VP Artsliste - Kronologisk

Arne Olesen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2013
549 2013-12-02 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Skåne/Båstad hamn
2010
548 2010-03-28 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Roskilde Vig, Sjælland.
2009
547 2009-01-05 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Asserbo Strand, Nordsjælland
2008
546 2008-01-08 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island, Luxor
545 2008-01-08 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Crocodile Island, Luxor
544 2008-01-02 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Isis Island, Aswan
2007
543 2007-08-03 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Sverige Ås, Öland
542 2007-01-05 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Portugal Mosteiros, São Miguel, Acores.
541 2007-01-05 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Sete Cidades, São Miguel, Acores.
540 2007-01-04 * Brudeand (Aix sponsa) Portugal Furnas, São Miguel, Acores.
539 2007-01-04 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Portugal Lagoa Furnas, São Miguel, Acores.
2006
538 2006-12-27 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Portugal Cabo de Praia, Terceira, Acores.
537 2006-12-27 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Portugal Cabo de Praia, Terceira, Acores
536 2006-12-24 Sortbrun And (Anas rubripes) Portugal Lagoa Furnas, São Miguel, Acores.
535 2006-05-26 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Wainewo, Narwianski N.P.
534 2006-05-23 Gråspætte (Picus canus) Polen Bialowieza forest - mellem Teremiki og Budy.
533 2006-05-21 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Bialowieza forest - mellem Teremiki og Budy.
532 2006-03-08 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Skodsborgvej 300-350, Nærum, Sjælland.
2004
531 2004-05-07 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isikli, W f. Gaziantep, SØ-Tyrkiet.
530 2004-05-07 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Kartal Dag/Durnalik
529 2004-05-06 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Halfeti, N for Birecik
528 2004-05-06 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet mellem Birecik og Halfeti
527 2004-05-06 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Halfeti, N for Birecik
526 2004-05-05 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik/Tea Garden
525 2004-05-05 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik/Main Wadi
524 2004-05-05 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik/Main Wadi
523 2004-05-05 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Birecik/plateau v. Main Wadi
522 2004-05-04 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
521 2004-05-02 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
520 2004-05-01 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
519 2004-05-01 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
518 2004-05-01 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
517 2004-05-01 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
516 2004-05-01 Murløber (Tichodroma muraria) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
515 2004-05-01 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
514 2004-05-01 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Aladag range/Demirkazik
513 2004-04-28 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Göksu delta/Akgöl
512 2004-04-27 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet SØ-Tyrk./Demircili
511 2004-01-28 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten Sewage Ponds, W of Na'ama Bay, Sinai
510 2004-01-27 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Egypten Ras Mohammed National Park, Sinai
509 2004-01-26 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten Sewage Ponds, W of Na'ama Bay, Sinai
508 2004-01-22 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten Mount Sinai, Sinai
507 2004-01-21 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Nabq Protectorate, Sinai
506 2004-01-20 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Sewage Ponds, W of Na'ama Bay, Sinai
2002
505 2002-05-28 Sørgemejse (Poecile lugubris) Grækenland W. Lesbos
504 2002-05-27 Slørugle (Tyto alba) Grækenland Lesbos/Molyvos castle
2001
503 2001-08-19 * Rosenterne (Sterna dougallii) Irland SØ-Irl./Crosstintan Point
502 2001-06-01 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Sverige Öland/Sebybadet
501 2001-05-05 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Nordsjælland/Alsønderup enge
2000
500 2000-09-20 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Grækenland Lesbos/Skala Kallonis
499 2000-09-20 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Grækenland Lesbos/Achladeri
498 2000-09-19 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Grækenland Lesbos/Plomari
497 2000-07-01 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Nordsjælland/Søborg sø
1999
496 1999-02-03 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Gilleleje (S)
1998
495 1998-02-17 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Gilleleje havn, Sjælland
1997
494 1997-05-14 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Extremadura/Monfragüe
493 1997-05-10 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Badajoz prov./La Serena
492 1997-05-06 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Coto Donana
491 1997-05-02 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Spanien Cadiz prov./Tarifa
1996
490 1996-10-20 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Sverige Öland/Enetri. NB. mangler tidl. best. af racen.
489 1996-10-19 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Sverige Öland/Mellby
488 1996-10-19 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Sverige Öland/Slagerstad
487 1996-10-15 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Sverige Öland/Stenåsabadet
486 1996-06-13 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Letland Pededze
485 1996-06-13 Slagugle (Strix uralensis) Letland Pededze
484 1996-06-09 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Letland Gauja Nat. Park
483 1996-05-20 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Sverige Öland/Ottenby
482 1996-05-16 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sverige Öland/Kalvhagen
481 1996-04-09 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Eilat Mts.
480 1996-04-08 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat/N. Beach
479 1996-04-06 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Negev/Yotvata
478 1996-04-06 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat/N. Beach
477 1996-04-04 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Negev/Amran Valley
476 1996-04-04 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Negev/Amran Valley
475 1996-04-02 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Israel Eilat/Arava Highway 33 km
474 1996-04-01 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat/Arava Highway 20 km
473 1996-04-01 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Eilat/Sewage Ponds
472 1996-04-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Eilat/Sewage Ponds
471 1996-04-01 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat/Pumping St.
470 1996-04-01 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat/Arava Highway 20 km
469 1996-03-31 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat/N. Beach
468 1996-03-31 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Eilat Mts.
467 1996-03-31 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat Mts.
466 1996-03-31 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat/Palm Grove
465 1996-03-30 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Eilat/Arava Highway 20 km
464 1996-03-30 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat/Arava Highway 20 km
463 1996-03-30 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
462 1996-03-30 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat/N. Beach
461 1996-03-30 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat/N. Fields
460 1996-03-30 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Israel Eilat/N. Fields
459 1996-03-30 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
458 1996-03-29 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Israel Eilat/Arava Highway 20 km
457 1996-03-29 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat/Arava Highway 20 km
456 1996-03-29 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat/Arava Highway 39 km
455 1996-03-29 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
454 1996-03-29 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
453 1996-03-29 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
452 1996-03-29 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Eilat
451 1996-03-29 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
450 1996-03-28 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Negev/Avda Airport
449 1996-03-28 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Negev/Avda Airport
448 1996-01-29 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Sjælland/Næsby
1995
447 1995-10-22 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Sverige Öland/Gräsgård hamn
446 1995-10-17 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Sverige Öland/Stenåsa
445 1995-10-16 * Storpiber (Anthus richardi) Sverige Öland/Nässby hamn
444 1995-10-16 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Sverige Öland/S. Udde
443 1995-10-14 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Sverige Öland/Gräsgård
442 1995-07-24 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Öland/S. Udde
441 1995-04-20 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Spanien Cadiz prov./Benalup woodland
1994
440 1994-10-24 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Sjælland/S f. Mosede havn
439 1994-04-04 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Almería/Albuferas de Adra
438 1994-04-03 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Malaga prov./El Juanar
437 1994-03-29 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Malaga/Parador del Golf
436 1994-02-18 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Danmark Amager/Aflandshage
1993
435 1993-07-02 Dalrype (Lagopus lagopus) Finland Ounastunturi
434 1993-07-02 Fjeldrype (Lagopus muta) Finland Ounastunturi
433 1993-07-01 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Finland Kevo Nat. Park
432 1993-06-28 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Varanger/Syltefjord
431 1993-06-28 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Norge Varanger/Kongsfjell
430 1993-06-28 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Varanger/Syltefjord
429 1993-06-26 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Finland Kevo Nat. Park
428 1993-06-25 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Finland Sompion Nat. Park
427 1993-06-25 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Finland Sompion Nat. Park
426 1993-06-25 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland Sompion Nat. Park
425 1993-06-24 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Valtavaara
424 1993-06-24 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Valtavaara
423 1993-06-23 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Kuusamo/Ristiranti
422 1993-06-23 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Finland Kuusamo/Ristiranti
421 1993-06-23 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Valtavaara
420 1993-06-22 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Finland NØ for Oulu
419 1993-06-22 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Kuusamo
418 1993-06-22 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Kuusamo
417 1993-06-21 Stor Hornugle (Bubo bubo) Finland Liminka område
416 1993-06-20 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Liminka
415 1993-06-17 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Sjælland/Mølleåen, Ørholm
414 1993-06-09 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Sjælland/Borreby mose
413 1993-04-16 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Grækenland Kreta/Malia marsh
412 1993-04-13 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Grækenland Kreta/Tenta Bay
411 1993-04-08 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Grækenland Kreta/Aghia Reservoir
410 1993-04-06 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Grækenland Kreta/Moni Prevelli
409 1993-04-05 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Grækenland Kreta/Idha Mts.
408 1993-04-05 Chukarhøne (Alectoris chukar) Grækenland Kreta/Amara Valley, Prases
407 1993-01-27 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Sverige Skåne/Rössjön
1992
406 1992-12-03 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Oued Massa
405 1992-12-02 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Forêts de Sidi Bettache
404 1992-12-01 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merja Zerga
403 1992-12-01 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Marokko Haloufa sø
402 1992-11-30 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay Bousselham
401 1992-11-29 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Souk-el-Arba
400 1992-11-29 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Oued Loukos
399 1992-11-28 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Forêt de Cèdres
398 1992-11-28 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Marokko Forêt de Cèdres
397 1992-11-28 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Marokko Col du Zad
396 1992-11-27 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko Ø f. Midelt
395 1992-11-27 Provencesanger (Curruca undata) Marokko N f. Erfoud
394 1992-11-26 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Derkauoa
393 1992-11-26 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Merzouga
392 1992-11-26 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Ørken SØ, Café des Etoiles
391 1992-11-26 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko SØ ørken/Café des Etoiles
390 1992-11-25 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Touroug
389 1992-11-25 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko W f. Boumalne
388 1992-11-24 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko Boumalne sletten
387 1992-11-24 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Oued Zerki
386 1992-11-24 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko Boumalne sletten
385 1992-11-24 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Boumalne sletten
384 1992-11-24 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Boumalne sletten
383 1992-11-24 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Boumalne sletten
382 1992-11-23 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Tizi-n-Bachkoum
381 1992-11-23 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko V f. Tizi-n-Bachkoum
380 1992-11-23 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Ouled Teima
379 1992-11-22 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Agadir/Oued Massa
378 1992-11-22 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko Barrage Y. ben Tachfine
377 1992-11-22 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Marokko Barrage Y. ben Tachfine
376 1992-11-22 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
375 1992-11-22 * Høgeørn (Aquila fasciata) Marokko Barrage Y. ben Tachfine
374 1992-11-22 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Oued Massa
373 1992-11-21 Blåhals (Luscinia svecica) Marokko Oued Sous
372 1992-11-21 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Oued Sous
371 1992-11-21 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Tamri
370 1992-11-21 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Cap Rhir
369 1992-11-21 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tarzahout
368 1992-11-21 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Tamri
367 1992-11-20 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Agadir
366 1992-11-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Agadir
365 1992-08-11 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Spanien Tenerife/Tenbel
364 1992-08-10 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Can. øer/Færge Tenerife-La Gomera
363 1992-08-10 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Can. øer/ Færge ml. Tenerife og La Gomera
362 1992-08-09 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Spanien Tenerife/ Punta de la Rasca
361 1992-08-08 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Tenerife/Charco del Pino
360 1992-08-08 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife/Las Lajas
359 1992-08-07 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Tenerife/Erjos
358 1992-08-06 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura/Barranco de Rio Cabras
357 1992-08-04 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Gran Canaria/Arigana
356 1992-08-01 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Gran Canaria SØ
355 1992-07-31 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien GranCanaria/Punta de la Sardina
354 1992-07-30 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Gran Canaria SØ
353 1992-07-30 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Færøerne Gran Canaria SØ
352 1992-07-30 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Gran Canaria SØ
351 1992-07-30 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Gran Canaria/Maspalomas
350 1992-07-30 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Gran Canaria SØ
349 1992-07-28 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Sydsjælland/Borreby mose
348 1992-07-28 * Terekklire (Xenus cinereus) Danmark Sydsjælland/Borreby mose
347 1992-06-13 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Danmark Nordsjælland/Alsønderup enge
346 1992-05-23 * Rosenstær (Pastor roseus) Grækenland Lesbos/Kalloni Salt Pans
345 1992-05-16 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Danmark Horns herred/Selsø sø (S)
344 1992-04-11 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Mallorca/Cuber
343 1992-04-06 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien Mallorca/Formentor
342 1992-04-06 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien Mallorca/Formentor
341 1992-04-06 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Negev/Yotvata
1991
340 1991-12-26 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Formentor/Punto Tomas, Mallorca
339 1991-12-22 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Mallorca/S f. Llombarts
338 1991-12-14 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Frederiksværk (S)
337 1991-11-22 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Ballum Enge (J)
336 1991-11-09 Søkonge (Alle alle) Danmark Sjællands odde/Gniben
335 1991-10-18 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Sverige Öland/Bröttorpsören
334 1991-10-17 Tredækker (Gallinago media) Sverige Öland/Grönhögen, Havsäng
333 1991-09-29 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Falster/Gedser odde
332 1991-09-29 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Danmark Falster/Gedser Odde
331 1991-09-29 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Danmark Falster/Gedser odde
330 1991-08-04 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Portugal Algarve/Castro Marim
329 1991-08-02 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Portugal Algarve/Serra de Monchique
328 1991-07-30 * Skadegøg (Clamator glandarius) Portugal Algarve/Baia de Lagos
327 1991-07-30 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Portugal Algarve/N f. Cabo de San Vicente
326 1991-07-28 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Portugal Alentejo/Semblana
325 1991-07-28 * Stortrappe (Otis tarda) Portugal Alentejo/Semblana
324 1991-07-27 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal Algarve/Faro, Ludo Farm
323 1991-07-26 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Portugal Algarve/Guadiana, Vila Real
322 1991-07-24 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Portugal Faro/Rio Formosa
321 1991-07-23 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Portugal Algarve/Bordeira
320 1991-07-09 Gråmåge (Larus hyperboreus) Færøerne Nolsoy havn
319 1991-07-07 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Færøerne Sandoy/Sandsvatn
318 1991-07-07 Islom (Gavia immer) Færøerne Sandoy/Sandsvagur
317 1991-07-06 * Blåvinget And (Spatula discors) Færøerne Sandoy/Grothusvatn
316 1991-07-05 Strømand (Histrionicus histrionicus) Færøerne Torshavn
315 1991-07-03 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Færøerne Mykines Holmur
314 1991-07-02 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Færøerne Mykines
313 1991-07-01 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Færøerne Mykines Holmur
312 1991-07-01 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Færøerne Mykines Holmur
311 1991-06-30 Lunde (Fratercula arctica) Færøerne Mykines
310 1991-06-30 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Færøerne Mykines
309 1991-06-30 Sule (Morus bassanus) Færøerne Mykines Holmur
308 1991-06-29 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Færøerne Vagar/Fjallavatn
307 1991-06-29 Storkjove (Stercorarius skua) Færøerne Vagar/Fjallavatn
306 1991-06-29 Ride (Rissa tridactyla) Færøerne Vagar/Fjallavatn
305 1991-06-29 Klippedue (Columba livia) Færøerne Vagar. NB. Her er tale om "ægte" Klippedue.
304 1991-05-28 Savisanger (Locustella luscinioides) Danmark Ballerup/Sømosen (S)
303 1991-05-11 * Gråsejler (Apus pallidus) Grækenland NØ-Gr./Kavala
302 1991-05-11 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland NØ-Gr./Kerkini sø
301 1991-05-10 Vagtel (Coturnix coturnix) Grækenland NØ-Gr./ml. Makri og Matrikoi
300 1991-05-10 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Grækenland NØ-Gr./Porto Lagos
299 1991-05-10 Kirkeugle (Athene noctua) Grækenland NØ-Gr./ml. Makri og Matrikoi
298 1991-05-10 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Grækenland NØ-Gr./Matrikoi sø
297 1991-05-09 Hedelærke (Lullula arborea) Grækenland Souflion
296 1991-05-09 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Grækenland Souflion
295 1991-05-09 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Grækenland Souflion
294 1991-05-08 Markpiber (Anthus campestris) Grækenland NØ-Gr./Evros delta
293 1991-05-08 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Grækenland NØ-Gr./Evros delta
292 1991-05-08 Sort Glente (Milvus migrans) Grækenland NØ-Gr./Evros delta
291 1991-05-08 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland NØ-Gr./Potamou
290 1991-05-07 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Grækenland NØ-Gr./Matrikoi sø
289 1991-05-07 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Grækenland NØ-Gr./Porto Lagos
288 1991-05-07 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Grækenland NØ-Gr./Matrikoi sø
287 1991-05-07 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Grækenland NØ-Gr./Porto Lagos
286 1991-05-07 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Grækenland NØ-Gr./Matrikoi sø
285 1991-05-07 Skestork (Platalea leucorodia) Grækenland NØ-Gr./Porto Lagos
284 1991-05-07 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Grækenland NØ-Gr./Matrikoi sø
283 1991-05-07 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Grækenland NØ-Gr./Porto Lagos
282 1991-05-07 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Grækenland NØ-Gr./Ø f. Porto Lagos
281 1991-05-06 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Grækenland NØ-Gr./Keramoti
280 1991-05-06 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
279 1991-05-06 Sporevibe (Vanellus spinosus) Grækenland Nestos delta
278 1991-05-06 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
277 1991-05-06 * Sort Stork (Ciconia nigra) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
276 1991-05-06 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
275 1991-05-06 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
274 1991-05-06 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
273 1991-05-06 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
272 1991-05-05 * Triel (Burhinus oedicnemus) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
271 1991-05-05 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
270 1991-05-05 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
269 1991-05-05 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
268 1991-05-05 Turteldue (Streptopelia turtur) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
267 1991-05-05 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Grækenland NØ-Gr./Paradeisos
266 1991-05-05 Biæder (Merops apiaster) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
265 1991-05-05 * Ellekrage (Coracias garrulus) Grækenland Ø f. Thessaloniki
264 1991-05-05 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
263 1991-05-05 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grækenland NØ-Gr./Ø f. Nea Kavalla
262 1991-05-05 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
261 1991-05-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Grækenland NØ-Gr./Ø f. Koronia sø
260 1991-05-05 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Grækenland NØ-Gr./Ø f. Thessaloniki
259 1991-05-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
258 1991-05-05 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Grækenland NØ-Gr./Ø f. Nea Kavalla
257 1991-05-05 * Tophejre (Ardeola ralloides) Grækenland NØ-Gr./Strymon delta
256 1991-05-05 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Grækenland Ø for Thessaloniki
255 1991-03-27 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Öland/Mörbylånga
254 1991-01-31 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Østsjælland/Avedøre kloakværk
253 1991-01-27 Skægmejse (Panurus biarmicus) Danmark København/Utterslev mose
1990
252 1990-12-30 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Mallorca/Albufera
251 1990-12-30 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Mallorca/Albufera
250 1990-12-30 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Mallorca/Embalse de Cuber
249 1990-12-29 Gulirisk (Serinus serinus) Spanien SØ Mallorca
248 1990-12-29 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Spanien SØ Mallorca
247 1990-12-28 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Spanien Mallorca/Albufera
246 1990-12-28 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Spanien Mallorca/Santuario San Salvador
245 1990-12-28 Cettisanger (Cettia cetti) Spanien Mallorca/Albufera
244 1990-12-27 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Mallorca/Capocorp Vell
243 1990-12-25 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Mallorca/San Telmo
242 1990-12-25 Isfugl (Alcedo atthis) Spanien Mallorca/Palma Nova
241 1990-12-25 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Spanien Mallorca/San Telmo
240 1990-12-24 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Spanien Mallorca/Salinas de Levante
239 1990-12-24 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Spanien Mallorca/Salinas de Levante
238 1990-12-24 * Damklire (Tringa stagnatilis) Spanien Mallorca/Salinas de Levante
237 1990-12-24 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Mallorca/S'Avallet
236 1990-12-24 Vandrefalk (Falco peregrinus) Spanien Mallorca/S'Avallet
235 1990-12-23 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Mallorca/Albufera
234 1990-12-23 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Spanien Mallorca/Albufera
233 1990-12-23 * Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien Mallorca/Sa Pobla
232 1990-12-23 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Mallorca/Santa Maria
231 1990-12-23 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Spanien Mallorca/Albufera
230 1990-12-22 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Spanien Illetas, Mallorca.
229 1990-10-13 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Danmark Østsjælland/Ølsemagle revle
228 1990-07-26 Rustand (Tadorna ferruginea) Sverige Öland/Eckelsudde
227 1990-07-23 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Sverige Öland/Ottenby, N. Lunden
226 1990-07-08 Hærfugl (Upupa epops) Sverige Öland/Resmo
225 1990-07-05 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Sverige Öland/Stormaren
224 1990-07-02 * Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Öland/Sandvik
223 1990-07-01 Sølvhejre (Ardea alba) Sverige Öland/Möckelmossen
222 1990-04-22 * Rødhovedet And (Netta rufina) Danmark Nordsjælland/Nivåbugten, Nivågård.
221 1990-02-22 * Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Sydsjælland/Kindertofte, Overdrevsskoven
220 1990-02-10 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Nordsjælland/Værløse, Ryget
219 1990-02-04 Blisgås (Anser albifrons) Danmark Nordsjælland/Alsønderup enge
1989
218 1989-10-18 * Stellersand (Polysticta stelleri) Sverige Öland/Ottenby
217 1989-10-18 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Sverige Öland/S. Alvaret, Ø f. S. Möckleby
216 1989-10-17 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Sverige Öland/Stenåsabadet
215 1989-10-17 Pibesvane (Cygnus columbianus) Sverige Öland/Mellby örr
214 1989-07-30 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Grækenland Kreta/Iraklion (fri burfugl?)
213 1989-07-29 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Grækenland Kreta/N f. Kournas sø
212 1989-07-27 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Grækenland Kreta/Georgioupoli
211 1989-07-27 Blådrossel (Monticola solitarius) Grækenland Kreta/Martes
210 1989-07-21 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Grækenland Kreta/Exopoli
209 1989-07-20 * Dværghornugle (Otus scops) Grækenland Kreta/Georgioupoli
208 1989-07-14 Toplærke (Galerida cristata) Grækenland Kreta/Platanias
207 1989-07-14 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Grækenland Kreta/Platanias
206 1989-07-03 Småspove (Numenius phaeopus) Sverige Öland/Högby hamn
205 1989-07-02 Kærløber (Calidris falcinellus) Sverige Öland/Högenäs Orde
204 1989-06-04 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Møn/mellem Damsholte og Neble
203 1989-06-03 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Danmark Falster/Bøtø nor. NB.+ Nsj. o. 43 + 65, TY. 59.
202 1989-05-03 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Sverige Öland/Ottenby
201 1989-05-01 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sverige Öland/Gräsgård hamn
200 1989-04-30 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Sverige Öland/Södra Udde
1988
199 1988-09-18 Dværgryle (Calidris minuta) Danmark Ølsemagle revle (S)
198 1988-07-27 Silkehejre (Egretta garzetta) Danmark Østsjælland/Gadstrup mose
197 1988-07-23 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Gotland/Holmhällar
196 1988-07-22 Engsnarre (Crex crex) Sverige Gotland/Holmhällar
195 1988-07-22 Skærpiber (Anthus petrosus) Sverige Ll. Karlsö (Gotland)
194 1988-07-18 Lomvie (Uria aalge) Sverige St. Karlsö (Gotland)
193 1988-07-18 Alk (Alca torda) Sverige St., Karlsö (Gotland)
192 1988-07-17 Rørdrum (Botaurus stellaris) Sverige Gotland/Storsund
191 1988-07-12 Rovterne (Hydroprogne caspia) Sverige Gotland/Stockviken
1987
190 1987-07-09 Hedehøg (Circus pygargus) Sverige Öland/Ottenby
189 1987-07-08 Fløjlsand (Melanitta fusca) Sverige Öland/Mellby örr
188 1987-06-25 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Öland/Horns Kungsgård
1986
187 1986-09-02 Stenvender (Arenaria interpres) Danmark Vestjylland/Bøvling fjord
186 1986-07-03 Pirol (Oriolus oriolus) Sverige Skåne/Krankesjön
185 1986-07-02 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Sverige Skåne/Hallemölla
184 1986-05-22 Temmincksryle (Calidris temminckii) Danmark Horns herred/Selsø sø (S)
183 1986-04-13 Havlit (Clangula hyemalis) Danmark Østersøen, ved Møns klint
182 1986-04-12 Havørn (Haliaeetus albicilla) Danmark Nyord, ved Møn.
1985
181 1985-07-04 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Danmark Ballerup/Østerhøj (S). Næppe 1. obs. men 1. notat!
180 1985-05-11 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Danmark Enø (S)
179 1985-05-11 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Danmark Enø (S)
178 1985-05-11 Bramgås (Branta leucopsis) Danmark Enø (S)
1984
177 1984-11-06 Silkehale (Bombycilla garrulus) Danmark Nordsjælland/Ballerup, Østerhøj
176 1984-07-15 Gulbug (Hippolais icterina) Danmark Kvosted, mellem Skive og Viborg (J)
175 1984-05-19 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Danmark Hillerød/Tulstrup grusgrav (S)
174 1984-05-01 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Danmark Møn/Busemarke mose
173 1984-04-29 Knarand (Mareca strepera) Danmark Horns herred/Selsø sø (S)
172 1984-04-15 Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark Horsens fjord/Alrø og Vorsø (J)
1982
171 1982-05-30 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Nordsjælland/Harrestrup mose
1980
170 1980-05-11 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Danmark Nordsjælland/Ballerup
169 1980-05-11 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark Nordsjælland/Porsemosen
1979
168 1979-10-23 Knortegås (Branta bernicla) Danmark Mandø (J)
167 1979-09-12 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Danmark Vestjylland/Bøvling fjord
166 1979-07-04 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Sverige Småland/Råshult (Älmhult komm.)
165 1979-05-24 Havterne (Sterna paradisaea) Danmark Sejrøbugtenn/Nekselø (S)
164 1979-05-13 Sortklire (Tringa erythropus) Sverige Småland/N. Virestadssjön (Älmhult komm.)
163 1979-05-13 Hvidklire (Tringa nebularia) Sverige Småland/N. Virestadssjön (Älmhult komm.)
162 1979-05-11 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Småland/Sutareboda (Älmhult komm.)
161 1979-05-03 Hortulan (Emberiza hortulana) Sverige Öland/Enetri
160 1979-04-12 Huldue (Columba oenas) Danmark Gilbjerghoved (S)
159 1979-04-12 Dværgfalk (Falco columbarius) Danmark Gilbjerghoved (S)
158 1979-04-07 * Perleugle (Aegolius funereus) Sverige Småland/Bohult (Älmhult komm.)
1978
157 1978-05-13 Sortand (Melanitta nigra) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
156 1978-04-22 Rød Glente (Milvus milvus) Sverige Småland/Virestad (Älmhult komm.)
1977
155 1977-05-20 Lærkefalk (Falco subbuteo) Sverige Småland/Steningen (Älmhult komm.)
1976
154 1976-02-02 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Nordsjælland/Måløv skole
1975
153 1975-05-24 Tejst (Cepphus grylle) Danmark Sejrøbugten (S)
152 1975-05-19 Natravn (Caprimulgus europaeus) Sverige Småland /Tystesjön (Älmhult komm.)
151 1975-05-17 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Småland/Ll. Bisterhult (Älmhult komm.)
1974
150 1974-12-01 Sortkrage (Corvus corone) Tyskland Schleswig-Holstein/Mölln
149 1974-06-06 Gransanger (Phylloscopus collybita) Danmark Nordsjælland/Jonstrupvang
148 1974-06-03 Gærdesanger (Curruca curruca) Sverige Småland/Steningen (Älmhult komm.)
147 1974-04-22 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark København/Utterslev mose
146 1974-04-20 Ringdrossel (Turdus torquatus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
145 1974-04-12 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Sverige Småland/Koppingesjön (Kronobergs län)
144 1974-04-12 Pibeand (Mareca penelope) Sverige Småland/Virestadssjön (Älmhult komm.)
143 1974-01-02 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Skåne/Hälsingborg, E 4.
1973
142 1973-05-28 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Danmark Nordsjælland/Måløvhøj
141 1973-05-20 Tinksmed (Tringa glareola) Sverige Småland/N. Virestadssjön (Älmhult komm.)
140 1973-05-12 Brushane (Calidris pugnax) Sverige Småland/Horssjön (Älmhult komm.)
1972
139 1972-07-02 Hjejle (Pluvialis apricaria) Sverige Småland/Vakö myr (Älmhult komm.)
138 1972-06-02 Havesanger (Sylvia borin) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
137 1972-03-31 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Sverige Småland/Kävsjön
136 1972-03-31 Spidsand (Anas acuta) Sverige Småland/Kävsjön
135 1972-01-16 Stillits (Carduelis carduelis) Danmark Bognæs (S)
134 1972-01-12 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum
1971
133 1971-07-11 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Sverige Skåne/Hammarsjön
132 1971-06-24 Dværgterne (Sternula albifrons) Danmark Samsø/Stavnsfjord
131 1971-05-20 Tornsanger (Curruca communis) Danmark Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum
130 1971-05-16 Munk (Sylvia atricapilla) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
129 1971-05-13 Nattergal (Luscinia luscinia) Danmark Smørum/Grønsø mose (S)
128 1971-04-04 Canadagås (Branta canadensis) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
127 1971-03-14 Bomlærke (Emberiza calandra) Danmark Nordsjælland/Hove (S f. Smørum)
126 1971-02-07 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Danmark Østsjælland/Staunings ø
1970
125 1970-12-01 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
124 1970-09-19 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Danmark Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
123 1970-09-12 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Danmark Nissum fjord (J)
122 1970-09-12 Sandløber (Calidris alba) Danmark Nissum fjord (J)
121 1970-09-09 Sildemåge (Larus fuscus) Danmark Kattegat/færge
120 1970-07-30 Vendehals (Jynx torquilla) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
119 1970-07-27 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Sverige Småland/Möckeln (Älmhult komm.)
118 1970-07-21 Duehøg (Accipiter gentilis) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
117 1970-07-11 Svaleklire (Tringa ochropus) Sverige Småland/Möckeln, Kalvsvik (Älmhult komm.)
116 1970-07-06 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Sverige Småland/Råshult (Älmhult komm.)
115 1970-07-06 Ravn (Corvus corax) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
114 1970-06-06 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
113 1970-05-23 Gøg (Cuculus canorus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
112 1970-05-23 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
111 1970-05-17 Digesvale (Riparia riparia) Sverige Småland/Sutareboda (Älmhult komm.)
110 1970-05-17 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
109 1970-05-16 Landsvale (Hirundo rustica) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
108 1970-05-16 Bysvale (Delichon urbicum) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
107 1970-05-16 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
106 1970-05-03 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Danmark Roskilde Fjord/Bolund
105 1970-05-03 Fjordterne (Sterna hirundo) Danmark Roskilde Fjord/Bolund
104 1970-05-03 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Danmark Roskilde Fjord/Bolund
103 1970-05-01 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum
102 1970-05-01 Sortterne (Chlidonias niger) Danmark Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum
101 1970-05-01 Tornirisk (Linaria cannabina) Danmark Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum
100 1970-04-29 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Danmark Ballerup/Råmosen (S)
99 1970-04-29 Atlingand (Spatula querquedula) Danmark Ballerup/Harrestrup mose (S)
98 1970-04-29 Skeand (Spatula clypeata) Danmark Ballerup/Harrestrup mose (S)
97 1970-04-25 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
96 1970-04-24 Trane (Grus grus) Sverige Småland/Möckeln (Älmhult komm.)
95 1970-04-24 Storspove (Numenius arquata) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
94 1970-04-19 Klyde (Recurvirostra avosetta) Danmark Roskilde Fjord/Frederikssund
93 1970-04-19 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Danmark Jægerspris Nordskov (S)
92 1970-04-12 Rørhøg (Circus aeruginosus) Danmark Nordsjælland/Grønsø mose, Smørum
91 1970-04-11 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Danmark Nordsjælland/Råmosen, Ballerup
90 1970-04-11 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Danmark Ballerup/Råmosen (S)
89 1970-04-05 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Danmark Roskilde Fjord/Frederikssund
88 1970-04-05 Sortspætte (Dryocopus martius) Danmark Tisvilde hegn (S)
87 1970-04-03 Jernspurv (Prunella modularis) Danmark Nordsjælland/Jonstrupvang
86 1970-04-02 Strandskade (Haematopus ostralegus) Danmark Roskilde Fjord/Jyllinge (S)
85 1970-04-02 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Danmark Nordsjælland/Ølstykke
84 1970-04-02 Rødben (Tringa totanus) Danmark Roskilde Fjord/Jyllinge (S)
83 1970-04-01 Gravand (Tadorna tadorna) Danmark Øresund/Nivå
82 1970-03-26 Sortmejse (Periparus ater) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
81 1970-03-25 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
80 1970-03-25 Sanglærke (Alauda arvensis) Sverige Skåne/Hälsingborg, E 4.
79 1970-03-15 Ederfugl (Somateria mollissima) Danmark Roskilde Fjord/Kulhuse
78 1970-02-22 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Danmark Sydsjælland/Karrebæksfjord
77 1970-02-22 Krikand (Anas crecca) Danmark Sydsjælland/Bavelse sø
76 1970-02-22 Taffeland (Aythya ferina) Danmark Sydsjælland/Karrebæksfjord
75 1970-02-22 Bjergand (Aythya marila) Danmark Sydsjælland/Enø
74 1970-02-21 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Amager Fælled (S)
73 1970-02-15 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Danmark København/Sydhavnen
72 1970-02-15 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Danmark Amager Fælled (S)
71 1970-02-09 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
70 1970-02-05 Vandstær (Cinclus cinclus) Danmark Nordsjælland/Mølleåen, Hestetang
69 1970-02-01 Svartbag (Larus marinus) Danmark Roskilde Fjord/Frederikssund (S)
68 1970-02-01 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Danmark Gilleleje/Nakkehoved (S)
67 1970-02-01 Allike (Coloeus monedula) Danmark Frederikssund (S)
66 1970-02-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Tisvilde hegn (S)
65 1970-02-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Danmark Roskilde Fjord/Frederikssund
64 1970-01-25 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Danmark Roskilde Fjord/Jyllinge (S)
63 1970-01-11 Blishøne (Fulica atra) Danmark Nordsjælland/Fiskebæk
62 1970-01-11 Stormmåge (Larus canus) Danmark Amager Fælled (S)
61 1970-01-11 Sølvmåge (Larus argentatus) Danmark Amager Fælled (S)
60 1970-01-10 Råge (Corvus frugilegus) Danmark Ballerup/Pederstrup (S)
1969
59 1969-12-01 Træløber (Certhia familiaris) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
58 1969-12-01 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
57 1969-11-30 Halemejse (Aegithalos caudatus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
56 1969-11-29 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Sverige Skåne/Hälsingborg, E 4.
55 1969-10-01 Agerhøne (Perdix perdix) Danmark Selsø sø (S)
54 1969-10-01 Vibe (Vanellus vanellus) Danmark Selsø sø (S)
53 1969-10-01 Sjagger (Turdus pilaris) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
52 1969-10-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
51 1969-10-01 Fiskehejre (Ardea cinerea) Danmark Selsø sø (S)
50 1969-10-01 Knopsvane (Cygnus olor) Danmark Roskilde Fjord
49 1969-10-01 Grågås (Anser anser) Danmark Selsø sø (S)
48 1969-09-01 Topmejse (Lophophanes cristatus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
47 1969-08-01 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
46 1969-08-01 Ringdue (Columba palumbus) Danmark Nordsjælland/Ravneholm
45 1969-08-01 Fuglekonge (Regulus regulus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
44 1969-08-01 Musvåge (Buteo buteo) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
43 1969-07-01 Mursejler (Apus apus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
42 1969-07-01 Skovpiber (Anthus trivialis) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
41 1969-07-01 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
40 1969-07-01 Grønsisken (Spinus spinus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
39 1969-07-01 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
38 1969-06-01 Natugle (Strix aluco) Danmark Nordsjælland/Ledøje
37 1969-06-01 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
36 1969-06-01 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
35 1969-05-01 Engpiber (Anthus pratensis) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
34 1969-04-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Sverige Småland /Nässjön (Ljungby)
33 1969-04-01 Grønspætte (Picus viridis) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
32 1969-04-01 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
31 1969-04-01 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
30 1969-04-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
29 1969-04-01 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
28 1969-04-01 Solsort (Turdus merula) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
27 1969-04-01 Sangdrossel (Turdus philomelos) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
26 1969-04-01 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
25 1969-04-01 Stær (Sturnus vulgaris) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
24 1969-04-01 Bogfinke (Fringilla coelebs) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
23 1969-04-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
22 1969-04-01 Grønirisk (Chloris chloris) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
21 1969-04-01 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
20 1969-04-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Sverige Småland /Nässjön (Ljungby)
19 1969-04-01 Gråand (Anas platyrhynchos) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
18 1969-04-01 Troldand (Aythya fuligula) Sverige Småland /Nässjön (Ljungby)
17 1969-04-01 Hvinand (Bucephala clangula) Sverige Småland/Såganässjön (Älmhult komm.)
16 1969-04-01 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Danmark Nordsjælland/Måløv
1968
15 1968-12-01 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
14 1968-12-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
13 1968-12-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
12 1968-12-01 Musvit (Parus major) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
11 1968-12-01 Spætmejse (Sitta europaea) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
10 1968-12-01 Skovskade (Garrulus glandarius) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
9 1968-12-01 Husskade (Pica pica) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
8 1968-12-01 Gråkrage (Corvus cornix) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
7 1968-12-01 Gråspurv (Passer domesticus) Sverige Småland/Diö (Älmhult komm.)
6 1968-12-01 Skovspurv (Passer montanus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
5 1968-12-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
4 1968-12-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
3 1968-12-01 Spurvehøg (Accipiter nisus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
2 1968-10-01 Fasan (Phasianus colchicus) Sverige Småland/Såganäs (Älmhult komm.)
1 1968-07-01 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Sverige Småland/Möckeln (Älmhult komm.)
Annoncer