Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-02-17 Ildved Mark
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-06-11 Hvejsel
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-01-01
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-01-28 Nymindegab
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2005-03-21 Nakkebølle Inddæmning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-03-04 Hovvig
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2005-01-01 Galtkær
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-01-28 Søndervig
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-03-04 Hovvig
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2005-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-01-23 Galtkær
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-01-01 Galtkær
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-01-16 Brabrand Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-01-11 Vejle Havn
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2005-07-10 Vidåslusen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-06 Neder Høll
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-03-20 Klæggravene, Højer
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-03-18 Uldum Kær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-01-01 Galtkær
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2005-03-21 Nakkebølle Inddæmning
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2005-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-01-28 Værnengene
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-01-01 Galtkær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2005-01-01 Hastrup Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2005-01-01 Galtkær
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-10-01 Skjern Enge ved Hestholm
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-01-08 Trelde Næs
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-01-09 Klitmøller
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-01-08 Trelde Næs
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2005-01-01 Horsens Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2005-01-01 Horsens Nørrestrand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2005-01-01 Galtkær
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-01-01 Horsens Fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-06-18 Nørlund Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-13 Grenen, Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-04 Uldum Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-19 Galtkær
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2005-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2005-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-01-27 Holtum Å ved Ejstrup Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2005-01-01 Hastrup Mølle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2005-01-01
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-05-08 Grenen, Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-01-01 Horsens Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-03-21 Nakkebølle Inddæmning
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-01-01 Horsens Nørrestrand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-01 Gormose, Brande
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-01-16 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-20 Vidåslusen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-01-16 Hvejsel
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-01-28 Fjand
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2005-07-10 2 km syd for Vidåslusen
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-05-30 Sneum Forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-03-20 Ballum
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-04-09 Vejle Havn
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2005-05-15 Skjern Enge, Grønæltevej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-05-01 Galtkær
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-03-20 Ballum
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-04-22 Alrø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-07-10 Vidåslusen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-05-30 Sneum Forland
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-05-30 Sneum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-01-28 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-05-30 Sneum Forland
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-07-10 Vidåslusen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-05-14 Grenen, Skagen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-01-28 Thorsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-01-28 Værnengene
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-05-30 Sneum Forland
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-02 Kammerslusen
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-01-27 Smedebæk
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-01-27 Smedebæk
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-04-28 Ødis Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-04-01 Galtkær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-01-23 Vejle Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-04-28 eng ved Søgård Sø, Vamdrup
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-06-15 Galtkær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-16 Galtkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-01-09 Klitmøller
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2005-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-01-09 Klitmøller
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2005-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2005-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-03-04 Thyborøn Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2005-03-04 Thyborøn Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2005-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-03-14 Vejle Havn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2005-07-10 Vidåslusen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-05-07 Grenen, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-07-10 Vidåslusen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-28 Skærsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-22 Alrø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-15 Skjern Enge, Hestholm
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-05-07 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-10-23 Ørhage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-01-09 Klitmøller
208 X Alk (Alca torda) 2005-04-09 Hagenør
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2005-05-08 Grenen, Skagen
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-13 Vejle Havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-01-09 Klitmøller
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-05-09 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2005-05-09 Grenen, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2005-05-07 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-01-09 Klitmøller
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-01-09 Klitmøller
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2005-01-01 Hastrup Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-15 Skjern Enge, Hestholm
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-05-08 Reservatet, Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-01 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2005-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-04-07 Galtkær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-08 Grenen, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-05-10 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2005-01-01
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-01-24 Galtkær
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-03-20 Margrethe Kog
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-01-05 Uldum Kær
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-07-10 Vidåslusen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-01-08 Skovdallund, Jelling
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-05-09 Flagbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-09-10 Rands Fjord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-01-28 Værnengene
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2005-01-01
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-01-18 Husby ved Grejsdalen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-06-18 Ejstrupholm
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-02-17 Bjørnsknude
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-01-01 Vester Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2005-01-06
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2005-03-19 Hastrup Sø
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2005-01-23 Hastrup Plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-01-01 Ølholm
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-03-20 Ballum
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-05-10 Flagbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-02-17 Horsens Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-05-13 Grenen, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-01-01 Galtkær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2005-01-01
318 X Husskade (Pica pica) 2005-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2005-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-01-23 Galtkær
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2005-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-01-01 Krondal
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-01-01 Hvirring
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-01-14 Hastrup Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-01-01 Hastrup Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-01-01
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2005-03-21 Høllsminde
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2005-01-01
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2005-04-21 Vejle Enge
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-10-01 Vest Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-19 Galtkær
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-02-05 Galtkær
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2005-03-20 Klæggravene, Højer
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-04-23 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-11 Galtkær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-04-26 Rugballe Mose
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-01-30 Rørbæk Sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-10 Ellekrattet, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-10-01 Nr. Lyngvig Fyr
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-16 Galtkær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-03-24 Skovdallund
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-22 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-07 Ellekrattet, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-21 Vejle Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-22 Hvejsel
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-15 Sønderkær ved Haurum
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2005-06-21 Rugballe Mose
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-17 Galtkær
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-09 Reservatet, Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-24 Hvejsel
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-08 Grenen, Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2005-01-01
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2005-01-01
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-01-05 Tirsbæk Gods
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-03-10 Hvejsel
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-01-23 Hastrup Sø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2005-01-15 Galtkær
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-04-04 Galtkær
404 X Solsort (Turdus merula) 2005-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2005-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-02-17 Bjørnsknude
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-03-19 Galtkær
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-02-03 Bjerlev Hede
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-05 Galtkær
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2005-02-17 Sandbjergvig
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2005-05-09 Reservatet, Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-15 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-09 Ellekrattet, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-03-20 Ballum
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-04-25 Galtkær
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-04-25 Galtkær
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-02-19 Uldum Kær
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-04-25 Galtkær
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-01-15 Harrild Vandmølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2005-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-19 Hvejsel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-05-01 Galtkær
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-01-01 Hastrup Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-18 Uldum Kær
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-01-01 Horsens Nørrestrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-04-20 Rævlingemosen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-04-01 Uldum Kær
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-01-28 Thorsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2005-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-01-01
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-02-05 Hastrup Plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-01-01
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2005-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-01-01 Horsens Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-03-19 Galtkær
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-01-05 Uldum Kær
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-04-04 Galtkær
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-01-01 Hastrup Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-01-01 Horsens Nørrestrand
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-08 Batterivej, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2005-01-01
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2005-10-15 Vest Stadil Fjord
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-02-06 Galtkær
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-01-11 Mørup Mark
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-01-01
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-03-14 Vejle Havn
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer