Danske Årsarter 2004

Danske Årsarter 2004

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2004

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2004-01-29 Arvad
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2004-01-01
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2004-02-13 Hagenør
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2004-02-07 Skjern Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2004-02-07 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2004-01-03 Nørrestrand, Horsens
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2004-02-07 Skjern Enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-02-07 Skjern Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2004-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2004-02-07 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2004-01-04 Galtkær
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-03-14 Årslev Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-01-03 Alrø Poller
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2004-04-05 Uldum Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-03-28 Egeskov ved Rands Fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2004-02-14 Uldum Kær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-01-03 Nørrestrand, Horsens
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2004-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2004-02-07 Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2004-01-25 Galtkær
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-10-24 Kongens Kær, Vejle
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2004-01-01 Vejle Inderfjord
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2004-01-01 Vejle Inderfjord
41 X Bjergand (Aythya marila) 2004-01-04 Horsens Fjord
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-01-01 Rosenvold
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-02-22 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2004-02-07 Gammelgab
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2004-01-01 Rosenvold
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2004-01-03 Alrø Poller
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2004-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2004-01-03 Nørrestrand, Horsens
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-01-03 Nørrestrand, Horsens
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2004-01-01 Rosenvold
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2004-06-11 Nørlund Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2004-05-04 Kongens Kær, Vejle
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2004-04-30 Uldum Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2004-04-15 Troldeskoven ved Rebild
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2004-01-01
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2004-06-24 Odderbæk ved Kulsø
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2004-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2004-03-28 Egeskov ved Rands Fjord
84 X Engsnarre (Crex crex) 2004-06-29 Solkær Enge
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2004-01-01 Vejle Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2004-01-01 Vejle Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2004-05-09 Reservatet ved Batterivej
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2004-01-01 Vejle Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2004-03-23 Galtkær
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2004-01-01 Rosenvold
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2004-04-05 Gårmose, Brande
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2004-01-03 Alrø Egehoved
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Nørreådalen ved Viskum Kirke
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2004-04-01 Hestholm, Skjern Enge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-01-03 Alrø Poller
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-01-03 Alrø Poller
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2004-04-28 Vidåslusen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2004-03-15 Galtkær
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2004-04-22 Galtkær
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2004-07-11 Sydstranden, Rømø
113 X * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-11 Lakolk, Rømø
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2004-01-02 Værnsande
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2004-04-28 Vidåslusen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2004-04-01 Værnsande
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2004-02-22 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2004-04-28 Vidåslusen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2004-04-06 Galtkær
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2004-07-13 Galtkær
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2004-05-21 Kongens Kær, Vejle
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2004-02-07 Gammelgab
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2004-01-03 Alrø Egehoved
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2004-09-23 Klitmøller
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2004-05-16 Kongens Kær, Vejle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2004-01-14 Skærup Ådal ved Bredstrup
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2004-01-01 Rosenvold
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2004-04-27 Galtkær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2004-04-16 Gravlev Sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2004-01-03 Alrø Egehoved
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2004-04-23 Rands Fjord ved Egeskov Kirke
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2004-04-17 Galtkær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-04-22 Galtkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2004-01-02 Hvide Sande Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2004-09-23 Klitmøller
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2004-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2004-01-01 Rosenvold
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2004-03-30 Dons Nørresø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2004-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2004-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2004-05-08 Reservatet, Grenen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2004-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2004-04-01 Vester Grene
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-07-11 syd for Lakolk, Rømø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-05-08 Grenen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2004-06-27 Galtkær
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2004-04-28 Vidåslusen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2004-04-21 Horsens Nørrestrand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2004-06-25 Vejle Havn
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-09-23 Klitmøller
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2004-09-23 Klitmøller
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2004-05-09 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2004-09-23 Klitmøller
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2004-01-02 Hvide Sande Havn
208 X Alk (Alca torda) 2004-06-07 Snævringen, Lillebælt
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2004-02-07 Gammelgab
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2004-05-08 Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2004-05-08 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-09-23 Klitmøller
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2004-05-08 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2004-04-09 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2004-05-08 Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2004-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-04-09 Magisterkog
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-18 Hov ved Lønnerup Fjord
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2004-01-02 Vester Mølle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2004-04-21 Horsens Nørrestrand
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2004-07-11 Rømø-dæmningen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-04-06 Galtkær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2004-05-30 Munkebjerg, Vejle
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2004-12-29 Høstemark Skov
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-01-03 Nørrestrand, Horsens
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2004-02-22 Skjern Enge
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-04-06 Uldum Kær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-01-02 Værnenge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-05-08 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2004-03-08 Bjerlev Hede
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2004-02-22 Skjern Enge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2004-01-02 Værnenge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2004-01-01
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2004-01-25 Hastrup Plantage
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2004-01-02 Rørbæk Lillesø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2004-01-01
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2004-02-08 Hastrup Sø
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-01-02 Vester Mølle
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2004-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2004-05-08 Reservatet, Grenen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2004-05-08 Ellekrattet
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2004-05-08 Ellekrattet
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-01-03 Alrø Poller
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2004-06-11 Kloben, Endelave
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2004-01-14 Vejle Enge
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2004-01-01
318 X Husskade (Pica pica) 2004-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2004-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2004-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2004-02-01 Skjern Å
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2004-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2004-01-01
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2004-10-26 Stenderup Midtskov
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2004-01-05
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2004-02-01 Hastrup Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2004-01-02
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2004-02-03 Høll
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2004-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2004-01-01
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2004-04-23 Neder Høll
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2004-01-03 Nørrestrand, Horsens
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-03-15 Galtkær
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-01-20
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2004-04-17 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-04-17 Galtkær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2004-04-21 Uldum Kær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2004-01-02 Rørbæk Sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-05-01 Tinnet Krat
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2004-10-14 Æ Towt, Mandø
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2004-04-21 Uldum Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2004-03-27 Galtkær
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2004-04-28 Vidåen ved Møllehus
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2004-05-08 Ellekrattet
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2004-05-24 Børkop Skov
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-05-25 Hvejsel
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-04-28 Vidåen ved Møllehus
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2004-04-21 Uldum Kær
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2004-05-12 Brejning
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2004-04-22 Hvejsel
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2004-04-30 Uldum Kær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2004-01-01
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2004-01-01
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2004-01-14 Pjedsted
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2004-02-01 Skjernåens kilde
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2004-02-13 Trelde Næs
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2004-01-02 Værnenge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2004-05-09 Grenen
404 X Solsort (Turdus merula) 2004-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2004-01-01 Rosenvold
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2004-01-14 Pjedsted
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-03-16 Hastrup Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2004-03-08 Galtkær
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2004-05-09 Reservatet, Grenen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2004-01-02
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2004-04-28 Vidåen ved Møllehus
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2004-04-30 Uldum Kær
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2004-05-23 Varde Kær ved rensningsanlægget
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2004-05-09 Ellekrattet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2004-05-02 Vejle Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2004-04-23 Egeskov Kirke
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2004-04-28 Vidåen ved Møllehus
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2004-05-27 Randbøl Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2004-04-28 Vidåslusen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2004-01-04 Skjern Å ved Hastrup Sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2004-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2004-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2004-03-06 Neder Sillesthoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-04-28 Møgeltønder Kog
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2004-02-29 Galtkær
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2004-03-17 Galtkær
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2004-01-02 Værnenge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2004-04-17 Galtkær
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2004-01-02 Hvide Sande Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2004-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2004-01-03
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-01-02 Vester Mølle
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-29 Rimmens Allé, Frederikshavn
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2004-01-05
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2004-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2004-03-15 Galtkær
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2004-03-16 Galtkær
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2004-01-02 Vester Mølle
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2004-03-16 Galtkær
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2004-05-09 Grenen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2004-01-02
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-01-01
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-01-03 Alrø Egehoved
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2004-01-04
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-01-01
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2004-02-03 Høll
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer