Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-05-03 Skjern Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-08-04 Bremsbøl Sø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-01-02 Rørbæk Sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-05-09 Hjarnø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-02-14 Lille Vildmose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-07 Kongens Kær
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-02 Galtkær
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-10-03 Galtkær
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-01-04 Galtkær
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-03 Uldum Kær
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-02 Galtkær
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-01-08 Galtkær
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-02 Galtkær
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-02-01 Galtkær
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-02-06 Horsens Nørrestrand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-03-27 Uldum Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-01-02 Galtkær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-02-06 Horsens Nørrestrand
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-02 Galtkær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-02 Galtkær
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-02-06 Horsens Nørrestrand
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-02 Galtkær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-02-06 Horsens Nørrestrand
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-12-28 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-02 Galtkær
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-24 Holtser Hage
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-10-21 Rosenvold
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-05-03 Gammelgab
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-02 Hastrup Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-02 Galtkær
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-02 Rørbæk Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-24 Holtser Hage
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2018-06-15 Frederikshåb Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-09 Nørrestrand
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-04-23 Ølholm Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-04-10 Sysselvej, Vejle
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-01 Hvejsel
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-19 Thyregod
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-01-14 Arvad Mølle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-03-10 Klostermølle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-04 Fårup Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-01-10 Galtkær
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-07 Vejle Inderfjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-05-06 Neder Høll
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-24 Vejle Fjord
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-07 Kongens Kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-02-06 Vorsø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-07-13 Bygholm Vejle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-25 Galtkær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-04-01 Galtkær
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-08-04 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-04-08 Uldum Kær
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-03-30 Galtkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-03 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-05-03 Skjern Enge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-02-06 Vorsø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-05-09 Hjarnø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-05-03 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-10-16 Låningvej, Mandø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-08-14 Galtkær
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-18 Galtkær
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-07-08 Galtkær
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-20 Galtkær
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-10-18 Roshage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-02-06 Vorsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-10-18 Roshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-03-02 Hastrup Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-01-08 Galtkær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-27 Galtkær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-03-30 Galtkær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-02-06 Vorsø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-04-22 Galtkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-06-16 Galtkær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-29 Sysselvej, Vejle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-08-18 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-07 Vejle Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-10-09 Galtkær
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-04-07 Kongens Kær
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-07 Vejle Inderfjord
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-07 Vejle Inderfjord
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-02 Galtkær
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-03-31 Sysselvej, Vejle
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-05-09 Snaptun
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-07-13 Kærup Holme
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-05-09 Snaptun
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-05-14 Galtkær
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-08-18 Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-08-18 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-10-21 Rosenvold
208 X Alk (Alca torda) 2018-10-21 Rosenvold
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-08-18 Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-08-18 Skagen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Skagen
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-05-03 Gammelgab
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2018-11-08 Hanstholm Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-02 Hastrup Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-05-03 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-07-13 Han Vejle
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-28 Fidde
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-02 Galtkær
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-25 Galtkær
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-04-01 Galtkær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-16 Galtkær
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-02-14 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-05 Galtkær
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-01-20 Galtkær
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-04-16 Hjortsvang Fælled
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-20 Galtkær
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-08-04 Kammerslusen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-01-03 Kandborg
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-04 Galtkær
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-10 Hvejsel
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-02 Galtkær
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-02-08 Hesselholt Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-14 Hesselholt Skov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2018-03-24 Midtjylland
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-18 Sårup
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-03 Uldum Kær
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2018-04-29 Galtkær
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-03-10 Klosterkær
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-02 Galtkær
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-09-18 Hastrup Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-01-06 Hastrup Plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-05 Egsgård
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-10 Uldum Kær
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-04-29 Galtkær
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-10 Uldum Kær
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-01-07 Vejle Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-07-25 Galtkær
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-01-03 Uldum Kær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-02 Galtkær
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-02 Odderbæk
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-02 Galtkær
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-07 Hornstrup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-01-19 Galtkær
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-02 Thyregod
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-02 Galtkær
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-10-24 Blåvands Huk
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-05 Hastrup Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-04 Hastrup Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-05 Ejstrupholm
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-04-08 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Hvejsel
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-04 Galtkær
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-03-25 Hjortsvang Fælled
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-05-21 Hastrup Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-10 Galtkær
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-10-11 Lyngvig
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-22 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-08 Galtkær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-21 Galtkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-05 Ejstrupholm
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-09 Alsted Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-10-11 Vest Stadil
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-08 Uldum Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-03-30 Galtkær
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-05-03 Skjern Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-06 Neder Høll
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-22 Rårup Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-06-28 Hvejsel
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-04-29 Galtkær
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-16 Uldum
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-06 Neder Høll
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-17 Galtkær
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-04-28 Galtkær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-05 Hastrup Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-02 Hastrup Plantage
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-02 Rørbæk Sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-04 Hastrup Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-03-10 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-06 Thyregod
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-17 Galtkær
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Hvejsel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-07 Tørring
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-10-03 Galtkær
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-03-14 Hastrup Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-01-30 Hastrup Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-31 Galtkær
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-05 Ejstrupholm
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-04-16 Hjortsvang Fælled
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-02 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-04-27 Hastrup Plantage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-07 Vejle Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-09 Hjarnø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-04-28 Galtkær
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-10-11 Lyngvig
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-05-03 Skjern Enge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-03-26 Skjern Å nedstrøms Hastrup Sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-03-07 Nørre Snede
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-02 Hvejsel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-03-07 Hvejsel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-22 Galtkær
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-03-26 Hastrup Sø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-13 Galtkær
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-08 Galtkær
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-17 Galtkær
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-01-03 Uldum Kær
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-09-29 Rosenvold
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-02 Hastrup Sø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-04 Hastrup Plantage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-24 Holtser Hage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-02 Hastrup Sø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-12 Galtkær
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-10-11 Lyngvig
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-20 Galtkær
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-02 Hastrup Sø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-04-23 Ølholm Kær
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-10-11 Lyngvig
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-02 Galtkær
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2018-01-16 Hastrup Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-02-06 Horsens Nørrestrand
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-02 Galtkær
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-01-21 Thyregod
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-02 Galtkær
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-03-14 Galtkær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer