VP Artsliste - Kronologisk

Olof Strand

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
839 2024-01-27 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) Spanien North of Mijares river mouth
838 2024-01-26 * Maskearatinga (Psittacara mitratus) Spanien Parc de la Ciutadella, Barcelona
2023
837 2023-09-26 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Azorerne Pico, Corvo
836 2023-09-25 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
835 2023-09-24 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica) Azorerne Fojo, Corvo
834 2023-04-29 * Segland (Mareca falcata) Holland Rotterdam
833 2023-03-04 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Parc del Turó del Putxet, Barcelona
2022
832 2022-11-05 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) Tyskland Aukrug
831 2022-10-22 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Portugal SE of Coruche
830 2022-10-22 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Coruche
829 2022-10-22 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Amieira
828 2022-10-21 * Krabbehejre (Butorides virescens) Azorerne Fajã Grande, Flores
827 2022-10-02 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Sverige Stenåsabadet, Öland
826 2022-08-13 Prærieterne (Sterna forsteri) Irland Soldier's Point, Dundalk, Co. Louth
825 2022-03-05 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Terwolde, Gelderland
824 2022-03-05 * Sangspurv (Melospiza melodia) Belgien Prosperdorp, Antwerp
2021
823 2021-11-07 * Polarlomvie (Uria lomvia) Sverige Kullaberg, Skåne
822 2021-10-14 * Rødfodet Sule (Sula sula) Azorerne Windmills, Corvo
821 2021-10-12 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) Azorerne Loural Valley, Corvo
820 2021-10-11 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Fojo, Corvo
819 2021-10-09 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Azorerne Vila do Corvo, Corvo
2020
818 2020-05-31 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) Sverige Torslandaviken, Göteborg
817 2020-01-19 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) Israel Ovda Valley
816 2020-01-18 * Græsrikse (Crex egregia) Israel Eilat Bird Sanctuary
815 2020-01-17 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Parc de Capçalera, Valencia
814 2020-01-17 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Jardins del Real, Valencia
2019
813 2019-11-02 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) Sverige Skallkroken, Halland
812 2019-05-30 Fasan (Phasianus colchicus) Kasakhstan Volga delta
811 2019-05-28 * Jomfrutrane (Grus virgo) Kasakhstan Lake Edylsor
810 2019-05-27 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Kasakhstan Ural delta, Atyrau
809 2019-05-27 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Kasakhstan NW of Inderbor
808 2019-05-27 Steppegulbug (Iduna rama) Kasakhstan NW of Inderbor
807 2019-05-24 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Above Mistail, Lerik
806 2019-05-23 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Aserbajdsjan NE of Cuxanli
805 2019-05-14 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Sverige Strandvik, Värmland
804 2019-01-03 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Río Cabras, Fuerteventura
803 2019-01-01 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Caleta de Fuste, Fuerteventura
2018
802 2018-11-14 * Rustdrossel (Turdus naumanni) Sverige Patamalm, Småland
801 2018-04-10 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) Oued Agoueidir, NE of Ouadane
800 2018-04-09 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) Toujounine el Kbir, S of Choum
799 2018-04-08 * Sahelspurv (Passer luteus) Mauritanien (indenfor VP) Bou Lanouar
798 2018-04-08 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Mauritanien (indenfor VP) Nouadhibou
797 2018-04-07 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Mauritanien (indenfor VP) Off Iwik, Banc d'Arguin
796 2018-04-07 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Off Iwik, Banc d'Arguin
2017
795 2017-10-25 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Sverige Triberga läge, Öland
794 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
793 2017-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Tennessee valley, Corvo
792 2017-10-09 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Low fields, Corvo
791 2017-10-08 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira
790 2017-06-29 Stenhøne (Alectoris graeca) Kroatien Povljana, Pag Island
789 2017-06-13 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Norge Grindholmen, Råde, Østfold
2016
788 2016-11-13 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) Sverige Torreberga, Skåne
787 2016-10-12 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Brantevik, Skåne
786 2016-06-16 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Rusland (indenfor VP) Mount Kvarkush, Ural Mountains
785 2016-06-15 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Monetnyy marshes
784 2016-06-14 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Rusland (indenfor VP) Shuvakish, Yekaterinburg
783 2016-06-13 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Rusland (indenfor VP) Airport marshes, Bolshoy Istok
782 2016-06-13 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Monetnyy marshes
781 2016-06-13 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Monetnyy marshes
780 2016-06-01 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Danmark Christiansø
779 2016-05-18 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Polder de Sébastopol, Barbâtre, Île de Noirmoutier
778 2016-03-23 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Island Keflavik
777 2016-03-23 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Island Elliðavatn
776 2016-03-22 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Laugarvatn
2015
775 2015-10-11 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Sverige Orminge rör, Ottenby, Öland
774 2015-08-23 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Sverige Beijershamn, Öland
2014
773 2014-05-03 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sverige Västerfärnebo, Västmanland
772 2014-03-27 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Sverige Mörkö, Sörmland
2013
771 2013-07-03 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Utlängan, Blekinge
770 2013-05-07 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon Fish Ponds, Aswan
769 2013-05-05 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
768 2013-05-05 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
767 2013-05-05 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
766 2013-05-05 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
765 2013-05-05 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Abu Simbel
764 2013-05-05 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Abu Simbel
763 2013-05-01 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Hamata
762 2013-04-29 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Southwest of Sandafa
761 2013-04-29 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Minya
760 2013-04-29 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Minya
759 2013-04-28 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abassa
758 2013-04-28 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi Natrun
757 2013-04-28 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abassa
756 2013-04-28 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abassa
2012
755 2012-11-16 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Sverige Bläsinge hamn, Öland
754 2012-11-10 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
753 2012-09-19 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Ras um Sid, Sharm el Sheikh
752 2012-09-18 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Tiran Island, off Sharm el Sheikh
751 2012-08-01 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Azorerne Bank of Fortune, off Graciosa
750 2012-08-01 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Azorerne Bank of Fortune, off Graciosa
749 2012-07-31 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne Off Graciosa
748 2012-07-10 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar Baraji
747 2012-04-29 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Sverige Gislövs stjärna, Skåne
746 2012-04-21 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) England Lidlington, Bedfordshire
2011
745 2011-11-13 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sverige Säbyholm, Låssa, Uppland
744 2011-10-07 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Above Vila do Corvo, Corvo
743 2011-10-02 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
742 2011-10-01 Dværgfalk (Falco columbarius) Azorerne <i>columbarius</i>, Upper Fields, Corvo
741 2011-10-01 Landsvale (Hirundo rustica) Azorerne <i>erythrogaster</i>, Low fields, Corvo
740 2011-09-30 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
739 2011-09-28 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Caldeirão, Corvo
738 2011-09-26 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Middle fields, Corvo
737 2011-07-08 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Sverige Bleckåsen, Jämtland
736 2011-05-28 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Castillo de Monfragüe, Extremadura
735 2011-05-28 Provencesanger (Curruca undata) Spanien Along EX-389, Parque Nacional de Monfragüe
734 2011-05-28 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Castillo de Monfragüe, Extremadura
733 2011-05-27 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien Near Santa Marta de Magasca
732 2011-05-26 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Near Madrid
731 2011-05-26 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Puerto de Navacerrada
730 2011-05-26 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Spanien <i>iberiae</i>, Puerto de Navacerrada
729 2011-05-25 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Laroin, Pau
728 2011-03-19 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Irland Lissadell, Co. Sligo
727 2011-03-18 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbeigh Strand, Co. Kerry
726 2011-02-25 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Azorerne Lagoa do Junco, Terceira
725 2011-02-25 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Angra do Heroismo marina, Terceira
724 2011-02-25 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Praia da Vitoria sewage works, Terceira
723 2011-02-25 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira
2010
722 2010-10-12 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Sverige Ottenby, Öland
721 2010-10-02 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Sverige Holmögadd, Västerbotten
720 2010-07-09 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
719 2010-05-02 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Marokko N of Oualidia
718 2010-05-02 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Fôret de Cedres
717 2010-05-02 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Undisclosed
716 2010-05-01 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Fôret de Cedres
715 2010-04-29 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Khniffis Lagoon
714 2010-04-28 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Marokko Aousserd road (km 96), Western Sahara
713 2010-04-28 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Aousserd road km 126, Western Sahara
712 2010-04-27 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Marokko Oued Jenna, Western Sahara
711 2010-04-27 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Oued Jenna, Western Sahara
710 2010-04-27 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Oued Jenna, Western Sahara
709 2010-04-26 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla Bay, Western Sahara
708 2010-04-26 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Dakhla Bay, Western Sahara (and Mauritania 2018)
707 2010-04-25 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Chtoukan, Western Sahara
706 2010-02-17 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Viby, Århus
705 2010-01-31 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Belgien Uccle, Bruxelles
704 2010-01-31 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Belgien Elisabeth park, Brussels
703 2010-01-30 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Middelburg, Zeeland
702 2010-01-30 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Middelburg, Zeeland
701 2010-01-06 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) Norge Drottningborg, Hesnes, Grimstad, Aust-Agder
2009
700 2009-11-17 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Mosteiros, São Miguel
699 2009-11-17 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Lagoa Azul, São Miguel
698 2009-11-10 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Ribeira do Cerrado das Vacas, Corvo
697 2009-11-01 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Caldeirão, Corvo
696 2009-10-21 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) Azorerne Reservoir mountain, Corvo
695 2009-10-18 * Kildire (Charadrius vociferus) Azorerne Lagoa Rasa, Flores
694 2009-10-16 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Vila do Corvo, Corvo
693 2009-10-15 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Pico, Corvo
692 2009-10-15 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Lower fields, Corvo
691 2009-10-15 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
690 2009-10-14 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
689 2009-10-12 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Azorerne Fojo, Corvo
688 2009-10-10 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Ribeira da Amoreira, Corvo
687 2009-10-06 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Ribeira do Vinte, Corvo
686 2009-10-05 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
685 2009-10-05 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Fojo, Corvo
684 2009-09-26 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Ribeira entre as Cancelas, Corvo
683 2009-09-13 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne Quatro Ribeiras, Terceira
682 2009-09-11 * Alaskaryle (Calidris mauri) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
681 2009-09-11 Sortterne (Chlidonias niger) Azorerne <i>surinamensis</i>, Cabrito Reservoar, Terceira
680 2009-09-09 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien La Pena, Tarifa
679 2009-09-08 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Bolonia
678 2009-09-06 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Fermentor Peninsula, Mallorca
677 2009-09-06 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Fermentor Peninsula, Mallorca
676 2009-09-06 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Spanien Fermentor Peninsula, Mallorca
675 2009-06-12 Slagugle (Strix uralensis) Sverige Dalarna
674 2009-04-17 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Portugal Rilvas, Atalaia, Montijo
673 2009-04-14 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista
672 2009-04-14 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Curral Velho, Boa Vista
671 2009-04-14 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Ilhéu dos Pássaros, Boa Vista
670 2009-04-13 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Kap Verde Rabil Lagoon, Boa Vista
669 2009-04-11 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
668 2009-04-08 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Punta do Barril, São Nicolau
667 2009-04-07 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Praia, Santiago
666 2009-04-07 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia cliffs, Santiago
665 2009-04-06 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde São Jorge dos Orgãos, Santiago
664 2009-04-06 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Pedra Badejo, Santiago
663 2009-04-06 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala) Kap Verde Southwest of Barragem de Poilão, Santiago
662 2009-04-06 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Barragem de Poilão, Santiago
661 2009-04-06 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Barragem de Poilão, Santiago
660 2009-04-06 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Sao Domingos, Santiago
659 2009-04-06 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde São Jorge dos Orgãos, Santiago
658 2009-04-06 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Barragem de Poilão, Santiago
657 2009-04-05 Tigerfinke (Amandava amandava) Portugal Rilvas, Atalaia, Montijo
656 2009-04-04 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal São Julião da Barra Fort, Carcavelos
655 2009-04-04 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Rilvas, Atalaia, Montijo
654 2009-04-04 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Rilvas, Atalaia, Montijo
653 2009-01-06 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Järvafältet, Uppland
652 2009-01-03 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Salvadora
2008
651 2008-12-31 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat Northern Date Plantation
650 2008-12-28 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Urim
649 2008-12-27 Nandayparakit (Aratinga nenday) Israel Pardes Hanna
648 2008-10-23 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Azorerne Lagoa de São Bras, São Miguel
647 2008-10-21 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Terra Nostra Park, Furnas, Sao Miguel
646 2008-10-21 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra da Tronqueira, São Miguel
645 2008-10-20 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Fajã Grande, Flores
644 2008-10-20 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Azorerne Praia da Vitória Harbour, Terceira
643 2008-10-19 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Fajã Grande, Flores
642 2008-10-19 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Ponta Delgada, Flores
641 2008-10-16 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Ponta da Fajã, Flores
640 2008-10-16 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Lagoa Branca, Flores
639 2008-10-13 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Ribeira do Cerrado das Vacas, Corvo
638 2008-10-13 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Pico, Corvo
637 2008-10-12 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Azorerne Fojo, Corvo
636 2008-10-11 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Pico, Corvo
635 2008-10-11 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) Azorerne Fojo, Corvo
634 2008-10-11 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Ribeira entre as Cancelas, Corvo
633 2008-10-11 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo
632 2008-10-11 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Ribeira entre as Cancelas, Corvo
631 2008-10-10 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne The quarry at Cabo Da Praia, Terceira
630 2008-10-10 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne The quarry at Cabo Da Praia, Terceira
629 2008-10-10 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Cabrito Reservoir, Terceira
628 2008-08-30 Fuglekonge (Regulus regulus) Spanien <i>teneriffae</i>, Las Lajas, Tenerife
627 2008-08-30 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte del Agua, Tenerife
626 2008-08-30 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Monte del Agua, Tenerife
625 2008-08-30 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife
624 2008-08-30 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Erjos, Tenerife
623 2008-08-28 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien North of Costa Calma, Fuerteventura
622 2008-08-28 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Northeast of Pájara, Fuerteventura
621 2008-08-26 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Playa de las Américas, Tenerife
620 2008-06-27 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Iivara, Kuusamo
619 2008-06-26 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Niirala, Värtsilä, Tohmajärvi
618 2008-03-18 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten El Gouna Golf Course
617 2008-03-16 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami
616 2008-03-16 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatein
615 2008-03-15 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Shams Alam Resort
614 2008-03-15 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Shams Alam Resort
613 2008-03-15 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Wadi Gimal
612 2008-03-14 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Egypten El Gouna Golf Course
611 2008-03-14 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Egypten Rihanna Resort, El Gouna
610 2008-03-14 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Egypten El Gouna Farm
609 2008-02-03 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Thetford, Norfolk
608 2008-02-03 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Cley next the Sea, Norfolk
607 2008-02-02 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Wales Llys-y-fran Reservoir, Pembrokeshire
606 2008-01-07 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Brabbia
605 2008-01-06 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Palude Brabbia
604 2008-01-06 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Isolone di Oldenico
603 2008-01-06 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Boschi del Ticino
602 2008-01-01 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait University, Kuwait City
2007
601 2007-12-29 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kuwait Kabd
600 2007-12-28 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Khiran Sand Spit
599 2007-12-28 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Kuwait Khiran Sand Spit
598 2007-12-26 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait SAANR
597 2007-12-25 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Jahra Farms
596 2007-12-24 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Kuwait Towers, Kuwait City
595 2007-12-24 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island, Kuwait City
594 2007-12-23 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Kuwait Sulaibikhat Nature Reserve
593 2007-12-23 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms
592 2007-12-22 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Kuwait Pivot Fields
591 2007-12-22 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha Spit
590 2007-12-22 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Sulaibikhat NR
589 2007-12-22 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Doha spit
588 2007-07-25 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Vineyard along road D443, Aleria, Corsica
587 2007-07-24 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Italien Ferry Sardinia - Corsica
586 2007-07-24 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Aléria, Corsica
585 2007-07-24 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Italien Ferry Sardinia - Corsica
584 2007-07-24 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Corsica
583 2007-07-24 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Corsica
582 2007-07-23 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Alghero, Sardinia
581 2007-07-23 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Italien Sardinia
580 2007-06-30 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Sverige Fäören, Blekinge
579 2007-05-23 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
578 2007-05-22 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Mezra, Birecik
577 2007-05-22 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birezik
576 2007-05-21 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Birecik
575 2007-05-21 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet South of Birezik
574 2007-05-21 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birezik
573 2007-05-21 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Narince
572 2007-05-21 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet West of Narince
571 2007-05-20 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Nemrut dagi
570 2007-05-20 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre
569 2007-05-20 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Narince
568 2007-05-20 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut dagi
567 2007-05-20 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Narince
566 2007-05-20 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Nemrut dagi
565 2007-05-18 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Ercek Gölü
564 2007-05-18 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Tyrkiet Ercek Gölü
563 2007-05-17 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Bulanik
562 2007-05-17 * Stortrappe (Otis tarda) Tyrkiet Bulanik
561 2007-05-17 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Serpmetas, Caldiran
560 2007-05-16 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Aktas Gölü
559 2007-05-16 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Ardahan
558 2007-05-16 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Cam Gecedi
557 2007-05-16 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Ishak Pasa Palace
556 2007-05-15 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Mount Kazbek
555 2007-05-14 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Kazbegi
554 2007-05-14 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
553 2007-05-14 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Georgien Close to Kazbegi
552 2007-05-14 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
551 2007-05-13 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Ispir
550 2007-05-13 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Sivrikaya
549 2007-05-12 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Tyrkiet Sivrikaya
548 2007-05-12 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Ovitdagi Gecedi
547 2007-05-12 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivri Kaya
546 2007-05-12 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
545 2007-05-12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Sivrikaya
544 2007-05-12 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Ovitdagi Gecedi
543 2007-05-12 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivrikaya
542 2007-03-30 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Israel Kibbutz Lotan; Kuwait 2007-12-23
541 2007-03-28 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel Gamla
540 2007-03-28 Sørgemejse (Poecile lugubris) Israel Newe Atiw
539 2007-03-28 Munkegrib (Aegypius monachus) Israel Gamla
538 2007-03-27 * Klippeværling (Emberiza cia) Israel Mount Hermon
537 2007-03-27 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Israel Mount Hermon
536 2007-03-27 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Newe Atiw
535 2007-03-27 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Israel Mount Hermon
534 2007-03-27 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Hula Valley
533 2007-03-26 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Ma'agan Mikhael
532 2007-03-26 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Nahal Ammud
531 2007-03-26 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Tiberias
530 2007-03-26 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Hula reflooded area
529 2007-03-25 Maina (Acridotheres tristis) Israel Yarkon Park, Tel Aviv
528 2007-03-25 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
527 2007-03-25 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Israel Yarkon Park, Tel Aviv
526 2007-03-25 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel Pardes Hanna
525 2007-03-24 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Israel Km 76
524 2007-03-23 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Israel Yotvata Cirkular Fields
523 2007-03-23 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata Cirkular Fields
522 2007-03-22 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel Km 33
521 2007-03-21 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Km 76
520 2007-03-20 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel IBRCE
519 2007-03-20 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Eilat Cemetary
518 2007-03-20 Sildemåge (Larus fuscus) Israel <i>heuglini</i>, Eilat Salt-pans
517 2007-03-20 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Israel Eilat Cemetary
516 2007-03-20 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Ofira Park, Eilat
515 2007-03-19 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel En Netafim
514 2007-03-19 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel En Netafim
513 2007-03-19 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Km 33
512 2007-03-18 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Nizzana; Morocco 24-04-2010
511 2007-03-18 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Ben Gurion's College
510 2007-02-23 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
509 2007-02-23 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko West of Massa
508 2007-02-23 * Skadegøg (Clamator glandarius) Marokko Massa
507 2007-02-23 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Royal Palace, Oued Sous
506 2007-02-23 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko North of Tamri
505 2007-02-21 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko West of Errachidia
504 2007-02-21 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko 43 km west of Errachidia
503 2007-02-20 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Oued Ziz, Merzouga
502 2007-02-20 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Wadi south of Auberge Kasbah Said
501 2007-02-20 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Café Caravan, Erg Chebbi
500 2007-02-20 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Wadi south of Auberge Kasbah Said
499 2007-02-20 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Dayet Srji
498 2007-02-19 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko North of Errachidia
497 2007-02-19 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko 3 km south of Zeïda
496 2007-02-19 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Tizi-n-Tahlremt
495 2007-02-19 Blådrossel (Monticola solitarius) Marokko Tizi-n-Tahlremt
494 2007-02-19 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko East of Rissani
493 2007-02-19 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Tizi-n-Tahlremt
492 2007-02-19 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko East of Rissani
491 2007-02-18 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Marokko Fôret de Cedres, Azrou
490 2007-02-18 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Marokko Fôret de Cedres, Azrou
489 2007-02-18 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Zeïda
488 2007-02-18 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Fôret de Cedres, Azrou
487 2007-02-18 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko 3 km south of Zeïda
486 2007-02-18 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko South of Azrou
485 2007-02-18 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko Lac Aguelmame Sidi Ali
484 2007-02-18 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Fôret de Cedres, Azrou
483 2007-02-17 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Marokko Oued Loukkos
482 2007-02-17 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Marokko Oued Loukkos
481 2007-02-17 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Moulay Bousselham
480 2007-02-17 Cettisanger (Cettia cetti) Marokko Oued Loukkos
479 2007-02-17 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Moulay Bousselham
478 2007-02-17 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Forêt de Sidi-Bettache
477 2007-02-17 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Forêt de Sidi-Bettache
476 2007-02-17 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Oued Loukkos
475 2007-02-17 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Oued Loukkos
474 2007-02-16 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Rabat
473 2007-02-16 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Casablanca
472 2007-02-16 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay Bousselham
471 2007-02-16 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Casablanca
470 2007-01-15 * Bøffeland (Bucephala albeola) Irland Lake Atedaun
469 2007-01-14 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Irland Nimmo's Pier, Galway
468 2007-01-03 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sverige Simrishamn Harbour, Skåne
2006
467 2006-10-15 Strømand (Histrionicus histrionicus) Færøerne Kirkjuböur, Streymoy
466 2006-10-07 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Færøerne Lopra, Suduroy
465 2006-09-20 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Sverige Malören, Norrbotten
464 2006-09-10 * Pileværling (Emberiza rustica) Sverige Malören, Norrbotten
463 2006-09-06 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Irland Nethertown, Carnsoire Point
462 2006-09-01 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Irland Bridges of Ross
461 2006-08-28 Brillesanger (Curruca conspicillata) Portugal Porto Santo, Madeira
460 2006-08-26 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
459 2006-08-26 Rødhøne (Alectoris rufa) Portugal Ponta do Pargo, Madeira
458 2006-08-25 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Funchal, Madeira
457 2006-08-25 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Ponta da Garajau, Madeira + Grant's Corvo 2021-10-04
456 2006-08-24 Stenspurv (Petronia petronia) Portugal Ponta de São Lorenço, Madeira
455 2006-08-24 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Machico, Madeira
454 2006-08-24 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Ponta de São Lorenço, Madeira
453 2006-08-23 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Porto Moniz, Madeira
452 2006-08-23 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal São Vicente
451 2006-08-23 * Storskråpe (Ardenna gravis) Portugal Porto Moniz, Madeira
450 2006-08-23 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal Porto Moniz, Madeira
449 2006-08-23 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Serra de Agua, Madeira
448 2006-08-22 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Funchal, Madeira
447 2006-08-22 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Funchal, Madeira
446 2006-08-22 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Portugal Funchal, Madeira
445 2006-08-22 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico do Areeiro, Madeira
444 2006-06-10 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Danmark Helsingör hamn, Själland
443 2006-02-01 Lapmejse (Poecile cinctus) Sverige Klutsjön, Dalarna
442 2006-01-02 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Sverige Falköping (S.o.o); Russia 2016-06-15 (S.o.m.)
2005
441 2005-10-18 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Sverige Östra Hoby, Skåne
440 2005-09-27 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Gräsgård, Öland
439 2005-07-05 * Klireryle (Calidris himantopus) Sverige Beijershamn, Öland
438 2005-07-01 * Amurfalk (Falco amurensis) Sverige Kalmar airport, Småland
437 2005-06-30 * Kohejre (Bubulcus ibis) Sverige Råbydammen, Skåne
436 2005-05-28 Turteldue (Streptopelia turtur) Sverige Nabben, Falsterbo, Skåne
435 2005-05-14 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Sverige Malmö oljehamn, Skåne
434 2005-05-01 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Sverige Stoby våtmark, Skåne
433 2005-04-26 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Sverige Torsjön, Skåne
432 2005-04-26 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Sverige Furuhus mosse, Skåne
431 2005-04-24 * Mandarinand (Aix galericulata) Sverige Sjön Sjøn, Lund, Skåne
430 2005-04-03 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Sverige Kvarnnäsdammen, Viby, Skåne
429 2005-03-28 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sverige Kåseberga, Skåne
428 2005-02-25 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Frankrig Argentière
2004
427 2004-12-09 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil, Halland
426 2004-10-02 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Sverige Simrishamn, Skåne
425 2004-09-30 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Sverige Löddesnäs, Skåne
424 2004-09-28 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Sverige Skummeslövsstrand, Halland
423 2004-06-10 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Pyramid, Cairo
422 2004-06-06 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Sverige Brantevik, Skåne
421 2004-05-26 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Sverige Beddinge strandhed, Skåne
420 2004-05-01 * Blåvinget And (Spatula discors) Sverige Vattenmöllan, Skåne
419 2004-04-27 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Sverige Balgö, Halland
418 2004-04-21 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Sverige Knösen, Skåne
417 2004-03-26 * Kejserørn (Aquila heliaca) Sverige Landön, Skåne
2003
416 2003-11-02 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Sverige Träslövsläge, Halland
415 2003-08-15 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Sverige Hovs hallar, Skåne
414 2003-06-15 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) Sverige Greda vik, Öland
413 2003-05-22 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Sverige Ranarpsstrand, Skåne
412 2003-03-01 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Sverige Kabusa, Skåne
411 2003-01-15 * Storpiber (Anthus richardi) Sverige Utlängan, Blekinge
2002
410 2002-11-24 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Sverige Skurup, Skåne
409 2002-10-19 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Sverige Falsterbo, Skåne
408 2002-07-01 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Sverige Tocken, Blekinge
407 2002-05-17 * Terekklire (Xenus cinereus) Sverige Bunkeflostrand, Skåne
406 2002-02-01 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Sverige Ystads soptipp, Skåne
2001
405 2001-12-09 * Indisk Gås (Anser indicus) Sverige Gumlösa, Hässleholm
404 2001-12-01 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Sverige Grebbestad, Bohuslän
403 2001-11-21 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Sverige Kråks skjutfält, Västergötland
402 2001-11-18 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
401 2001-10-25 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Sverige Skanör, Skåne
400 2001-10-20 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Sverige Falsterbo, Skåne
399 2001-08-01 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Sverige Lyckeboda, Skåne
398 2001-07-22 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Sverige Norra Möckleby, Öland
397 2001-07-18 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sverige Kannikdammen, Skåne
396 2001-07-02 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Ängsnäset, Skåne
395 2001-06-23 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Sverige Lake Draven
394 2001-06-17 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Sverige Vombs ängar, Skåne
393 2001-05-23 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Sverige Råöviken, Onsala, Halland
392 2001-05-20 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Sverige Kattvik, Skåne
391 2001-01-08 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Sverige Halmstad hamn, Halland
390 2001-01-02 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Sverige Laholm, Halland
2000
389 2000-11-26 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Tosteberga ängar, Skåne
388 2000-10-01 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Sverige Södra lunden, Ottenby
387 2000-08-12 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Sverige Falsterbo, Skåne
386 2000-08-12 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Sverige Örtofta dammar, Skåne
385 2000-08-04 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Sverige Skanörs Ljung, Skåne
384 2000-08-04 * Sort Stork (Ciconia nigra) Sverige Skanörs Ljung, Skåne
383 2000-07-30 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Sverige Foteviken, Skåne
382 2000-07-25 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Sverige Falsterbo
381 2000-06-17 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) Sverige Abbekås, Skåne
380 2000-06-09 Lapugle (Strix nebulosa) Sverige Skummeslövsstrand, Halland
379 2000-05-25 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Sverige Rönnen, Skåne
378 2000-05-06 Aftenfalk (Falco vespertinus) Sverige Pulken, Skåne
377 2000-04-23 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sverige Malmö oljehamn, Skåne
376 2000-04-22 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Sverige Ranarpsstrand, Skåne
375 2000-01-05 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Dagsås, Halland
374 2000-01-03 * Sneugle (Bubo scandiacus) Sverige Gessie ängar, Skåne
373 2000-01-01 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Sverige Sandvik, Bohuslän
1999
372 1999-12-04 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Sverige Svanshall, Skåne
371 1999-11-07 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Sverige Övre Ålebäck, Öland
370 1999-10-23 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Sverige Örnahusen, Skåne
369 1999-10-23 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Sverige Hammar, Skåne
368 1999-10-02 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Sverige Simrishamn, Skåne; <i>barabensis</i> Kuwait 071222
367 1999-06-21 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Sverige Hunna, Skatelövsfjorden, Småland
366 1999-05-21 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Sverige Ottenby, Öland
365 1999-05-08 Skestork (Platalea leucorodia) Sverige Foteviken, Skåne; <i>balsaci</i> Mauritania 180407
364 1999-04-05 Kirkeugle (Athene noctua) Israel Km 40; <i>lilith</i> Turkey 2007
363 1999-04-05 * Ellekrage (Coracias garrulus) Israel Km 40
362 1999-04-05 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Km 33
361 1999-04-05 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Km 33
360 1999-04-05 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel Km 33
359 1999-04-04 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat Date Plantations
358 1999-04-04 Slørugle (Tyto alba) Israel Km 20; 060825 Madeira; Cape Verde 090406
357 1999-04-04 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Pumping Station, Eilat
356 1999-04-04 Hedepiber (Anthus rubescens) Israel Km 20
355 1999-04-04 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Israel Km 20
354 1999-04-03 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Wadi Paran
353 1999-04-03 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Mitzpe Ramon
352 1999-04-03 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Ein Avdat
351 1999-04-03 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Israel Nizzana
350 1999-04-03 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Ein Avdat
349 1999-04-03 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Ein Avdat
348 1999-04-03 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Telalim
347 1999-04-03 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
346 1999-04-03 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana
345 1999-04-03 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Ein Avdat
344 1999-04-03 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Qeziot
343 1999-04-03 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
342 1999-04-03 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Nizzana
341 1999-04-03 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Wadi Paran
340 1999-04-02 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Wadi En Netafim
339 1999-04-02 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Wadi Schlomo
338 1999-04-01 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Wadi Barak
337 1999-04-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Eilat
336 1999-04-01 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Ofira park, Eilat; Morocco 27-04-2010
335 1999-04-01 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Israel Km 20
334 1999-04-01 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Neot Hakkikar
333 1999-04-01 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Km 20
332 1999-04-01 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
331 1999-04-01 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Ofira park, Eilat
330 1999-04-01 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Mezoqe Deragot
329 1999-04-01 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Ein Gedi
328 1999-04-01 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Ein Tamar
327 1999-04-01 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
326 1999-04-01 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Israel Mezoqe Deragot
325 1999-04-01 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Israel Mezoqe Deragot
324 1999-04-01 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Ein Tamar
323 1999-04-01 * Triel (Burhinus oedicnemus) Israel Ein Gedi
322 1999-04-01 Klippedue (Columba livia) Israel Mezoqe Deragot
321 1999-04-01 * Dværghornugle (Otus scops) Israel Neot Hakkikar
320 1999-04-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Km 20 + <i>calcarata</i> Az 2019
319 1999-04-01 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
318 1999-04-01 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Wadi Barak
317 1999-04-01 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
316 1999-04-01 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Neot Hakkikar
315 1999-04-01 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Mezoqe Deragot
314 1999-04-01 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
313 1999-04-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Israel Neot Hakkikar
312 1999-04-01 * Tophejre (Ardeola ralloides) Israel Neot Hakkikar
311 1999-03-31 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel Km 20
310 1999-03-31 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Israel Ofira park, Eilat
309 1999-03-31 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel Km 20
308 1999-03-31 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
307 1999-03-31 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
306 1999-03-31 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
305 1999-03-31 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
304 1999-03-31 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Southern Arava
303 1999-03-31 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel Km 20
302 1999-03-31 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Israel Km 20
301 1999-03-31 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Israel Km 20
300 1999-03-31 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Km 20
299 1999-03-31 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel North Beach, Eilat
298 1999-03-31 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Israel North Beach, Eilat
297 1999-03-31 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Israel Km 20
296 1999-03-31 * Gråsejler (Apus pallidus) Israel Eilat
295 1999-03-31 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Israel Yotvata
294 1999-03-31 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Israel Eilat
293 1999-03-31 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Km 20
292 1999-03-31 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Eilat
291 1999-03-31 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel North Beach, Eilat
290 1999-03-31 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
289 1999-03-31 Namaquadue (Oena capensis) Israel Km 20
288 1999-03-31 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel North Beach, Eilat
287 1999-03-31 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Northern Fields, Eilat
286 1999-03-31 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
285 1999-03-31 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel Km 20
284 1999-03-31 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Ofira Park, Eilat
283 1999-03-31 Silkehejre (Egretta garzetta) Israel Km 20
282 1999-03-31 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel North Beach, Eilat
281 1999-03-31 Revhejre (Egretta gularis) Israel North Beach, Eilat
280 1999-03-31 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Israel Km 20
279 1999-03-01 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Sverige Pannkakan, Värmland
278 1999-02-10 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Sverige Simrishamn, Skåne
277 1999-01-23 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Sverige Hörte, Skåne
276 1999-01-23 * Stellersand (Polysticta stelleri) Sverige Abbekås, Skåne
275 1999-01-15 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Sverige Glommens hamn, Halland
1998
274 1998-12-02 Gråmåge (Larus hyperboreus) Sverige Glommens hamn, Halland
273 1998-11-30 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Sverige Östra Ljungby, Skåne
272 1998-11-10 Dværggås (Anser erythropus) Sverige Vanneberga, Skåne
271 1998-11-01 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Sverige Foteviken, Skåne
270 1998-10-31 * Steppehøg (Circus macrourus) Sverige Barsebäcks mosse
269 1998-10-01 Storkjove (Stercorarius skua) Sverige Båstad hamn, Skåne
268 1998-10-01 Sule (Morus bassanus) Sverige Hovs hallar, Skåne
267 1998-07-15 Ringdrossel (Turdus torquatus) Sverige Bunnerfjällen, Jämtland
266 1998-07-15 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Sverige Bunnerfjällen, Jämtland
265 1998-07-15 Fjeldrype (Lagopus muta) Sverige Bunnerfjällen, Jämtland
264 1998-07-14 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Sverige Bunnerfjällen, Jämtland
263 1998-07-14 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Sverige Handöl, Jämtland
262 1998-07-14 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Sverige Handöl, Jämtland
261 1998-07-12 Gråspætte (Picus canus) Sverige Handöl, Jämtland
260 1998-07-11 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Ånnsjön, Jämtland
259 1998-07-10 Dalrype (Lagopus lagopus) Sverige Enafors, Jämtland
258 1998-07-01 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Sverige Ånnsjön, Jämtland
257 1998-06-15 Vagtel (Coturnix coturnix) Sverige Sjögård, Egeside, Skåne
256 1998-06-15 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Sverige Västra Ringsjön, Skåne
255 1998-05-31 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Sverige Kalmar, Småland
254 1998-05-30 * Rosenstær (Pastor roseus) Sverige Ottenby, Öland
253 1998-05-23 * Damklire (Tringa stagnatilis) Sverige Södra Lunden, Ottenby, Öland
252 1998-05-14 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Sverige Agunnaryd, Småland
251 1998-05-14 Markpiber (Anthus campestris) Sverige Ravlunda skjutfält, Skåne
250 1998-05-11 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Sverige Halmstad hamn, Halland
249 1998-04-25 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Sverige Isternäset, Skåne
248 1998-04-20 Lapværling (Calcarius lapponicus) Sverige Lindö udde, Blekinge
247 1998-04-18 Rovterne (Hydroprogne caspia) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
246 1998-04-16 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Nybygden, Osby, Skåne
245 1998-04-12 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Sverige Ängsnäset, Skåne
244 1998-04-05 Skovhornugle (Asio otus) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
243 1998-04-01 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Fjällmossen, Skåne
242 1998-04-01 Hærfugl (Upupa epops) Sverige Täppet, Åhus, Skåne
241 1998-04-01 Islom (Gavia immer) Sverige Haväng, Skåne
240 1998-03-20 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Åbrolla, Skåne
239 1998-03-20 * Perleugle (Aegolius funereus) Sverige Hökön, Skåne
238 1998-03-01 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Sverige Ystads småbåtshamn, Skåne
237 1998-03-01 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Sverige Mistluren, Kullaberg, Skåne
236 1998-02-20 Bomlærke (Emberiza calandra) Sverige Hammar, Skåne
235 1998-02-20 Sort Glente (Milvus migrans) Sverige Ystads soptipp, Skåne
234 1998-02-05 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Sverige Påarp, Halland
233 1998-02-01 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Sverige Lilla Hammars näs, Skåne
232 1998-01-20 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sverige Östra Ljungby, Skåne
231 1998-01-17 Vandstær (Cinclus cinclus) Sverige Rövarekulan, Skåne
230 1998-01-17 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Sverige Vombs ängar, Skåne
229 1998-01-17 * Rødhovedet And (Netta rufina) Sverige Elsagården, Krankesjön
228 1998-01-08 Isfugl (Alcedo atthis) Sverige Magle våtmark, Skåne
227 1998-01-07 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Sverige Lerhamn, Skåne
1997
226 1997-11-08 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Sverige Ursholmen, Bohuslän
225 1997-11-08 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Sverige Halmstad hamn, Halland
224 1997-11-08 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Sverige Ursholmen, Bohuslän
223 1997-11-08 Søkonge (Alle alle) Sverige Ursholmen, Bohuslän
222 1997-11-08 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Sverige Ursholmen, Bohuslän
221 1997-10-25 Fyrremejse (Poecile montanus) Sverige Ballingslöv, Skåne
220 1997-10-22 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Sverige Magle våtmark, Skåne
219 1997-10-22 Skærpiber (Anthus petrosus) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
218 1997-10-22 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sverige Magle våtmark, Skåne
217 1997-10-15 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Tosteberga; <i>flavirostris</i> 2021-04-16
216 1997-10-15 Havlit (Clangula hyemalis) Sverige Åhus hamn, Skåne
215 1997-10-04 Sabinemåge (Xema sabini) Sverige Båstad hamn, Skåne
214 1997-10-04 Ride (Rissa tridactyla) Sverige Båstad hamn, Skåne
213 1997-10-04 Lunde (Fratercula arctica) Sverige Hovs hallar, Skåne
212 1997-10-04 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Sverige Hovs hallar, Skåne
211 1997-10-02 Vindrossel (Turdus iliacus) Sverige Hässleholm, Skåne
210 1997-09-28 Halemejse (Aegithalos caudatus) Sverige Tjörnarp, Skåne
209 1997-09-25 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Sverige Finja fågeltorn, Skåne
208 1997-09-20 Sortkrage (Corvus corone) Sverige Nabben, Falsterbo, Skåne
207 1997-09-20 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Sverige Nabben, Falsterbo, Skåne
206 1997-09-20 Tejst (Cepphus grylle) Sverige Nabben, Falsterbo, Skåne
205 1997-09-20 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Sverige Nabben, Falsterbo, Skåne
204 1997-09-20 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Sverige Nabben, Falsterbo, Skåne
203 1997-09-12 Tajgasædgås (Anser fabalis) Sverige Ottenby, Öland
202 1997-09-12 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Sverige Ottenby, Öland
201 1997-09-12 Bjergand (Aythya marila) Sverige Ottenby, Öland
200 1997-09-09 Vandrefalk (Falco peregrinus) Sverige Ottenby, Öland
199 1997-09-07 Grønsisken (Spinus spinus) Sverige Ottenby, Öland
198 1997-09-06 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Sverige Ottenby, Öland
197 1997-09-05 Hortulan (Emberiza hortulana) Sverige Ottenby, Öland
196 1997-09-03 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Sverige Ottenby, Öland
195 1997-09-02 Havørn (Haliaeetus albicilla) Sverige Ottenby, Öland
194 1997-09-02 Hjejle (Pluvialis apricaria) Sverige Ottenby, Öland
193 1997-09-01 Småspove (Numenius phaeopus) Sverige Ottenby, Öland
192 1997-09-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Sverige Ottenby, Öland
191 1997-09-01 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Sverige Ottenby, Öland
190 1997-09-01 Vendehals (Jynx torquilla) Sverige Ottenby, Öland
189 1997-09-01 Blåhals (Luscinia svecica) Sverige Ottenby, Öland
188 1997-08-16 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
187 1997-08-16 Kærløber (Calidris falcinellus) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
186 1997-08-10 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Sverige Ballingslövssjön, Skåne
185 1997-08-08 Sølvhejre (Ardea alba) Sverige Hammarsjön, Skåne
184 1997-08-07 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
183 1997-07-19 Duehøg (Accipiter gentilis) Sverige Ballingslöv, Skåne
182 1997-07-17 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Sverige Ballingslövssjön, Skåne
181 1997-07-16 Spidsand (Anas acuta) Sverige Finja fågeltorn, Skåne
180 1997-07-07 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Sverige Kullaberg, Skåne
179 1997-07-05 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Sverige Norra Rörum, Skåne
178 1997-07-05 Sortmejse (Periparus ater) Sverige Store mosse, Skåne
177 1997-07-04 Sortspætte (Dryocopus martius) Sverige Ballingslöv, Skåne
176 1997-07-02 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Sverige Magle våtmark, Skåne
175 1997-06-23 Natravn (Caprimulgus europaeus) Sverige Traneröds mosse, Skåne
174 1997-06-22 Skægmejse (Panurus biarmicus) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
173 1997-06-22 Pirol (Oriolus oriolus) Sverige Ravlunda skjutfält, Skåne
172 1997-06-22 Gulirisk (Serinus serinus) Sverige Åhus, Skåne
171 1997-06-22 Agerhøne (Perdix perdix) Sverige Vä, Skåne
170 1997-06-22 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
169 1997-06-22 Hedelærke (Lullula arborea) Sverige Ravlunda skjutfält, Skåne
168 1997-06-22 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
167 1997-06-14 Svaleklire (Tringa ochropus) Sverige Magle våtmark, Skåne
166 1997-06-11 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Sverige Hässleholm, Skåne
165 1997-06-04 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Sverige Hässleholms reningsverk, Skåne
164 1997-06-02 Savisanger (Locustella luscinioides) Sverige Herculesviken, Skåne
163 1997-06-01 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Sverige Brittedal, Skåne
162 1997-06-01 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Sverige Hässleholm, Skåne
161 1997-05-25 Gransanger (Phylloscopus collybita) Sverige Södra Lunden, Öland
160 1997-05-25 Træløber (Certhia familiaris) Sverige Norra lunden, Ottenby, Öland; 2007-07-24 Corse
159 1997-05-25 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Sverige Ås, Öland
158 1997-05-25 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sverige Norra lunden, Öland
157 1997-05-25 Vandrikse (Rallus aquaticus) Sverige Södra Lunden, Ottenby, Öland
156 1997-05-25 Lomvie (Uria aalge) Sverige Ottenby, Öland
155 1997-05-25 Alk (Alca torda) Sverige Ottenby, Öland
154 1997-05-25 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Sverige Norra lunden, Ottenby, Öland
153 1997-05-25 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Sverige Norra lunden, Ottenby, Öland
152 1997-05-25 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Sverige Ottenby, Öland
151 1997-05-25 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Sverige Ottenby, Öland
150 1997-05-25 Sortand (Melanitta nigra) Sverige Otttenby, Öland
149 1997-05-25 Fløjlsand (Melanitta fusca) Sverige Ottenby, Öland
148 1997-05-24 Sangdrossel (Turdus philomelos) Sverige Södra Lunden, Ottenby, Öland
147 1997-05-24 Gulbug (Hippolais icterina) Sverige Södra Lunden, Öland
146 1997-05-24 * Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Södra Lunden, Ottenby, Öland
145 1997-05-24 Gærdesanger (Curruca curruca) Sverige Ottenby, Öland
144 1997-05-24 Havesanger (Sylvia borin) Sverige Södra Lunden, Öland
143 1997-05-24 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Sverige Södra Lunden, Öland
142 1997-05-24 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Sverige Norra lunden, Ottenby, Öland
141 1997-05-24 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Södra lunden, Ottenby, Öland
140 1997-05-24 Stillits (Carduelis carduelis) Sverige Ottenby, Öland
139 1997-05-24 Hedehøg (Circus pygargus) Sverige Ottenby, Öland
138 1997-05-24 Lærkefalk (Falco subbuteo) Sverige Södra Lunden, Ottenby, Öland
137 1997-05-24 Sandløber (Calidris alba) Sverige Ottenby, Öland
136 1997-05-24 Dværgryle (Calidris minuta) Sverige Ottenby, Öland
135 1997-05-24 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Sverige Västerstadsviken, Öland
134 1997-05-24 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Sverige Ottenby, Öland
133 1997-05-24 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Sverige Ottenby, Öland
132 1997-05-24 Sortklire (Tringa erythropus) Sverige Västerstadsviken, Öland
131 1997-05-24 Stenvender (Arenaria interpres) Sverige Ottenby, Öland
130 1997-05-24 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sverige Västerstadsviken, Öland
129 1997-05-24 Dværgterne (Sternula albifrons) Sverige Ottenby, Öland
128 1997-05-24 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Sverige Ottenby, Öland
127 1997-05-24 Havterne (Sterna paradisaea) Sverige Ottenby, Öland
126 1997-05-24 Mosehornugle (Asio flammeus) Sverige Kungsstenarna, Ottenby, Öland
125 1997-05-24 Biæder (Merops apiaster) Sverige Gräsgårds kyrka, Öland
124 1997-05-24 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Sverige Ottenby, Öland
123 1997-05-24 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Sverige Ottenby, Öland
122 1997-05-24 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Sverige Ottenby, Öland
121 1997-05-24 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Sverige Albrunna kalkbrott, Öland
120 1997-05-24 Pibesvane (Cygnus columbianus) Sverige Ottenby, Öland
119 1997-05-24 Pibeand (Mareca penelope) Sverige Gräsgårds hamn, Öland
118 1997-05-24 Atlingand (Spatula querquedula) Sverige Västerstadsviken, Öland
117 1997-05-24 Ederfugl (Somateria mollissima) Sverige Ottenby, Öland
116 1997-05-23 Temmincksryle (Calidris temminckii) Sverige Beijershamn, Öland
115 1997-05-23 Engsnarre (Crex crex) Sverige Ås, Öland
114 1997-05-23 Klyde (Recurvirostra avosetta) Sverige Beijershamn, Öland
113 1997-05-23 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Sverige Beijershamn, Öland
112 1997-05-23 Toplærke (Galerida cristata) Sverige Ottenby, Öland
111 1997-05-23 Bramgås (Branta leucopsis) Sverige Kalmar dämme, Småland
110 1997-05-23 Knarand (Mareca strepera) Sverige Beijershamn, Öland
109 1997-05-18 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Sverige Herculesdammarna, Skåne
108 1997-05-18 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sverige Håslövs ängar, Skåne
107 1997-05-18 Tredækker (Gallinago media) Sverige Håslövs ängar, Skåne
106 1997-05-18 Rørdrum (Botaurus stellaris) Sverige Håslövs ängar, Skåne
105 1997-05-17 Græshoppesanger (Locustella naevia) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
104 1997-05-17 Tornsanger (Curruca communis) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
103 1997-05-17 Munk (Sylvia atricapilla) Sverige Håslövs ängar, Skåne
102 1997-05-17 Pungmejse (Remiz pendulinus) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
101 1997-05-17 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
100 1997-05-17 Tornirisk (Linaria cannabina) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
99 1997-05-17 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Sverige Vinnö ängar, Skåne
98 1997-05-17 Hvidklire (Tringa nebularia) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
97 1997-05-17 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
96 1997-05-17 Svartbag (Larus marinus) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
95 1997-05-17 Fjordterne (Sterna hirundo) Sverige Håslövs ängar, Skåne
94 1997-05-17 Mursejler (Apus apus) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
93 1997-05-17 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Sverige Håslövs ängar, Skåne
92 1997-05-17 Digesvale (Riparia riparia) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
91 1997-05-17 Bysvale (Delichon urbicum) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
90 1997-05-17 Skovpiber (Anthus trivialis) Sverige Håslövs ängar, Skåne
89 1997-05-17 Engpiber (Anthus pratensis) Sverige Håslövs ängar, Skåne
88 1997-05-17 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
87 1997-05-17 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
86 1997-05-17 Knortegås (Branta bernicla) Sverige Vinslöv, Skåne + <i>nigricans</i> 2020-11-12
85 1997-05-16 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
84 1997-05-16 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
83 1997-05-16 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Sverige Herculesdammarna, Skåne
82 1997-05-16 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
81 1997-05-16 Brushane (Calidris pugnax) Sverige Håslövs ängar, Skåne
80 1997-05-16 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Sverige Håslövs ängar, Skåne
79 1997-05-16 Rødben (Tringa totanus) Sverige Håslövs ängar, Skåne
78 1997-05-16 Tinksmed (Tringa glareola) Sverige Håslövs ängar, Skåne
77 1997-05-16 Gøg (Cuculus canorus) Sverige Håslövs ängar, Skåne
76 1997-05-16 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Sverige Håslövs ängar, Skåne
75 1997-05-16 Nattergal (Luscinia luscinia) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
74 1997-05-16 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Sverige Karpalundsdammarna
73 1997-05-16 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sverige Äspet, Åhus, Skåne
72 1997-05-12 Murløber (Tichodroma muraria) Tyrkiet Sivrikaya
71 1997-05-08 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Sverige Hässleholm, Skåne
70 1997-04-26 Strandskade (Haematopus ostralegus) Sverige Karpalundsdammarna, Skåne
69 1997-04-26 Fiskehejre (Ardea cinerea) Sverige Ringsjön, Skåne; <i>monicae</i> Mauritania 180407
68 1997-04-13 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Sverige Finja fågeltorn, Skåne
67 1997-04-13 Jernspurv (Prunella modularis) Sverige Hässleholm, Skåne; 2007-05-12 Turkey
66 1997-04-13 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Sverige Magle våtmark, Skåne
65 1997-04-13 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Sverige Magle våtmark, Skåne
64 1997-04-13 Canadagås (Branta canadensis) Sverige Magle våtmark, Skåne
63 1997-04-13 Skeand (Spatula clypeata) Sverige Magle våtmark, Skåne
62 1997-04-12 Rørhøg (Circus aeruginosus) Sverige Hovdalafältet, Skåne
61 1997-04-12 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Sverige Magle våtmark, Skåne
60 1997-04-12 Taffeland (Aythya ferina) Sverige Magle våtmark, Skåne
59 1997-04-12 Troldand (Aythya fuligula) Sverige Magle våtmark, Skåne
58 1997-04-06 Hvinand (Bucephala clangula) Sverige Magle våtmark, Skåne
57 1997-04-05 Ravn (Corvus corax) Sverige Hovdalafältet, Skåne
56 1997-04-05 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Sverige Magle våtmark, Skåne
55 1997-04-05 Storspove (Numenius arquata) Sverige Hovdalafältet, Skåne
54 1997-04-05 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Sverige Hässleholm; 2007-02-17 MOR; 2019-12-23 SWE
53 1997-04-05 Grågås (Anser anser) Sverige Röke, Skåne
52 1997-04-04 Rødhals (Erithacus rubecula) Sverige Hässleholm, Skåne
51 1997-04-01 Ringdue (Columba palumbus) Sverige Hässleholm, Skåne
50 1997-03-29 Topmejse (Lophophanes cristatus) Sverige Hörröd, Skåne
49 1997-03-29 Trane (Grus grus) Sverige Hässleholm, Skåne
48 1997-03-29 Huldue (Columba oenas) Sverige Hovdalafältet, Skåne
47 1997-03-28 Bogfinke (Fringilla coelebs) Sverige Hässleholm, Skåne
46 1997-03-28 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Sverige Magle våtmark, Skåne
45 1997-03-28 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Sverige Magle våtmark, Skåne
44 1997-03-28 Blishøne (Fulica atra) Sverige Magle våtmark, Skåne
43 1997-03-28 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Sverige Magle våtmark, Skåne
42 1997-03-28 Sølvmåge (Larus argentatus) Sverige Magle våtmark, Skåne
41 1997-03-28 Sanglærke (Alauda arvensis) Sverige Hovdalafältet, Skåne
40 1997-03-28 Knopsvane (Cygnus olor) Sverige Magle våtmark, Skåne
39 1997-03-28 Gravand (Tadorna tadorna) Sverige Magle våtmark, Skåne
38 1997-03-28 Krikand (Anas crecca) Sverige Magle våtmark, Skåne
37 1997-03-27 Musvåge (Buteo buteo) Sverige Hovdalafältet, Skåne
36 1997-03-23 Stær (Sturnus vulgaris) Sverige Hässleholm, Skåne
35 1997-03-20 Natugle (Strix aluco) Sverige Hässleholm
34 1997-03-14 Grønirisk (Chloris chloris) Sverige Hässleholm, Skåne
33 1997-03-09 Vibe (Vanellus vanellus) Sverige Magle våtmark, Skåne
32 1997-03-08 Råge (Corvus frugilegus) Sverige Malmö, Skåne
31 1997-03-02 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Sverige Hässleholm, Skåne
30 1997-03-01 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Sverige Röke, Skåne
29 1997-03-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Sverige Magle våtmark, Skåne
28 1997-02-24 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Sverige Hässleholm, Skåne
27 1997-02-20 Stormmåge (Larus canus) Sverige Finja fågeltorn, Skåne
26 1997-02-19 Sumpmejse (Poecile palustris) Sverige Hässleholm, Skåne
25 1997-02-15 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sverige Hässleholm, Skåne
24 1997-01-28 Grønspætte (Picus viridis) Sverige Hässleholm, Skåne
23 1997-01-26 Spurvehøg (Accipiter nisus) Sverige Hässleholm, Skåne
22 1997-01-15 Silkehale (Bombycilla garrulus) Sverige Hässleholm, Skåne
21 1997-01-12 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Sverige Finja fågeltorn, Skåne
20 1997-01-10 Sjagger (Turdus pilaris) Sverige Hässleholm, Skåne
19 1997-01-04 Gråspurv (Passer domesticus) Sverige Hässleholm, Skåne
18 1997-01-04 Skovspurv (Passer montanus) Sverige Hässleholm, Skåne
17 1997-01-04 Rød Glente (Milvus milvus) Sverige Hässleholm, Skåne
16 1997-01-03 Gulspurv (Emberiza citrinella) Sverige Hässleholm, Skåne
15 1997-01-02 Allike (Coloeus monedula) Sverige Hässleholm, Skåne
14 1997-01-02 Gråkrage (Corvus cornix) Sverige Hässleholm, Skåne
13 1997-01-02 Skarv (Phalacrocorax carbo) Sverige Magle våtmark, Skåne
12 1997-01-02 Gråand (Anas platyrhynchos) Sverige Magle våtmark, Skåne
11 1997-01-01 Solsort (Turdus merula) Sverige Hässleholm, Skåne
10 1997-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sverige Hässleholm, Skåne
9 1997-01-01 Musvit (Parus major) Sverige Hässleholm, Skåne
8 1997-01-01 Spætmejse (Sitta europaea) Sverige Hässleholm, Skåne; Russia 2016-06-14 (S.e.a.)
7 1997-01-01 Skovskade (Garrulus glandarius) Sverige Hässleholm, Skåne
6 1997-01-01 Husskade (Pica pica) Sverige Hässleholm, Skåne
1996
5 1996-05-15 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Sverige Hornborgasjön, Västergötland
4 1996-05-15 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Sverige Hornborgasjön, Västergötland
3 1996-05-15 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Sverige Hornborgasjön, Västergötland
1995
2 1995-05-25 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Sverige Södra Lunden, Ottenby, Öland
1 1995-03-01 Stor Hornugle (Bubo bubo) Sverige Vedema, Skåne
Annoncer