VP Artsliste

VP Artsliste

Nick Littlewood

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Nick Littlewoods kryds

Dette er Nick Littlewoods VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 1991-01-01 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2013-06-07 Aielli Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1991-01-01 Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1990-01-01 Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2010-04-28 Ein Gedi Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1991-01-01 Cizre Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 1990-01-01 Wolferton, Norfolk England
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1993-01-01 Caerlaverock, Dumfries & Galloway Skotland
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1987-01-01 Lancashire England
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1991-11-01 Stanhoe, Norfolk England
45 Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1985-08-11 Cley, Norfolk England
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1991-01-01 Tyrkiet
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1990-05-01 Cley, Norfolk England
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1990-03-01 Cley, Norfolk England
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1989-11-01 Lochwinnoch, Clyde Skotland
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1990-03-01 Cley, Norfolk England
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1990-02-01 Marokko
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1989-03-01 Brother's Water, Cumbria England
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1991-01-01 Oxford Island Nordirland
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1990-01-01 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1991-02-01 Wick, Caithness Skotland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1990-01-01 Gosford Bay, Lothian Skotland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-06-12 Blackdog (American race, deglandi) Skotland
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 1999-03-01 Llanfairfechan, Gwynedd Wales
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2005-05-01 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2015-03-09 Hrauntunstjörn, Reykjavik Island
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1990-02-01 Marokko
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2010-06-04 El Planerón, Aragon Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2014-03-15 South Circular Field, Yotvata, Arava Valley Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2010-04-27 Ne'ot Hakikar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1991-01-01 Tyrkiet
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2009-03-26 Santana, Madeira Portugal
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2004-10-31 Newburgh, Aberdeenshire Skotland
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2011-07-27 Monfrague Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2009-01-12 Trujillo, Extremadura Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2010-12-15 La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2010-05-02 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2009-01-13 Belen, Extremadura Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1990-03-01 Dawlish Warren, Devon England
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 1989-10-25 Languard, Suffolk England
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 X * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) 1990-05-22 Spiggie, Shetland Skotland
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1990-02-01 Marokko
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2012-12-02 Nitzana sewage pools Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1990-02-01 Marokko
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2017-03-05 Uvda Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2014-03-13 Km19 Pool, Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2009-03-25 Fajã da Nogueira, Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2009-12-12 Monte del Agua, Tenerife Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2009-12-11 Mirador la Grimona, Tenerife Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1991-01-01 Istanbul Tyrkiet
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2005-01-01 Naama Bay Sewage Farm Egypten
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1991-04-27 Cley, Norfolk England
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2014-03-13 Km19 Pool, Eilat Israel
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2017-03-05 IBRCE, Eilat Israel
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2009-01-14 Embalse de Arrocampo Almaraz, Caceres Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 1991-01-01 Goksu Delta Tyrkiet
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1990-01-01 Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1999-04-17 South Walney, Cumbria England
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 1991-09-18 Exnaboe, Shetland Skotland
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1992-01-01 Radley Gravel Pits, Oxfordshire England
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1990-02-01 Marokko
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2014-08-23 Laguna de Fuente de Piedra, Andalucia Spanien
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1991-01-01 Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 1991-01-01 Cizre Tyrkiet
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1990-10-15 Welney, Norfolk England
206 Sumpvibe (Vanellus leucurus)
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1991-12-04 Cley, Norfolk England
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-10-07 Anthorn, Cumbria England
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2023-03-29 Playa del Horno, Tenerife Spanien
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 1993-12-31 Holyhead, Anglesey Wales
215 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 1990-02-01 Merzouga Marokko
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1985-08-11 Blakeney Harbour, Norfolk England
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2008-05-05 St Combs, Aberdeenshire Skotland
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1990-02-01 Merja Zerga Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-15 Seal Sands, Cleveland England
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1991-05-21 Breydon Water, Norfolk England
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1996-08-01 Foryd Bay, Caernarfonshire Wales
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2009-07-09 Loch of Strathbeg, Aberdeenshire Skotland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1991-09-05 Fair Isle Skotland
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2015-10-18 Loch of Strathbeg, Aberdeenshire Skotland
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis)
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2010-08-29 Tyninghame Bay, Dunbar Skotland
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1987-11-01 Anthorn, Cumbria England
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1996-09-20 Kilnsea, East Yorkshire England
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1989-11-01 North Blyth, Northumberland England
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1985-08-01 Cley, Norfolk England
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1989-11-01 Barrow-in-Furness, Cumbria England
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 1994-11-28 Burghead, Moray Skotland
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1990-06-15 Gibraltar Point, Lincolnshire England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1992-05-01 Gunton Park, Norfolk England
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1994-10-16 Rockliffe, Cumbria England
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2010-12-16 La Pared, Fuerteventura, Canary Island Spanien
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1987-01-01 Frodsham, Cheshire England
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1996-08-25 Kent Estuary, Cumbria England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2001-12-01 Montrose Basin, Angus Skotland
294 X Sabinemåge (Xema sabini)
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1991-01-01 Tyrkiet
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1990-02-01 Marazion, Cornwall England
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1993-01-01 Fraserburgh, Scotland Skotland
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2009-03-28 Funchal, Madeira Portugal
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1990-02-01 Marokko
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2012-12-03 km 20 Pools, Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2005-01-01 Sharm el Sheikh Egypten
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2015-03-12 Reykjavik Harbour Island
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 1990-02-01 Cork City Irland
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-12-03 km 20 Pools, Eilat Israel
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1991-01-01 Van Tyrkiet
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1991-01-01 Tyrkiet
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2005-01-01 Sharm el Sheikh Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1990-05-27 Farne Islands, Northumberland England
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 X * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) 1990-01-01 Rye Harbour, East Sussex England
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2018-07-23 Ythan estuary Skotland
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1994-07-01 Llandegfedd Reservoir, Gwent Wales
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua)
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
354 X Søkonge (Alle alle)
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2015-03-11 Reykjavik Harbour Island
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 X * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) 1990-01-01 Lundy Island England
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer)
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1991-01-01 Gullane, Lothian Skotland
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1997-01-01 Crete Grækenland
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2009-03-23 Funchal, Madeira Portugal
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2006-09-17 off Banff, Aberdeenshire Skotland
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1991-01-01 Istanbul Tyrkiet
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-04-22 Cap de Formentor, Mallorca Spanien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1991-01-01 Tyrkiet
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2012-12-03 Eilat North Beach Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1991-01-01 Tyrkiet
433 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1989-01-01 Billingham, Teeside England
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1990-02-01 Agadir Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1991-01-01 Stodmarsh, Kent England
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1991-01-01 Marton Mere, Lancashire England
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1993-04-01 Leighton Moss, Lancashire England
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1987-01-01 Kendal, Cumbria England
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2010-05-01 Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1990-05-01 Elmley, Kent England
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1993-01-01 Titchwell, Norfolk England
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2005-01-01 Nabq Egypten
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1991-01-01 Tyrkiet
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1991-01-01 Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1990-02-01 Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2010-06-05 Astún, Aragon Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1991-01-01 Tyrkiet
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1991-01-01 Tyrkiet
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2009-01-11 Monfrague Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1991-01-01 Tyrkiet
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2008-09-09 Jabal Moussa Libanon
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2014-03-12 Mount Yoash, Eilat Israel
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1991-01-01 Tyrkiet
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-03-12 Yahel, Avara Valley Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2009-01-11 Monfrague Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1991-01-01 Tyrkiet
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2012-12-06 Metsoke Dragot, Dead Sea Israel
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2008-09-10 Jabal Moussa Libanon
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2011-10-01 Blackdog Skotland
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1990-05-01 St. Marys, Scilly England
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1990-11-01 Hickling Broad, Norfolk England
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2017-03-04 IBRCE, Eilat Israel
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1991-01-01 Wainfleet, Lincolnshire England
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1990-02-01 Merzouga Marokko
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1990-02-01 Merzouga Marokko
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 Høgeugle (Surnia ulula)
537 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 Perleugle (Aegolius funereus)
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 1990-02-01 Merja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1991-01-01 Tyrkiet
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1991-01-01 Tyrkiet
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2005-04-05 Peterculter, Aberdeenshire Skotland
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1991-01-01 Tyrkiet
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2010-04-27 Ein Gedi Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1989-07-01 Cowden, Humberside England
558 X Biæder (Merops apiaster) 1991-01-01 Tyrkiet
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2009-09-08 Beskydy Mountains Tjekiet
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2004-04-04 Berlin Tyskland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1991-01-01 Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2009-09-07 Beskydy Mountains Tjekiet
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-09-07 Beskydy Mountains Tjekiet
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1990-02-01 Marokko
574 Gråspætte (Picus canus)
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1991-01-01 Tyrkiet
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1997-10-01 Crete Grækenland
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1990-01-01 Marokko
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1991-01-01 Van Tyrkiet
586 Jagtfalk (Falco rusticolus)
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2009-12-10 Ten-Bel, Tenerife Spanien
589 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2023-03-28 Playa del las Americas, Tenerife Spanien
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1985-01-01 Surrey England
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1990-02-01 Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2013-09-29 Collieston, Aberdeenshire Skotland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1990-10-15 Donna Nook, Lincolnshire England
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1991-01-01 Tyrkiet
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2009-01-12 Trujillo, Extremadura Spanien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1987-05-01 South Walney, Cumbria England
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1991-01-01 Tyrkiet
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 1991-10-06 Lowestoft, Suffolk England
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2009-01-11 Monfrague, Extremadura Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1991-10-01 Cocknage Wood, Staffordshire England
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1991-01-01 Tyrkiet
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 2010-04-30 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2005-01-01 Naama Bay Egypten
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2010-04-27 Ein Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1991-01-01 Tyrkiet
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2009-12-11 Las Lajas, Tenerife Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1991-01-01 Farlington Marsh, Hampshire England
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1990-02-01 Merzouga Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1990-02-01 Tadgilt Track Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1990-02-01 Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1990-02-01 Marokko
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1990-02-01 Marokko
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1990-02-01 Marokko
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2011-03-11 Zagora Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1990-02-01 Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1990-05-01 Blakeney Point, Norfolk England
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1991-01-01 Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1990-02-01 Marokko
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2010-06-04 El Planerón, Aragon Spanien
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1990-02-01 Marokko
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2008-09-07 Beirut Libanon
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1990-02-01 Marokko
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 X * Træsvale (Tachycineta bicolor) 1990-06-07 St Marys, Scilly England
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1990-02-01 Marokko
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2005-01-01 Sharm el Sheikh Egypten
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1990-11-01 Layer-de-la-Haye, Essex England
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti)
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1990-02-01 Marokko
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2010-06-06 near Alastúey, Aragon Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2014-03-12 SPNI Field School, Eilat Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1989-12-01 Winterton, Norfolk England
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1989-10-01 Blakeney Point, Norfolk England
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1990-10-01 Donna Nook, Lincolnshire England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1989-11-12 Blakeney Point, Norfolk England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 1991-01-01 Tyrkiet
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2009-12-10 Camping Nauta, Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2011-07-25 Figueira, western Algarve Portugal
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 1991-01-01 Sivri Kaya Tyrkiet
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1989-09-17 Spurn, East Yorkshire England
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1991-09-12 Fair Isle, Shetland Skotland
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1991-01-01 Tyrkiet
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2012-12-06 Lot Reservoir, Dead Sea Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1991-01-01 Tyrkiet
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1985-08-01 Blakeney Point, Norfolk England
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2015-08-29 Collieston Skotland
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-05-31 Girdle Ness, Aberdeen Skotland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1990-01-01 Languard, Suffolk England
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 1992-06-01 Spurn, East Yorkshire England
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1991-01-01 Tyrkiet
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2011-03-11 Agdz (Oued Draa) Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1991-01-01 Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 1991-01-01 Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2012-09-26 Whinnyfold Plantation, Collieston Skotland
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1995-09-16 Brownsman, Farne Islands, Northumberland England
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
755 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-09-19 Amiq Libanon
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1991-01-01 Tyrkiet
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 1991-01-01 Tyrkiet
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2010-04-27 Ne'ot Hakikar Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1990-02-01 Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria)
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2010-06-06 near Alastúey, Aragon Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1991-01-01 Helfeti, nr. Birecik Tyrkiet
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2010-04-29 Route 90, km 152 Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1991-10-14 Flamborough Head, East Yorkshire England
774 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata)
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 1992-06-09 Spurn, East Yorkshire England
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 2011-04-23 Boquer Valley, Mallorca Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1990-02-01 Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1992-05-27 Filey, North Yorkshire England
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1990-05-20 Blakeney Point, Norfolk England
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1990-03-01 Stratton, Cornwall England
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 1991-01-01 Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1991-01-01 Tyrkiet
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2014-03-14 Yahel, Avara Valley Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2009-03-25 Fajã da Nogueira, Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1991-01-01 Tyrkiet
799 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 1989-10-14 Holkham Pines, Norfolk England
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1991-01-01 Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 1991-01-01 Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 1991-01-01 Tyrkiet
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1990-10-01 Dungeness, Kent England
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2010-04-27 Tel Aviv Israel
811 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2014-03-10 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1989-12-04 Portland England
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1990-02-01 Marokko
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2005-01-01 Santa Katarina Egypten
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2008-10-19 Dyce, Aberdeen Skotland
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-03-26 Banchory, Aberdeenshire Skotland
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 X * Rustdrossel (Turdus naumanni) 1990-01-20 Woodford Green, London England
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2017-03-03 Hai-Bar, Yotvata Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1991-01-01 Tyrkiet
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-09-13 Amiq Libanon
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1991-01-01 Tyrkiet
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1993-10-31 Winspit, Dorset England
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-05-18 Crail Skotland
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1991-01-01 Tyrkiet
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1990-02-01 Marokko
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-06-05 Astún, Aragon Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1991-01-01 Tyrkiet
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2010-12-15 La Oliva, Fuerteventura, Canary Islands Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2010-10-10 Perthumie Bay, Stonehaven, Aberdeenshire Skotland
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2018-10-21 Salthouse England
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1990-10-22 Kilnsea, East Yorkshire England
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2012-12-06 Lot Reservior, Dead Sea Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1986-11-16 South Walney, Cumbria England
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1993-10-29 Stiffkey, Norfolk England
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1990-10-19 Holme, Norfolk England
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1990-02-01 Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2010-04-28 Ein Gedi Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1990-02-01 Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1990-02-01 Marokko
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1991-01-01 Tyrkiet
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2005-01-01 Giza, Cairo Egypten
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2010-04-27 Tel Aviv Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2013-06-06 Rome Italien
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1990-02-01 Marokko
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1991-01-01 Tyrkiet
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1990-02-01 Cafe Dunes D'or, Merzouga Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 * Sahelspurv (Passer luteus)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1990-02-01 Marokko
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 1991-01-01 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1991-01-01 Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2011-07-24 Pera, Algarve Portugal
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2009-03-29 Lugar de Baixo, Madeira Portugal
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2009-01-13 Palazuelo, Extremadura Spanien
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2010-05-01 Eilat Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1990-05-28 The Needles, Isle of White England
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 1991-01-01 Demirkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2019-11-16 Walberswick Storbritannien
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2014-03-13 Yotvata Sewage Pools, Arava Valley Israel
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1989-11-01 Salthouse, Norfolk England
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1990-05-01 Horsey, Norfolk England
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2017-03-01 Lahav Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1993-10-01 Holkham Meals, Norfolk England
946 X Tundrapiber (Anthus gustavi) 1995-09-16 Farne Islanes, Northumberland England
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1992-05-14 Cley, Norfolk England
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2012-12-04 Yotvata north circular field Israel
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2009-03-28 Ponta de São Lourenço, Madeira Portugal
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 X Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Danmark
956 X Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Danmark
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2009-12-11 Las Lajas, Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2013-02-16 North Collafirth, Shetland Skotland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1991-01-01 Tyrkiet
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1989-09-17 Spurn, East Yorkshire England
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2005-01-01 Santa Katarina Egypten
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1991-01-01 Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-02-01 Thorpe End, Norwich, Norfolk England
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1990-10-01 Gibraltar Point, Lincolnshire England
982 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) 1990-01-01 Loch Garten Skotland
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1990-09-29 Sandringham, Norfolk England
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2010-06-05 Astún, Aragon Spanien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 1991-01-01 Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2008-09-14 Amiq Libanon
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2009-03-23 Funchal, Madeira Portugal
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1992-02-01 Dagenham Chase, London England
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2009-01-14 Monfrague, Extremadura Spanien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 1991-01-01 nr. Lake Van Tyrkiet
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1991-01-01 Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1991-01-01 Tyrkiet
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2012-12-05 En Gedi, Dea Sea Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1990-02-01 Marokko
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1993-02-01 Beddington Sewage Farm, Surrey England
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1992-03-01 Belgien
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1991-09-06 Fair Isle Skotland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1991-01-01 Tyrkiet
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1994-04-01 Pennington Flash, Greater Manchester England
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 1994-10-16 Seaforth, Merseyside England
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2023-06-10 Girdle Ness, Aberdeen Skotland
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 1992-05-31 Trimley St Mary, Suffolk England
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1989-12-04 Portland England
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 X * Lærkespurv (Chondestes grammacus) 1991-05-15 Waxham England
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 1993-10-25 Flamborough, East Yorkshire England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer