VP Artsliste

VP Artsliste

Conca Gianni

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Conca Giannis kryds

Dette er Conca Giannis VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2009-09-06 Boavista Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 1987-06-06 Pavia Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2006-05-29 Kortesalmi Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2008-05-08 Cauria (Bolzano) Italien
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2001-05-19 Valchiusella (Torino) Italien
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2005-06-11 Sivrikaia Tyrkiet
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1987-07-20 Dolomiti Orientali (Belluno) Italien
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2006-06-01 Varanger Fiord Norge
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2004-05-30 Dermikazrik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2002-07-04 Val Nontey (Aosta) Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2004-06-05 Dugubayazit Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1989-08-26 Bosa (Sardegna) Italien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1992-04-20 Monfrague Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2004-06-01 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2008-03-26 Negev Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2004-06-08 Goksu delta Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2007-03-31 Zaer Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1987-07-16 Canavera (PV) Italien
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1995-07-20 Praticchia (PV) Italien
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1987-04-04 Pavia Italien
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1992-06-12 Texel Holland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1997-01-01 Texel Holland
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1988-12-31 Texel Holland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1997-07-02 Longyearbyen (Svalbard Island) Norge
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2005-01-03 Ee (Friesland) Holland
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2008-12-07 Texel Holland
39 X Grågås (Anser anser) 1989-06-10 Texel Holland
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1994-06-29 Island
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1993-12-31 Texel Holland
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1988-12-30 Texel Holland
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-01-07 Putten Holland
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1990-01-04 Ginevra Schweiz
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1993-12-31 Texel Holland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1994-07-04 Island
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-01-02 Groninga Holland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1988-12-30 Texel Holland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1988-12-30 Texel Holland
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2005-01-29 Ginevra Schweiz
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1990-04-16 Camargue Frankrig
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-06-08 Goksu delta Tyrkiet
63 X Knarand (Mareca strepera) 1988-12-10 Camargue Frankrig
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1988-12-30 Texel Holland
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2010-06-30 Island
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1987-01-10 Pavia Italien
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1999-01-03 Fuerteventura (Canarie Island) Spanien
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1988-12-10 Camargue Frankrig
72 Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2007-08-29 Seixal (Madeira) Portugal
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2004-06-08 Goksu delta Tyrkiet
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1988-12-10 Camargue Frankrig
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1988-12-10 Camargue Frankrig
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1988-12-10 Camargue Frankrig
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2005-12-27 Wangen Tyskland
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1988-12-10 Camargue Frankrig
83 X Bjergand (Aythya marila) 1994-06-26 Island
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-07-23 Hofn Island
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-07-06 Varanger Fjord Norge
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-06-04 Varanger Fjord Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1989-06-12 Texel Holland
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1994-07-02 Myvatn Island
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2001-12-08 Bocca di Serchio Italien
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2001-12-08 Bocca di Serchio Italien
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 1994-07-02 Myvatn Island
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1989-01-30 Ginevra Schweiz
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 1994-07-02 Myvatn Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2000-01-23 Viverone Lake Italien
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1989-01-30 Ginevra Schweiz
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1994-07-02 Island
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-01-26 Klingnau Schweiz
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2004-01-09 El Haouareb Tunesien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1989-05-14 Gossolengo (Piacenza) Italien
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2008-03-29 Yotvata Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2009-03-20 Neot Hakkikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1992-04-20 Monfrague Spanien
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2009-09-08 Santiago Island Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 1987-06-10 Pavia Italien
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2007-08-25 Madeira Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1992-04-20 Monfrague Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 2005-06-04 Birecik Tyrkiet
121 Kaffersejler (Apus caffer)
122 X Stortrappe (Otis tarda) 2002-08-31 Hortobagy Ungarn
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 1999-01-08 Fuerteventura (Canarie Island) Spanien
125 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2008-03-27 Nizzana Israel
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1997-04-28 Crau (Camargue) Frankrig
128 Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1992-04-21 Estremadura Spanien
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
132 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 * Skovgøg (Cuculus optatus)
136 X Gøg (Cuculus canorus) 1987-06-12 Pavia Italien
137 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
138 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2006-01-03 Belchite Spanien
139 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
140 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2004-08-30 Naama Bay Egypten
141 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2006-01-03 Belchite Spanien
142 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2004-08-30 Naama Bay Egypten
143 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2007-10-14 Naama Bay Egypten
144 X Klippedue (Columba livia) 1988-08-02 Farne Island Storbritannien
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas) 2000-02-27 Cascina Isola (Pavia) Italien
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus) 1987-10-10 Pavia Italien
149 X Madeiradue (Columba trocaz) 2007-08-30 Riberio Frio (Madeira) Portugal
150 Laurbærdue (Columba bollii)
151 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1987-05-10 Pavia Italien
153 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1987-05-10 Pavia Italien
155 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2006-09-04 Hamata Egypten
156 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
157 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2004-01-03 Sousse Tunesien
158 X Namaquadue (Oena capensis) 2008-03-30 Yotvata Israel
159 * Sørgedue (Zenaida macroura)
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1987-12-10 Zerbolò (PV) Italien
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex) 2008-06-22 Scarparina (PV) Italien
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1996-04-26 Castelletto di Branduzzo (PV) Italien
166 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2010-04-17 Ventimiglia Italien
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1993-03-21 Sant Angelo Lomellina (PV) Italien
168 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1989-08-24 Molentargius (Cagliari) Italien
171 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
174 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1987-04-02 Pavia Italien
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2007-03-31 Sidi Bourhaba Marokko
178 X Blishøne (Fulica atra) 1987-11-10 Pavia Italien
179 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 * Prærietrane (Antigone canadensis)
182 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2010-11-14 Maccarese (Roma) Italien
183 X Trane (Grus grus) 1996-07-01 Sweden Sverige
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1987-04-10 Sant Angelo Lomellina (PV) Italien
185 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1996-07-04 Lulea Sverige
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1989-06-14 Alkmaar Holland
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1993-12-28 Texel Holland
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1990-12-10 Camargue Frankrig
190 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1988-12-10 Camargue Frankrig
191 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
192 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
193 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1989-05-14 Gossolengo (Piacenza) Italien
194 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2006-09-06 Luxor Egypten
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1988-12-28 Texel Holland
197 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1987-05-10 Castellazzo (PV) Italien
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1989-06-12 Texel Holland
199 X Vibe (Vanellus vanellus) 1987-05-10 Pavia Italien
200 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2003-05-28 Keramoti Grækenland
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2004-06-06 Cizre Tyrkiet
204 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-10-09 Lardirago (PV) Italien
205 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2008-03-29 Yotvata Israel
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1994-06-26 Raykjevik Island
207 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
208 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2010-08-29 Ireland Irland
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1992-08-24 Texel Holland
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1989-06-12 Texel Holland
211 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
212 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1987-08-10 Pavia Italien
213 * Kildire (Charadrius vociferus)
214 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2009-03-20 Eilat Israel
215 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
216 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1991-06-02 Langosco (PV) Italien
217 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
218 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
219 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-31 Hamata Egypten
220 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2009-03-21 Eilat Israel
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2000-08-25 Mistras (Oristano) Italien
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
226 X Småspove (Numenius phaeopus) 1992-08-20 Texel Holland
227 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
228 * Dværgspove (Numenius minutus)
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
231 X Storspove (Numenius arquata) 1988-12-30 Texel Holland
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1992-08-24 Texel Holland
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1989-06-10 Texel Holland
234 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
235 X Stenvender (Arenaria interpres) 1988-08-12 North Berwick Storbritannien
236 * Storryle (Calidris tenuirostris)
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1992-08-24 Texel Holland
238 X Brushane (Calidris pugnax) 1992-03-01 Torre d'Isola (PV) Italien
239 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2002-05-10 Comacchio (Ferrara) Italien
240 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
241 * Klireryle (Calidris himantopus)
242 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1992-08-23 Texel Holland
243 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1996-07-07 Varanger Fjord Norge
244 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
245 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
246 X Sandløber (Calidris alba) 1987-06-18 Mezzanino Po' (PV) Italien
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1988-08-16 North Berwick Storbritannien
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1988-08-12 North Berwick Storbritannien
249 Bairdsryle (Calidris bairdii)
250 X Dværgryle (Calidris minuta) 1992-08-23 Texel Holland
251 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 Prærieløber (Calidris subruficollis)
254 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2010-05-15 Settala (Milano) Italien
255 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
256 * Alaskaryle (Calidris mauri)
257 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
258 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1988-09-10 Praticchia (PV) Italien
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1992-04-20 Villarasca (PV) Italien
262 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
263 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
264 X Tredækker (Gallinago media) 2002-05-05 Pian di Spagna (Como) Italien
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1988-09-09 Castellazzo (Pavia) Italien
266 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
267 X Terekklire (Xenus cinereus) 2003-10-05 Valle Canneviè (Rovigo) Italien
268 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1994-07-02 Norway Norge
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1994-07-01 Iceland Island
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-07-04 Longyearbyen (Svalbard Island) Norge
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1989-06-16 Texel Holland
272 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
273 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1992-08-22 Texel Holland
274 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
275 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
276 Lille Gulben (Tringa flavipes)
277 * Willet (Tringa semipalmata)
278 X Rødben (Tringa totanus) 1989-06-10 Texel Holland
279 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1996-04-09 Huelva Spanien
280 X Tinksmed (Tringa glareola) 1992-08-21 Texel Holland
281 X Sortklire (Tringa erythropus) 1992-04-16 Camargue Frankrig
282 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1987-05-10 Castellazzo (PV) Italien
283 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2011-01-04 North Beveland Holland
284 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2006-09-04 Hamata Egypten
285 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1999-01-03 Fuerteventura (Canarie Island) Spanien
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1996-04-08 Coto Donana Spanien
287 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
288 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
291 X Ride (Rissa tridactyla) 1988-08-06 Farne Island Storbritannien
292 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2009-02-07 Archachon Frankrig
293 X Sabinemåge (Xema sabini) 2001-07-31 Sacca Scardovari (Rovigo) Italien
294 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1989-08-22 Putzu Idu (Oristano) Italien
295 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1987-11-10 Pavia Italien
298 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1990-04-20 Camargue Frankrig
300 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
301 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2005-01-16 San Remo (Imperia) Italien
302 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2006-02-12 Schaffausen Tyskland
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1989-08-22 Putzu Idu (Oristano) Italien
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1990-04-20 Camargue Frankrig
306 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1988-08-06 Handa Island (Scotland) Storbritannien
307 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2004-08-29 Sharm El Sheikh Egypten
308 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2004-08-31 Sharm El Sheikh Egypten
309 X Stormmåge (Larus canus) 1988-12-10 Camargue Frankrig
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2004-02-28 Venezia Italien
312 X Svartbag (Larus marinus) 1988-08-06 Handa Island (Scotland) Storbritannien
313 * Tangmåge (Larus dominicanus)
314 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1990-07-10 Seahouses Storbritannien
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2009-02-07 Archachon Frankrig
317 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1988-08-02 Farne Island Storbritannien
318 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2010-08-29 Ireland Irland
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-12-11 Costanza Lake Østrig
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1988-12-10 Pavia Italien
322 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2004-06-04 Van Golu Tyrkiet
323 * Skifermåge (Larus schistisagus)
324 X Sildemåge (Larus fuscus) 1992-06-18 Texel Holland
325 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1992-06-18 Texel Holland
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2000-09-16 Boscoforte (Ferrara) Italien
327 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
328 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2006-09-02 Hamata Egypten
329 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2004-08-31 Ras Mohamed Egypten
330 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1989-06-12 Texel Holland
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
334 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1987-06-18 Pavia Italien
335 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
336 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2004-08-31 Ras Mohamed Egypten
339 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
340 X Rosenterne (Sterna dougallii) 1998-07-06 Farne Island England
341 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1988-06-18 Pavia Italien
342 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2008-08-31 Hamata Egypten
343 X Havterne (Sterna paradisaea) 1988-08-02 Farne Island Storbritannien
344 Prærieterne (Sterna forsteri)
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1994-06-04 Casalino (Novara) Italien
346 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1999-05-08 Casei Gerola (PV) Italien
347 X Sortterne (Chlidonias niger) 1994-06-04 Casalino (Novara) Italien
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua) 1988-08-14 Handa Island (Scotland) Storbritannien
350 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2007-10-21 Ruswil (Sempacher) Schweiz
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1988-08-14 Handa Island (Scotland) Storbritannien
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1996-07-03 Hammarnas Sverige
353 X Søkonge (Alle alle) 1987-07-04 Longyearbyen (Svalbard Island) Norge
354 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1994-07-05 Krisuvikberg Island
355 X Lomvie (Uria aalge) 1988-08-10 Handa Island (Scotland) Storbritannien
356 X Alk (Alca torda) 1988-08-10 Handa Island (Scotland) Storbritannien
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle) 1988-08-10 Handa Island (Scotland) Storbritannien
359 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
360 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica) 1988-08-10 Handa Island (Scotland) Storbritannien
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
367 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1988-08-14 Scotland Storbritannien
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1988-08-14 Scotland Storbritannien
370 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
371 X Islom (Gavia immer) 1994-07-10 Iceland Island
372 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-02-10 Werberliner See Tyskland
373 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
374 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2010-08-29 Ireland Irland
381 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
383 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
384 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
385 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1988-08-10 Scotland Storbritannien
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2007-08-29 Madeira Portugal
392 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2007-08-29 Madeira Portugal
393 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
400 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1988-08-01 Scotland Storbritannien
401 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2003-03-01 Piombino (Livorno) Italien
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 Storskråpe (Ardenna gravis)
406 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
407 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1989-08-01 Olbia Italien
408 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-01-01 Aguemolle de Empordà Spanien
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
414 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2007-08-29 Madeira Portugal
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1992-04-20 Monfrague Spanien
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1989-04-10 Camargue Frankrig
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2009-09-05 Boavista Kap Verde
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus) 1988-08-10 Bass Rock Skotland
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 * Rødfodet Sule (Sula sula)
429 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2009-09-05 Boavista Kap Verde
430 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
431 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2000-04-30 Punta Alberete (Ravenna) Italien
432 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1988-08-13 Farne Island England
434 Skarv (Phalacrocorax carbo)
435 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
436 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 1998-07-10 Pavia Italien
439 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2004-05-31 Birecik Tyrkiet
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1996-06-20 Sant Angelo Lomellina (PV) Italien
441 X Skestork (Platalea leucorodia) 1989-06-10 Texel Holland
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1987-01-10 Pavia Italien
443 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1988-06-30 Sant Angelo Lomellina (PV) Italien
446 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
449 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1987-05-10 Pavia Italien
450 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
451 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2007-01-05 Berre l'Etang Frankrig
452 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2004-08-31 Nabq National Park Egypten
453 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1988-06-30 Sant Angelo Lomellina (PV) Italien
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
456 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1989-12-10 Camargue Frankrig
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1987-01-10 Pavia Italien
459 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
460 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
461 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2008-09-04 Wadi Lahami (Marsa Alam) Egypten
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1988-06-30 Sant Angelo Lomellina (PV) Italien
463 X Sølvhejre (Ardea alba) 1993-01-03 Sant Angelo Lomellina (PV) Italien
464 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
465 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
466 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
467 * Blåhejre (Egretta caerulea)
468 * Snehejre (Egretta thula)
469 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1987-06-14 Pavia Italien
470 X Revhejre (Egretta gularis) 2004-09-01 Sharm El Sheikh Egypten
471 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1988-10-17 Casei Gerola (PV) Italien
472 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 1992-10-12 Castelletto di Branduzzo (PV) Italien
473 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2003-05-31 Prespa Lake Grækenland
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1988-08-10 Scotland Storbritannien
475 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2006-09-06 Luxor Egypten
476 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2005-05-29 Orgere (Aosta) Italien
477 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1992-04-20 Monfrague Spanien
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2000-06-17 Montalto Pavese (PV) Italien
479 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1981-08-26 Capo Caccia (Sardegna) Italien
485 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1992-04-18 Monfrague Spanien
486 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2006-09-04 El Shalatin Egypten
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1992-04-19 Monfrague Spanien
488 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
489 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2003-05-25 Dadia Grækenland
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1999-01-20 Torrile (Parma) Italien
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1992-04-19 Monfrague Spanien
493 * Rovørn (Aquila rapax)
494 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2007-10-13 Naama Bay Egypten
495 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2006-04-10 Monfrague Spanien
496 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2007-10-13 Naama Bay Egypten
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1991-07-20 Livigno (Sondrio) Italien
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1992-04-19 Monfrague Spanien
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 * Shikra (Accipiter badius)
503 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2005-05-29 Kerkini Grækenland
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1987-06-24 Praticchia (PV) Italien
505 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1990-05-18 San Ponzo (PV) Italien
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1988-12-10 Camargue Frankrig
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1989-06-12 Texel Holland
508 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
509 X Steppehøg (Circus macrourus) 2001-04-29 Messina Italien
510 X Hedehøg (Circus pygargus) 1992-04-19 Monfrague Spanien
511 X Rød Glente (Milvus milvus) 1988-12-10 Camargue Frankrig
512 X Sort Glente (Milvus migrans) 1992-04-19 Monfrague Spanien
513 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2002-02-01 Kopacki Rit Kroatien
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1996-07-11 Norge
519 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2001-04-30 Messina Italien
520 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
521 X Musvåge (Buteo buteo) 1987-01-10 Pavia Italien
522 X Slørugle (Tyto alba) 1994-03-10 Parco Ticino (Pavia) Italien
523 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2004-06-07 Birecik Tyrkiet
524 X Dværghornugle (Otus scops) 1991-06-30 Voghera (Pavia) Italien
525 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2008-12-07 Texel Holland
527 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2002-04-06 Solto Collina (Bergamo) Italien
528 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
529 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
530 X Natugle (Strix aluco) 1987-02-20 Parco Ticino (Pavia) Italien
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2008-03-29 Negev Israel
533 X Slagugle (Strix uralensis) 2006-05-29 Oulu Finland
534 X Lapugle (Strix nebulosa) 2006-05-29 Oulu Finland
535 X Høgeugle (Surnia ulula) 2006-05-30 Oulu Finland
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2005-05-08 Cauria (Bolzano) Italien
537 X Kirkeugle (Athene noctua) 1987-11-10 Parco Ticino (Pavia) Italien
538 X Perleugle (Aegolius funereus) 2006-05-30 Kusamo Finland
539 X Skovhornugle (Asio otus) 1987-12-21 Parco Ticino (Pavia) Italien
540 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1989-06-10 Texel Holland
541 X Kapugle (Asio capensis) 2007-04-01 Merdja Zerga Marokko
542 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
543 X Hærfugl (Upupa epops) 1989-05-20 Gossolengo (Piacenza) Italien
544 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
545 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1992-04-21 Monfrague Spanien
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2004-05-30 Karatas Tyrkiet
549 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2009-09-08 Santiago Island Kap Verde
550 X Isfugl (Alcedo atthis) 1987-12-10 Sant' Angelo Lomellina (Pavia) Italien
551 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
552 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2006-09-06 Luxor Egypten
553 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
554 X Sahelbiæder (Merops viridissimus) 2006-09-06 Luxor Egypten
555 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
556 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2004-08-31 Sharm El Sheikh Egypten
557 X Biæder (Merops apiaster) 1987-07-10 Pavia Italien
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla) 1987-06-06 Praticchia (Pavia) Italien
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2006-05-29 Oulu Finland
562 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2002-01-02 Kopacki Rit Kroatien
563 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
564 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1991-05-10 Parco Ticino (Pavia) Italien
565 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2002-01-02 Kopacki Rit Kroatien
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1987-01-30 Pavia Italien
567 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2006-04-23 Cicerana (L'Aquila) Italien
568 * Guldspætte (Colaptes auratus)
569 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2002-01-02 Kopacki Rit Kroatien
570 X Grønspætte (Picus viridis) 1987-05-08 Praticchia (Pavia) Italien
571 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
572 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2007-04-04 Toufliath Marokko
573 X Gråspætte (Picus canus) 2002-01-02 Osijek Kroatien
574 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1989-08-22 Sardinia Italien
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1988-12-30 Pavia Italien
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1988-06-30 Praticchia (PV) Italien
578 * Amurfalk (Falco amurensis)
579 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1989-08-24 San Pietro Island (Sardegna) Italien
580 X Sodfalk (Falco concolor) 2004-08-30 Naama Bay Egypten
581 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1994-07-09 Island
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1997-09-10 Pavia Italien
583 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2001-04-25 Lentini (Siracusa) Italien
584 X Slagfalk (Falco cherrug) 2002-08-31 Hortobagy Ungarn
585 Jagtfalk (Falco rusticolus)
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1987-07-10 Costa Pelata (PV) Italien
587 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2004-04-04 Mortara (Pavia) Italien
588 Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
591 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
592 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2002-09-14 Delta Pò (Rovigo) Italien
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 * Østlig Pivi (Contopus virens)
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2005-03-25 Oued Massa Marokko
602 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2003-01-19 La Tomina (Modena) Italien
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1989-05-29 Praticchia (Pavia) Italien
604 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1989-06-30 Borgo Priolo (Pavia) Italien
609 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2000-02-26 Torrile (Parma) Italien
611 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1992-04-22 Monfrague Spanien
612 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2004-06-02 Sardegna Italien
613 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2003-05-25 Dadia Grækenland
614 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
615 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
618 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
619 X Pirol (Oriolus oriolus) 1987-06-20 Pavia Italien
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2006-06-01 Valtavaara Finland
623 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1989-07-20 Pavia Italien
624 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1992-04-22 Pavia Italien
625 X Husskade (Pica pica) 1987-04-10 Pavia Italien
626 Atlashusskade (Pica mauritanica)
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1988-09-20 Val Roseg Schweiz
628 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1992-04-19 Monfrague Spanien
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1987-07-18 Dolomiti orientali (Tre cime di Lavaredo) Italien
630 X Allike (Coloeus monedula) 1988-12-30 Texel Holland
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 X Huskrage (Corvus splendens) 2004-09-02 Tur Sinai Egypten
633 X Råge (Corvus frugilegus) 1987-12-12 Pavia Italien
634 X Sortkrage (Corvus corone) 1987-12-10 Pavia Italien
635 X Gråkrage (Corvus cornix) 1987-01-01 Pavia Italien
636 * Broget Krage (Corvus albus)
637 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2004-08-30 Sharm El Sheikh Egypten
638 X Ravn (Corvus corax) 1992-04-19 Monfrague Spanien
639 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2008-04-01 En Gedi Israel
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
641 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
642 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
643 X Sortmejse (Periparus ater)
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
645 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
646 X Lapmejse (Poecile cinctus)
647 X Sumpmejse (Poecile palustris)
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 X Fyrremejse (Poecile montanus)
650 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
652 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
653 X Musvit (Parus major)
654 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
656 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2004-01-04 Tozeur Tunesien
657 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2005-08-28 Bir Zoui Tunesien
658 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2004-01-05 Oum Ech-Chia Tunesien
659 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2004-08-31 Sharm El Sheikh Egypten
660 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2009-09-04 Boavista Kap Verde
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea) 1988-07-15 Praticchia (Pavia) Italien
663 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
664 Razolærke (Alauda razae)
665 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2010-03-10 Yotvata Israel
666 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1987-12-10 Pavia Italien
667 X Theklalærke (Galerida theklae) 1992-04-21 Monfrague Spanien
668 X Toplærke (Galerida cristata) 1990-05-01 Gossolengo (Piacenza) Italien
669 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1996-06-28 Varanger Norge
671 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2004-01-04 Chebica Tunesien
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1990-05-01 Gossolengo (Piacenza) Italien
674 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2004-06-04 Van Tyrkiet
675 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1996-04-06 Monfrague Spanien
676 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
677 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2006-04-09 Belchite Spanien
678 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
680 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1999-01-07 Fuerteventura (Canarie Island) Spanien
681 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
682 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
683 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
686 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
687 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2007-03-20 Sousse Marokko
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia) 1990-06-01 Gossolengo (PC) Italien
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
693 * Purpursvale (Progne subis)
694 X Landsvale (Hirundo rustica) 1970-04-10 Pavia Italien
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1992-04-21 Monfrague Spanien
697 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2008-03-26 En Gedi Israel
698 X Bysvale (Delichon urbicum) 1987-04-10 Pavia Italien
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
704 X Cettisanger (Cettia cetti)
705 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
706 Halemejse (Aegithalos caudatus)
707 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
708 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
709 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
710 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
711 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
712 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
713 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
714 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
715 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
718 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
719 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
721 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
722 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
723 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
724 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
725 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
730 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
735 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
737 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
738 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 Steppegulbug (Iduna rama)
744 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
745 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 X Orientgulbug (Hippolais languida)
747 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
748 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
749 X Gulbug (Hippolais icterina)
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
752 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
754 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
755 X Savisanger (Locustella luscinioides)
756 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
757 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
758 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
759 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
760 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
761 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
762 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2010-05-28 Birecik Tyrkiet
764 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
765 X Munk (Sylvia atricapilla)
766 X Havesanger (Sylvia borin)
767 X Høgesanger (Curruca nisoria)
768 X Gærdesanger (Curruca curruca)
769 Mestersanger (Curruca hortensis)
770 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
771 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
772 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis)
775 X Provencesanger (Curruca undata)
776 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
777 Balearsanger (Curruca balearica)
778 Berbersanger (Curruca deserticola)
779 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
780 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
781 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
782 Makisanger (Curruca subalpina)
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
784 X Rosasanger (Curruca mystacea)
785 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
786 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2001-03-20 Palude Brabbia (VA) Italien
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
790 X Fuglekonge (Regulus regulus)
791 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
794 X Spætmejse (Sitta europaea)
795 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
798 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
799 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
800 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
801 X Murløber (Tichodroma muraria)
802 X Træløber (Certhia familiaris)
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
804 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
805 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
808 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
809 X Maina (Acridotheres tristis)
810 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 X Rosenstær (Pastor roseus)
813 X Stær (Sturnus vulgaris)
814 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
815 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
817 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
820 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
821 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
822 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
823 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
826 X Solsort (Turdus merula)
827 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
829 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
830 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
831 * Brundrossel (Turdus eunomus)
832 X Sjagger (Turdus pilaris)
833 X Vindrossel (Turdus iliacus)
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
836 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
837 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
838 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
840 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
843 X Rødhals (Erithacus rubecula)
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 X Blåhals (Luscinia svecica)
847 X Nattergal (Luscinia luscinia)
848 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
849 X Hvidhals (Irania gutturalis)
850 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
851 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
853 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
854 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
855 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
858 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
865 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
866 X Blådrossel (Monticola solitarius)
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
868 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
870 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
871 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
875 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
877 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
879 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
880 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
881 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
883 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 X Sortstjert (Oenanthe melanura)
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
894 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
895 X Vandstær (Cinclus cinclus)
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
898 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
899 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
900 X Gråspurv (Passer domesticus)
901 Italiensk Spurv (Passer italiae)
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
903 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
904 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
905 X Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus)
907 * Sahelspurv (Passer luteus)
908 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 X Stenspurv (Petronia petronia)
910 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
911 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
912 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
915 Stribet Væver (Ploceus manyar)
916 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
920 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
921 X Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
927 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
928 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
930 X Jernspurv (Prunella modularis)
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1987-06-10 Mezzanino Po’ (PV) Italien
933 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
934 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
937 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 X Storpiber (Anthus richardi) 2005-01-03 Hoogkerk Holland
939 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
940 X Markpiber (Anthus campestris) 1990-07-10 Canavera (PV) Italien
941 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2008-04-02 Israel
942 X Engpiber (Anthus pratensis) 1989-06-12 Texel Holland
943 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1989-07-16 Pietra Corva (PV) Italien
944 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2008-03-27 Negev Israel
945 Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1996-07-07 Varanger Fjord Norge
947 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2010-03-08 Negev Israel
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1992-07-18 Livigno Italien
949 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1988-08-02 Seahouses Storbritannien
950 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1999-01-07 Fuerteventura (Is. Canarie) Spanien
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
952 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
953 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
954 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
955 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
956 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
957 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
961 Krognæb (Pinicola enucleator)
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
963 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
964 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
967 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
969 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
970 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
971 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris)
974 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
976 X Tornirisk (Linaria cannabina)
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
978 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
979 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
980 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
981 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
982 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
983 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
984 X Stillits (Carduelis carduelis)
985 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
986 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
988 X Gulirisk (Serinus serinus)
989 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
990 X Kanariefugl (Serinus canaria)
991 X Grønsisken (Spinus spinus)
992 Lapværling (Calcarius lapponicus)
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
994 X Bomlærke (Emberiza calandra)
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
996 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 X Klippeværling (Emberiza cia)
998 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-06-05 Dogubayazit Tyrkiet
999 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1000 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1001 X Rustværling (Emberiza caesia)
1002 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1003 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1004 X Husværling (Emberiza sahari)
1005 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1006 Dværgværling (Emberiza pusilla)
1007 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1008 X Pileværling (Emberiza rustica)
1009 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1010 * Rødværling (Emberiza rutila)
1011 X Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1012 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1013 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1014 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1016 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1017 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1018 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1019 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1020 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1021 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1022 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1023 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1028 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1033 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1034 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1035 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1036 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1042 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1043 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 * Parulasanger (Setophaga americana)
1047 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1048 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1049 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1050 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1053 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1056 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1057 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1058 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1059 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1060 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1063 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1064 * Dickcissel (Spiza americana)
1065 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1066 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer