VP Artsliste - Kronologisk

David Monticelli

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
866 2023-11-18 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Abberton Reservoir, Essex
865 2023-11-03 * Dværgsnegås (Anser rossii) Belgien Uitkerke Weiden
864 2023-10-26 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) Azorerne Reservoir, Corvo
863 2023-07-24 * Stellersand (Polysticta stelleri) Tyskland Schleswig-Holstein
862 2023-06-24 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) Irland Portrane
2022
861 2022-10-01 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Belgien Zeebrugge
2021
860 2021-10-16 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Azorerne Vila do Corvo, Corvo
859 2021-10-15 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) Azorerne Loural Valley, Corvo
858 2021-10-09 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Holland Maasvlakte, ZH
857 2021-03-18 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus) Azorerne Urzelina, Sao Jorge
2020
856 2020-08-15 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) Holland Domburg (Westkapelle), Zeeland
2019
855 2019-12-28 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Sedgeford, Norfolk
854 2019-12-25 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Kolhorn, Noord-Holland
853 2019-10-05 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Escusa
852 2019-10-05 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Escusa
851 2019-09-27 * Pileværling (Emberiza rustica) Holland Noordwijkerhout, Zuid-Holland
850 2019-04-08 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Road Dakhla - Aousserd, Western Sahara
849 2019-04-07 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) Marokko Oued Chiaf, Western Sahara
848 2019-04-06 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Dakhla-Aousserd road, Western Sahara
2018
847 2018-11-03 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Storbritannien Salthouse, Norfolk
846 2018-10-29 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Azorerne Ribeira Quente, Sao Miguel Is
845 2018-10-24 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo Is
844 2018-10-24 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Fields south of Lighthouse Valley, Corvo Is
843 2018-10-19 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo Is
842 2018-08-28 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Azorerne Off Praia Islet, Graciosa
841 2018-06-04 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Channel between Raso and Sao Nicolau Is
840 2018-06-03 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Off Sao Nicolau Is
839 2018-06-03 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso Is
838 2018-04-11 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d'Arguin
837 2018-04-10 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Banc d'Arguin
836 2018-04-06 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae) Mauritanien (indenfor VP) NE of Ouadane
835 2018-04-04 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus) Mauritanien (indenfor VP) Oasis Toujounine, south of Choum
834 2018-04-03 * Sahelspurv (Passer luteus) Mauritanien (indenfor VP) Bou Lanouar
833 2018-04-03 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Mauritanien (indenfor VP) Nouadhibou
2017
832 2017-12-27 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura, Canary Is.
831 2017-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo Is.
830 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Ribeira de Cancelas, Corvo Is.
829 2017-10-18 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Tennessee Valley, Corvo Is.
828 2017-10-13 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira Is.
827 2017-08-11 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Azorerne Cabo da Praia, Terceira Is.
826 2017-08-10 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Ponta das Contendas, Terceira Is.
825 2017-08-08 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Azorerne Cabo da Praia, Terceira Is.
824 2017-05-22 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Kasakhstan North-west of Inderbor (inside WP)
823 2017-05-22 Steppegulbug (Iduna rama) Kasakhstan North-west of Inderbor (inside WP)
822 2017-05-14 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) Skotland North Ronaldsay, Orkney Islands
821 2017-01-02 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand, Skane
2016
820 2016-11-12 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Finland Lappeenranta
819 2016-08-31 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Azorerne Banc of Fortune, Off Graciosa Is
818 2016-08-26 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko South of Casablanca
817 2016-07-02 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Titchwell RSPB, Norfolk
816 2016-04-23 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Zour Port
815 2016-04-22 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island, Kuwait City (Cat C)
814 2016-04-21 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Al Abraq
813 2016-04-20 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Kuwait Jahra Pools Reserve
812 2016-01-12 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canaria Is
811 2016-01-11 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Tenerife Is.
810 2016-01-09 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos, Tenerife Is.
809 2016-01-05 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Irland Castletownbere, co. Cork
2015
808 2015-12-16 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp, Zeeland
807 2015-12-08 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Irland Castlefreke, co. Cork
806 2015-10-31 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
805 2015-10-24 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Azorerne Mountain Reservoir, Corvo
804 2015-10-23 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Poço de Agua, Corvo
803 2015-09-22 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) England Dungeness, Kent
802 2015-09-17 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) Irland Kilmurvy (Inishmore), Aran Islands
801 2015-09-06 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Holland De Putten, Camperduin
800 2015-06-22 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern between Karsiyaka & Kozan (Northern Cyprus)
799 2015-06-22 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Kayalar (Northern Cyprus)
798 2015-06-21 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkasik
797 2015-06-20 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet close to Akseki (undisclosed location)
796 2015-06-11 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mt Hermon Ski Resort (Magdal-al-Shams)
795 2015-06-10 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus) Israel Gal'on
794 2015-05-26 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Forêt D'Hesdin, Nord-Pas-de-Calais
793 2015-05-25 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Barbâtre, Île de Noirmoutier
792 2015-05-09 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Aserbajdsjan Xinaliq
791 2015-05-08 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Aserbajdsjan Mistan
790 2015-05-07 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Aserbajdsjan Shirvan NP
789 2015-05-07 * Shikra (Accipiter badius) Aserbajdsjan Masalli
788 2015-05-06 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Aserbajdsjan Laza
787 2015-05-06 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Aserbajdsjan Laza
786 2015-05-05 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Aserbajdsjan Laza
785 2015-05-04 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Aserbajdsjan Xinaliq
784 2015-05-04 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Aserbajdsjan Xinaliq
783 2015-05-04 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Aserbajdsjan Xinaliq
782 2015-04-30 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Slovakiet Osobita (West Tartras)
781 2015-04-27 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Slovakiet Zvolen
780 2015-04-26 * Slagfalk (Falco cherrug) Slovakiet Vlckovce (Trnava)
779 2015-01-05 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Aielli (Parco naturale regionale Sirente-Velino)
778 2015-01-03 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Italien Bisceglie
2014
777 2014-12-30 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Belgien Plate-Taille, Barrages de l'Eau d'Heure
776 2014-12-20 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Úlfljótsvatn
775 2014-12-19 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Island Örfirisey, Reykjavik
774 2014-12-19 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Grundarhverfi, Reykjavik
773 2014-12-19 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Island Helluvatn, Reykjavik
772 2014-10-19 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
771 2014-10-07 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne ETAR, Ponta Delgada, Sao Miguel
770 2014-06-20 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Rusland (indenfor VP) Airport marshes, Bolshoy Istok, Ekaterinburg
769 2014-06-17 * Jomfrutrane (Grus virgo) Rusland (indenfor VP) Near Khalilovo, steppes north-west of Orsk
768 2014-06-16 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Rusland (indenfor VP) Close to Malokhalilovo, north-west of Orsk
767 2014-06-16 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera) Rusland (indenfor VP) Near Gaynulino, steppes north-west of Orsk
766 2014-06-13 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, Mt Kvarkush
765 2014-06-13 Fjeldrype (Lagopus muta) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, Mt Kvarkush
764 2014-06-11 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, west of Severouralsk
763 2014-06-10 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, west of Severouralsk
762 2014-06-10 Lapmejse (Poecile cinctus) Rusland (indenfor VP) Ural Mts, west of Severouralsk
761 2014-06-08 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Rusland (indenfor VP) Monetnyy marshes, Ekaterinburg
760 2014-06-08 * Skovgøg (Cuculus optatus) Rusland (indenfor VP) Monetnyy marshes, Ekaterinburg
759 2014-06-07 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Rusland (indenfor VP) Airport marshes, Bolshoy Istok, Ekaterinburg
758 2014-06-07 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus) Rusland (indenfor VP) Airport marshes, Bolshoy Istok, Ekaterinburg
757 2014-05-23 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wadi Lahami
2013
756 2013-12-28 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Belgien Kalmthoutse Heide
755 2013-12-22 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Lochindorb, Grantown-On-Spey
754 2013-12-21 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England undisclosed location close to Barnham, Suffolk
753 2013-12-16 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Holland Noordlaarderbos, Groningen
752 2013-12-15 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holland Meinerswijk, Arnhem
751 2013-12-13 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Frankrig Lac du Der
750 2013-11-08 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica) Portugal Parque Florestal de Monsanto, Lisbon
749 2013-11-06 * Prærietrane (Antigone canadensis) Tyskland Wüst Eldena
748 2013-10-20 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) Azorerne Middle Fields, Corvo Is.
747 2013-10-17 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica) Azorerne Ribeira de Poço de Agua, Corvo Is.
746 2013-10-16 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Grassland along Caldeira road, Corvo Is.
745 2013-10-04 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Ribeira do Cantinho, Corvo Is.
744 2013-09-27 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Cabo da Praia, Terceira Is.
743 2013-09-14 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Spanien Banco de la Concepcion, Lanzarote, Canary Is.
742 2013-07-28 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten off Hamata, Red Sea
741 2013-07-25 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Egypten near Ras Sudr, Sinaï
740 2013-07-25 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten near Ras Sudr, Sinaï
739 2013-07-24 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Sandafa, Al Minya
738 2013-05-12 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Oldenico
737 2013-05-12 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien South of Malpensa airport, Milano
736 2013-05-12 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Brabbia, Inarzo
735 2013-05-04 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Villaseca (Ermita de San Frutos track)
734 2013-04-15 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Lahav Nature Reserve
733 2013-04-13 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Dead Sea area (undisclosed location)
732 2013-04-13 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Ne'ot Hakikar
731 2013-04-13 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Wadi Shelomo
730 2013-04-12 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv
729 2013-04-10 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi
728 2013-04-10 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Og Reservoir
727 2013-04-10 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Wadi Salvadora
726 2013-04-09 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Wadi Shezaf
725 2013-04-09 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Yotvata
724 2013-04-08 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yotvata sewage station
723 2013-04-07 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Amram´s Columns, Eilat
722 2013-04-07 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Reservoir at km 19 along Route 90
721 2013-04-06 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Ezuz
720 2013-04-06 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Ezuz
719 2013-03-31 * Segland (Mareca falcata) Holland Spijkenisse
718 2013-03-02 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Portugal Douro Estuary, Gaia (Porto)
2012
717 2012-12-13 * Rævespurv (Passerella iliaca) Estland Haapsalu, Lääne
716 2012-12-12 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland Tapiola, Espoo
715 2012-12-02 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Tyskland Wabern (Hessen)
714 2012-11-24 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Panta de Vallvidrera, Vallvidrera (Barcelona)
713 2012-11-22 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Portugal Sintra
712 2012-11-15 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Portugal Ponta da Erva, Tejo Estuary, Lisboa
711 2012-10-24 Canadagås (Branta canadensis) Azorerne Horta harbour,Faial
710 2012-10-22 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Middle Fields, Corvo Is.
709 2012-10-20 * Præriesanger (Setophaga discolor) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo Is.
708 2012-10-19 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Azorerne Reservoir, Corvo Is.
707 2012-10-14 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Middle fields, Corvo Is.
706 2012-10-12 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo Is.
705 2012-10-09 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Fojo, Corvo Is.
704 2012-08-21 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
703 2012-06-26 * Blåhejre (Egretta caerulea) Azorerne Lagoa das Furnas,Sao Miguel
702 2012-02-28 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santiago Is
701 2012-02-28 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Off Praia, Santiago
700 2012-02-26 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Near Barragem de Poilao, Santiago
699 2012-02-25 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia Cliffs, Santiago
698 2012-02-25 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
697 2012-02-25 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
696 2012-02-25 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia Cliffs, Santiago
695 2012-02-25 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
694 2012-02-25 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
693 2012-02-25 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
692 2012-02-05 Sortbrun And (Anas rubripes) Spanien Lagoa do Cospeito, Lugo
691 2012-01-20 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Boumort, Pyrénées
690 2012-01-18 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Port del Comte (ski resort), Pyrénées
689 2012-01-10 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten South of Kom Ombo
688 2012-01-09 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Egypten Abu Simbel
687 2012-01-09 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
686 2012-01-03 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Hawkhill Inclosure, Beaulieu, Hampshire
2011
685 2011-12-23 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Werkendam, Zuid-Holland
684 2011-12-23 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Reeuwijksen Plassen, Gouda (ZH)
683 2011-12-23 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Holland Reeuwijksen Plassen, Gouda (ZH)
682 2011-12-16 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Frankrig Saline de Gau, La Turballe
681 2011-12-11 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Mirador de la Grimona, Tenerife, Canary Is.
680 2011-12-11 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Mirador de la Grimona, Tenerife, Canary Is.
679 2011-12-11 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas picnic site, Tenerife, Canary Is.
678 2011-12-10 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Tindaya, Fuerteventura (Canary Is.)
677 2011-12-10 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Pajara, Fuerteventura, Canary Is.
676 2011-12-09 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) Spanien Rosa de Catalina Garcia, Fuerteventura (Canary Is)
675 2011-12-09 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Rosa de Catalina Garcia, Fuerteventura (Canary Is)
674 2011-10-23 * Sommertangar (Piranga rubra) Azorerne Fojo, Corvo Is.
673 2011-10-18 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo Is.
672 2011-10-15 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) Azorerne Fajazinha, Flores Is.
671 2011-10-15 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Flores Is.
670 2011-10-14 * Purpursvale (Progne subis) Azorerne Power Station, Corvo Is.
669 2011-10-13 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Lagoa Lomba, Flores
668 2011-10-07 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Hillside up Vila Nova do Corvo, Corvo Is.
667 2011-10-04 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo Is.
666 2011-10-03 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo Is.
665 2011-08-07 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Portugal off Portimão
664 2011-08-05 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Portugal 5 miles off Portimão
663 2011-08-05 * Kaffersejler (Apus caffer) Portugal Fernão Gil (Alcoutim area)
662 2011-08-05 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Portugal 5 miles off Portimao
661 2011-07-15 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Svalbard
660 2011-07-14 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Svalbard
659 2011-05-21 Provencesanger (Curruca undata) Portugal Segura
658 2011-05-21 Mestersanger (Curruca hortensis) Portugal Segura
657 2011-03-21 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Oued Massa
656 2011-03-20 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
655 2011-03-20 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
654 2011-03-19 * Tangmåge (Larus dominicanus) Marokko Khniffiss Lagoon
653 2011-03-18 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Café Chtoukan
652 2011-03-17 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla bay
651 2011-03-14 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Oued Jenna
650 2011-03-14 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Oued Jenna
649 2011-03-14 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko Aousserd
648 2011-03-13 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko Main road south of Khniffiss Lagoon
647 2011-03-12 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Guelmine
646 2011-03-11 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Oued Tamri
645 2011-03-11 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
644 2011-02-26 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Vila Velha da Rodao
643 2011-02-12 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Angra do Heroismo, Terceira
642 2011-02-12 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Angra do Heroismo, Terceira
641 2011-02-12 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Azorerne Paul da Praia, Terceira
640 2011-02-12 * Bøffeland (Bucephala albeola) Azorerne Paul da Praia, Terceira
639 2011-01-07 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Kuwait SAANR
638 2011-01-06 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Kuwait SAANR
637 2011-01-06 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait SAANR
636 2011-01-06 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait SAANR
635 2011-01-03 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Kuwait Al Abraq
634 2011-01-02 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Al Khiran
633 2011-01-01 * Kejserørn (Aquila heliaca) Kuwait Pivot Fields
632 2011-01-01 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Kuwait Pivot Fields
631 2011-01-01 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Pivot Fields
630 2011-01-01 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Kuwait Pivot Fields
2010
629 2010-12-31 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Kuwait Sulaibhikat
628 2010-12-31 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Kuwait Sulaibhikat
627 2010-12-31 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait Al Abraq
626 2010-12-31 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Sulaibhikat
625 2010-12-30 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Green Island
624 2010-12-30 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Kuwait Jhara Farms
623 2010-12-30 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Green Island
622 2010-12-30 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
621 2010-12-30 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Green Island
620 2010-12-30 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly Farms
619 2010-12-30 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus) Kuwait Jahra Farms
618 2010-12-30 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
617 2010-12-17 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Wissenkerke
616 2010-12-07 * Rødfodet Sule (Sula sula) Spanien L'Estartit harbour, Gerona
615 2010-10-23 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Azorerne Paul da Praia, Terceira
614 2010-10-15 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Corvo
613 2010-10-15 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) Azorerne Corvo
612 2010-10-12 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Corvo
611 2010-10-10 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Corvo
610 2010-10-10 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Corvo
609 2010-10-07 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo Is.
608 2010-10-04 * Alaskaryle (Calidris mauri) Azorerne Cabo da Praia, Terceira Is.
607 2010-06-04 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Silifke
606 2010-06-04 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Silifke
605 2010-06-03 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van Hills, Van
604 2010-06-02 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Serpmetas, Van
603 2010-06-02 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Serpmetas, Van
602 2010-06-01 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Tyrkiet Lake Van
601 2010-05-31 Rustand (Tadorna ferruginea) Tyrkiet Van Lake area
600 2010-05-31 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Van lake area
599 2010-05-31 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Gaziantep area
598 2010-05-29 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Nemrut Dagi
597 2010-05-29 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
596 2010-05-29 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Nemrut Dagi
595 2010-05-28 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Nemrut Dagi
594 2010-05-28 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Nemrut Dagi
593 2010-05-27 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Cizre
592 2010-05-26 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Gaziantep
591 2010-05-25 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Birecik
590 2010-05-25 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Gaziantep
589 2010-05-25 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
588 2010-05-25 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Birecik
587 2010-05-24 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
586 2010-05-23 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
585 2010-05-23 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet Birecik
584 2010-05-23 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
583 2010-05-23 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
582 2010-05-23 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
581 2010-05-22 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Adana
580 2010-05-22 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Adana
579 2010-05-22 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Gaziantep
578 2010-05-22 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Adana
2009
577 2009-11-11 Dværggås (Anser erythropus) Holland Oude land van Strijen, Strijen
576 2009-11-09 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) England Staines Moor, Surrey
575 2009-11-07 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Holland Oude land van Strijen, Strijen
574 2009-11-03 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Azorerne Praia da Vitoria, Terceira
573 2009-10-23 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Pico, Corvo
572 2009-10-21 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Powerstation, Corvo
571 2009-10-21 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) Azorerne Corvo
570 2009-10-18 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
569 2009-10-18 * Kildire (Charadrius vociferus) Azorerne Lagoa Raza, Flores
568 2009-10-17 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
567 2009-10-16 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Ribeira da Ponte, Corvo
566 2009-09-28 * Rosenstær (Pastor roseus) Belgien Fonteintjes, Blankenberge
565 2009-09-03 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Holland Warmond
564 2009-06-14 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Holland Zevenhoven
563 2009-06-02 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Algeriet Djebel Babor
562 2009-06-02 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Djebel Babor
561 2009-06-01 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Algeriet Djemila mountain village
560 2009-05-31 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Algeriet Tamentout Forest
559 2009-05-02 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Hurghada
558 2009-05-02 Sodfalk (Falco concolor) Egypten islet off Hurghada beach
557 2009-05-02 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten road Marsa alam-Hurghada
556 2009-05-02 Namaquadue (Oena capensis) Egypten Marsa alam (Shams alam)
555 2009-05-01 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Egypten Ber Shalatein
554 2009-05-01 Revhejre (Egretta gularis) Egypten Wadi Lahami
553 2009-05-01 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami
552 2009-05-01 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Ber Shalatein
551 2009-05-01 Klippedue (Columba livia) Egypten Marsa alam (Shams alam)
550 2009-04-30 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Egypten Marsa Alam
549 2009-04-30 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Tut Amon village, Aswan
548 2009-04-30 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hamata beach
547 2009-04-30 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten Marsa alam (close to Shams alam)
546 2009-04-30 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Marsa alam (close to Shams alam)
545 2009-04-29 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
544 2009-04-29 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Egypten Abu Simbel
543 2009-04-28 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Abu Simbel
542 2009-04-28 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Abu Simbel
541 2009-04-28 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Abu Simbel
540 2009-04-28 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
539 2009-04-28 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
538 2009-04-27 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Egypten Sehel island, Aswan
537 2009-04-26 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Egypten road Hurghada-Louxor
536 2009-04-26 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Nile river around Luxor
535 2009-04-26 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
534 2009-04-26 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Luxor
533 2009-04-26 Masketornskade (Lanius nubicus) Egypten Luxor
532 2009-04-25 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Hurghada
531 2009-04-25 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten Hurghada
530 2009-04-25 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Egypten At pond along road Ain Sukhna-Hurghada
529 2009-04-24 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Egypten Wadi Feiran
528 2009-04-24 Huskrage (Corvus splendens) Egypten road Wadi Feiran- Sharm el Sheik
527 2009-04-24 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Egypten Wadi Feiran
526 2009-04-23 Sortstjert (Oenanthe melanura) Egypten Wadi Feiran
525 2009-04-23 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Egypten St Catherine Monastery
524 2009-04-23 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Egypten St Catherine village
523 2009-04-23 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Wadi Feiran
522 2009-04-23 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Egypten St Catherine Monastery
521 2009-04-22 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Egypten Wadi Feiran
520 2009-04-21 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Egypten Abbasa
519 2009-04-21 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Egypten Ain Suhkna
518 2009-04-21 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Egypten Ain Suhkna
517 2009-04-21 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abbasa
516 2009-04-21 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abbasa
515 2009-04-21 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Egypten Ain Suhkna
514 2009-04-21 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten Abbasa
513 2009-04-21 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abbasa
512 2009-04-20 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abbasa
511 2009-04-20 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Egypten road Giza-Abbasa
510 2009-04-20 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Giza
509 2009-04-19 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Egypten Wadi Natrun
508 2009-04-19 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Wadi Natrun
507 2009-04-19 * Grøn Biæder (Merops persicus) Egypten Wadi Natrun
506 2009-04-19 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi Natrun
505 2009-04-19 Sporevibe (Vanellus spinosus) Egypten Wadi Natrun
504 2009-04-19 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten Wadi Natrun
503 2009-04-19 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Egypten Wadi Natrun
502 2009-02-28 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Belgien fields near Het Zoute
501 2009-01-11 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Sverige around Arnäshalvön, Halland
500 2009-01-11 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Vist (near Ulricehamn)
499 2009-01-11 Hedepiber (Anthus rubescens) Sverige Arnäshalvön, Halland
498 2009-01-10 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Järvafältet, Uppland, Sweden
497 2009-01-04 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Erezée
2008
496 2008-11-30 Islom (Gavia immer) Belgien Vilvoorde
495 2008-11-25 * Sneugle (Bubo scandiacus) Belgien Uitkerkse polders
494 2008-11-02 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Serrata, Terceira
493 2008-11-02 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Terceira
492 2008-10-31 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
491 2008-10-29 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius) Azorerne Corvo
490 2008-10-25 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
489 2008-10-24 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Ribeira da Lapa, Corvo
488 2008-10-23 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Corvo
487 2008-10-21 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne airfield, Corvo Is.
486 2008-10-18 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Azorerne Corvo
485 2008-10-17 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
484 2008-10-16 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Middle Fields, Corvo Is.
483 2008-10-14 * Blåvinget And (Spatula discors) Azorerne Paul da Praia, Terceira
482 2008-09-02 * Steppehøg (Circus macrourus) Belgien Hannut
481 2008-07-23 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Frankrig Corse
480 2008-07-22 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Corse
479 2008-07-22 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Corse
478 2008-07-20 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Corsica
477 2008-07-19 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Italien Santa Teresa Gallura, Sardegna
476 2008-07-19 Berberhøne (Alectoris barbara) Italien Capo Caccia, Sardegna
475 2008-07-19 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Italien off Santa Teresa, Sardegna (ssp. desmarestii)
474 2008-07-18 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Italien Sardaigne (Capo caccia)
473 2008-07-16 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Italien Sardaigne (San Pietro)
472 2008-07-01 Pungmejse (Remiz pendulinus) Belgien Groot-rietveld
471 2008-06-23 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Rauma
470 2008-06-23 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Oulu
469 2008-06-23 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Kuusamo
468 2008-06-21 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland Tohmajärvi, Värtsilä
467 2008-06-21 Tjur (Tetrao urogallus) Finland Kuusamo
466 2008-06-21 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Tohmajärvi, Värtsilä
465 2008-06-21 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Finland vartsila
464 2008-05-25 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Belgien Bospolder, Ekeren
463 2008-05-13 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Belgien East-Flanders
462 2008-05-12 Kærløber (Calidris falcinellus) Belgien Bichterweert
461 2008-04-30 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Portugal Faro
460 2008-04-29 Brillesanger (Curruca conspicillata) Portugal Castro Marim
459 2008-04-29 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Portugal road Mertola-Castro marim
458 2008-04-29 Dværglærke (Alaudala rufescens) Portugal Castro marim
457 2008-04-29 Munkegrib (Aegypius monachus) Portugal Mina de Sao Domingo
456 2008-04-28 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Portugal Castro verde
455 2008-04-28 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Portugal Castro verde
454 2008-04-24 * Skadegøg (Clamator glandarius) Portugal Evora
453 2008-04-24 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Sao Juliao da Barra Fort
452 2008-04-23 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva
451 2008-04-22 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Portugal Barroca d'Alva
450 2008-04-22 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva
449 2008-04-15 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Belgien Parc Elisabeth,1090 Jette (Brussel)
448 2008-02-11 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Holland Leerdenbos
2007
447 2007-12-11 Havørn (Haliaeetus albicilla) Belgien Bertrix (forêt de Luchy)
446 2007-11-27 Gråspurv (Passer domesticus) Italien Massaciuccoli lake, Tuscany
445 2007-11-27 Tigerfinke (Amandava amandava) Italien Massaciuccoli lake, Tuscany
444 2007-11-21 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Belgien Ixelles (Brussels)
443 2007-11-01 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Spanien Remolar-Filipines, Llobregat delta
442 2007-10-26 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
441 2007-10-26 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
440 2007-10-25 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Corvo
439 2007-10-21 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
438 2007-10-21 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Corvo
437 2007-10-20 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo
436 2007-10-19 * Træsvale (Tachycineta bicolor) Azorerne Corvo
435 2007-10-19 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Corvo
434 2007-10-18 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo
433 2007-10-17 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
432 2007-10-07 Odinshane (Phalaropus lobatus) Belgien Hoge Noen, Zeebrugge
431 2007-10-05 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) Holland Katwijk-Rijnsoever
430 2007-08-28 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madère
429 2007-08-25 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madère
428 2007-08-25 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Portugal Madère
427 2007-08-24 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Desertas, Madère
426 2007-08-23 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Off Desertas Is, Madeira
425 2007-08-23 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Off Desertas Is, Madeira
424 2007-08-22 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Madère
423 2007-08-22 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico do Areeiro, Madeira
422 2007-08-19 Aftenfalk (Falco vespertinus) Belgien Burdinne
421 2007-08-19 Hedehøg (Circus pygargus) Belgien Burdinne
420 2007-07-10 Natravn (Caprimulgus europaeus) Belgien Léopoldsburg
419 2007-06-27 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Italien Orciano
418 2007-05-28 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Belgien Mazée
417 2007-05-17 Blåskade (Cyanopica cooki) Portugal Nozelos
416 2007-05-17 * Dværghornugle (Otus scops) Portugal Nozelos village
415 2007-05-13 * Triel (Burhinus oedicnemus) Belgien Kruishoutem
414 2007-05-10 Lannerfalk (Falco biarmicus) Italien Rocalbegna, Tuscany (1 pair)
413 2007-05-05 Tredækker (Gallinago media) Belgien Bichterweerd
412 2007-05-01 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Belgien Clermont
411 2007-04-22 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Holland Oostburg
410 2007-04-22 Skægmejse (Panurus biarmicus) Belgien Pelikaan
409 2007-04-14 Græshoppesanger (Locustella naevia) Holland Cadzand-bad
408 2007-03-19 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Finland Uurainen
407 2007-03-19 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Uurainen
406 2007-03-11 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Belgien Brussels
405 2007-02-25 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Wales Llys-y-fran Reservoir, Pembrokeshire
404 2007-01-07 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Holland Zandvoort
2006
403 2006-11-13 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Dawlish, Devon
402 2006-10-28 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Belgien Heist
401 2006-10-03 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Belgien Heist
400 2006-09-24 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Belgien Heist
399 2006-08-15 * Damklire (Tringa stagnatilis) Belgien Hoge Noen, Zeebrugge
398 2006-08-01 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Italien Parco Nazionale del Circeo, Lazio
397 2006-04-27 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Belgien Stuivekenskerke
396 2006-03-02 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Holland Driehuis
395 2006-01-01 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Belgien Grote vlakte (Zeebrugge)
2005
394 2005-12-18 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Marrakech
393 2005-12-17 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Draa valley
392 2005-12-16 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Merzouga
391 2005-12-16 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko Merzouga
390 2005-12-15 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko Tagdilt track
389 2005-12-15 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Marokko Tagdilt track
388 2005-12-15 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko Tagdilt track
387 2005-12-15 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tagdilt track
386 2005-12-15 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Tagdilt track
385 2005-12-15 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Marokko Tagdilt track
384 2005-12-14 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden (Ski Resort)
383 2005-12-14 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Marokko Oukaimeden
382 2005-12-12 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya
381 2005-12-12 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko lac de Sidi Bourhaba
380 2005-12-12 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko lac de Sidi Bourhaba
379 2005-12-11 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja-Zerga
378 2005-12-08 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Marokko Marrakech
377 2005-12-08 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Marrakech
376 2005-11-27 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Belgien Oostende
375 2005-11-24 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Holland Zuidpier, Ijmuiden
374 2005-11-19 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfairfechan, Conwy
373 2005-11-19 * Krabbehejre (Butorides virescens) Wales Red Wharf Bay, Angelsey
372 2005-11-12 * Rødhovedet And (Netta rufina) Holland Castricum
371 2005-10-21 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Frankrig Ouessant
370 2005-10-20 Ringdrossel (Turdus torquatus) Frankrig Ouessant
369 2005-10-20 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Frankrig Ouessant
368 2005-10-19 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Frankrig Ouessant
367 2005-10-12 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Belgien Neerijse
366 2005-10-09 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Holland Westkapelle
365 2005-10-07 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Belgien Tienen
364 2005-10-01 Sabinemåge (Xema sabini) Holland Westkapelle
363 2005-09-22 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Belgien near Longchamps, Namur
362 2005-09-10 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Belgien Waremme
361 2005-04-30 Hortulan (Emberiza hortulana) Spanien Gallocanta
360 2005-04-29 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien road Zaragoza-Gallocanta
359 2005-04-29 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Gallocanta
358 2005-03-09 Silkehale (Bombycilla garrulus) Belgien La Hulpe
357 2005-01-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Italien Pine woods around Grossetto
2004
356 2004-11-23 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Tunesien Bou-Hedma NP
355 2004-11-23 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Tunesien Bou-Hedma NP
354 2004-11-22 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Tunesien Djerba
353 2004-11-22 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Tunesien Djerba
352 2004-11-21 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Tunesien Djerba
351 2004-11-21 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tunesien Djerba
350 2004-10-02 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Minsmere RSPB
349 2004-09-15 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Italien Firenze
348 2004-08-26 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Belgien Hollogne-sur-Geer
347 2004-08-23 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Frankrig Dunkerke
346 2004-08-23 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Frankrig Clipon
345 2004-08-23 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Frankrig Clipon
344 2004-08-23 Sule (Morus bassanus) Frankrig Clipon
343 2004-05-10 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Ezumakeeg-zuid, Lauwersmeergebied, Friesland
2003
342 2003-12-22 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Godevry Point, Cornwall
341 2003-12-22 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Hayles estuary, Cornwall
340 2003-12-21 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) England Headington, Oxford
339 2003-11-28 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Belgien Zeebrugge harbour
338 2003-10-23 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Frankrig Ouessant
337 2003-10-21 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Frankrig Ouessant
336 2003-10-20 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Frankrig Ouessant
335 2003-10-19 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Frankrig Ouessant
334 2003-09-19 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Portugal Tejo International NP
333 2003-09-09 * Høgesanger (Curruca nisoria) Belgien Heist
332 2003-09-09 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Belgien Zeebrugge harbour
331 2003-08-24 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Frankrig Dunkerke (Les Attaques)
330 2003-08-18 Nattergal (Luscinia luscinia) Belgien Jodoigne
329 2003-05-17 Prærieterne (Sterna forsteri) Belgien Zeebrugge Harbour
328 2003-02-25 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Nordirland Culmore tip
327 2003-02-24 Tejst (Cepphus grylle) Nordirland Kyllibegs
326 2003-02-23 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Irland Nimmo's Pier, Galway
325 2003-02-23 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Irland Nimmo's Pier, Galway
324 2003-02-23 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Irland Nimmo's Pier, Galway
323 2003-02-23 Gråmåge (Larus hyperboreus) Irland Nimmo's Pier, Galway
2002
322 2002-05-16 Sortterne (Chlidonias niger) Belgien Gozée
321 2002-05-16 Turteldue (Streptopelia turtur) Belgien Donstienne
320 2002-05-14 * Terekklire (Xenus cinereus) Belgien Uitkerkse polders
319 2002-05-11 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Belgien Lochristi
318 2002-05-10 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Belgien Tienen
317 2002-05-08 Temmincksryle (Calidris temminckii) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
316 2002-05-04 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Belgien Putte
315 2002-05-04 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Belgien Putte
314 2002-04-22 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Belgien Bredene
313 2002-04-20 Tinksmed (Tringa glareola) Holland Breskens
312 2002-04-20 Mosehornugle (Asio flammeus) Holland Breskens
311 2002-04-20 Blåhals (Luscinia svecica) Holland Breskens
310 2002-04-20 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Holland Breskens
309 2002-04-16 Skestork (Platalea leucorodia) Belgien Petten
308 2002-04-15 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Holland Petten
307 2002-04-15 * Sort Stork (Ciconia nigra) Belgien Mons
306 2002-03-23 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Belgien Barraque Michel
305 2002-03-23 Gråspætte (Picus canus) Belgien Eupen
304 2002-03-14 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Belgien Wellin
303 2002-03-11 Sortspætte (Dryocopus martius) Belgien Wellin
302 2002-03-11 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Belgien Wellin
301 2002-03-11 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Belgien Donstienne
300 2002-03-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland Zierikzee
299 2002-02-02 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England Plymouth, Devon
298 2002-01-10 Knortegås (Branta bernicla) Holland Zélande
297 2002-01-10 Havlit (Clangula hyemalis) Holland Zélande
296 2002-01-05 Knopsvane (Cygnus olor) Belgien Roly
295 2002-01-05 Sangsvane (Cygnus cygnus) Belgien Roly
294 2002-01-04 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
293 2002-01-04 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
292 2002-01-02 Bjergand (Aythya marila) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
291 2002-01-01 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Belgien Zeebrugge
290 2002-01-01 * Snegås (Anser caerulescens) Belgien Uitkerkse polders
2001
289 2001-12-29 Murløber (Tichodroma muraria) Frankrig Les Baux de Provence
288 2001-12-29 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Frankrig Crau
287 2001-12-29 Rødhøne (Alectoris rufa) Frankrig Crau
286 2001-12-29 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig Crau
285 2001-12-29 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Frankrig Les Baux de Provence
284 2001-12-29 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Frankrig Crau
283 2001-12-29 Blådrossel (Monticola solitarius) Frankrig Les Baux de Provence
282 2001-12-28 * Storpiber (Anthus richardi) Frankrig Camargue
281 2001-12-09 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Frankrig Boulogne
280 2001-12-09 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Frankrig Dunkerke
279 2001-12-06 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Belgien Blokkersdijk
278 2001-12-04 Taffeland (Aythya ferina) Belgien Gozée
277 2001-12-04 Troldand (Aythya fuligula) Belgien Gozée
276 2001-12-02 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Belgien Harchies
275 2001-12-02 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Belgien Harchies
274 2001-12-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) Storbritannien Kenfig Pool, Wales
273 2001-11-26 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Belgien Zeebrugge
272 2001-11-26 Silkehejre (Egretta garzetta) Belgien Zeebrugge Harbour
271 2001-11-26 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Belgien Zeebrugge
270 2001-11-26 Rørhøg (Circus aeruginosus) Belgien Achterhaven, Zeebrugge
269 2001-11-23 Sortklire (Tringa erythropus) Belgien Uitkerkse polders
268 2001-11-23 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Belgien Oostende
267 2001-11-23 Ride (Rissa tridactyla) Belgien Oostende
266 2001-11-23 Lomvie (Uria aalge) Belgien Oostende
265 2001-11-23 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Belgien Uitkerkse polders
264 2001-11-23 Blisgås (Anser albifrons) Belgien Uitkerkse polders
263 2001-11-23 Sortand (Melanitta nigra) Belgien Oostende
262 2001-11-20 Fløjlsand (Melanitta fusca) Holland Oost-Maarland
261 2001-11-16 Strandskade (Haematopus ostralegus) Holland Colijnsplaat, Zeeland
260 2001-11-16 Grågås (Anser anser) Holland Zélande
259 2001-11-16 Gravand (Tadorna tadorna) Holland Zélande
258 2001-11-16 Pibeand (Mareca penelope) Holland Zélande
257 2001-11-16 Ederfugl (Somateria mollissima) Holland Zélande
256 2001-11-16 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Holland Zélande
255 2001-11-11 Knarand (Mareca strepera) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
254 2001-11-11 Spidsand (Anas acuta) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
253 2001-11-11 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
252 2001-11-11 Hvinand (Bucephala clangula) Belgien Gozée
251 2001-11-11 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
250 2001-11-05 Svaleklire (Tringa ochropus) Belgien Longchamps
249 2001-10-21 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Belgien Thuin
248 2001-10-21 Sølvhejre (Ardea alba) Belgien Harchies
247 2001-10-20 Dværgryle (Calidris minuta) Belgien Gozée
246 2001-10-20 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Belgien Gozée
245 2001-10-20 Brushane (Calidris pugnax) Belgien Gozée
244 2001-10-20 Skarv (Phalacrocorax carbo) Belgien Gozée
243 2001-10-20 Fiskehejre (Ardea cinerea) Belgien Gozée
242 2001-10-20 Krikand (Anas crecca) Belgien Gozée
241 2001-10-20 Gråand (Anas platyrhynchos) Belgien Gozée
240 2001-10-20 Skeand (Spatula clypeata) Belgien Gozée
239 2001-10-01 * Gråsejler (Apus pallidus) Portugal Coimbra
238 2001-09-29 * Storskråpe (Ardenna gravis) Azorerne Mosteiros, Sao Miguel
237 2001-09-29 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Azorerne Mosteiros, Sao Miguel Is.
236 2001-09-28 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
235 2001-09-28 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
234 2001-09-26 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Azorerne Cabo da Praia, Terceira
233 2001-09-11 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Azorerne Lajes, Pico
232 2001-09-08 Hvidklire (Tringa nebularia) Azorerne Lajes, Pico
231 2001-09-08 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Azorerne Lagoa do Caiado, Pico
230 2001-09-08 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Lajes, Pico
229 2001-08-03 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Portugal Praia Islet, Graciosa, Azores (at nest with chick)
228 2001-08-03 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Praia Islet, Graciosa, Azores (displaying)
227 2001-07-23 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Azorerne Piedade, Pico
226 2001-07-18 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Azorerne Terceira
225 2001-07-14 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Azorerne Cabo da Praia, Terceira Is.
224 2001-06-08 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Porto Martins, Terceira
223 2001-06-06 * Rosenterne (Sterna dougallii) Azorerne Ponta das Contendas, Terceira
222 2001-04-28 * Tophejre (Ardeola ralloides) Azorerne Piedade, Pico
221 2001-04-26 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Azorerne Piedade, Pico
1998
220 1998-10-01 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Kroatien Lac de Njivice, Krk island
219 1998-01-01 Stor Hornugle (Bubo bubo) Belgien Frasnes-lez-Couvin
1996
218 1996-07-06 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien Arcos de la Frontera, Andalusia
217 1996-07-06 Biæder (Merops apiaster) Spanien Arcos de la Frontera, Andalusia
216 1996-07-06 Hærfugl (Upupa epops) Spanien Arcos de la Frontera, Andalusia
215 1996-07-06 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Arcos de la Frontera, Andalusia
214 1996-07-05 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien Sierra Nevada, Granada
213 1996-07-05 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Sierra Nevada, Granada
212 1996-07-01 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien Alhambra, Granada
211 1996-07-01 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Alhambra, Granada
1994
210 1994-07-10 Topmejse (Lophophanes cristatus) Belgien
209 1994-07-10 Sumpmejse (Poecile palustris) Belgien
208 1994-07-10 Fyrremejse (Poecile montanus) Belgien
207 1994-07-10 Spætmejse (Sitta europaea) Belgien
206 1994-07-10 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Belgien
205 1994-07-10 Skovskade (Garrulus glandarius) Belgien
204 1994-07-10 Husskade (Pica pica) Belgien
203 1994-07-10 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Belgien
202 1994-07-10 Allike (Coloeus monedula) Belgien
201 1994-07-10 Stær (Sturnus vulgaris) Belgien
200 1994-07-10 Bogfinke (Fringilla coelebs) Belgien
199 1994-07-10 Grønirisk (Chloris chloris) Belgien
198 1994-07-10 Gulspurv (Emberiza citrinella) Belgien
197 1994-07-10 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Belgien
196 1994-07-10 Ringdue (Columba palumbus) Belgien
195 1994-07-10 * Perleugle (Aegolius funereus) Belgien
194 1994-07-10 Vandstær (Cinclus cinclus) Belgien
193 1994-07-10 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Belgien
192 1994-07-10 Vagtel (Coturnix coturnix) Belgien
191 1994-07-10 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Belgien
190 1994-07-10 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Belgien
189 1994-07-10 Stormmåge (Larus canus) Belgien
188 1994-07-10 Sildemåge (Larus fuscus) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
187 1994-07-10 Sølvmåge (Larus argentatus) Belgien Barrages de l'Eau d'Heure
186 1994-07-10 Svartbag (Larus marinus) Belgien
185 1994-07-10 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Belgien
184 1994-07-10 Gøg (Cuculus canorus) Belgien
183 1994-07-10 Slørugle (Tyto alba) Belgien
182 1994-07-10 Kirkeugle (Athene noctua) Belgien
181 1994-07-10 Natugle (Strix aluco) Belgien
180 1994-07-10 Skovhornugle (Asio otus) Belgien
179 1994-07-10 Mursejler (Apus apus) Belgien
178 1994-07-10 Isfugl (Alcedo atthis) Belgien
177 1994-07-10 Grønspætte (Picus viridis) Belgien
176 1994-07-10 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Belgien
175 1994-07-10 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Belgien
174 1994-07-10 Hedelærke (Lullula arborea) Belgien
173 1994-07-10 Sanglærke (Alauda arvensis) Belgien
172 1994-07-10 Digesvale (Riparia riparia) Spanien Ebro delta
171 1994-07-10 Landsvale (Hirundo rustica) Belgien
170 1994-07-10 Bysvale (Delichon urbicum) Belgien
169 1994-07-10 Skovpiber (Anthus trivialis) Belgien
168 1994-07-10 Engpiber (Anthus pratensis) Belgien
167 1994-07-10 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Belgien
166 1994-07-10 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Belgien
165 1994-07-10 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Belgien
164 1994-07-10 Jernspurv (Prunella modularis) Belgien
163 1994-07-10 Rødhals (Erithacus rubecula) Belgien
162 1994-07-10 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Belgien
161 1994-07-10 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Belgien
160 1994-07-10 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Belgien
159 1994-07-10 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Belgien
158 1994-07-10 Solsort (Turdus merula) Belgien
157 1994-07-10 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Belgien
156 1994-07-10 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Belgien Donstiennes
155 1994-07-10 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Belgien Gozée
154 1994-07-10 Gulbug (Hippolais icterina) Belgien
153 1994-07-10 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Belgien
152 1994-07-10 Havesanger (Sylvia borin) Belgien Montigny-le-Tilleul
151 1994-07-10 Munk (Sylvia atricapilla) Belgien Montigny-le-Tilleul
150 1994-07-10 Gransanger (Phylloscopus collybita) Belgien
149 1994-07-10 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Belgien
148 1994-07-10 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Belgien
147 1994-07-10 Halemejse (Aegithalos caudatus) Belgien
146 1994-07-10 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Belgien
145 1994-07-10 Musvit (Parus major) Belgien
144 1994-07-10 Cettisanger (Cettia cetti) Belgien
143 1994-07-10 Musvåge (Buteo buteo) Belgien
142 1994-01-01 Sortmejse (Periparus ater) Belgien
141 1994-01-01 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Belgien
140 1994-01-01 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Belgien
139 1994-01-01 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Belgien
138 1994-01-01 Fjordterne (Sterna hirundo) Belgien Zwin
137 1994-01-01 Huldue (Columba oenas) Belgien
136 1994-01-01 Vendehals (Jynx torquilla) Belgien
135 1994-01-01 Toplærke (Galerida cristata) Belgien
134 1994-01-01 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Belgien
133 1994-01-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Belgien
132 1994-01-01 Sjagger (Turdus pilaris) Belgien
131 1994-01-01 Sangdrossel (Turdus philomelos) Belgien
130 1994-01-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Belgien
129 1994-01-01 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Belgien
128 1994-01-01 Fuglekonge (Regulus regulus) Belgien
127 1994-01-01 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Belgien
Annoncer