VP Artsliste - Kronologisk

Andrew D J Cook

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2022
708 2022-07-01 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) England Wandale Farm,Bempton, East Yorkshire
2021
707 2021-03-31 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) England Newlyn Harbour, Cornwall
706 2021-03-31 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Exmouth, Devon
2020
705 2020-10-16 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England Trow Quarry,The Leas,South Shields,Co Durham
2019
704 2019-11-13 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Corporation Marshes,Walberswick, Suffolk
2017
703 2017-10-18 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) England St Aldhelm's Head, nr Worth Matravers, Dorset
702 2017-07-07 * Amurfalk (Falco amurensis) England Rafta Farm Crossroads, Polgigga, Cornwall
2016
701 2016-12-05 * Brundrossel (Turdus eunomus) England Beeley, nr Matlock, Derbyshire
700 2016-10-14 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) England Vicars Lane, Easington, Yorkshire
699 2016-02-26 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) England Corsham Lake, Corsham, Wiltshire
2015
698 2015-06-10 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) England Pagham Harbour, West Sussex
697 2015-04-20 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) England Big Pool,Bryher,Isles of Scilly
2013
696 2013-12-07 * Høgeugle (Surnia ulula) Holland Marsweg,Zwolle
695 2013-12-03 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Crossens Outer Marsh,Southport,North Merseyside
694 2013-10-30 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England Porthgwarra, Cornwall
693 2013-06-16 * Orientsejler (Apus pacificus) England Trimley Marshes,Suffolk
2012
692 2012-10-25 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Skotland near Loch Gorm,Sunderland Farm,Islay,Argyll & Bute
691 2012-05-26 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Kuusamo area
690 2012-05-26 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Kuusamo area
689 2012-05-25 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Finland Oulu area
688 2012-05-25 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland Oulu area
687 2012-05-25 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Oulu area
686 2012-05-25 Slagugle (Strix uralensis) Finland Oulu area
685 2012-05-25 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Oulu area
2011
684 2011-10-24 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Skotland Wick,Gulberwick,Mainland,Shetland
683 2011-06-10 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Caldiran Plains / Lava Fields
682 2011-06-10 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak Pasha near Dogubayazit
681 2011-06-09 * Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet Bulanik Plain
680 2011-06-08 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Tyrkiet Wooded Valley on north-west side of Lake Van
679 2011-06-07 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Lake Van near Tatvan
678 2011-06-07 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Tigris River south-east of Batman near Hasankeyf
677 2011-06-05 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
676 2011-06-04 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet east of Birecik
675 2011-06-04 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Halfeti
674 2011-06-04 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) Tyrkiet east of Birecik,
673 2011-06-03 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik Park
672 2011-06-03 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet 'Bald Ibis Wadi',Birecik
671 2011-06-03 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Euphrates River,Birecek
670 2011-06-03 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Pistacio Orchards,north of Birecek
669 2011-06-03 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Birecik
668 2011-06-02 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Yesilce,nr Durnalik
667 2011-06-02 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet west of Birecik
666 2011-06-02 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet west of Birecik
665 2011-06-01 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Uzuncaburc Picnic area
664 2011-05-31 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Goksu Delta
663 2011-05-31 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Göksu Delta,
662 2011-05-30 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Ala Daglar,Taurus Mountains east of Camardi
661 2011-05-29 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik,Ala Daglar,Taurus mountains
660 2011-05-29 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik,Ala Daglar,Taurus Mountains
659 2011-05-29 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik,Ala Daglar,Taurus Mountains
658 2011-05-29 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Demirkazik,Ala Daglar,Taurus Mountains
657 2011-05-29 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Emli Valley,Ala Daglar,Taurus Mountains
656 2011-03-29 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbeigh Strand, nr Glenbeigh, Co Kerry
655 2011-01-29 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) England Thornham,Norfolk
2010
654 2010-10-03 Steppegulbug (Iduna rama) Skotland Channerwick,Mainland,Shetland
2009
653 2009-10-24 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England Trow Quarry,South Shields,Co Durham
2008
652 2008-10-08 * Blåhejre (Egretta caerulea) Irland Barnaderg Bay,nr Letterfrack,Co Galway
2007
651 2007-11-05 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skotland Carnach,Clachan na Luib,North Uist,Outer Hebrides
650 2007-03-03 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Wales Ferryside,Tywi Estuary,Carmarthenshire
649 2007-01-30 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham Gravel Pits,nr Knaresborough,North Yorks
2006
648 2006-11-14 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Coryton Cove,Dawlish,Devon
647 2006-10-10 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Irland Kilbaha,Loop Head,Co Clare
2005
646 2005-10-08 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfairfechan,nr Conwy,Caernarvonshire
2004
645 2004-01-05 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Nene Barrage,Clifford Hill Gravel Pits,Northampton
2003
644 2003-12-07 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Hill of Rattar,nr Ham,Dunnet,Caithness (Highland)
643 2003-06-02 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Wales South Stack,Anglesey
2002
642 2002-05-12 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) England Rimac,nr Saltfleetby,Lincolnshire
2001
641 2001-11-10 * Snehejre (Egretta thula) Skotland Balvicar,Seil Island,Argyll
1999
640 1999-12-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Irland Ballyferriter,Dingle Peninsular,Co Kerry
639 1999-10-24 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) England Greatham Creek,Teesmouth,Cleveland
638 1999-05-01 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) England Verne Common,Portland,Dorset
1998
637 1998-09-19 * Nathøg (Chordeiles minor) England Telegraph,St Mary's,Isles of Scilly
1997
636 1997-08-23 * Alaskaryle (Calidris mauri) Skotland Musselburgh Lagoons,Lothian
635 1997-01-26 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Welney W.W.T. Reserve,Norfolk
1996
634 1996-10-16 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Seal Sands,Teesmouth,Cleveland
633 1996-09-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) England Warham Greens,nr Wells,Norfolk
632 1996-03-10 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) England Bleasby Gravel Pits,Nottinghamshire
631 1996-02-24 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) England Queens Drive,Nottingham
1995
630 1995-10-14 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Irland Kilbaha,Loop Head,Co Clare
629 1995-10-02 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Seaforth N.R. Seaforth,Lancashire
628 1995-02-11 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) England Kitchener Road Cemetary,Great Yarmouth,Norfolk
1994
627 1994-12-03 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Skotland Burghead,Moray
626 1994-11-06 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Landguard Point,Suffolk
625 1994-10-21 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) England Lower Town,St Agnes,Isles of Scilly
624 1994-10-16 * Sangspurv (Melospiza melodia) England Seaforth,Lancashire
623 1994-10-01 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) England Hall Lane,The Naze,Essex
622 1994-07-25 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) England Tynemouth,Tyne & Wear
621 1994-03-19 * Bøffeland (Bucephala albeola) England Colwick Country Park,Nottingham
620 1994-03-12 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) England Pennington Flash,Greater Manchester
1993
619 1993-10-31 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England Winspit,Worth Matravers,Dorset
618 1993-09-29 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) England Dead Man's Hill,Sheringham,Norfolk
617 1993-05-08 Sortspætte (Dryocopus martius) Frankrig Forest of Fontainebleau
616 1993-05-08 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Frankrig Forest of Fontainebleau
1992
615 1992-03-28 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skotland Bells Road,Lerwick,Mainland,Shetland
1991
614 1991-09-29 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skotland Brora,Sutherland (Highland)
613 1991-09-21 * Prærietrane (Antigone canadensis) Skotland Exnaboe,Mainland,Shetland
612 1991-05-17 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) England Jenny's Cove,Lundy,Devon
1990
611 1990-09-21 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) England Kenidjack Valley,St Just,Cornwall
610 1990-06-09 * Træsvale (Tachycineta bicolor) England Porth Hellick,St Mary's,Isles of Scilly
609 1990-05-23 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) Skotland Loch of Hillwell,Mainland,Shetland
608 1990-02-05 * Rustdrossel (Turdus naumanni) England Woodford Green,Essex
1989
607 1989-10-14 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) England Holkham,Norfolk
606 1989-06-22 * Polarlomvie (Uria lomvia) Skotland Sumburgh Head,Mainland,Shetland
605 1989-05-19 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) England Mowbray Park,Sunderland,Tyne & Wear
604 1989-04-01 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko Tagdilt Track,nr Boumalne du Dades
603 1989-04-01 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Tagdilt Track,Boumalne Dades,
602 1989-03-29 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Cafe Les Dunes D'Etoiles,Erg Chebbi
601 1989-03-29 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko 20km south of Erfoud on track to Merzouga
600 1989-03-28 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tizi-n-Talrhemt
599 1989-03-28 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Gorges du Ziz to Er Rachidia
598 1989-03-27 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Zeida
597 1989-03-26 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Ifrane
596 1989-03-26 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko P20 roadside Taouerda to Boulojoul
595 1989-03-26 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko drive from Dayet Aaoua to Ifrane,
594 1989-03-25 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Marokko near Ksar el Kebir
593 1989-03-24 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Foret de Sidi Bettache
592 1989-03-24 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
591 1989-03-24 Kapugle (Asio capensis) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
590 1989-03-23 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden, High Atlas
589 1989-03-22 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
588 1989-03-22 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko P10 roadside c40km west of Marrakech nr Mzoudia
587 1989-03-22 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Drive from Essaouira to Marrakech
586 1989-03-21 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
585 1989-03-20 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko Oued Massa
584 1989-03-20 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko drive from Agadir to Oued Massa
583 1989-03-20 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko drive from Agadir to Oued Massa
582 1989-03-20 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
581 1989-03-20 Husværling (Emberiza sahari) Marokko drive from Agadir to Oued Massa
580 1989-02-09 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) England Lunsford Park,Larkfield,Maidstone,Kent
579 1989-02-04 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) England Charlton's Pond,Billingham,Tees-side
1988
578 1988-12-27 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Skotland Inverbervie,Kincardineshire
577 1988-10-16 Hedepiber (Anthus rubescens) England Salakee Lane,St Mary's,Isles of Scilly
576 1988-08-08 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England At sea,M.V.Chalice Pelagic,Sea area Sole
1987
575 1987-10-25 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) England Lundy,Devon
574 1987-10-13 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) England Borough Farm,Tresco,Isles of Scilly
573 1987-05-02 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Ebro Delta,Tarragona,Catalonia
572 1987-05-01 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Zaragoza Rubbish Tip
571 1987-04-30 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Valcotos Ski-Lift,Sierra de Guadarrama
570 1987-04-28 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna de Zonar,nr Cordoba,Andalucia
569 1987-04-28 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Abenojar to Saceruela,Ciudad Real
568 1987-04-27 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Coto Donana National Park, Andalucia
567 1987-04-26 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Coto Donana National Park, Andalucia
566 1987-03-21 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England Chasewater,nr Cannock,Staffordshire
565 1987-02-17 * Segland (Mareca falcata) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
564 1987-01-30 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skotland Mainland to Whalsay Ferry,Shetland
563 1987-01-29 Strømand (Histrionicus histrionicus) Skotland Sullom Voe,Mainland,Shetland
1986
562 1986-07-29 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) England Blacktoft Sands,Yorkshire
561 1986-07-29 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Tetney Lock,Lincolnshire
560 1986-07-22 * Kejserørn (Aquila heliaca) Grækenland Avas Gorge
559 1986-07-22 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Grækenland Avas Railway Station
558 1986-07-21 Stor Hornugle (Bubo bubo) Grækenland Avas Gorge
557 1986-07-18 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Lake Prespra
556 1986-07-18 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Grækenland Lake Prespra
555 1986-07-17 Lannerfalk (Falco biarmicus) Grækenland Mount Olympus
554 1986-07-16 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Grækenland west of Delphi
553 1986-07-15 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Grækenland Delphi
552 1986-07-15 Sørgemejse (Poecile lugubris) Grækenland Delphi
551 1986-07-15 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Grækenland Delphi
1985
550 1985-12-05 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) England How Hill,Ludham,Norfolk
549 1985-11-03 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) England Westleton,Suffolk
548 1985-10-15 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England Holy Vale, St Mary's, Isles of Scilly
547 1985-10-12 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) England Porthloo Lane,St Mary's,Isles of Scilly
546 1985-10-12 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Holy Vale, St Mary's, Isles of Scilly
545 1985-10-12 * Myrtesanger (Setophaga coronata) England Hugh Town,St Mary's,Isles of Scilly
544 1985-04-20 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) England Golf Course,St Mary's,Isles of Scilly
543 1985-04-01 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Nordirland Duncrue Street Marsh,Belfast,Co.Antrim
542 1985-02-23 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) England Holkham Meals,Norfolk
541 1985-01-19 * Jagtfalk (Falco rusticolus) England Great Pool, Tresco, Isles of Scilly
1984
540 1984-10-20 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) England Salakee Farm,St Mary's,Isles of Scilly
539 1984-10-03 * Gulstrube (Geothlypis trichas) England Bryher,Isles of Scilly
538 1984-09-17 Tredækker (Gallinago media) England Rimac,nr Saltfleetby,Lincolnshire
537 1984-08-19 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Dungeness,Kent
536 1984-06-09 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) England Rutland Water,Leicestershire
535 1984-06-02 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) England North Down Park,Margate,Kent
534 1984-05-28 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Skotland Saito,Hermaness,Unst,Shetland
533 1984-05-26 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) Skotland Loch of Hillwell,Mainland,Shetland
1983
532 1983-12-04 Alexanderparakit (Psittacula krameri) England Petts Wood,Chislehurst,Kent
531 1983-10-19 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England Great Pool, Tresco, Isles of Scilly
530 1983-10-17 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) England Carn Friars Farm,St Mary's,Isles of Scilly
529 1983-10-16 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England Four Lanes,St Mary's,Isles of Scilly
528 1983-10-16 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) England Longstone,St Mary's,Isles of Scilly
527 1983-10-01 * Parulasanger (Setophaga americana) England Borough Farm,Tresco,Isles of Scilly
526 1983-09-28 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England Golf Course,St Mary's,Isles of Scilly
525 1983-09-28 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) England Lower Town,St Agnes,Isles of Scilly
524 1983-09-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) England The Garrison,St Mary's,Isles of Scilly
523 1983-08-28 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) England Frodsham,Cheshire
522 1983-08-10 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) England Blakeney Point, Norfolk
521 1983-08-07 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England Blakeney Point, Norfolk
520 1983-01-22 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) England Ladybower Reservoir,Peak District,Derbyshire
1982
519 1982-11-28 * Krabbehejre (Butorides virescens) England Stone Creek,Yorkshire
518 1982-11-20 * Flammedrossel (Ixoreus naevius) England Nanquidno,St Just,Cornwall
517 1982-11-13 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) England Gibraltar Point,Lincolnshire
516 1982-10-24 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) England Porthgwarra, Cornwall
515 1982-10-14 Engsnarre (Crex crex) England Four Lanes,St Mary's,Isles of Scilly
514 1982-10-13 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) England Higher Moors,St Mary's,Isles of Scilly
513 1982-10-02 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) England Bryher,Isles of Scilly
512 1982-09-12 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) England South Walney,Cumbria
511 1982-09-01 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) England Saltholme Pools,Teesmouth, Cleveland
510 1982-09-01 * Dværgspove (Numenius minutus) Wales Sker Point,Mid Glamorgan
509 1982-06-27 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Nordirland Greencastle Point,Carlingford Lough,Co.Down
508 1982-04-16 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel Be'er Ora
507 1982-04-16 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Egypten Fjord Bay,south of Taba,South Sinai
506 1982-04-15 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana,Negev Desert
505 1982-04-15 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel Nizzana,Negev Desert
504 1982-04-15 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Nizzana,Negev Desert
503 1982-04-15 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Nizzana,Negev Desert
502 1982-04-15 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Tel Sharuhen,Wadi Besor,Negev Desert
501 1982-04-15 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Nizzana,Negev Desert
500 1982-04-14 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel Nizzana,Negev Desert
499 1982-04-13 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Hazeva Field School,Arava Desert
498 1982-04-13 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Hazeva Field School,Arava Desert
497 1982-04-13 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Hazeva Field School,Arava Desert
496 1982-04-12 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel En Gedi,nr Dead Sea
495 1982-04-12 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Wadi Mishmar,nr Dead Sea
494 1982-04-12 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Hazeva Field School,Arava Desert
493 1982-04-11 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Hula Fish Ponds
492 1982-04-11 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel south of Jericho
491 1982-04-11 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Wadi Amud,Galilee
490 1982-04-10 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Israel Hula Fish Ponds
489 1982-04-10 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Neve Ativ,Mount Hermon,Golan Heights
488 1982-04-10 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Hula Fish Ponds
487 1982-04-10 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Hula Fish Ponds
486 1982-04-09 * Ellekrage (Coracias garrulus) Israel Wadi Qelt,Jericho
485 1982-04-09 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Wadi Qelt,Jericho
484 1982-04-09 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Wadi Amud,Galilee
483 1982-04-09 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Wadi Amud,Galilee
482 1982-04-09 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Wadi Qelt,Jericho
481 1982-04-09 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Wadi Qelt,Jericho
480 1982-04-08 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Israel Eilot,north of Eilat
479 1982-04-08 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Eilat
478 1982-04-08 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Eilat
477 1982-04-08 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Eilat
476 1982-04-08 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Hazeva Field School,Arava Desert
475 1982-04-08 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
474 1982-04-07 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Water Pumping Station,Eilat
473 1982-04-07 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Water Pumping Station,Eilat
472 1982-04-06 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Israel Eilat
471 1982-04-06 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Eilot,north of Eilat
470 1982-04-06 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel Eilat
469 1982-04-06 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Eilot,north of Eilat
468 1982-04-06 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Eilot,north of Eilat
467 1982-04-06 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Moon Valley,Eilat
466 1982-04-06 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Moon Valley,Eilat
465 1982-04-06 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat
464 1982-04-05 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel Eilot,north of Eilat,
463 1982-04-05 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Water Pumping Station,Eilat
462 1982-04-05 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilot,north of Eilat
461 1982-04-05 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat
460 1982-04-05 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
459 1982-04-05 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilot,north of Eilat
458 1982-04-05 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Water Pumping Station,Eilat
457 1982-04-05 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat
456 1982-04-05 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Water Pumping Station,Eilat
455 1982-04-05 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
454 1982-04-05 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
453 1982-04-05 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Water Pumping Station,Eilat
452 1982-04-05 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Water Pumping Station,Eilat
451 1982-04-04 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Ma'agan Michael
450 1982-04-04 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Ben Gurion Airport,Tel Aviv
449 1982-04-04 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel south of Ma'agan Michael
448 1982-04-04 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel south of Ma'agan Michael
447 1982-04-04 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel south of Ma'agan Michael
446 1982-04-04 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Ben Gurion Airport,Tel Aviv
445 1982-04-04 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel south of Ma'agan Michael
1981
444 1981-11-29 Pungmejse (Remiz pendulinus) England Blacktoft Sands,Yorkshire
443 1981-11-25 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Countess Wear,Exeter
442 1981-11-04 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Wales Magor Marsh,Gwent
441 1981-09-06 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) England Spurn, Yorkshire
440 1981-09-06 * Lille Gulbug (Iduna caligata) England Spurn, Yorkshire
439 1981-08-30 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England Old Hall Marshes,nr Tollesbury,Essex
438 1981-08-05 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Spanien Tenerife to Gomera Ferry,Canary Islands
437 1981-08-05 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife to Gomera Ferry,Canary Islands
436 1981-08-05 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien San Sebastian,Gomera,Canary Islands
435 1981-08-04 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Gran Canaria to Tenerife Ferry,Canary Islands
434 1981-07-31 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Spanien Airport Barranco,Fuerteventura,Canary Islands
433 1981-07-31 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Airport Barranco,Fuerteventura,Canary Islands
432 1981-07-31 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Airport Barranco,Fuerteventura,Canary Islands
431 1981-07-31 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Airport Barranco,Fuerteventura,Canary Islands
430 1981-07-31 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Airport Barranco,Fuerteventura,Canary Islands
429 1981-07-30 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Las Palmas Airport,Gran Canaria,Canary Islands
428 1981-07-28 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Roque Acebe,Tenerife,Canary Islands
427 1981-07-28 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien La Esperanza,Tenerife,Canary Islands
426 1981-07-27 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Erjos,Tenerife,Canary Islands
425 1981-07-27 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos,Tenerife,Canary Islands
424 1981-07-26 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien Puerto de la Cruz,Tenerife,Canary Islands
423 1981-07-26 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Puerto de la Cruz,Tenerife,Canary Islands
422 1981-07-26 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Puerto de la Cruz,Tenerife,Canary Islands
421 1981-07-26 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Puerto de la Cruz,Tenerife,Canary Islands
420 1981-07-26 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Puerto de la Cruz,Tenerife,Canary Islands
419 1981-07-04 * Lærkespurv (Chondestes grammacus) England Landguard Point,Suffolk
418 1981-06-16 Rovterne (Hydroprogne caspia) England South Ferriby,Lincolnshire
417 1981-06-05 Flodsanger (Locustella fluviatilis) England Roydon,Norfolk
416 1981-04-04 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Hayle Estuary,Cornwall
415 1981-02-28 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Irland Ballycotton,Co Cork
1980
414 1980-09-20 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Stithians Reservoir, Cornwall
413 1980-08-17 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England Porthgwarra, Cornwall
412 1980-08-06 * Sort Stork (Ciconia nigra) Skotland Nr River Earn, north of Aberuthven,Perthshire
411 1980-05-30 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) England Ditchford Gravel Pits,Northamptonshire
410 1980-05-20 * Dværghornugle (Otus scops) England Dummer, nr Basingstoke,Hampshire
409 1980-04-08 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Ditchford Gravel Pits,Northamptonshire
408 1980-03-15 Prærieterne (Sterna forsteri) England Falmouth Bay, Swanpool, Falmouth, Cornwall
407 1980-03-08 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England East Wretham Heath, Norfolk
406 1980-01-12 Havørn (Haliaeetus albicilla) Frankrig Lac de la Foret d'Orient
405 1980-01-11 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Clelles,Rhone-Alpes
404 1980-01-10 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Monetta,Corsica
403 1980-01-10 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Monetta,Corsica
402 1980-01-09 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Frankrig Gorges de la Restonica, Corsica
401 1980-01-09 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Frankrig Gorges de la Restonica, Corsica
400 1980-01-09 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Etang de Diane,Corsica
399 1980-01-08 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Vizzavona Forest, Corsica
1979
398 1979-12-18 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England Cannock Chase, Staffordshire
397 1979-12-09 Søkonge (Alle alle) England Portland Harbour, Dorset
396 1979-12-01 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) England Sladesbridge, Cornwall
395 1979-11-24 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Skotland Irvine Bay,Irvine, Ayrshire
394 1979-10-28 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Skotland Girdleness, Aberdeen, Aberdeenshire
393 1979-10-15 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England Burnt Island, St Agnes, Isles of Scilly
392 1979-09-15 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England Stithians Reservoir, Cornwall
391 1979-08-18 * Damklire (Tringa stagnatilis) England Cley Marshes, Cley-next-the-Sea, Norfolk
390 1979-08-13 Sølvhejre (Ardea alba) England Hickling Broad, Norfolk
389 1979-01-21 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Buckenham Marshes, Norfolk
1978
388 1978-12-16 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) England Pagham Harbour, West Sussex
387 1978-10-29 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) England Donna Nook, Lincolnshire
386 1978-10-15 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) England Periglis, St Agnes, Isles of Scilly
385 1978-05-21 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Sierra de Ronda, Andalucia
384 1978-05-21 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Sierra de Ronda, Andalucia
383 1978-05-17 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Coto Donana
382 1978-05-17 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Laguna de Valdetojo, nr Lebrija, Andalucia
381 1978-05-17 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Laguna de Valdetojo, nr Lebrija, Andalucia
380 1978-05-17 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Coto Donana National Park, Andalucia
379 1978-05-17 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien Coto Donana National Park, Andalucia
378 1978-05-16 * Rødhovedet And (Netta rufina) Spanien El Rocio, Coto Donana, Andalucia
377 1978-05-16 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Spanien Coto Donana National Park, Andalucia
376 1978-05-16 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Coto Donana National Park, Andalucia
375 1978-05-16 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien south west of Hinojos, Andalucia
374 1978-05-14 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Charco Redondo, Andalucia
373 1978-05-13 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Spanien Sierra de Retin, nr Zahara de los Atunes,Andalucia
372 1978-05-11 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Spanien Zahara de los Atunes road to Barbate, Andalucia
371 1978-05-11 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Zahara de los Atunes road to Barbate, Andalucia
370 1978-05-10 Biæder (Merops apiaster) Spanien Sierra de la Plata, Andalucia
369 1978-05-10 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Spanien Sierra de la Plata, Andalucia
368 1978-05-10 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Sierra de la Plata, Andalucia
367 1978-05-10 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien Zahara de los Atunes, Andalucia
366 1978-05-09 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Vejer de la Frontera, Andalucia
365 1978-05-09 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Spanien Barbate, Andalucia
364 1978-05-08 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Sierra de la Plata, Andalucia
363 1978-05-08 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Sierra de la Plata, Andalucia
362 1978-05-08 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Sierra de la Plata, Andalucia
361 1978-05-08 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Sierra de la Plata, Andalucia
360 1978-05-08 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Zahara de los Atunes, Andalucia
359 1978-05-07 * Kohejre (Bubulcus ibis) Spanien south of Tahivilla, Andalucia
358 1978-05-07 Sort Glente (Milvus migrans) Spanien Manilva, Andalucia
357 1978-05-07 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien south of Tahivilla, Andalucia
356 1978-05-07 Toplærke (Galerida cristata) Spanien Zahara de los Atunes, Andalucia
355 1978-05-06 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) England Portland, Dorset
354 1978-04-30 * Skadegøg (Clamator glandarius) England Porthgwarra, Cornwall
353 1978-04-09 * Alpejernspurv (Prunella collaris) England Portland Bill, Dorset
352 1978-04-09 Bjergpiber (Anthus spinoletta) England Lodmoor,Weymouth,Dorset
351 1978-02-26 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England Charle Wood, nr Woburn, Bedfordshire
350 1978-02-11 * Snegås (Anser caerulescens) Skotland Avonvogie Farm, Islay, Inner Hebrides
349 1978-01-08 * Stortrappe (Otis tarda) England Upstreet - St Nicholas-at-Wade, Kent
1977
348 1977-12-16 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England St Ives Bay, Cornwall
347 1977-10-11 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Porth Killier, St Agnes, Isles of Scilly
346 1977-10-10 * Blåvinget And (Spatula discors) England Great Pool, Tresco, Isles of Scilly
345 1977-10-08 Sortbrun And (Anas rubripes) England Abbey Pool, Tresco, Isles of Scilly
344 1977-09-03 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Saltholme, Teesmouth, Cleveland
343 1977-08-14 * Storskråpe (Ardenna gravis) Irland Blananarragaun, Cape Clear Island, County Cork
342 1977-05-08 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) England Gouthwaite Reservoir, North Yorkshire
341 1977-04-09 Murløber (Tichodroma muraria) England Ecclesbourne Glen, nr Hastings, East Sussex
340 1977-02-26 Hvid Stork (Ciconia ciconia) England Moreton, Dorset
339 1977-01-02 Dværggås (Anser erythropus) England Slimbridge, Gloucestershire
338 1977-01-01 Trane (Grus grus) England Porthgwarra, Cornwall
1976
337 1976-11-01 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) England Wells Woods, Norfolk
336 1976-10-21 * Steppevibe (Vanellus gregarius) England Fen Ditton, Cambridgeshire
335 1976-10-16 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) England Holy Vale, St Mary's, Isles of Scilly
334 1976-10-14 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England Holy Vale, St Mary's, Isles of Scilly
333 1976-10-12 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) England The Parsonage, St Agnes, Isles of Scilly
332 1976-10-09 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England Tremelethan Farm, St Mary's, Isles of Scilly
331 1976-09-28 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Skotland nr The Shop,Fair Isle,Shetland
330 1976-09-23 Hortulan (Emberiza hortulana) Skotland South Harbour, Fair Isle, Shetland
329 1976-09-20 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Skotland Kennaby - Fair Isle, Shetland
328 1976-09-19 Tundrapiber (Anthus gustavi) Skotland Roadside Trap - Fair isle, Shetland
327 1976-09-18 * Klireryle (Calidris himantopus) Skotland Garth's Loch, Scatness, Mainland, Shetland
326 1976-08-22 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) England Radipole Lake, Weymouth, Dorset
325 1976-08-15 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) England Portland Bill, Dorset
324 1976-06-19 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) England Bearah Tor, Bodmin Moor, Cornwall
323 1976-06-05 Pirol (Oriolus oriolus) England Joist Fen, Lakenheath, Suffolk
322 1976-06-05 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) England Dungeness, Kent
1975
321 1975-11-01 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) England Holme-next-the-Sea, Norfolk
320 1975-10-26 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) England Two Tree Island, Leigh-on-Sea, Essex
319 1975-10-24 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) England Spurn, Yorkshire
318 1975-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England Wells Woods, Norfolk
317 1975-10-12 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England Holkham, Norfolk
316 1975-10-07 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Irland South Harbour, Cape Clear Island, County Cork
315 1975-09-29 * Kildire (Charadrius vociferus) England Eyebrook Reservoir, Leicestershire
314 1975-09-25 * Storpiber (Anthus richardi) Skotland Taing - Fair Isle, Shetland
313 1975-09-13 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) England Portland Bill, Dorset
312 1975-09-10 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England Breydon Water, Norfolk
311 1975-08-30 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Skotland Gunnawark, Ley of Milens Houlan, Fair Isle
310 1975-07-13 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) England Packington Gravel Pits,Warwickshire
309 1975-06-21 * Rosenterne (Sterna dougallii) Wales The Inland Sea, Nr Stanley Embankment, Anglesey
308 1975-06-14 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) England Holme-next-the-Sea, Norfolk
307 1975-05-18 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) England Red Rocks, Hoylake, Cheshire
306 1975-04-22 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) England Portland Bill, Dorset
305 1975-04-06 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Haresfield, Gloucestershire
304 1975-04-05 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Tulloch Moor, Abernethy Forest, Inverness-shire
303 1975-04-04 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Duack Burn, Abernethy Forest, Inverness-shire
302 1975-04-03 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Skotland Loch Fleet, Golspie, Sutherland
301 1975-04-02 * Stellersand (Polysticta stelleri) Skotland Vorran Island, South Uist, Outer Hebrides
300 1975-04-02 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skotland Loch Druidibeag, South Uist, Outer Hebrides
1974
299 1974-10-27 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England St Mary's, Isles of Scilly
298 1974-10-05 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Skotland Tolob, Mainland, Shetland
297 1974-10-02 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Skotland Taing - Fair Isle, Shetland
296 1974-09-27 * Høgesanger (Curruca nisoria) Skotland Vaadal Trap, Fair Isle, Shetland
295 1974-09-23 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Skotland Taft, Fair Isle, Shetland
294 1974-09-23 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Skotland Leogh, Fair Isle, Shetland
293 1974-08-17 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Weir Wood Reservoir, Sussex
292 1974-08-17 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England Dibden Bay, Southampton Water, Hampshire
291 1974-07-07 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England Stanpit Marsh, Christchurch, Hampshire
290 1974-06-23 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Belvide Reservoir, Staffordshire
289 1974-06-16 Kærsanger (Acrocephalus palustris) England Eckington Bridge, Worcestershire
288 1974-05-18 Hedehøg (Circus pygargus) England Titchwell, Norfolk
287 1974-04-30 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) England Swanscombe Marsh, Kent
286 1974-04-18 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Eyebrook Reservoir, Leicestershire
285 1974-02-23 Duehøg (Accipiter gentilis) Wales Pembrey Forest, Carmarthenshire
284 1974-02-23 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Wales Blackpill, Swansea, Glamorgan
1973
283 1973-12-01 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England Holkham, Norfolk
282 1973-11-24 * Terekklire (Xenus cinereus) England Plym Estuary, Plympton, Devon
281 1973-09-09 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England East Bank, Cley-next-the-Sea, Norfolk
280 1973-06-24 Savisanger (Locustella luscinioides) England Stodmarsh, Kent
279 1973-06-10 * Triel (Burhinus oedicnemus) England Weeting Heath, Weeting, Norfolk
278 1973-06-10 Aftenfalk (Falco vespertinus) England East Bridge, Minsmere, Suffolk
277 1973-06-01 * Sneugle (Bubo scandiacus) Skotland Vord Hill, Fetlar, Shetland
276 1973-05-28 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Skotland Gilsetter, Fair Isle, Shetland
275 1973-05-27 Blåhals (Luscinia svecica) Skotland Fair Isle, Shetland
274 1973-05-26 Ringdrossel (Turdus torquatus) Skotland Fair Isle, Shetland
273 1973-05-25 Nattergal (Luscinia luscinia) Skotland around the "Old Observatory", Fair Isle, Shetland
272 1973-05-24 * Rosenstær (Pastor roseus) Skotland Ellister, Shetland
271 1973-05-23 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Skotland Scalloway, Shetland
270 1973-05-23 Havterne (Sterna paradisaea) Skotland West Burra, Shetland
269 1973-05-21 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Glenmore Forest Park, Cairngorms, Inverness-shire
268 1973-05-20 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skotland Carn Ban Mor, Cairngorms, Inverness-shire
267 1973-05-20 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Carn Ban Mor, Cairngorms, Inverness-shire
266 1973-05-20 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Carn Ban Mor, Cairngorms, Inverness-shire
265 1973-05-19 Vandstær (Cinclus cinclus) Skotland Sma' Glen, Perth and Kinross
264 1973-05-19 Topmejse (Lophophanes cristatus) Skotland Loch an Eilien, Rothiemurchus, Inverness-shire
263 1973-05-14 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) England Hollowell Reservoir, Northamptonshire
262 1973-04-29 * Mandarinand (Aix galericulata) England Virginia Water, Surrey
261 1973-04-23 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) England Dungeness, Kent
260 1973-03-11 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) England Southampton Common, Southampton, Hampshire
259 1973-02-25 Fjeldvåge (Buteo lagopus) England Walberswick, Suffolk
258 1973-02-25 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) England Covehithe, Suffolk
257 1973-02-11 Rød Glente (Milvus milvus) England Walberswick, Suffolk
256 1973-02-03 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) England East Wretham, Norfolk
1972
255 1972-11-05 Skestork (Platalea leucorodia) England Blithfield Reservoir, Staffordshire
254 1972-11-04 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) England Swanton Morley, Norfolk
253 1972-10-21 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
252 1972-10-21 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) England Wells Woods, Norfolk
251 1972-10-21 * Pileværling (Emberiza rustica) England Wells Woods, Norfolk
250 1972-10-08 Gulbug (Hippolais icterina) England Flamborough Head, East Riding of Yorkshire
249 1972-10-08 Bjerglærke (Eremophila alpestris) England Spurn Point, East Riding of Yorkshire
248 1972-09-24 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
247 1972-08-27 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) England Portland, Dorset
246 1972-08-25 Kærløber (Calidris falcinellus) England Salthouse, Norfolk
245 1972-01-30 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Marlow, Buckinghamshire
244 1972-01-22 Sangsvane (Cygnus cygnus) Skotland New Galloway, Kirkcudbrightshire
243 1972-01-22 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Skotland Irvine, Ayrshire
1971
242 1971-11-06 Fløjlsand (Melanitta fusca) England Dungeness, Kent
241 1971-09-16 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Arnold's Marsh, Cley-next-the-Sea, Norfolk
240 1971-09-15 Gråmåge (Larus hyperboreus) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
239 1971-09-13 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Blakeney Point, Norfolk
238 1971-09-13 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England Blakeney Point, Norfolk
237 1971-09-13 Dværgfalk (Falco columbarius) England Blakeney Point, Norfolk
236 1971-06-26 * Tophejre (Ardeola ralloides) England Eyebrook Reservoir, Leicestershire
235 1971-05-09 Gærdesanger (Curruca curruca) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
234 1971-05-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Minsmere, Suffolk
233 1971-03-20 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
232 1971-03-14 Grønsisken (Spinus spinus) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
231 1971-01-31 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Skotland Caerlaverock, Dumfries-shire
230 1971-01-30 * Ismåge (Pagophila eburnea) England North Shields, Northumberland
229 1971-01-17 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) England Ravensthorpe Reservoir, Northamptonshire
1970
228 1970-10-25 Havlit (Clangula hyemalis) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
227 1970-10-25 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) England Hunstanton, Norfolk
226 1970-10-25 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England Arnold's Marsh, Cley-next-the-Sea, Norfolk
225 1970-10-25 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
224 1970-10-25 Silkehale (Bombycilla garrulus) England Old Hunstanton, Norfolk
223 1970-10-18 Ederfugl (Somateria mollissima) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
222 1970-09-04 Hedelærke (Lullula arborea) England Hampton Ridge, The New Forest, Hampshire
221 1970-08-16 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Wisbech Sewage Farm, Norfolk
220 1970-07-26 Provencesanger (Curruca undata) England Hampton Ridge, The New Forest, Hampshire
219 1970-05-13 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien Formentor, Majorca
218 1970-05-10 Vagtel (Coturnix coturnix) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
217 1970-05-10 Silkehejre (Egretta garzetta) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
216 1970-05-04 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
215 1970-05-03 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
214 1970-05-03 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
213 1970-05-03 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
212 1970-05-02 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Sierra de San Vicente Mountains, Majorca
211 1970-05-02 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Sierra De San Vicente Mountains, Majorca
210 1970-05-02 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Spanien Sierra De San Vicente Mountains, Majorca
209 1970-05-02 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Sierra De San Vicente Mountains, Majorca
208 1970-05-02 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Sierra De San Vicente Mountains, Majorca
207 1970-05-01 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Spanien Ca'n Picafort, Majorca
206 1970-05-01 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
205 1970-05-01 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
204 1970-05-01 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
203 1970-05-01 Cettisanger (Cettia cetti) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
202 1970-05-01 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
201 1970-04-30 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
200 1970-04-30 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
199 1970-04-30 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
198 1970-04-30 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
197 1970-04-30 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Ca'n Picafort, Majorca
196 1970-04-30 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
195 1970-04-30 Gulirisk (Serinus serinus) Spanien La Albufera Marsh, Majorca
194 1970-04-30 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Spanien Ca'n Picafort, Majorca
193 1970-04-30 Markpiber (Anthus campestris) Spanien Ca'n Picafort, Majorca
192 1970-04-30 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Spanien Ca'n Picafort, Majorca
191 1970-04-29 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien Ca'n Picafort, Majorca
190 1970-04-29 Hærfugl (Upupa epops) Spanien Ca'n Picafort, Majorca
189 1970-04-19 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Frampton-on-Severn, Gloucestershire
188 1970-03-21 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Farlington Marshes, Hampshire
187 1970-03-21 Lunde (Fratercula arctica) England Winspit, Worth Matravers, Dorset
186 1970-03-01 Grågås (Anser anser) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
185 1970-02-22 Mosehornugle (Asio flammeus) England Stanford Reservoir, Northamptonshire
184 1970-02-15 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) England Yardley Chase, Northamptonshire
183 1970-02-08 Bramgås (Branta leucopsis) England Slimbridge, Gloucestershire
182 1970-02-01 Bjergand (Aythya marila) England Littlesea, Studland, Dorset
181 1970-02-01 Alk (Alca torda) England Winspit, Worth Matravers, Dorset
180 1970-01-04 Stor Tornskade (Lanius excubitor) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
1969
179 1969-12-14 Islom (Gavia immer) England Eyebrook Reservoir, Leicestershire
178 1969-12-06 Sortand (Melanitta nigra) England Dungeness, Kent
177 1969-11-09 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) England Hunstanton, Norfolk
176 1969-11-09 * Ørkenløber (Cursorius cursor) England Ormesby East End,Norfolk
175 1969-10-25 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Sywell Reservoir, Northamptonshire
174 1969-10-05 Sabinemåge (Xema sabini) England Hunstanton, Norfolk
173 1969-10-05 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
172 1969-09-21 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) England Wisbech Sewage Farm, Norfolk
171 1969-09-21 Vendehals (Jynx torquilla) England Holme-next-the-Sea, Norfolk
170 1969-09-21 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) England Holme-next-the-Sea, Norfolk
169 1969-09-21 Lapværling (Calcarius lapponicus) England Holme-next-the-Sea, Norfolk
168 1969-09-06 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
167 1969-08-24 Atlingand (Spatula querquedula) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
166 1969-08-10 Lomvie (Uria aalge) Irland Inishmore, Aran Islands, County Galway
165 1969-08-06 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Irland Inishmore, Aran Islands, County Galway
164 1969-08-05 Tejst (Cepphus grylle) Irland Inishmore, Aran Islands, County Galway
163 1969-08-05 Klippedue (Columba livia) Irland Inishmore, Aran Islands, County Galway
162 1969-08-04 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Irland Galway - Aran Islands ferry
161 1969-08-04 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Irland Galway - Aran Islands ferry
160 1969-08-04 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Irland Galway - Aran Islands ferry
159 1969-08-04 Vandrefalk (Falco peregrinus) Irland Inishmore, Aran Islands, County Galway
158 1969-08-04 Storkjove (Stercorarius skua) Irland Galway - Aran Islands ferry
157 1969-08-04 Ravn (Corvus corax) Irland Inishmore, Aran Islands, County Galway
156 1969-08-04 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Irland Galway - Aran Islands ferry
155 1969-08-02 Sule (Morus bassanus) England Liverpool - Dublin ferry
154 1969-07-06 Musvåge (Buteo buteo) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
153 1969-07-03 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) England Badby Wood, Northamptonshire
152 1969-06-27 Natravn (Caprimulgus europaeus) England Souther Wood, Northamptonshire
151 1969-06-16 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) England Badby Wood, Northamptonshire
150 1969-06-15 Hvepsevåge (Pernis apivorus) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
149 1969-05-18 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
148 1969-05-18 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
147 1969-05-18 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) England Salthouse Heath, Norfolk
146 1969-05-06 Sandløber (Calidris alba) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
145 1969-05-04 Dværgterne (Sternula albifrons) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
144 1969-05-03 Bynkefugl (Saxicola rubetra) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
143 1969-05-03 Munk (Sylvia atricapilla) England Yardley Chase, Northamptonshire
142 1969-04-29 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
141 1969-04-27 Småspove (Numenius phaeopus) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
140 1969-04-24 Græshoppesanger (Locustella naevia) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
139 1969-04-22 Skovsneppe (Scolopax rusticola) England Harlestone Heath, Northampton
138 1969-04-21 Skovhornugle (Asio otus) England Harlestone Heath, Northampton
137 1969-04-19 Lille Flagspætte (Dryobates minor) England Flore, Northamptonshire
136 1969-04-18 Slørugle (Tyto alba) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
135 1969-04-17 Isfugl (Alcedo atthis) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
134 1969-03-29 Rørhøg (Circus aeruginosus) England Minsmere, Suffolk
133 1969-03-29 Spurvehøg (Accipiter nisus) England Minsmere, Suffolk
132 1969-03-29 Klyde (Recurvirostra avosetta) England Minsmere, Suffolk
131 1969-03-29 Grønspætte (Picus viridis) England Minsmere, Suffolk
130 1969-03-25 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) England Abington Park Crescent, Northampton
129 1969-03-01 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
128 1969-02-27 Misteldrossel (Turdus viscivorus) England Rushmere Road, Northampton
127 1969-02-22 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
126 1969-01-04 Blisgås (Anser albifrons) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
1968
125 1968-12-28 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
124 1968-12-22 Gråkrage (Corvus cornix) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
123 1968-12-22 Temmincksryle (Calidris temminckii) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
122 1968-12-21 Bomlærke (Emberiza calandra) England Holcot Road, Moulton, Northamptonshire
121 1968-12-21 Spidsand (Anas acuta) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
120 1968-11-24 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
119 1968-11-24 Stor Skallesluger (Mergus merganser) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
118 1968-11-17 Bjergirisk (Linaria flavirostris) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
117 1968-11-17 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
116 1968-11-17 Hvinand (Bucephala clangula) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
115 1968-11-17 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
114 1968-10-26 Vandrikse (Rallus aquaticus) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
113 1968-10-26 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
112 1968-10-26 Pibesvane (Cygnus columbianus) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
111 1968-10-26 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
110 1968-10-12 Natugle (Strix aluco) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
109 1968-10-05 Strandskade (Haematopus ostralegus) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
108 1968-10-05 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
107 1968-10-05 Islandsk Ryle (Calidris canutus) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
106 1968-10-05 Stenvender (Arenaria interpres) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
105 1968-10-05 Odinshane (Phalaropus lobatus) England Arnold's Marsh, Cley-next-the-Sea, Norfolk
104 1968-10-05 Sølvmåge (Larus argentatus) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
103 1968-10-05 Skægmejse (Panurus biarmicus) England East Bank, Cley-next-the-Sea, Norfolk
102 1968-10-05 Snespurv (Plectrophenax nivalis) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
101 1968-10-05 Skærpiber (Anthus petrosus) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
100 1968-10-05 Svartbag (Larus marinus) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
99 1968-10-05 Knortegås (Branta bernicla) England Cley-next-the-Sea, Norfolk
98 1968-09-29 Tinksmed (Tringa glareola) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
97 1968-09-29 Skarv (Phalacrocorax carbo) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
96 1968-09-28 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
95 1968-09-28 Dværgryle (Calidris minuta) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
94 1968-09-22 Fjordterne (Sterna hirundo) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
93 1968-09-22 Ride (Rissa tridactyla) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
92 1968-09-22 Pibeand (Mareca penelope) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
91 1968-09-21 Sortterne (Chlidonias niger) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
90 1968-09-08 Knarand (Mareca strepera) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
89 1968-08-31 Fyrremejse (Poecile montanus) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
88 1968-08-25 Sortklire (Tringa erythropus) England Pitsford Reservoir, Northamptonshire
87 1968-08-21 Gravand (Tadorna tadorna) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
86 1968-08-17 Hvidklire (Tringa nebularia) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
85 1968-08-17 Brushane (Calidris pugnax) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
84 1968-08-10 Lærkefalk (Falco subbuteo) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
83 1968-08-10 Storspove (Numenius arquata) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
82 1968-07-06 Svaleklire (Tringa ochropus) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
81 1968-06-22 Havesanger (Sylvia borin) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
80 1968-06-08 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
79 1968-05-18 Mudderklire (Actitis hypoleucos) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
78 1968-05-11 Skovpiber (Anthus trivialis) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
77 1968-05-11 Kirkeugle (Athene noctua) England Ecton Sewage Farm, Northampton
76 1968-05-11 Huldue (Columba oenas) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
75 1968-05-11 Rødhøne (Alectoris rufa) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
74 1968-05-04 Tornsanger (Curruca communis) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
73 1968-05-04 Mursejler (Apus apus) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
72 1968-05-04 Gøg (Cuculus canorus) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
71 1968-05-04 Turteldue (Streptopelia turtur) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
70 1968-04-27 Bysvale (Delichon urbicum) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
69 1968-04-20 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
68 1968-04-20 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
67 1968-04-20 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
66 1968-04-20 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
65 1968-04-20 Gul Vipstjert (Motacilla flava) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
64 1968-04-20 Canadagås (Branta canadensis) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
63 1968-04-20 Landsvale (Hirundo rustica) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
62 1968-04-20 Digesvale (Riparia riparia) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
61 1968-04-13 Almindelig Ryle (Calidris alpina) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
60 1968-04-06 Skeand (Spatula clypeata) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
59 1968-04-06 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
58 1968-04-06 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
57 1968-03-30 Gransanger (Phylloscopus collybita) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
56 1968-03-16 Rødben (Tringa totanus) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
55 1968-03-09 Sildemåge (Larus fuscus) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
54 1968-03-02 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
53 1968-03-02 Fiskehejre (Ardea cinerea) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
52 1968-02-24 Krikand (Anas crecca) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
51 1968-02-17 Agerhøne (Perdix perdix) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
50 1968-02-17 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
49 1968-02-17 Engpiber (Anthus pratensis) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
48 1968-02-17 Taffeland (Aythya ferina) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
47 1968-02-17 Troldand (Aythya fuligula) England Billing Gravel Pits, Northamptonshire
46 1968-02-17 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
45 1968-02-17 Hjejle (Pluvialis apricaria) England Ecton Sewage Farm, Northamptonshire
1967
44 1967-10-28 Knopsvane (Cygnus olor) England Eastfield Park Lake, Northampton
43 1967-10-14 Fuglekonge (Regulus regulus) England Salcey Forest, Northamptonshire
42 1967-10-13 Sjagger (Turdus pilaris) England Salcey Forest, Northamptonshire
41 1967-10-05 Vindrossel (Turdus iliacus) England Boothville, Northampton
40 1967-10-01 Gråand (Anas platyrhynchos) England Eastfield Park Lake, Northampton
39 1967-09-30 Sortmejse (Periparus ater) England Salcey Forest, Northamptonshire
38 1967-09-30 Sumpmejse (Poecile palustris) England Salcey Forest, Northamptonshire
37 1967-09-30 Spætmejse (Sitta europaea) England Salcey Forest, Northamptonshire
36 1967-09-30 Træløber (Certhia familiaris) England Salcey Forest, Northamptonshire
35 1967-09-30 Skovspurv (Passer montanus) England Salcey Forest, Northamptonshire
34 1967-09-30 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) England Salcey Forest, Northamptonshire
33 1967-09-24 Grønirisk (Chloris chloris) England Eastfield Park, Northampton
32 1967-09-24 Stillits (Carduelis carduelis) England Eastfield Park, Northampton
31 1967-09-24 Gulspurv (Emberiza citrinella) England Eastfield Park, Northampton
30 1967-09-24 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) England Eastfield Park, Northampton
29 1967-09-24 Sanglærke (Alauda arvensis) England Boothville, Northampton
28 1967-09-24 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) England Eastfield Park, Northampton
27 1967-09-23 Fasan (Phasianus colchicus) England Salcey Forest, Northamptonshire
26 1967-09-23 Halemejse (Aegithalos caudatus) England Salcey Forest, Northamptonshire
25 1967-09-23 Skovskade (Garrulus glandarius) England Salcey Forest, Northamptonshire
24 1967-09-23 Råge (Corvus frugilegus) England Salcey Forest, Northamptonshire
23 1967-09-23 Sortkrage (Corvus corone) England Salcey Forest, Northamptonshire
22 1967-09-23 Tornirisk (Linaria cannabina) England Salcey Forest, Northamptonshire
21 1967-09-23 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) England Salcey Forest, Northamptonshire
20 1967-09-23 Tårnfalk (Falco tinnunculus) England Salcey Forest, Northamptonshire
19 1967-09-23 Vibe (Vanellus vanellus) England Salcey Forest, Northamptonshire
18 1967-09-17 Blishøne (Fulica atra) England Eastfield Park Lake, Northampton
17 1967-09-17 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) England Eastfield Park Lake, Northampton
16 1967-09-17 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) England Eastfield Park, Northampton
15 1967-09-17 Ringdue (Columba palumbus) England Eastfield Park, Northampton
14 1967-09-17 Stormmåge (Larus canus) England Eastfield Park Lake, Northampton
13 1967-09-17 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) England Eastfield Park Lake, Northampton
12 1967-09-16 Rødhals (Erithacus rubecula) England Boothville, Northampton
11 1967-09-16 Solsort (Turdus merula) England Boothville, Northampton
10 1967-09-16 Sangdrossel (Turdus philomelos) England Boothville, Northampton
9 1967-09-16 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) England Boothville, Northampton
8 1967-09-16 Musvit (Parus major) England Boothville, Northampton
7 1967-09-16 Husskade (Pica pica) England Eastfield Park, Northampton
6 1967-09-16 Allike (Coloeus monedula) England Boothville, Northampton
5 1967-09-16 Stær (Sturnus vulgaris) England Boothville, Northampton
4 1967-09-16 Gråspurv (Passer domesticus) England Boothville, Northampton
3 1967-09-16 Bogfinke (Fringilla coelebs) England Boothville, Northampton
2 1967-09-16 Jernspurv (Prunella modularis) England Boothville, Northampton
1 1967-09-16 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) England Boothville, Northampton
Annoncer