VP Artsliste - Kronologisk

Seppo Antero Haavisto

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2019
810 2019-11-06 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Ystad, Scania
809 2019-05-14 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Sverige Lunnerviken, Väse, Värmland
808 2019-05-09 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Sverige Hörnefors, Västerbotten
2018
807 2018-11-14 * Rustdrossel (Turdus naumanni) Sverige Patamalm, Småland
806 2018-04-25 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Azrou-Ifrane, Foret de Cedres
805 2018-04-22 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Oualidia-Sidi Moussa
2017
804 2017-12-25 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Sverige Stora Amundön, Västergötland
803 2017-10-26 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Cabo da Praia, Terceira.
802 2017-10-24 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Corvo, Cancellas
801 2017-10-24 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne S off Lighthouse valley, Corvo
800 2017-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Lighthouse valley, Corvo
799 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Cancellas, Corvo
798 2017-10-15 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Tennessee Valley, Corvo
797 2017-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Tennessee Valley, Corvo
796 2017-10-08 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Paul da Praya, Terceira
795 2017-05-14 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) Sverige Svenska Högarna, Uppland
2016
794 2016-11-15 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Torreberga, Skåne
793 2016-10-20 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Corvo, Fojo
792 2016-10-19 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Flores, Santa Cruz
791 2016-08-22 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira, Pico do Arieiro
790 2016-08-21 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira, Faja da Nogueira
789 2016-08-21 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira, Ribeiro Frio
788 2016-03-03 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Hai Bar, S of Yotvata
787 2016-03-02 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) Israel Gal'on
2015
786 2015-08-27 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Azorerne Banca da Fortuna,Pelagic off Graciosa.
785 2015-08-25 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne Pelagic Tour, offshore Graciosa
784 2015-08-25 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Azorerne Graciosa Pelagic, Ilheu da Praia
2014
783 2014-10-20 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Corvo, Vila Nova
782 2014-10-19 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Corvo
781 2014-10-19 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) Azorerne Corvo
780 2014-10-12 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Corvo
779 2014-10-09 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo
778 2014-10-08 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne Sao Miguel
777 2014-06-12 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, Mt Kvarkush.
776 2014-06-11 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, Mt Kvarkush.
775 2014-06-09 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Ekateringburg, Monetny
774 2014-06-09 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Ekateringburg, Monetny
773 2014-05-10 * Orientsejler (Apus pacificus) Sverige Kvismaren, Närke
772 2014-04-30 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sverige Hällby, Västerfärnebo, Västmanland
771 2014-02-08 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Island Grandi, Reykjavik (ssp.deglandi)
770 2014-02-08 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Island Hrauntúnstjörn, Reykjavik
769 2014-02-07 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Island Pöll, Hafnarfjöröur
2013
768 2013-11-10 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Blekinge, Utlängan
767 2013-10-20 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) Azorerne Corvo
766 2013-10-17 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) Azorerne Corvo
765 2013-10-16 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Corvo
764 2013-10-12 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) Azorerne Corvo
763 2013-10-10 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Corvo
762 2013-10-08 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Corvo
761 2013-10-04 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Corvo
760 2013-04-28 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sverige Frövisjön, Västmanland
759 2013-01-25 * Rævespurv (Passerella iliaca) Finland Utö Island
758 2013-01-15 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami mangroves
757 2013-01-12 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Abu Simbel
756 2013-01-12 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
2012
755 2012-11-24 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev, Engsö
754 2012-10-14 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
753 2012-10-14 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Corvo
752 2012-10-12 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Corvo
751 2012-10-12 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) Azorerne Corvo
750 2012-10-10 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Corvo
749 2012-10-09 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Corvo
748 2012-10-08 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Azorerne Corvo
747 2012-10-08 * Træsvale (Tachycineta bicolor) Azorerne Corvo
746 2012-10-06 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Corvo
745 2012-10-06 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
744 2012-10-03 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Sao Miguel, Lagoa Azul
743 2012-07-15 * Alaskaryle (Calidris mauri) Sverige Öland, Västerstadsviken
742 2012-06-18 * Storryle (Calidris tenuirostris) Sverige Uppland, Hjälstaviken
741 2012-06-14 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Tyrkiet Ferry between Mersin,Turkey-Cyprus
740 2012-06-14 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern Track between Ilgaz - Karaman
739 2012-06-12 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
738 2012-06-11 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar Baraji
737 2012-05-12 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Sverige Påarp, Halland.
736 2012-04-30 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Stepantsminda
735 2012-04-29 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Stepantsminda
734 2012-04-28 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Stepantsminda
733 2012-04-22 * Klireryle (Calidris himantopus) Sverige Uppland, Harg.
732 2012-03-07 Nandayparakit (Aratinga nenday) Israel Pardes Hanna-Karkur, HaDkalim street 100
731 2012-03-04 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Northern Date Palm plantation, Eilat
730 2012-03-02 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
2011
729 2011-11-13 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sverige Uppland, Säbyholm
728 2011-10-18 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Corvo
727 2011-10-16 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Corvo
726 2011-10-15 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) Azorerne Fajazinha, Flores
725 2011-10-15 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Flores
724 2011-10-14 * Purpursvale (Progne subis) Azorerne Corvo
723 2011-10-13 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Ponta Delgada, Flores
722 2011-10-13 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Corvo
721 2011-10-13 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Faja Grande, Flores
720 2011-10-13 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Lagoa da Lomba, Flores
719 2011-10-08 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Corvo
718 2011-10-08 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Corvo
717 2011-10-08 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Corvo
716 2011-10-07 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Corvo
715 2011-10-07 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Corvo
714 2011-05-01 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha de Rodao
713 2011-01-13 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko close to Kniffis Lagoon
712 2011-01-10 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko 41 km. NW Awserd, Western Sahara
711 2011-01-09 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Chtoukan, 169 km. N of Dakhla, Western Sahara
2010
710 2010-09-24 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Sverige Holmögadd, Västerbotten
709 2010-05-09 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Porguerolles
708 2010-05-06 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Corsica. Aghione, Casone.
707 2010-05-05 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Italien Lucca
706 2010-05-03 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Oldenico
705 2010-05-03 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Lake Varese
704 2010-01-06 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Holland Alkmaar
703 2010-01-04 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Wijk bij Duurstede
702 2010-01-03 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Biesbosh NP
701 2010-01-02 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Brouwershaven, Schouwen
700 2010-01-02 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland S of Barendrecht
699 2010-01-02 * Snegås (Anser caerulescens) Finland Bouwershaven,Nederlands
2009
698 2009-09-03 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Carcavelos
697 2009-08-31 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal off Portimao, Algarve
696 2009-01-04 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Uppland, Stockholm, Järvafältet
2007
695 2007-07-02 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Sverige Fäholmen, Norje, Blekinge.
694 2007-03-30 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Jahra East Outfall
693 2007-03-27 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Kuwait Sewer Plant Reeds
692 2007-03-23 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Sabah Al-Ahmed NR
691 2007-03-22 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Kuwait City, Green Island
690 2007-03-22 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Zour Port
689 2007-03-21 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Abdali Farms
688 2007-03-21 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms
687 2007-03-20 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Kuwait Sulaibikhat NR
686 2007-03-20 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
2006
685 2006-10-29 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Sao Miguel, Mosteiros
684 2006-10-28 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Azorerne Sao Miguel, Lagoa Furnas
683 2006-10-26 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Flores, Faja Grande
682 2006-10-20 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Flores, Fajazinha
681 2006-10-20 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Flores, Caldeira Rasa
2005
680 2005-10-13 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Öland, Ottenby
2003
679 2003-06-15 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) Sverige Öland, Greda Vik
2001
678 2001-11-21 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Sverige Västergötland, Kråk
677 2001-07-04 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Falsterbo, Ängsnäset, Scania.
676 2001-06-03 * Sørgedue (Zenaida macroura) Sverige Brannäs, Oxelösund, Södermanland.
675 2001-05-20 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Sverige Kattvik, Skåne.
2000
674 2000-10-05 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Terceira, Capo de Praia
673 2000-08-11 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Sverige Örtofta, Skåne.
672 2000-05-22 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Sverige Nolhagaviken, Västergötland.
671 2000-04-01 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel S of Dead Sea, close Jordan border
670 2000-03-29 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates) Israel Yotvata
669 2000-03-28 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Km. 38 Eilat-Yotvata
1999
668 1999-11-07 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Sverige Öland, Gårdby
667 1999-05-15 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Sverige Öland, Segerstad
666 1999-03-24 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Eilat
665 1999-03-04 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Ilheu de Passaros, Boa Vista.
664 1999-03-04 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Boavista, Curral Velho
663 1999-03-01 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde From boat between Sao Nicolau - Raso.
662 1999-03-01 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Cachaco-Tarrafal, Sao Nicolau.
661 1999-03-01 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
660 1999-02-27 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Kap Verde Sao Vicente, Mindelo
659 1999-02-25 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Ponto de Sol, Sao Antao.
658 1999-02-24 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Kap Verde Mindelo Sewage Ponds, Sao Vicente
657 1999-02-24 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Baya das Gatos, Sao Vicente.
656 1999-02-22 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sao Tiago
655 1999-02-22 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Sao Tiago, Praia-Assomada.
654 1999-02-22 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia, San Tiago.
653 1999-02-22 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Sao Tiago
652 1999-02-22 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Sao Tiago
651 1999-02-22 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Sao Tiago
650 1999-02-22 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Sao Tiago
1998
649 1998-11-21 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Sverige Snäck, Gotland.
648 1998-09-14 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Sete Cidades, Sao Miguel
647 1998-09-12 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Azorerne Ilheu da Vila, Santa Maria
646 1998-09-11 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Azorerne From ferry Sao Miguel-Santa Maria
645 1998-09-10 * Storskråpe (Ardenna gravis) Azorerne Mosteiros, Sao Miguel
644 1998-09-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Azorerne Sete Cidades, Sao Miguel
643 1998-09-10 * Krabbehejre (Butorides virescens) Azorerne Sao Miguel, Sete Cidades
642 1998-09-09 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Sete Cidades, Sao Miguel
641 1998-02-10 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Marokko Oued Massa
640 1998-02-07 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla area
639 1998-02-05 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Marokko Agadir fishing harbour
1997
638 1997-06-19 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Sverige Bygdsiljum, Västerbotten.
637 1997-05-31 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Sverige Tannetjärn, Helsingland
636 1997-05-31 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Villanäs, Umeå, Västerbotten
635 1997-05-14 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Sverige Funbosjön, Uppland
634 1997-05-11 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten El Abbasa
633 1997-05-11 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten El Abbasa
632 1997-05-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Egypten Marsa Alam-Hurghada
631 1997-05-06 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Abu Simbel
630 1997-05-04 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Abu Simbel
629 1997-05-04 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
628 1997-05-04 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
627 1997-05-04 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
626 1997-05-04 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Egypten Abu Simbel
625 1997-05-02 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Nile, Crocodile Island
624 1997-05-02 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Nile, Crocodile Island
623 1997-05-01 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Hurghada
622 1997-05-01 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Suez harbour
621 1997-05-01 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Egypten Suez harbour
620 1997-04-29 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Gebel Asfar, Cairo.
619 1997-04-29 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Fariskyr, Nile Delta
618 1997-04-29 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Gebel Asfar
617 1997-04-29 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Gebel Asfar
616 1997-02-08 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Finland Pieksämäki
1996
615 1996-10-18 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Sverige Ottenby, Öland.
614 1996-04-15 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Punta de Teno, Tenerife
613 1996-04-14 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Tenerife, Canary Islands
612 1996-04-14 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Tenerife, Canary Islands
1995
611 1995-04-19 * Verreauxørn (Aquila verreauxii) Jordan Wadi Rum
610 1995-01-28 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Sverige Sofiehem, Umeå, Västerbotten.
1994
609 1994-04-01 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Eilat
608 1994-03-25 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius) Israel Eilat
607 1994-03-24 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
606 1994-03-05 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Sverige Falsterbo, Scania.
1993
605 1993-08-07 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Sverige Stora Ören, Öland.
604 1993-07-04 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sverige Lidköping, Västergötland
603 1993-07-04 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Halland, Getterön
602 1993-06-19 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Sverige Halmstad, Halland
601 1993-06-07 * Skadegøg (Clamator glandarius) Tyrkiet South of Ankara
600 1993-06-06 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Balik gölu
599 1993-06-05 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivrikaya
598 1993-06-05 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivrikaya
597 1993-06-04 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
596 1993-06-03 * Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet Yoncali
595 1993-06-02 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Soguksu
594 1993-06-01 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van, mountains ENE
593 1993-05-30 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
592 1993-05-30 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre, River Tigris
591 1993-05-29 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
590 1993-05-29 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
589 1993-05-29 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isikli
588 1993-05-28 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
587 1993-05-28 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
586 1993-05-28 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
585 1993-05-27 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Eregli, eastern Turkey
584 1993-05-27 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
583 1993-01-23 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Sverige Mollön, Uddevalla, Bohuslän.
1992
582 1992-05-18 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Sverige Fatstyren, Dalarna.
581 1992-01-25 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Erfoud-Boumalne, 10 km. W off Jorf.
580 1992-01-23 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko Sous Valley, 20 km. East of Taroudannt
579 1992-01-22 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Cap Rhir
1991
578 1991-10-19 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Sverige Segerstad, Ölad.
577 1991-06-27 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Schweiz Grindelwald mountains.
576 1991-06-19 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Lakes NW of El Puerto, Andalucia.
575 1991-06-16 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Palacio del Rey, Coto Donana.
574 1991-06-15 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Coto Donana
573 1991-06-13 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Portugal Elvas area.
572 1991-06-13 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Cáceres area.
571 1991-06-12 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Penefalcon, Monfrague.
570 1991-06-11 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Monfrague NP.
569 1991-06-10 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Rio Tajo, Monfrague.
568 1991-06-10 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Rio Tajo, Monfrague.
567 1991-06-09 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Navaconcejo
566 1991-06-06 Murløber (Tichodroma muraria) Frankrig Gavernie
565 1991-04-14 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Sverige Hjälstaviken, Uppland
1990
564 1990-06-28 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Serbien - Montenegro Petrovac, Montenegro
563 1990-06-27 Stenhøne (Alectoris graeca) Serbien - Montenegro Cetinje mountains, Montenegro.
562 1990-06-26 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Serbien - Montenegro Lake Scutari, Montenegro
561 1990-06-22 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Hortopagy
560 1990-05-11 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Bialowieski Park Narodowy.
559 1990-02-14 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Boumalne - Ouarzazate
558 1990-02-14 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Boumalne du Dades.
557 1990-02-14 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Boumalne du Dades.
556 1990-02-13 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko Desert E of Merzouga.
555 1990-02-13 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Marokko Lac Merzouga.
554 1990-02-12 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko Zeida.
553 1990-02-11 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
552 1990-02-11 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga
551 1990-02-11 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merdja Zerga
550 1990-02-10 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden.
549 1990-02-10 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Marokko Oukaimeden.
548 1990-02-10 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Foret de Sidi Bettache
547 1990-02-09 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Oukaimeden area.
546 1990-02-09 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Oukaimeden area.
1989
545 1989-10-22 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Sverige Ledskär, Uppland
544 1989-10-13 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Sverige Ottenby, Öland.
543 1989-10-08 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Sverige Sandön, Skälderviken, Skåne.
542 1989-07-26 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Sverige Vellinge ängar, Foteviken, Skåne
541 1989-07-07 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Sverige Vanneberga, Skåne
540 1989-04-01 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
539 1989-04-01 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Israel Eilat
538 1989-03-31 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Israel En Zafzafa, S of En Gedi.
537 1989-03-30 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel NE of Sea of Galilee
536 1989-03-29 * Dværghornugle (Otus scops) Israel Jordan river
535 1989-03-28 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Nahal Ammud
534 1989-03-28 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Hula
533 1989-03-28 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Hula
532 1989-03-28 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Nahal Ammud
531 1989-03-26 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
530 1989-03-26 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
529 1989-03-26 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Nizzana
528 1989-03-24 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Eilat-Yotvata.
527 1989-03-24 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Israel Km. 32 Eilat-Yotvata.
526 1989-03-23 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
525 1989-03-21 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Eilat
524 1989-03-21 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
523 1989-03-21 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Eilat mountains.
522 1989-03-21 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Eilat mountains.
1988
521 1988-09-04 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Sverige Skanörs Ljung, Skåne.
520 1988-08-04 Kirkeugle (Athene noctua) Danmark Lyngby, Jylland.
519 1988-06-22 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Sverige Storjungfrun, Gästrikland
518 1988-04-03 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Eilat
517 1988-04-02 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Eilat
516 1988-04-01 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Eilat mountains.
515 1988-03-31 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Paran
514 1988-03-30 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
513 1988-03-30 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Yotvata
512 1988-03-30 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel South of Yotvata, on nest.
511 1988-03-30 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
510 1988-03-30 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Yotvata
509 1988-03-29 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
508 1988-03-29 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
507 1988-03-29 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
506 1988-03-29 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Eilat
505 1988-03-28 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Eilat
1987
504 1987-10-22 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Öland, Segerstad
503 1987-10-19 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Sverige Stenåsabadet, Öland.
502 1987-09-15 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Sverige Gubbanäsan, Getterön, Halland
501 1987-09-15 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Sverige Gubbanäsan, Getterön, Halland
500 1987-06-05 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Sverige Värmland, Skattkärr
499 1987-05-08 * Blåvinget And (Spatula discors) Sverige Mårdängssjön, Gästrikland
498 1987-01-04 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Mörbylånga, Öland.
1986
497 1986-10-26 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Sverige Näsbybadet, Öland
496 1986-10-25 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Sverige Ottenby, Öland.
495 1986-05-17 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Sverige Getterön, Halland
494 1986-05-17 Slørugle (Tyto alba) Sverige Skåne
493 1986-01-14 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Landsort, Södermanland.
1983
492 1983-10-18 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Sverige Kullen, Skåne
1982
491 1982-06-25 Islom (Gavia immer) Norge Stora Ekkeröya, Varanger.
490 1982-01-23 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Sverige Norrköping, Östergötland
1976
489 1976-06-23 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Finland Utsjoki, Kuorboaivi
1975
488 1975-06-21 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Finland Kevon kanjoni, Utsjoki.
1968
487 1968-06-01 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Finland Länsitonttu, Helsinki.
1967
486 1967-08-06 Fjeldrype (Lagopus muta) Finland Karigasniemi, Ailigas
485 1967-08-03 Dalrype (Lagopus lagopus) Finland Karigasniemi, Ailigas
484 1967-08-01 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Inari,Kaamanen
1966
483 1966-06-26 * Terekklire (Xenus cinereus) Finland Pasila, Helsinki
1964
482 1964-04-22 Vandrefalk (Falco peregrinus) Finland Viikin pellot.
1963
481 1963-03-07 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Finland Hämeenlinna, Luolaja
480 1963-03-07 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Hämeenlinna, Luolaja
479 1963-03-07 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Hämeenlinna, Luolaja.
478 1963-03-07 Tjur (Tetrao urogallus) Finland Hämeenlinna, Luolaja.
477 1963-03-01 Gråspætte (Picus canus) Finland Urajärvi, Heinola
476 1963-02-14 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Finland Helsinki, Pasila
475 1963-01-27 Gråmåge (Larus hyperboreus) Finland Helsinki, Kaivopuisto
474 1963-01-08 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Finland Helsinki, Haltiavuori
Annoncer