Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Johanne Aagaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johanne Aagaards kryds

Dette er Johanne Aagaards Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-04-17 Ballum enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-07-16 Ribe Mose
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-03-16 Vester Vedsted
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-03-16 Gl. Hviding engsø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-03-25 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-06 Bløden
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-03-09 Vester vedsted enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-03-09 Vester Vedsted Enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-03-09 Vester Vedsted enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-03-14 Ribe, Tange Bakker
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-06 Bløden
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-05-11 Filsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-02-10 Vester Vedsted, Låningsvej
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2018-09-09 Gl. Hviding engsø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-16 Klæggrav ved kammerslusen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-04-07 Gl. Hviding engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-06 Bløden
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-06 Bløden
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-02-10 Vester Vedsted, Låningsvej
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-02-10 Vester Vedsted Lånigsvej
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-06 Bløden
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-03-25 Holløse Bredning
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-02-24 Ribe
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-02 Hirtshals havn
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-02 Hanstholm Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-01-08 Asserbo strand
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-06 Kattinge vig
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-03-04 Kammerslusen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-06 Bløden
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-06 Bløden
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-12 Gl. Hviding engsø
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-05 Vesterende Ballum
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-04-19 Sdr. Farup Enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-03-30 Ribe
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-03-25 Holløse Bredning
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-02-10 Vester Vedsted
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2018-09-29 Mandø by
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-02-10 Vester Vedsted
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-03-11 Mandø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2018-07-01 Ribe mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-03-31 Ribe
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-03-14 Ribe
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-03-17 Kongens mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-06 Kattinge Vig
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-03-23 Gl. Hviding engsø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-03-08 Vester Vedsted
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-08 Gl. Hviding engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-02-15 Varnæs
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-03-08 Vester Vedsted enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-10 Bøjden Nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-04-08 Mandø, Låningsvejs
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-03-11 Mandø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-04-22 Fanø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-04-22 Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-04-30 Nørre Farup
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-05-07 Fanø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-02-10 Vester Vedsted, Låningsvej
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-05-15 Rømø, lakolk klitsø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-04-02 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-01-02 Hanstholm Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-07 Gl. Hviding engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-05-10 Bøjden Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-05-07 Fanø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-03-16 Rejsby enge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-01-02 Hanstholm Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-03-04 Råhede By
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2018-05-07 Keldsand
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-03-04 Vester Vedsted
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-05-02 Gram
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-05-21 Christiansø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-02-10 Vester Vedsted, Låningsvej
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-05-07 Fanø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-04-08 Gl. Hviding engsø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-05-07 Fanø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-07-29 Thorsminde Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-29 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-02 Hanstholm havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-05-10 Bøjden Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-04-22 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-02 Hanstholm Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-02 Hanstholm Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-02 Hanstholm havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-02 Hanstholm Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2018-08-26 Skagen Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-04-02 Mandø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-04-22 Esbjerg Havn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-22 Esbjerg Havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-05-10 Bøjden Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-07-07 Nørresø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-08-26 Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-08-26 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-05-18 Christiansø
208 X Alk (Alca torda) 2018-05-18 Christiansø
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-02 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-08-26 Grenen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-26 Grenen
214 X Islom (Gavia immer) 2018-10-18 Blåvandshuk
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-04-18 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-01-02 Hanstholm Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-04-08 Mandø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-03-27 Ribe Østerå
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-04-21 Ladegårds Parceller, Haderslev
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-03-11 Mandø, Låningsvej
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-03-09 Gl. Hviding engsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-03-27 Gl. Hviding engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-04-12 Gråsten Skovene
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-06-08 Svanninge bakker
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-03-21 Gram
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-08-21 Balum Sluse
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-04-02 Mandø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-03-04 Vester Vedsted
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-09-15 Vester vedsted
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-02 Stensbæk Plantage
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-03-18 Fynske motorvej
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-02-01 Lundsmark
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-03-16 Gl. Hviding engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-02-23 Stensbæk Plantage
274 X Slørugle (Tyto alba) 2018-07-12 Aabenraa
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-01-18 Stensbæk Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-01-06 Boserup skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2018-06-05 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-03-22 Vester vedsted forland
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2018-04-20 Gl. Hviding engsø
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-03-11 Mandø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-04-27 Lille Hessmose, Gribskov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-02-10 Vester Vedsted
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-06-12 Hønning plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-03-14 Lindet skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-02-10 Vester Vedsted, Låningsvej
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-12 Sølsted Mose
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-04-08 Gl. Hviding Engsø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-12 Sølsted Mose
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-09-30 Ballum sluse
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-04-02 Mandø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-12 Sølsted Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-01-28 Kongsø Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-02-10 Vester Vedsted
318 X Husskade (Pica pica) 2018-02-18 Eskebjerg Vesterlyng
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-02-24 Ribe
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-02-24 Ribe
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-04-02 Mandø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-24 Ribe
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-28 Store Hjøllund Plantage
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-02-19 Soro
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-03-26 Åskovhede
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-03-27 Vester Vedsted
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-03-27 Sdr. Farup Bjergplantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Vester Vedsted
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Vester Vedsted
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-04-08 Gl. Hviding engsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-10-14 Tipmosen, Blåvand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-02-15 Varnæs
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-01-02 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-04-08 Gl. Hviding engsø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-23 Ribe
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-08 Gl. Hviding engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-27 Holløse Bredning
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-02-22 Lindet Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-21 Christiansø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-10-19 Mosen, Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-27 Lille Hessmose, Gribskov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-02 Mandø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2018-05-18 Christiansø
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-17 Astrup engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2018-10-15 Tipmosen, Blåvand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-12 Magisterkogen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-07-12
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-10 Bøjden Nor
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-02 Gram Å
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2018-05-12 Magisterkogen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-13 Vester Vedsted
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-18 Christiansø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-16 Gråsten skovene
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-05-05 Filsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-04-16 Gråsten skovene
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-04-02 Mandø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-03-09 Vester Vedsted
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-02-10 Vester Vedsted
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-03-22 Lindet skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-03-08 Vester Vedsted enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-10-16 Skallingen
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Vester Vedsted
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-02-15 Varnæs
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-02-27 Lindet skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-03-11 Mandø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-03-16 Råhede by
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-18 Christiansø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-01 Vester Vedsted
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-04-06 Gl. Hviding engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-12 Sølsted Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-18 Christiansø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-05-19 Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-05-02 Gram Gård
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-01 Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-01 Lille Vildmose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-03-27 Gl. Hviding engsø
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-08 Mandø, Låningsvej
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2018-10-17 Skallingen
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-28 Lystrup Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-03-16 Råhede By
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-01 Vester Vedsted
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-03-26 Vester Vedsted
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-05-19 Christiansø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-02-15 Varnæs
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-25 Gilleleje havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-03-10 Gl. Hviding engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-16 Gråsten Skovene
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-02 Hanstholm havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-01 Vester Vedsted
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-02-10 Vester Vedsted
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-02-19 Sorø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-02-10 Vester Vedsted
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-05-19 Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-02-10 Vester Vedsted
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-03-11 Mandø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-25 Holløse Bredning
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-03-27 Sdr. Farup Bjergplantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-02-10 Vester Vedsted
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-03-08 Vester Vedsted
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-02-10 Vested Vedsted
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-03-08 Råhede
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-03-08 Vester Vedsted
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-03-17 Kongens mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer