Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Johanne Aagaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johanne Aagaards kryds

Dette er Johanne Aagaards Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-02-17 Vedster Vedsted
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-21 Søvig Sund
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-11 Snepsgårde
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-01-15 Helm Odde Marsk, Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-14 Ulvedybet
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-01 Sprogø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-07 Kammerslusen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-10-16 Jerup strand
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-11-12 Lille vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-02-04 Kammerslusen
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-11-04 Søborg slotsruin
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-07 Ribe
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-30 Valsbæk
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-04 Stensbæk Plantage
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-03-27 Nørresø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-15 Helm Odde Marsk, Rømø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-05-08 Kammerslusen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-30 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-30 Hindemade
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-07 Kammerslusen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-07 Kammerslusen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-02-19 Vester Vedsted vade
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-30 Hindemade
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-17 Store Dynd
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-03-05 Holløse bredning
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-22 Furesø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-08 Blåvand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-05-13 Grenen, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-14 Hirtshals havn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-15 Lakolk strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-14 Ulvedybet
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-14 Ulvedybet
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-07 Kammerslusen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-04-01 Gedser Odde
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-25 Nørrestrand
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-06-09 Stensbæk Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-09 Sneum Digesø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-04 Nørrestrand, Horsens
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-02-25 Draved Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-08 Blåvand
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-15 Ribe
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-03-28 Brede Å
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-06-17 Ribe Holme
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-27 Utterslev mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-14 Ulvedybet
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-02-25 Draved Skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-30 Stevning Dam
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-04-01 Bøtø Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-03-04 Hellebæk
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-05-09 Sneum Digesø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-15 Lakolk strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-21 Klæggrav nord for Kammerslusen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-28 Vester Vedsted
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-01-15 Landsende, Rømø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-01-15 Landsende, Rømø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-19 Mandø Ebbevej
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-06-18 Novrup Grusgrav
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2017-06-06 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-04-25 Nr. Farup Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-27 Gl. Hviding Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-07 Kammerslusen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-03-19 Mandø Ebbevej
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-05-22 Gl. Hviding engsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-15 Helm Odde Marsk, Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-03-19 Mandø Ebbevej
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-03-24 Ribe Holme
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-06-17 Ballum sluse
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-06-06 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-15 Helm Odde Marsk, Rømø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-14 Hirtshals havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-07-15 Mandø forland
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum sluse
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-01-30 Mandbjerg Skov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-10-17 Grenen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-14 Uggerby strand
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-05-25 Lakolk Klitsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2017-11-03 Hovvig, Rørvig
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-06 Gl. Hviding engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-05-08 Kammerslusen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-07 Kammersluen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-14 Grenen, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-05-06 Gl. Hviding engsø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-28 Gl. Hviding Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-12 Højeb, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-07 Kammerslusen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-05-09 Sneum Digesø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-03-25 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-15 Lakolk strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-01 Sprogø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-14 Hirtshals havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-05-14 Grenen, Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Sprogø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-04-06 Arnum
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-07-15 Gl. Hviding engsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-08 Klitmøller
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-05-25 Lakolk Klitsø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-23 Gurresø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-05-07 Gl. Hviding engsø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-27 Mandø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-05-13 Grenen, Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-14 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-01-14 Hirtshals havn
208 X Alk (Alca torda) 2017-10-16 Hirsholmene
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-13 Skagen havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-04-08 Klitmøller
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-13 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-13 Grenen, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2017-10-16 Hirsholmene
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-10-18 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-05-14 Grenen, Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-03-04 Hellebæk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-07 Kammerslusen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-05-26 Lakolk Klitsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-03-28 Lakolk sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-05 Odder
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-06 Bjerreskoven
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-25 Gl. Hviding Engsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-01-25 Gl. Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-13 Grenen, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-13 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-01-14 Store vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-07 Ribe
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-02-19 Vester Vedsted
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-30 Gl. Hviding Engsø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-07 Kammerslusen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-13 Grenen, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-07 Gl. Hviding engsø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-01-26 Spandet
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-04-30 Yder Bjerrum
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-02-14 Lundsmark
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-02-19 Ballum Sluse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-03 Vester Vedsted
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-06-12 Bramming
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-04-06 Brogård Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-22 Birkerød
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-03-05 Kongelunden
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-02-08 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-02-04 Kammerslusen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-12 Reersø
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-03-23 Torntved, Gram Å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-13 Nordstrand, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-12 Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-22 Vaserne
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-09-02 Vester Vedsted Digekrat
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-08 Esbjerg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-24 Roager
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-13 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2017-12-12 Ballum sluse
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-03-25 Kammerslusen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-20 Gedser fuglestation
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-03 Halsskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-06-24 Saksfjed Inddæmning
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-21 Birkerød
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 København NV
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Bjerreskoven
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-06 Bjerreskoven
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-15 Lakolk strand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-07 Kammerslusen
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-13 Lindet skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-05-13 Skagen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-03-24 Lindet skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-05-13 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-30 Pamhule skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-04-09 Stensbæk Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 København NV
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 København NV
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-04-08 Vejlerne
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-05-14 Grenen, Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-18 Vester Vedsted
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-01-14 Hirtshals havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-10-19 Grenen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-30 Gl. Hviding Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-19 Overenge, Ribe
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-01 Vester Vedsted
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-30 Pamhule Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-14 Grenen, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-07 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2017-10-22 Mandø
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-14 Valore Mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-23 Vester Vedsted
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-26 Gl. Hviding Engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-06 Gl. Hviding engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-21 Kroghage
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-19 Gedser fuglestation
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-06 Vester Vedsted, Sønderenge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-14 Vallø Slotspark
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-21 Gedser fuglestation
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-29 Kongens mose
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-04-30 Gl. Hviding Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-04-02 Gedser Fuglestation
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-04 Stensbæk Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-22 Vaserne
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-12 Lindet skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-12 Gribskov
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-19 Ribe
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-05-13 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-02 Lindet skov
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-14 Hirtshals havn
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-04-01 Gedser Fuglestation
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-07 Vester Vedsted
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-02-25 Vester Vedsted
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-13 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-15 Landsende, Rømø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-06 Gl. Ribe Å
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-24 Ribe Østerå
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-13 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-02 Gedser Fuglestatin
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-30 Gl. Hviding Engsø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-04-29 Gl. Hviding Engsø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-03-26 V. Vedsted Enge
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-15 Nyeng
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Birkemose, Gedser
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-05-02 Vester Vedsted Enge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-03 Skansehage, Rørvig
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-30 Christiansdal, Vojens
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-01 København NV
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-29 Vester vedsted
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-14 Hirtshals havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-12 Dronningmølle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-28 Gl. Hviding Engsø
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-14 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-02-28 Ribe
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-23 Allerup Enge
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-06 Tipmosen Ho ved Blåvand
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-14 Uggerby strand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-29 Kongens mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-10-17 Grenen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-10-06 Grønningen
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-14 Hirtshals havn
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-02-12 Dronningmølle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-04-08 Fosdalen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-14 Hirtshals havn
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-20 Gedser fuglestation
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-02-12 Dronningmølle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-15 Landsende, Rømø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-21 Vester Vedsted forland
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-11-12 Nordmandshage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-02 Gedser Fuglestation
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-11-12 Nordmandshage
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-17 Den tilsandede kirke
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-05-13 Skagen
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-12-25 Hornbæk Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-03-04 Dronningmølle
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-05-13 Grenen, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-30 Stevning Dam
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-10-19 Grenen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-02-19 Råhede enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-30
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2017-10-22 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-24 Bovnsbanke, V. Vedsted
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer