Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Johnny Krämer Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johnny Krämer Christensens kryds

Dette er Johnny Krämer Christensens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-10-21 Egå Engsø (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-10-19 Lystrup Strand (Norddjurs)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-02-12 Egå Engsø (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-02-12 Egå Engsø (Århus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-02-12 Egå Engsø (Århus)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-10-01 Hjortshøj By (Århus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-06-18 Egå Engsø (Århus)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-05-27 Egå Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-02-17 Grøttrup/Hesselballe by/agerla (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-02-12 Hjortshøj By (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-10-21 Egå Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-02-17 Grøttrup/Hesselballe by/agerla (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-02-12 Hjortshøj By (Århus)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-02-16 Moesgård Strand (Århus)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-10-19 Lystrup Strand (Norddjurs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-04-02 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-04-02 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-04-02 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-12-28 Egå Engsø (Århus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-02-15 Egå Engsø (Århus)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-02-16 Moesgård Strand (Århus)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-19 Hjortshøj By (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-02-17 Hjortshøj By (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-02-12 Hjortshøj By (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-05-18 Hjortshøj By (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-05-18 Hjortshøj By (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
94 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-04-02 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-03-14 Lystrup/Elsted v. Århus (Århus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-10-14 Egå Engsø (Århus)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-10-19 Lystrup Strand (Norddjurs)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-02-12 Egå Engsø (Århus)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-02-16 Moesgård Strand (Århus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-02-16 Moesgård Strand (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-02-16 Moesgård Strand (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-07-11 Langør (Samsø)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-02-16 Moesgård Strand (Århus)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-09-22 Følle Strand (Syddjurs)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-02-16 Moesgård Strand (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-02-04 Hjortshøj By (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-10-13 Egå Engsø (Århus)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-02-12 Hjortshøj By (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-06-09 Lystrup/Elsted v. Århus (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-02-13 Lille Vildmose (Aalborg)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-05-29 Hjortshøj By (Århus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-27 Egå Engsø (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-04-02 Gjerrild Overskov (Norddjurs)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-03-04 Hjortshøj By (Århus)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-01-07 Harlev (Århus)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-02-15 Egå Engsø (Århus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-10-14 Egå Engsø (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-04-02 Gjerrild Overskov (Norddjurs)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-04-02 Gjerrild Overskov (Norddjurs)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-10-21 Egå Engsø (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-06-11 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-02-19 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-04-02 Gjerrild Overskov (Norddjurs)
318 X Husskade (Pica pica) 2017-02-17 Hjortshøj By (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-03-14 Hjortshøj By (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-02-17 Hjortshøj By (Århus)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-04-02 Hjortshøj By (Århus)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-03-26 Hjortshøj By (Århus)
327 Sortmejse (Periparus ater)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-02-19 Hjortshøj By (Århus)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
332 X Musvit (Parus major) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-17 Grøttrup/Hesselballe by/agerla (Århus)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-05-02 Lystrup/Elsted v. Århus (Århus)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-21 Hjortshøj By (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-14 Århus Nord (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-20 Egå Engsø (Århus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-02 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-21 Hjortshøj By (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-07 Hjortshøj By (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-21 Egå Engsø (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-03-14 Hjortshøj By (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-02-17 Grøttrup/Hesselballe by/agerla (Århus)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-19 Himmelbjerget (Skanderborg)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-02-17 Hjortshøj By (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-02-09 Hjortshøj By (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-04-02 Gjerrild Overskov (Norddjurs)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-02-19 Himmelbjerget (Skanderborg)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-29 Hjortshøj By (Århus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-02-04 Hjortshøj By (Århus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-02-17 Hjortshøj By (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-02-17 Hjortshøj By (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-04-02 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-06-03 Førby Sø (Thisted)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-12-17 Hjortshøj By (Århus)
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-02-04 Hjortshøj By (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-04-02 Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-29 Egå Engsø (Århus)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-15 Hjortshøj By (Århus)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-01-29 Egå Engsø (Århus)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-02-12 Hjortshøj By (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-02-12 Hjortshøj By (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-02-13 Hirtshals Havn (Hjørring)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-02-13 Lille Vildmose (Aalborg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer