Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Claus Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Claus Rasmussens kryds

Dette er Claus Rasmussens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-03-20 Kare Holm
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-02-25 Damvej 10
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-03-20 Lystrup Strand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-02 Kare Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-10-27 Randers Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-02-25 Skallehuse
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-02 Kare Enge
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-02 Kare Enge
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-02-25 Skallehuse
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-16 Rydalsgaard sø.
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 Skeand (Spatula clypeata)
29 Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-09-16 Udbyhøj
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-02-25 Skallehuse
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-02-25 Skallehuse
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-04-01 Rydalsgaard, mosen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 Troldand (Aythya fuligula)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-03-18 Bønnerup
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-03-18 Bønnerup
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-14 Randers Fjord, Kare
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-11-13 Lystrup Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-12 Rydalsgaard Mose
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-14 Kare
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-05-12 Damvej 10
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-02 Høegskoven
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-02-25 Kare
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-04-13 Damvej 10
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-03-04 Rydalsgaard, mosen.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-04-24 Rydalsgård, mosen
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-02-20 Lystrup Strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-08-10 Udbyhøj
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-25 Skallehuse
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-10-27 Kare Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-08-20 Persille Ø
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-02-25 Skallehuse
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-08-20 Persille Ø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-01-15 Høegskoven
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-10-12 Rydalsgård Engsø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-10-12 Rydalsgård Engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-12 Rydalsgård, engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-09 Rydalsgaard sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-04-16 Rydalsgaard, engsø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-30 Randers Fjord, Kare
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-02-20 Lystrup Strand
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-02-20 Lystrup Strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-02-20 Lystrup Strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-02-20 Lystrup Strand
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-07-05 Rygård Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 Fjordterne (Sterna hirundo)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-07-05 Rygård Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-04-16 Randers Fjord
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-02-04 Damvej 10
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-31 Rydalsgaard, engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-03-10 Damvej 10
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-07 Rydalsgaard, eng
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-02-22 Damvej 10
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-16 Damvej 10
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-02-25 Skallehuse
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-03-16 Damvej 10
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-12-15 Randers Fjord
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-14 Randers Fjord, Kare
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-02-05 Damvej 10
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-05-12 Kare
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-02 Høegskoven
318 X Husskade (Pica pica) 2017-03-11 Kare
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-02-12 Frøholm
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-02-20 Frøholm
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-02 Kare Enge
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-03-31 Rydalsgaard, engen.
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-04-29 Bækhuset
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-03-23 Høegskoven
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-03-04 Damvej 10
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-03-04 Damvej 10
332 X Musvit (Parus major) 2017-02-05 Damvej 10
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-25 Skallehuse
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-30 Damvej 10
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-30 Rydalsgård sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-03-05 Damvej 10
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-27 Høegskoven
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-23 Damvej 10
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-27 Damvej 10
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-22 Damvej 10
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-18 Kare
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-14 Damvej 10
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-30 Holbækskoven
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-05 Damvej 10
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-03-23 Bækken
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-02-25 Damvej 10
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-02-05 Damvej 10
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-10 Damvej10
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-11 Damvej 10
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-09 Rydalsgaard sø
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-02-05 Damvej 10
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-03-11 Damvej 10
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-03-23 Damvej 10
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-23 Damvej 10
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-02 Damvej 10
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-12 Kare
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-02-05 Damvej 10
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-22 Krattet
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-29 Bækhuset
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-29 Kare
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-11 Rydalsgård mark
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-23 Rydalsrd, engen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-02-05 Damvej 10
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-03-05 Damvej 10
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-16 Damvej 10
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-21 Damvej10
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-03-27 Damvej 10
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Kare
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-03-23 Randers Fjord, Kare
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-27 Høegskoven
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-03-05 Damvej 10
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-24 Damvej 10
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-03-16 Kare
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-03-25 Damvej 10
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-02-20 Kare Holm
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-23 Bækken
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-03-23 Bækken
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-04-05 Damvej 10
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-03-16 Kare
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-03-04 Rydalsgaard, mosen.
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-03-11 Høegskoven
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Rydalsgaard, engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer