VP Artsliste

VP Artsliste

Bob J Stinger

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bob J Stingers kryds

Dette er Bob J Stingers VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) Forest Lodge Skotland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) Wales
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) Cairngorm Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1992-01-25 Tarnbrook ,Lancashire England
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2000-06-18 Vatio,Rhodes Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) Fuerteventura Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1991-04-21 Eagland Hill,Lancashire England
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2002-01-24 Phassouri Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) Marton moss,Lancashire England
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) Wolferton,Norfolk England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) Buckinghamshire England
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1991-01-20 Pilling,Lancashire England
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2002-01-25 Larnaca Sewage Works Cypern
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis) Jarvis Carr,Lancashire England
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2003-02-04 Eagland Hill,Lancashire Cat D England
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 1990-11-11 Carnforth,Lancashire England
38 X Grågås (Anser anser) 1990-11-11 Carnforth,Lancashire England
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1991-03-03 Pilling,Lancashire England
42 X Blisgås (Anser albifrons) 1991-01-20 Pilling,Lancashire England
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1995-04-14 Holkham,Norfolk England
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 1998-05-07 Virginia WP ,Surrey England
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1995-09-30 Willington,Derbyshire England
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera) MMWT,Lancashire England
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1993-02-28 MMWT,Lancashire England
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1995-08-19 Tresco,Isles Of Scilly England
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca) Marton Mere,Lancashire England
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) Norfolk England
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-09 Gibsmere,Nottinghamshire England
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1991-02-14 Rostherne Mere,Cheshire England
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1990-11-19 Dockacres,Lancashire England
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila) 1990-11-11 Leighton Moss,Lancashire England
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1994-03-30 Lough Neagh Nordirland
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1994-04-03 Ythan Estuary Skotland
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 1996-04-13 Kessocus Pass Skotland
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1993-11-12 St.Andrews,Fife Skotland
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1991-04-28 Rossall Point,Lancashire England
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1991-04-28 Rossall Point,Lancashire England
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 1994-05-19 Colwick CP,Nottinghamshire England
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2007-02-03 Callander Skotland
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1990-11-11 Dockacres,Lancashire England
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1990-11-11 Dockacres,Lancashire England
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2001-10-10 Pedro Munoz Spanien
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis)
120 X Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2001-10-03 Belen Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Fuerteventura Spanien
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1996-10-27 Lizard,Cornwall England
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius)
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2001-10-04 Santa Marta Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2001-10-04 Santa Marta Spanien
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii)
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
157 Namaquadue (Oena capensis)
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Marton Mere,Lancashire England
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 1994-05-31 North Cave,Yorkshire England
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1997-03-24 Bough Beech Res,Kent England
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1999-07-02 Grove Ferry,Kent England
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Marton mere,Lancashire England
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Stover CP,Devon England
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 Kamblishøne (Fulica cristata)
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-20 Stodmarsh,kent England
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 * Prærietrane (Antigone canadensis)
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus) 1992-04-26 Cockerham,Lancashire England
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Marton Mere,Lancashire England
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1994-07-06 Stithians Res, Cornwall England
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1991-03-24 Holyhead Wales
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Marton Mere, Lancashire England
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1993-10-23 Filey, Yorkshire England
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Marton Mere,Lancashire England
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1994-08-05 Martin Down,Hampshire England
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1993-08-05 Leighton moss,Lancashire England
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1991-02-24 Stanah,Lancashire England
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 Sporevibe (Vanellus spinosus)
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1998-10-08 Seasalter,Kent England
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2007-06-08 Caerlaverock Skotland
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1990-07-27 Pilling,Lancashire England
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1995-08-21 Middleton Morr,Derbyshire England
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-06-22 Dawlish Warren,Devon England
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1992-04-24 MMWT,Lancashire England
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1992-03-21 Rossall Point,Lancashire England
216 Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Cypern
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1994-05-11 Pendle Hill,Lancashire England
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1995-10-12 St.Marys.Isles Of Scilly England
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) St.Annes,Lancashire England
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Marton Mere,Lancashire England
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) Rossall Point,Lancashire England
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 1996-10-25 Seaton Skook,Cleveland England
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1999-05-19 Frodsham,Cheshire England
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 1995-08-26 Caernarvon Wales
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2008-09-23 Campfield Marsh,Cumbria England
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1991-09-14 Skippool,Lancashire England
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1994-05-14 MMWT,Lancashire England
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) South Prom,Lancashire England
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1995-06-06 Broomhill Flash,Yorkshire England
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 1991-08-11 CEGB,Lancashire England
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 1995-07-22 Siddlesham,Sussex England
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1995-08-18 Titchfield Haven,Hampshire England
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1992-06-16 Pilling,Lancashire England
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1995-05-10 Leighton Moss,Lancashire England
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 1996-10-13 Tresco,Isles Of Scilly England
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1993-10-30 Inner Marsh Farm,Cheshire England
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Aberdeenshire Skotland
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Marton Mere,Lancashire England
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) LSANR,lancashire England
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) Wales
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1996-09-30 Daventry Res England
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1994-05-14 MMWT,Lancashire England
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1995-10-07 Penzance,Cornwall England
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1989-07-07 Skippool,Lancashire England
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1994-03-06 Fen Drayton,Cambridgeshire England
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1990-07-27 Pilling Lancashire England
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 X * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) 1994-12-02 Burghead Skotland
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1992-05-05 Marton mere,Lancashire England
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-04-19 Earls Barton,Northamptonshire England
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 1990-08-04 CEGB,Lancashire England
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 1991-04-21 Leighton Moss,Lancashire England
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1990-08-03 Marton Mere,Lamcashire England
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 1994-10-16 Rockcliffe,Cumbria England
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) Spanien
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-07-16 Cley.Norfolk England
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1997-08-25 MMWT,lancashire England
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) Stanah,Lancashire England
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1995-07-20 Inverness Skotland
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 1995-08-20 50 MLS SW Bishops Rock,Cornwall England
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1999-05-06 Sandwich,Kent England
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1994-03-05 Sunderland,Tyne& Wear England
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-04-08 Silksworth Lakes,Tyne&Wear England
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Gloucestershire England
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2000-06-16 Prassonissi,Rhodes Grækenland
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Leighton Moss,Lancashire England
304 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
305 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1991-03-13 Preston Docks,Lancashire England
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2009-01-02 Cowpen Bewley, Billingham, Cleveland, England England
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1991-01-13 Rossall Point,Lancashire England
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1993-12-18 Marton Mere,Lancashire England
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) St.Marys,Isles Of Scilly England
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1999-12-18 Walberswick,suffolk England
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1993-10-30 Marton Mere,Lancashire England
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2002-01-27 Asprokremmas Dam Cypern
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1995-07-30 Seaforth,merseyside England
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 1995-07-08 Farne Islands,Northumberland England
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Marton Mere,Lancashire England
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Cemlyn Lagoon Wales
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) Cemlyn Lagoon Wales
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 1995-06-10 Ythan Estuary Skotland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1995-05-31 Wheldrake Ings,Yorkshire England
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1993-06-25 Marton Mere,Lancashire England
345 X Sortterne (Chlidonias niger) Marton Mere,Lancashire England
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 1990-08-25 Flamborough,Yorkshire England
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Starr Gate,Lancashire England
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Starr Gate,Lancashire England
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1995-09-12 SouthGare,Cleveland England
351 X Søkonge (Alle alle) 1993-10-23 Filey,Yorkshire England
352 Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) Wales
357 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-12 Dawlish,Devon England
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 1991-03-24 South Stack Wales
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) England
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1991-03-24 Holyhead Wales
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-01-29 Farnham GP,Yorkshire England
369 X Islom (Gavia immer) 1991-03-24 Holyhead Wales
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1991-03-24 Holyhead Wales
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1995-08-20 50 mls SW Bishops Rock, Cornwall England
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1990-08-16 Starr Gate, Lancashire England
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) England
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1990-08-16 Starr Gate,Lancashire England
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Bridges Of Ross Irland
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1998-09-05 Dunwich,Suffolk England
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1995-04-14 Weybourne,Norfolk England
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 1990-08-12 Starr Gate,Lancashire England
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 Brun Sule (Sula leucogaster)
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2006-09-11 Poda Bulgarien
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 1995-11-25 Galway Pier Irland
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1990-08-25 Flamborough,Yorkshire England
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Marton Mere,Lancashire England
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 Eremitibis (Geronticus eremita)
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1997-04-22 Pilling,Lancashire England
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 1992-04-25 Leighton Moss,Lancashire England
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1990-10-01 Marton Mere,Lancashire England
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 1991-01-26 Marton Mere,lancashire England
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1993-04-24 Leighton Moss,Lancashire England
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1993-05-08 Astbury,Derbyshire England
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) Wales
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1994-06-03 Thorne,Yorkshire England
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1993-11-10 Besford England
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1994-07-09 Top Hill Low,Yorkshire England
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 1995-07-25 Inner Marsh Farm,Cheshire England
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1989-07-07 Skippool,Lancashire England
468 Revhejre (Egretta gularis)
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Bulgarien
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-09-11 Lake Mandra Bulgarien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1992-04-09 Marton Mere,Lancashire England
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) Tunesien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2001-10-07 San Juan Be La Penna Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Frankrig
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2001-10-03 Belen Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2001-10-03 Belen Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1997-06-13 Tingaki Grækenland
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2003-05-13 Weiden Quarry Østrig
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2001-10-06 Monfrague Spanien
494 Kejserørn (Aquila heliaca)
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2000-06-16 Moni Agios Georgis,Rhodes Grækenland
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2006-09-14 Cape Enimem Bulgarien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1991-02-11 Leighton Moss,Lancashire England
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 1994-05-17 Spurn,Yorkshire England
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 1991-05-18 Ynis Hir Wales
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1994-06-30 Salzburg Østrig
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1998-10-08 Seasalter,Kent England
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2000-02-27 El Alamenet Tunesien
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) 1991-02-02 Grasmere,Cumbria England
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops) England
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) Skotland
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 Høgeugle (Surnia ulula)
534 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 Gråfisker (Ceryle rudis)
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 Grøn Biæder (Merops persicus)
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus)
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1997-06-10 Kardemana Grækenland
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-06-02 Blackpool,Lancashire England
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1997-06-11 Nissyros Grækenland
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1990-08-22 Marton Mere,Lancashire England
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1991-06-28 Caldervale,Lancashire England
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1997-06-12 Nissyros Grækenland
581 X Slagfalk (Falco cherrug) Bulgarien
582 Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 Krattornskade (Tchagra senegalus)
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus)
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
634 X Ravn (Corvus corax)
635 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 X * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
653 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
654 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
655 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
656 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae)
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
672 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
680 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
683 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2002-05-08 Los Cristanos,Tenerife Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1999-07-02 Verne,Dorset England
718 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida)
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
742 Orientgulbug (Hippolais languida)
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum)
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
753 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
770 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata)
773 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 Berbersanger (Curruca deserticola)
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 Rosasanger (Curruca mystacea)
782 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
806 Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 X * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 X * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) 2007-10-04 Flamborough Head, Yorkshire England
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 Hvidhals (Irania gutturalis)
847 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
863 X Blådrossel (Monticola solitarius)
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
874 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
881 Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 Ørkenspurv (Passer simplex)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia)
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava)
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 X Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 X Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria)
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1996-03-15 Harthill Res,Yorkshire England
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2001-10-08 Astun Spanien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1994-05-17 Spurn,Yorkshire England
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2000-06-15 Kalathos Grækenland
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1994-07-06 Exeter,Devon England
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2000-02-26 El Ala Tunesien
998 X * Brunøret Værling (Emberiza fucata) 2004-10-20 Fair Isle Skotland
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1994-02-13 CEGB,Lancashire England
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1994-03-06 Fowlmere,Cambridgeshire England
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1996-09-08 Spurn,Yorkshire England
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1997-06-10 Kardemana,Kos Grækenland
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 1994-08-06 Langton herring,Dorset Cat D England
1006 X * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) 1994-03-09 Pannington Flash,Grt Manchester England
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 1995-10-02 Seaforth,Merseyside England
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Cheshire England
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1998-01-24 Vicars Cross,Chester,Cheshire England
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 1996-10-14 Bryher,Isles Of Scilly England
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Headington,Oxfordshire England
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) England
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer