybadet Sverige
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1988-09-18 Ølsemagle revle (S) Danmark
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2006-12-27 Cabo de Praia, Terceira, Acores. Portugal
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-10-19 Öland/Mellby Sverige
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-28 Sydsjælland/Borreby mose Danmark
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1970-04-02 Nordsjælland/Ølstykke Danmark
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1976-02-02 Nordsjælland/Måløv skole Danmark
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1991-10-17 Öland/Grönhögen, Havsäng Sverige
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1970-04-25 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-28 Sydsjælland/Borreby mose Danmark
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1989-05-01 Öland/Gräsgård hamn Sverige
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1996-03-29 Eilat/Arava Highway 20 km Israel
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1969-08-01 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1970-07-11 Småland/Möckeln, Kalvsvik (Älmhult komm.) Sverige
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 Lille Gulben (Tringa flavipes)
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1970-04-02 Roskilde Fjord/Jyllinge (S) Danmark
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-12-24 Mallorca/Salinas de Levante Spanien
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1973-05-20 Småland/N. Virestadssjön (Älmhult komm.) Sverige
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1979-05-13 Småland/N. Virestadssjön (Älmhult komm.) Sverige
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1979-05-13 Småland/N. Virestadssjön (Älmhult komm.) Sverige
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1991-06-29 Vagar/Fjallavatn Færøerne
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-02 Skåne/Båstad hamn Sverige
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-24 Sjælland/S f. Mosede havn Danmark
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1991-05-10 NØ-Gr./Porto Lagos Grækenland
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1969-04-01 Småland /Nässjön (Ljungby) Sverige
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1991-09-29 Falster/Gedser odde Danmark
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1990-12-25 Mallorca/San Telmo Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-05-06 NØ-Gr./Keramoti Grækenland
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1996-03-30 Eilat/Arava Highway 20 km Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1996-03-31 Eilat/N. Beach Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2004-01-21 Nabq Protectorate, Sinai Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1970-01-11 Amager Fælled (S) Danmark
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-08 Skodsborgvej 300-350, Nærum, Sjælland. Danmark
313 X Svartbag (Larus marinus) 1970-02-01 Roskilde Fjord/Frederikssund (S) Danmark
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1991-07-09 Nolsoy havn Færøerne
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1991-07-02 Mykines Færøerne
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1970-01-11 Amager Fælled (S) Danmark
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1998-02-17 Gilleleje havn, Sjælland Danmark
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1990-12-22 Illetas, Mallorca. Spanien
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1970-09-09 Kattegat/færge Danmark
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1991-07-26 Algarve/Guadiana, Vila Real Portugal
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1988-07-12 Gotland/Stockviken Sverige
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1997-05-02 Cadiz prov./Tarifa Spanien
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1984-05-01 Møn/Busemarke mose Danmark
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1971-06-24 Samsø/Stavnsfjord Danmark
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2001-08-19 SØ-Irl./Crosstintan Point Irland
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1970-05-03 Roskilde Fjord/Bolund Danmark
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1979-05-24 Sejrøbugtenn/Nekselø (S) Danmark
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1970-05-01 Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum Danmark
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1991-06-29 Vagar/Fjallavatn Færøerne
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1991-09-29 Falster/Gedser odde Danmark
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1991-06-29 Vagar/Fjallavatn Færøerne
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1991-09-29 Falster/Gedser Odde Danmark
354 X Søkonge (Alle alle) 1991-11-09 Sjællands odde/Gniben Danmark
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1993-06-28 Varanger/Syltefjord Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 1988-07-18 St. Karlsö (Gotland) Sverige
357 X Alk (Alca torda) 1988-07-18 St., Karlsö (Gotland) Sverige
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1975-05-24 Sejrøbugten (S) Danmark
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1991-06-30 Mykines Færøerne
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1991-07-07 Sandoy/Sandsvatn Færøerne
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1969-04-01 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1991-07-07 Sandoy/Sandsvagur Færøerne
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1999-02-03 Gilleleje (S) Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1991-07-01 Mykines Holmur Færøerne
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1991-07-01 Mykines Holmur Færøerne
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1991-06-30 Mykines Færøerne
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1992-04-06 Mallorca/Formentor Spanien
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1992-07-31 GranCanaria/Punta de la Sardina Spanien
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1992-08-09 Tenerife/ Punta de la Rasca Spanien
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1991-07-03 Mykines Holmur Færøerne
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1993-04-13 Kreta/Tenta Bay Grækenland
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1992-04-06 Mallorca/Formentor Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1992-08-10 Can. øer/ Færge ml. Tenerife og La Gomera Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 1992-08-10 Can. øer/Færge Tenerife-La Gomera Spanien
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-05-06 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1989-06-03 Falster/Bøtø nor. NB.+ Nsj. o. 43 + 65, TY. 59. Danmark
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1991-06-30 Mykines Holmur Færøerne
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1991-05-07 NØ-Gr./Porto Lagos Grækenland
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2007-01-05 Mosteiros, São Miguel, Acores. Portugal
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1990-12-25 Mallorca/San Telmo Spanien
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1984-04-15 Horsens fjord/Alrø og Vorsø (J) Danmark
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1992-11-21 Tarzahout Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1991-05-07 NØ-Gr./Matrikoi sø Grækenland
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1991-05-07 NØ-Gr./Porto Lagos Grækenland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1988-07-17 Gotland/Storsund Sverige
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1991-05-05 NØ-Gr./Ø f. Nea Kavalla Grækenland
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1991-05-07 NØ-Gr./Matrikoi sø Grækenland
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1996-04-08 Eilat/N. Beach Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1990-12-23 Mallorca/Sa Pobla Spanien
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1969-10-01 Selsø sø (S) Danmark
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1991-05-07 NØ-Gr./Porto Lagos Grækenland
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1990-07-01 Öland/Möckelmossen Sverige
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-07-27 Østsjælland/Gadstrup mose Danmark
471 X Revhejre (Egretta gularis) 1996-04-06 Eilat/N. Beach Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1991-05-07 NØ-Gr./Ø f. Porto Lagos Grækenland
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1991-05-11 NØ-Gr./Kerkini sø Grækenland
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1969-07-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1992-11-23 Ouled Teima Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1993-04-05 Kreta/Idha Mts. Grækenland
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1991-05-06 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1979-07-04 Småland/Råshult (Älmhult komm.) Sverige
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1991-05-06 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1990-12-30 Mallorca/Embalse de Cuber Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1990-12-27 Mallorca/Capocorp Vell Spanien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1991-05-09 Souflion Grækenland
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1996-04-09 Eilat Mts. Israel
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1990-12-23 Mallorca/Santa Maria Spanien
494 X * Rovørn (Aquila rapax) 1992-12-03 Oued Massa Marokko
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1996-03-31 Eilat Mts. Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1997-05-14 Extremadura/Monfragüe Spanien
497 Kejserørn (Aquila heliaca)
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1974-01-02 Skåne/Hälsingborg, E 4. Sverige
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1992-11-22 Barrage Y. ben Tachfine Marokko
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1991-05-06 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1970-07-21 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1970-04-12 Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum Danmark
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1970-02-15 Amager Fælled (S) Danmark
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1996-03-31 Eilat Mts. Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1987-07-09 Öland/Ottenby Sverige
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1978-04-22 Småland/Virestad (Älmhult komm.) Sverige
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1991-05-08 NØ-Gr./Evros delta Grækenland
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1986-04-12 Nyord, ved Møn. Danmark
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1969-11-29 Skåne/Hälsingborg, E 4. Sverige
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1991-05-05 Ø for Thessaloniki Grækenland
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1969-08-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
523 X Slørugle (Tyto alba) 2002-05-27 Lesbos/Molyvos castle Grækenland
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2004-05-05 Birecik/Tea Garden Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1989-07-20 Kreta/Georgioupoli Grækenland
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-22 Sydsjælland/Kindertofte, Overdrevsskoven Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1993-06-21 Liminka område Finland
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1969-06-01 Nordsjælland/Ledøje Danmark
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1996-06-13 Pededze Letland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 1993-06-23 Kuusamo/Ristiranti Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 1990-02-10 Nordsjælland/Værløse, Ryget Danmark
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1979-05-11 Småland/Sutareboda (Älmhult komm.) Sverige
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1991-05-10 NØ-Gr./ml. Makri og Matrikoi Grækenland
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1979-04-07 Småland/Bohult (Älmhult komm.) Sverige
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1972-01-12 Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum Danmark
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1970-02-21 Amager Fælled (S) Danmark
542 X Kapugle (Asio capensis) 1992-11-30 Moulay Bousselham Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1990-07-08 Öland/Resmo Sverige
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1991-05-05 Ø f. Thessaloniki Grækenland
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2000-09-20 Lesbos/Skala Kallonis Grækenland
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1990-12-25 Mallorca/Palma Nova Spanien
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1996-03-30 Eilat/N. Beach Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 1996-03-29 Eilat/Arava Highway 39 km Israel
557 Grøn Biæder (Merops persicus)
558 X Biæder (Merops apiaster) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1970-07-30 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1993-06-24 Valtavaara Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1996-06-13 Pededze Letland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1991-05-07 NØ-Gr./Matrikoi sø Grækenland
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2006-05-21 Bialowieza forest - mellem Teremiki og Budy. Polen
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1970-04-05 Tisvilde hegn (S) Danmark
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1992-11-28 Forêt de Cèdres Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2006-05-23 Bialowieza forest - mellem Teremiki og Budy. Polen
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1991-05-07 NØ-Gr./Matrikoi sø Grækenland
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1969-04-01 Nordsjælland/Måløv Danmark
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1989-06-04 Møn/mellem Damsholte og Neble Danmark
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1991-05-06 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1979-04-12 Gilbjerghoved (S) Danmark
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1977-05-20 Småland/Steningen (Älmhult komm.) Sverige
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1992-11-21 Tamri Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1996-04-04 Negev/Amran Valley Israel
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-10-18 Öland/S. Alvaret, Ø f. S. Möckleby Sverige
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1990-12-24 Mallorca/S'Avallet Spanien
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 1994-03-29 Malaga/Parador del Golf Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1992-08-11 Tenerife/Tenbel Spanien
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1970-06-06 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1991-05-05 NØ-Gr./Ø f. Koronia sø Grækenland
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1970-02-01 Gilleleje/Nakkehoved (S) Danmark
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1991-08-04 Algarve/Castro Marim Portugal
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1989-07-29 Kreta/N f. Kournas sø Grækenland
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1996-03-31 Eilat/Palm Grove Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1986-07-03 Skåne/Krankesjön Sverige
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1993-06-23 Valtavaara Finland
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1991-07-27 Algarve/Faro, Ludo Farm Portugal
626 X Husskade (Pica pica) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1970-09-19 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Danmark
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1991-07-30 Algarve/N f. Cabo de San Vicente Portugal
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1992-11-28 Col du Zad Marokko
631 X Allike (Coloeus monedula) 1970-02-01 Frederikssund (S) Danmark
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1996-03-29 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1970-01-10 Ballerup/Pederstrup (S) Danmark
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1974-12-01 Schleswig-Holstein/Mölln Tyskland
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1992-11-26 Ørken SØ, Café des Etoiles Marokko
639 X Ravn (Corvus corax) 1970-07-06 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
640 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1984-11-06 Nordsjælland/Ballerup, Østerhøj Danmark
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1970-03-26 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1969-09-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2002-05-28 W. Lesbos Grækenland
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1993-06-22 Kuusamo Finland
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1970-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1992-07-30 Gran Canaria SØ Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1980-05-11 Nordsjælland/Porsemosen Danmark
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1991-01-27 København/Utterslev mose Danmark
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1992-11-23 Tizi-n-Bachkoum Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1992-11-24 Boumalne sletten Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1992-11-24 Boumalne sletten Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1992-11-25 Touroug Marokko
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1991-05-09 Souflion Grækenland
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1970-03-25 Skåne/Hälsingborg, E 4. Sverige
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1991-12-22 Mallorca/S f. Llombarts Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1989-07-14 Kreta/Platanias Grækenland
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1991-01-31 Østsjælland/Avedøre kloakværk Danmark
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1992-11-24 Boumalne sletten Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2004-05-06 Halfeti, N for Birecik Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 X Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) 1996-04-02 Eilat/Arava Highway 33 km Israel
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1992-08-04 Gran Canaria/Arigana Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1996-03-28 Negev/Avda Airport Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1992-11-21 Tamri Marokko
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1992-11-22 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1970-05-17 Småland/Sutareboda (Älmhult komm.) Sverige
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1970-05-16 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1990-12-23 Mallorca/Albufera Spanien
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2004-01-20 Sewage Ponds, W of Na'ama Bay, Sinai Egypten
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1970-05-16 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1991-05-05 NØ-Gr./Ø f. Nea Kavalla Grækenland
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1990-12-28 Mallorca/Albufera Spanien
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1992-11-27 Ø f. Midelt Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1969-11-30 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1970-07-06 Småland/Råshult (Älmhult komm.) Sverige
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1991-08-02 Algarve/Serra de Monchique Portugal
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1991-05-09 Souflion Grækenland
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1996-10-19 Öland/Slagerstad Sverige
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1989-10-17 Öland/Stenåsabadet Sverige
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1995-10-14 Öland/Gräsgård Sverige
714 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1995-10-22 Öland/Gräsgård hamn Sverige
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1969-07-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1992-07-30 Gran Canaria/Maspalomas Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1974-06-06 Nordsjælland/Jonstrupvang Danmark
722 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1990-07-23 Öland/Ottenby, N. Lunden Sverige
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1993-06-26 Kevo Nat. Park Finland
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1990-07-05 Öland/Stormaren Sverige
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1990-12-30 Mallorca/Albufera Spanien
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2006-05-26 Wainewo, Narwianski N.P. Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1970-05-17 Småland/Såganässjön (Älmhult komm.) Sverige
738 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1992-06-13 Nordsjælland/Alsønderup enge Danmark
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1970-07-27 Småland/Möckeln (Älmhult komm.) Sverige
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1973-05-28 Nordsjælland/Måløvhøj Danmark
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1991-05-07 NØ-Gr./Porto Lagos Grækenland
746 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2004-05-07 Kartal Dag/Durnalik Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1991-05-08 NØ-Gr./Potamou Grækenland
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1995-04-20 Cadiz prov./Benalup woodland Spanien
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1984-07-15 Kvosted, mellem Skive og Viborg (J) Danmark
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1982-05-30 Nordsjælland/Harrestrup mose Danmark
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1993-06-17 Sjælland/Mølleåen, Ørholm Danmark
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1991-05-28 Ballerup/Sømosen (S) Danmark
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1990-12-30 Mallorca/Albufera Spanien
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1996-03-30 Eilat Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1996-03-28 Negev/Avda Airport Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1992-11-26 Merzouga Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1971-05-16 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1972-06-02 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1990-07-02 Öland/Sandvik Sverige
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1974-06-03 Småland/Steningen (Älmhult komm.) Sverige
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 1992-04-11 Mallorca/Cuber Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2004-04-27 SØ-Tyrk./Demircili Tyrkiet
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1996-04-04 Negev/Amran Valley Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1991-10-18 Öland/Bröttorpsören Sverige
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1971-05-20 Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum Danmark
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1992-11-27 N f. Erfoud Marokko
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 1991-12-26 Formentor/Punto Tomas, Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1992-11-26 Derkauoa Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1992-08-01 Gran Canaria SØ Spanien
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1991-05-06 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1989-07-14 Kreta/Platanias Grækenland
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2004-05-05 Birecik/Main Wadi Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-04-06 Kreta/Moni Prevelli Grækenland
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1990-12-23 Mallorca/Albufera Spanien
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1969-08-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1970-04-19 Jægerspris Nordskov (S) Danmark
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2000-09-20 Lesbos/Achladeri Grækenland
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2000-09-19 Lesbos/Plomari Grækenland
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2004-05-06 Halfeti, N for Birecik Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2004-05-01 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1969-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1992-11-28 Forêt de Cèdres Marokko
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1992-05-23 Lesbos/Kalloni Salt Pans Grækenland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1992-11-20 Agadir Marokko
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1992-04-06 Negev/Yotvata Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1974-04-20 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
827 X Solsort (Turdus merula) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-14 Frederiksværk (S) Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1969-10-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1969-10-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1996-04-06 Negev/Yotvata Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1969-06-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1992-11-21 Oued Sous Marokko
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1971-05-13 Smørum/Grønsø mose (S) Danmark
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1989-04-30 Öland/Södra Udde Sverige
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2004-05-01 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1993-06-24 Valtavaara Finland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1969-06-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1987-06-25 Öland/Horns Kungsgård Sverige
856 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1996-05-20 Öland/Ottenby Sverige
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1980-05-11 Nordsjælland/Ballerup Danmark
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1970-05-16 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1992-11-20 Agadir Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1991-05-06 NØ-Gr./Paradeisos Grækenland
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1989-07-27 Kreta/Martes Grækenland
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1992-08-06 Fuerteventura/Barranco de Rio Cabras Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1989-07-21 Kreta/Exopoli Grækenland
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1996-10-15 Öland/Stenåsabadet Sverige
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1970-05-23 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1991-05-08 NØ-Gr./Evros delta Grækenland
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1996-03-30 Eilat/N. Fields Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1992-11-22 Barrage Y. ben Tachfine Marokko
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1989-07-27 Kreta/Georgioupoli Grækenland
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1995-10-16 Öland/S. Udde Sverige
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1992-11-24 Boumalne sletten Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1996-03-29 Eilat Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1992-11-21 Cap Rhir Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1992-11-24 Oued Zerki Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2004-05-02 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
891 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 1992-11-25 W f. Boumalne Marokko
892 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2004-05-07 Isikli, W f. Gaziantep, SØ-Tyrkiet. Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2004-01-27 Ras Mohammed National Park, Sinai Egypten
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1970-02-05 Nordsjælland/Mølleåen, Hestetang Danmark
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2008-01-08 Crocodile Island, Luxor Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1996-03-29 Eilat Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1968-12-01 Småland/Diö (Älmhult komm.) Sverige
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1991-05-05 NØ-Gr./Ø f. Thessaloniki Grækenland
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1996-04-01 Eilat/Arava Highway 20 km Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1992-11-26 SØ ørken/Café des Etoiles Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2004-05-05 Birecik/plateau v. Main Wadi Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1992-08-08 Tenerife/Charco del Pino Spanien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2004-05-04 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2004-05-01 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2007-01-05 Sete Cidades, São Miguel, Acores. Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2008-01-08 Crocodile Island, Luxor Egypten
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1990-12-28 Mallorca/Santuario San Salvador Spanien
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2004-05-01 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1970-04-03 Nordsjælland/Jonstrupvang Danmark
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1970-05-03 Roskilde Fjord/Bolund Danmark
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-04-01 Eilat/Sewage Ponds Israel
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1986-07-02 Skåne/Hallemölla Sverige
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1995-10-16 Öland/Nässby hamn Sverige
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1991-05-08 NØ-Gr./Evros delta Grækenland
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1969-05-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1969-07-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1993-06-22 NØ for Oulu Finland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1993-04-16 Kreta/Malia marsh Grækenland
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1990-12-28 Mallorca/Albufera Spanien
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1988-07-22 Ll. Karlsö (Gotland) Sverige
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1992-07-30 Gran Canaria SØ Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1992-08-08 Tenerife/Las Lajas Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1969-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1993-06-25 Sompion Nat. Park Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2004-05-01 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1992-11-23 V f. Tizi-n-Bachkoum Marokko
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1988-07-23 Gotland/Holmhällar Sverige
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2004-01-22 Mount Sinai, Sinai Egypten
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1969-04-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2004-05-06 mellem Birecik og Halfeti Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1990-10-13 Østsjælland/Ølsemagle revle Danmark
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1970-05-01 Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum Danmark
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1970-03-25 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1996-10-20 Öland/Enetri. NB. mangler tidl. best. af racen. Sverige
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1993-06-28 Varanger/Kongsfjell Norge
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1993-06-25 Sompion Nat. Park Finland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1970-02-01 Tisvilde hegn (S) Danmark
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1993-06-25 Sompion Nat. Park Finland
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1972-01-16 Bognæs (S) Danmark
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2004-05-01 Aladag range/Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1990-12-29 SØ Mallorca Spanien
990 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1992-07-30 Gran Canaria SØ Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1969-07-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1991-11-22 Ballum Enge (J) Danmark
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1971-02-07 Østsjælland/Staunings ø Danmark
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1971-03-14 Nordsjælland/Hove (S f. Smørum) Danmark
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1968-12-01 Småland/Såganäs (Älmhult komm.) Sverige
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1994-04-03 Malaga prov./El Juanar Spanien
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1996-03-30 Eilat/N. Fields Israel
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1979-05-03 Öland/Enetri Sverige
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1996-03-29 Eilat Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1990-12-29 SØ Mallorca Spanien
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1996-03-29 Eilat Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1992-11-22 Agadir/Oued Massa Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1993-06-23 Kuusamo/Ristiranti Finland
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1993-06-22 Kuusamo Finland
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1993-06-20 Liminka Finland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1991-05-05 NØ-Gr./Strymon delta Grækenland
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1970-04-11 Ballerup/Råmosen (S) Danmark
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer