VP Artsliste - Kronologisk

Matthew Deans

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
789 2023-09-23 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) England Ramsey Island, Pembrokeshire
788 2023-09-21 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) England St Govan's Head, Pembrokeshire
787 2023-08-20 * Rødfodet Sule (Sula sula) England Bishop Rock, Isles of Scilly
786 2023-05-01 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) England Low Newton-by-the-Sea
2022
785 2022-10-17 * Ildsanger (Setophaga fusca) England Popplestone Fields, Bryher, Isles of Scilly
784 2022-08-07 * Tangmåge (Larus dominicanus) England Grafham Water, Cambridgeshire
783 2022-03-30 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canaria
2021
782 2021-10-30 * Flammedrossel (Ixoreus naevius) Skotland Papa Westray, Orkney
781 2021-03-30 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Exmouth, Devon
2019
780 2019-05-14 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Tunesien
779 2019-05-14 Ørkenspurv (Passer simplex) Tunesien Bir Soltane Oasis
778 2019-05-09 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti) Algeriet Djimla
777 2019-05-09 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Algeriet Djimla
776 2019-05-09 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Algeriet Djimla
775 2019-05-07 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Tunesien El Haouaria, Cap Bon
774 2019-03-01 * Perleugle (Aegolius funereus) Skotland Tresta, Shetland
2018
773 2018-10-18 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) England Treeve Common, Cornwall
772 2018-05-12 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Near Aghione, Corsica
771 2018-05-09 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Frankrig Ghisonaccia, Corsica
770 2018-05-08 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Corsica
769 2018-05-07 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Asco Valley, Corsica
768 2018-05-06 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Corte, Corsica
767 2018-03-11 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Pedra Badejo, Santiago
766 2018-03-05 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Near Cidade Velha, Santiago
765 2018-03-04 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Cidade Velha, Santiago
764 2018-03-04 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Kap Verde Barragem de Figueira Gorda, Santiago
763 2018-03-03 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Cidade Velha, Santiago
762 2018-03-03 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Cidade Velha, Santiago
761 2018-03-03 Helenaastrild (Estrilda astrild) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
760 2018-03-03 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
759 2018-03-03 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
758 2018-03-01 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santiago
757 2018-01-13 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura
2017
756 2017-12-19 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Off Hurghada
755 2017-12-19 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Off Hurghada
754 2017-09-09 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Skotland Eoligarry, Barra, Outer Hebrides
753 2017-05-06 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) Skotland North Ronaldsay, Orkney
2016
752 2016-10-14 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) England Easington, East Yorkshire
751 2016-10-06 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) England Landguard, Suffolk
750 2016-08-27 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) Irland Littor Strand, Co. Kerry
2015
749 2015-10-28 * Rødværling (Emberiza rutila) Skotland Papa Westray, Orkney
748 2015-10-15 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Skotland Port Nis, Lewis, Outer Hebrides
747 2015-09-22 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) England South View, Dungeness, Kent
746 2015-05-11 * Makisanger (Curruca subalpina) England Blakeney Point, Norfolk
745 2015-04-25 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Meare Heath, Somerset
744 2015-04-18 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) England Bryher, Scilly
2013
743 2013-11-01 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Skotland Baltasound, Unst, Shetland
2011
742 2011-08-28 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Porto Santo Ferry, Madeira
741 2011-08-28 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Porto Santo Ferry, Madeira
740 2011-08-27 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Faja da Nogueira, Madeira
739 2011-08-27 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Ribeiro Frio, Madeira
738 2011-08-27 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Portugal Funchal Marina, Madeira
737 2011-06-19 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Murcar, Aberdeenshire
736 2011-03-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbeigh, Co. Kerry
735 2011-02-20 * Skifermåge (Larus schistisagus) England Wennington Marsh, Rainham, London
2010
734 2010-11-01 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Irland Tacumshin, Co. Wexford
2009
733 2009-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England Trow Quarry, South Shields, County Durham
732 2009-05-14 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Spanien Mortitx, Tramuntana Mountains, Mallorca
731 2009-05-13 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Spanien Cap de Formentor, Mallorca
730 2009-03-26 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Eilat Ringing Station
729 2009-03-26 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Eilot Date Palms
728 2009-03-25 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Km20 Reservoirs
727 2009-03-25 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Hai Bar Reserve, Km 48
726 2009-03-24 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Mount Gilboa
725 2009-01-06 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Erezée, Province of Luxembourg
724 2009-01-03 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) England Cowpen Bewley, Billingham, Cleveland
2008
723 2008-12-11 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Formentor Peninsula, Mallorca
722 2008-10-09 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) England Nanjizal, Land's End, Cornwall
721 2008-10-08 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Irland Garinish, Beara Peninsula, Co. Cork
720 2008-10-07 * Blåhejre (Egretta caerulea) Irland Barnaderg Bay, Letterfrack, Co. Galway
719 2008-07-06 Slagugle (Strix uralensis) Finland Near Parikkala
718 2008-07-06 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Near Parikkala
717 2008-07-06 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Near Parikkala
716 2008-07-05 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Niirala, Värtsilä, Tohmajärvi
715 2008-06-16 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sumela Monastery
714 2008-06-16 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
713 2008-06-15 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Gelinkaya
712 2008-06-14 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Nemrut Dagi, Tatvan
711 2008-06-14 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Serpmetas
710 2008-06-14 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van Hills
709 2008-06-13 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi, Kahta
708 2008-06-13 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Birecik to Bolzova
707 2008-06-12 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Birecik
706 2008-06-12 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Isikli
705 2008-06-12 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Birecik
704 2008-06-12 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
703 2008-06-12 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
702 2008-06-11 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Demirkazik
701 2008-06-11 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazik
700 2008-06-11 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Demirkazik
699 2008-06-10 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Akseki
698 2008-06-09 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Asagi Armatlu
697 2008-06-09 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet E665 East of Eskisehir
696 2008-06-09 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
695 2008-06-09 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Akseki
694 2008-06-08 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Kus Golu
693 2008-06-08 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Kus Golu
692 2008-06-08 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Tyrkiet Kus Golu
691 2008-04-26 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Veluwemeer, Flevoland
690 2008-04-26 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland De Heulse Waard, Houten, Utrecht
689 2008-04-14 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Tulha Oasis, (SAANR)
688 2008-04-13 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island, Kuwait City
687 2008-04-13 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly Farms
686 2008-04-12 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Kuwait Kebd
685 2008-04-12 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha Spit
684 2008-04-12 Orientgulbug (Hippolais languida) Kuwait Kebd
683 2008-04-12 Rosasanger (Curruca mystacea) Kuwait Kebd
682 2008-04-12 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Bneid Al-Qar, Kuwait City
681 2008-04-12 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Kuwait Kebd
680 2008-04-12 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Kuwait Tulha Oasis, (SAANR)
679 2008-04-12 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Kuwait Jahra East Outfall
678 2008-04-12 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kuwait Kebd
677 2008-04-11 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Zour Port
676 2008-04-11 Hvidhals (Irania gutturalis) Kuwait Tulha Oasis, (SAANR)
675 2008-04-11 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Zour Port
674 2008-04-11 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Tulha Oasis, (SAANR)
673 2008-04-11 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
672 2008-02-17 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Spanien Playa de las Américas, Tenerife, Canary Islands
671 2008-02-17 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Puerto de la Cruz, Tenerife, Canary Islands
670 2008-02-17 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Spanien Ten-Bel, Tenerife
2007
669 2007-11-20 Tundrapiber (Anthus gustavi) Wales Goodwick Moor, Pembrokeshire
668 2007-11-02 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skotland Carnach, North Uist, Outer Hebrides
667 2007-10-04 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) England Flamborough Head, East Yorkshire
666 2007-03-22 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Tagdilt Track
665 2007-03-22 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Ait Barkar
664 2007-03-21 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Auberge Kasbah Said
663 2007-03-21 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Erfoud
662 2007-03-20 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
661 2007-03-20 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
660 2007-03-20 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
659 2007-03-20 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Royal Forest, Sidi Bettache
658 2007-03-18 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Boukila
657 2007-03-18 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Royal Palace, Oued Sous
656 2007-03-18 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko 100km north of Tan Tan
655 2007-03-17 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
654 2007-03-17 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
653 2007-03-17 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Marokko Oued Massa
652 2007-03-17 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Tiznit
651 2007-03-17 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
650 2007-03-16 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet
649 2007-03-16 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden
648 2007-03-16 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Oukaimeden
647 2007-03-16 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Oukaimeden
646 2007-03-16 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Marrakech Airport
645 2007-01-30 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham GP, North Yorkshire
2006
644 2006-11-12 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Dawlish, Devon
643 2006-11-01 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
642 2006-11-01 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
641 2006-11-01 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Luxor
640 2006-11-01 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island, Luxor
639 2006-10-11 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Irland Kilbaha, Loop Head, Co. Clare
638 2006-05-20 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Hvide Rusland Pripyat Marshes
637 2006-01-01 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Luxor
2005
636 2005-12-03 * Polarlomvie (Uria lomvia) Skotland Bressay Harbour, Shetland
635 2005-07-10 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Wales Cemlyn Bay, Anglesey
634 2005-05-14 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Skotland Ythan Estuary, Aberdeenshire
633 2005-04-07 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Skotland Peterculter, Aberdeenshire
632 2005-01-09 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Sotter
2004
631 2004-10-26 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) England St. Mary's, Scilly
630 2004-10-20 * Brunøret Værling (Emberiza fucata) Skotland Fair Isle, Shetland
629 2004-05-15 * Kaneland (Spatula cyanoptera) Skotland Loch Tuamister, Lewis
628 2004-05-14 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Polen Bialowieza Forest
627 2004-05-13 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Bialowieza Forest
626 2004-05-13 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Polen Lake Siemianowka
625 2004-05-13 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Polen Bison Ribs Boardwalk, Bialowieza Forest
624 2004-05-10 Gråspætte (Picus canus) Polen Bialowieza Forest
623 2004-05-09 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Polen Budy Bridge, Bialowieza Forest
622 2004-05-09 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Budy Bridge, Bialowieza Forest
621 2004-01-20 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Spanien Los Cristianos, Tenerife, Canary Islands
620 2004-01-17 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Amarilla Golf Course, Tenerife, Canary Islands
619 2004-01-17 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Embalse de Ciguana, Tenerife, Canary Islands
618 2004-01-16 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Costa Calma, Fuerteventura, Canary Islands
617 2004-01-16 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Los Molinos, Fuerteventura, Canary Islands
616 2004-01-16 Rustand (Tadorna ferruginea) Spanien Los Molinos, Fuerteventura, Canary Islands
615 2004-01-15 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Respetemos la Naturaleza, Tenerife, Canary Islands
614 2004-01-15 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte del Agua, Tenerife, Canary Islands
613 2004-01-15 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Las Lajas, Tenerife
612 2004-01-15 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Respetemos la Naturaleza, Tenerife, Canary Islands
611 2004-01-14 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien El Bailadero, La Gomera, Canary Islands
610 2004-01-14 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien El Cedro, La Gomera, Canary Islands
609 2004-01-14 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien El Cedro, La Gomera, Canary Islands
608 2004-01-13 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Los Cristianos, Tenerife, Canary Islands
2003
607 2003-12-16 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Godrevy Point, Cornwall
606 2003-10-17 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Skotland Fair Isle, Shetland
605 2003-10-17 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) Skotland Fair Isle, Shetland
604 2003-07-22 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) England Keyhaven Marshes, Hampshire
603 2003-06-02 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Wales South Stack, Holyhead, Anglesey
602 2003-05-24 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) Irland Dursey Sound, Co. Cork
601 2003-05-05 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) England Dungeness, Kent
600 2003-04-29 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England Flamborough Head, East Yorkshire
599 2003-03-27 Murløber (Tichodroma muraria) Spanien Embalse de Lanuza
598 2003-03-26 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Almaraz Marsh
597 2003-03-25 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Belen Plains
596 2003-03-25 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Monroy
595 2003-03-25 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Belen Plains
594 2003-03-25 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monroy Loop Road
593 2003-03-25 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Belen Plains
592 2003-03-24 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien El Planeron, Belchite
591 2003-03-23 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Riglos
590 2003-03-23 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Oroel Forest
589 2003-03-22 Sortspætte (Dryocopus martius) Spanien Oroel
588 2003-03-22 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Bernues
587 2003-03-22 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Gabardito
586 2003-03-21 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Astun Ski Resort
585 2003-03-21 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien Astun Ski Resort
584 2003-03-21 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Jaca
583 2003-03-21 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Villanua
2002
582 2002-12-07 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Stromness, Orkney
581 2002-03-09 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) England Beacon Hill Tip, Dorset
2001
580 2001-11-23 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Minsmere, Suffolk
579 2001-11-06 * Snehejre (Egretta thula) Skotland Balvicar, Isle of Seil, Argyll
578 2001-11-04 * Dværgsnegås (Anser rossii) England Waxham, Norfolk
577 2001-10-14 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England St. Mary's, Isles of Scilly
576 2001-09-24 * Krabbehejre (Butorides virescens) England Messingham Sand Quarry, Lincolnshire
2000
575 2000-11-18 * Stellersand (Polysticta stelleri) Skotland Hopeman, Moray
574 2000-11-01 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Skotland Oban Trumisgarry, Outer Hebrides
573 2000-10-05 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Irland Cape Clear Island, Co. Cork
572 2000-09-30 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England St. Mary's, Scilly
571 2000-09-30 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) England Porth Hellick, St. Mary's, Scilly
570 2000-05-20 * Cistussanger (Cisticola juncidis) England Hengistbury Head, Dorset
569 2000-05-06 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Wales Goldcliff Lagoons
568 2000-03-25 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat
567 2000-03-25 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Amram's Pillars
566 2000-03-24 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Eilat
565 2000-03-24 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Eilat
564 2000-03-23 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Israel Shizafon
563 2000-03-23 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Shizafon
562 2000-03-23 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Sede Boqer
561 2000-03-22 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Israel Eilat Mountains
560 2000-03-22 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Km20
559 2000-03-22 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Eilat
558 2000-03-21 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Eilat Mountains
557 2000-03-20 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Yotvata
556 2000-03-20 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
555 2000-03-20 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana
554 2000-03-20 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
553 2000-03-20 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
552 2000-03-20 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Nizzana
551 2000-03-20 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Nizzana
550 2000-03-20 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Nizzana
549 2000-03-19 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel Km20
548 2000-03-19 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
547 2000-03-18 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Wadi Ashosh
546 2000-03-18 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
545 2000-03-18 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Neot Hakkikar Fishponds
544 2000-03-18 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Israel En Gedi
543 2000-03-18 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel En Gedi
542 2000-03-18 Revhejre (Egretta gularis) Israel North Beach, Eilat
541 2000-03-18 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Neot Hakkikar Fishponds
540 2000-03-17 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Km33
539 2000-03-17 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel Km33
538 2000-03-17 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel North Beach, Eilat
537 2000-03-16 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Israel Eilat
536 2000-03-16 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat - Shizafon road
535 2000-03-16 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
534 2000-03-16 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
533 2000-03-16 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Shizafon
532 2000-03-16 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Wadi Schlomo
531 2000-03-16 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Eilat Mountains
530 2000-03-16 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Shizafon
529 2000-03-16 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Shizafon
528 2000-03-16 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat - Shizafon road
527 2000-03-15 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Lotan
526 2000-03-15 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Km33
525 2000-03-15 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel Km33
524 2000-03-15 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat Cemetery
523 2000-03-15 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Arava Highway (Eilat to Lotan)
522 2000-03-15 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Lotan
521 2000-03-15 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Lotan
520 2000-03-15 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Wadi Schlomo
519 2000-03-15 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Lotan
518 2000-03-15 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat Cemetery
517 2000-03-15 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Kibbutz Lotan
516 2000-03-14 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Amram's Pillars
515 2000-03-14 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Amram's Pillars
514 2000-03-14 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel
513 2000-03-14 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
512 2000-03-14 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Eilat
511 2000-03-14 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel Km20 (in the open in broad daylight!)
510 2000-03-14 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
509 2000-03-14 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
508 2000-03-14 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
507 2000-03-14 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Amram's Pillars
506 2000-03-14 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
505 2000-03-14 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Amram's Pillars
504 2000-03-14 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
503 2000-03-14 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
502 2000-03-14 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
501 2000-03-14 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
500 2000-03-14 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Israel Km20 Reservoirs
499 2000-03-14 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Amram's Pillars
498 2000-03-14 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Amram's Pillars
497 2000-03-14 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat
496 2000-03-01 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel
1999
495 1999-11-27 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Irland Ballyferriter, Co. Kerry
494 1999-10-14 Blådrossel (Monticola solitarius) England Porthloo Beach, St. Mary's, Scilly
493 1999-10-13 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) England St. Levan, Cornwall
492 1999-10-11 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Tresco, Scilly
491 1999-10-09 * Slangeørn (Circaetus gallicus) England Eastern Isles, Scilly
490 1999-09-14 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Skotland Rosehearty, Aberdeenshire
489 1999-07-18 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Irland Lady's Island Lake, Co. Wexford
488 1999-05-05 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) England Grove Ferry, Kent
487 1999-05-01 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) England Verne Common, Portland, Dorset
1998
486 1998-11-14 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Welford Tip, Northamptonshire
485 1998-10-14 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) England Lower Moors, St. Mary's, Scilly
484 1998-09-12 * Nathøg (Chordeiles minor) England St. Agnes, Scilly
483 1998-07-04 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Wales Cemlyn, Anglesey
482 1998-05-25 * Gråsejler (Apus pallidus) England Cliffe, Kent
481 1998-04-07 * Jagtfalk (Falco rusticolus) England Great Mew Stone, Wembury, Devon
1997
480 1997-08-16 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) England Pagham Harbour, West Sussex
479 1997-06-23 * Grøn Biæder (Merops persicus) Skotland Loch of Asta, Shetland
478 1997-06-21 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) England Dawlish Warren, Devon
477 1997-05-31 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Skotland Ethie Mains, Angus
476 1997-05-18 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Skotland Unst, Shetland
475 1997-05-05 * Lille Sejler (Apus affinis) England Foreland, Isle of Wight
474 1997-03-23 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) England Bough Beech Reservoir, Kent
473 1997-01-25 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Wissington, Norfolk
1996
472 1996-11-20 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) England Holland-on-Sea, Essex (Steppe Grey Shrike)
471 1996-10-26 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) England Lizard, Cornwall
470 1996-10-19 * Indigofinke (Passerina cyanea) Wales Ramsey Island, Pembrokeshire
469 1996-10-16 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Seal Sands, Cleveland
468 1996-10-15 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) England Portland Bill, Dorset
467 1996-10-08 Hedepiber (Anthus rubescens) England Tresco, Scilly
466 1996-10-07 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) England St. Mary's, Scilly
465 1996-10-02 Toplærke (Galerida cristata) England Landguard, Suffolk
464 1996-09-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) England Warham Greens, Norfolk
463 1996-09-21 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) England Spurn, East Yorkshire
462 1996-06-16 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Irland Ballycotton, Co. Cork
461 1996-04-18 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) England St. Agnes, Scilly
460 1996-04-17 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) England Stodmarsh, Kent
459 1996-03-09 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) England Bleasby, Nottinghamshire
458 1996-02-21 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) England Nottingham, Nottinghamshire
1995
457 1995-10-14 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Irland Kilbaha, Loop Head, Co. Clare
456 1995-09-23 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) England Whitley Bay, Tyne & Wear
455 1995-08-13 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) England Benacre, Suffolk
454 1995-07-20 * Ismåge (Pagophila eburnea) Skotland Inverness, Inverness-shire
453 1995-06-23 * Steppehøg (Circus macrourus) Skotland Burn of Hillside, Orkney
452 1995-04-09 * Dværghornugle (Otus scops) England Morwenstow, Cornwall
451 1995-01-08 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) England Abberton Reservoir, Essex (Category D)
1994
450 1994-12-12 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England Bewl Water, East Sussex
449 1994-11-28 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Skotland Burghead, Moray
448 1994-11-01 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Wales Ramsey Island, Pembrokeshire
447 1994-10-20 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) England St. Agnes, Scilly
446 1994-10-16 * Sangspurv (Melospiza melodia) England Seaforth NR, Merseyside
445 1994-09-30 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) England Walton-on-the-Naze, Essex
444 1994-08-09 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Irland Tacumshin, Co. Wexford
443 1994-07-24 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) England Tynemouth, Northumberland
442 1994-07-11 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England Tynemouth, Northumberland
441 1994-07-01 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) England Titchwell, Norfolk
440 1994-03-18 * Bøffeland (Bucephala albeola) England Colwick CP, Nottinghamshire
439 1994-03-10 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) England Pennington Flash, Greater Manchester
438 1994-01-01 * Kildire (Charadrius vociferus) Wales Holyhead, Anglesey
1993
437 1993-10-31 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England Winspit Valley, Dorset
436 1993-10-26 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) England Stiffkey, Norfolk
435 1993-10-20 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England St. Mary's, Scilly
434 1993-10-15 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England Tresco, Scilly
433 1993-10-14 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) England Tresco, Scilly
432 1993-10-13 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) England St. Martin's, Scilly
431 1993-09-18 Tredækker (Gallinago media) England Filey NCCP, North Yorkshire
430 1993-08-14 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Skotland North Ronaldsay, Orkney
429 1993-08-01 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England Western Approaches
428 1993-06-19 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Wales Cemlyn Bay, Anglesey
427 1993-05-30 * Orientsejler (Apus pacificus) England Cley, Norfolk
426 1993-05-30 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) England Walton-on-the-Naze, Essex (Category D)
425 1993-05-19 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England Gimingham, Norfolk
424 1993-05-15 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) England Fleet Pond, Hampshire
423 1993-05-14 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Trimley Marshes, Suffolk
422 1993-05-02 Hvid Stork (Ciconia ciconia) England West Sussex
421 1993-04-24 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) England Weybread, Suffolk
420 1993-04-21 * Steppevibe (Vanellus gregarius) England Cley Marshes, Norfolk
419 1993-01-23 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skotland Fraserburgh, Aberdeenshire
1992
418 1992-10-10 * Parulasanger (Setophaga americana) England St. Mary's, Scilly
417 1992-10-04 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England Davidstow, Cornwall
416 1992-10-01 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) England Various rough date
415 1992-09-27 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) England Flamborough Head, East Yorkshire
414 1992-09-24 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Skotland North Ronaldsay, Orkney
413 1992-09-19 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) England Inner Farne, Northumberland
412 1992-09-05 * Alaskaryle (Calidris mauri) Irland North Slob, Co. Wexford
411 1992-09-01 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) England Holme Dunes, Norfolk
410 1992-08-10 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England Porthgwarra, Cornwall
409 1992-08-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) England Cley Marshes, Norfolk
408 1992-08-02 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) England Cley Marshes, Norfolk
407 1992-06-09 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) England Spurn, East Yorkshire
406 1992-06-06 Sort Glente (Milvus migrans) England Durlston CP, Dorset
405 1992-06-04 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England Trimley, Suffolk
404 1992-06-04 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) England Trimley, Suffolk
403 1992-05-25 Brillesanger (Curruca conspicillata) England Filey, North Yorkshire
402 1992-05-03 * Kohejre (Bubulcus ibis) England Rickmansworth, Hertfordshire
401 1992-04-27 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) England Radley GP, Oxfordshire
400 1992-03-28 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skotland Lerwick, Shetland
1991
399 1991-12-26 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England Walcott, Norfolk
398 1991-12-01 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Newgale, Pembrokeshire
397 1991-11-10 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Skotland St. Andrews, Fife
396 1991-10-19 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) England Flamborough Head, East Yorkshire
395 1991-10-15 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England Porth Hellick, St. Mary's, Scilly
394 1991-10-12 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) England St. Mary's, Scilly
393 1991-10-10 * Alpesejler (Tachymarptis melba) England St. Mary's, Scilly
392 1991-09-29 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skotland Brora, Highland
391 1991-09-21 * Prærietrane (Antigone canadensis) Skotland Exnaboe, Shetland
390 1991-09-18 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England East Soar, Devon
389 1991-09-03 * Lille Gulbug (Iduna caligata) England Spurn, East Yorkshire
388 1991-09-01 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) England Hartlepool, Cleveland
387 1991-07-29 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Beacon Ponds, Kilnsea, East Yorkshire
386 1991-07-27 Vagtel (Coturnix coturnix) England Martin Down, Hampshire
385 1991-07-11 Rovterne (Hydroprogne caspia) England Norfolk
384 1991-06-21 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Reclamation Pond, Cleveland
383 1991-06-04 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) England Rye Harbour, East Sussex
382 1991-06-02 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) England Hanningfield Reservoir, Essex
381 1991-06-01 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) England Slapton Ley, Devon
380 1991-05-15 * Lærkespurv (Chondestes grammacus) England Waxham, Norfolk
379 1991-05-10 Engsnarre (Crex crex) Skotland Balranald, North Uist, Outer Hebrides
378 1991-03-30 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Skotland Hermaness, Unst, Shetland
377 1991-03-02 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Wales Holyhead Harbour, Anglesey
376 1991-02-17 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Grantown-on-Spey
375 1991-02-16 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Grantown-on-Spey
374 1991-02-15 Strømand (Histrionicus histrionicus) Skotland Wick River, Highland
373 1991-02-03 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Marton Mere, Lancashire
372 1991-01-20 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) England Stodmarsh, Kent
371 1991-01-13 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Skotland Auchenreoch Loch, Dumfries and Galloway
370 1991-01-01 * Snegås (Anser caerulescens) England Lancashire
1990
369 1990-12-10 * Sneugle (Bubo scandiacus) England Wainfleet, Lincolnshire
368 1990-11-18 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) England Kirkby Moor, Lincolnshire
367 1990-11-17 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) England Dungeness, Kent
366 1990-11-03 Biæder (Merops apiaster) England Tresco, Scilly
365 1990-10-20 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) England St. Mary's, Scilly
364 1990-10-20 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England Scilly
363 1990-10-12 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England Tresco, Scilly
362 1990-10-11 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England St. Mary's, Scilly
361 1990-10-10 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) England St. Mary's, Scilly
360 1990-10-10 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) England St. Mary's, Scilly
359 1990-10-05 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England Sandringham, Norfolk
358 1990-10-01 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) England St. Mary's, Scilly
357 1990-09-22 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) England Kenidjack Valley, Cornwall
356 1990-07-29 * Sort Stork (Ciconia nigra) England Ellough, Suffolk
355 1990-07-28 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Pilling Lane Ends, Lancashire
354 1990-07-17 * Klireryle (Calidris himantopus) England Cliffe Pools, Kent
353 1990-07-08 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) England Newhaven, East Sussex
352 1990-06-24 * Blåvinget And (Spatula discors) England Cley Marshes, Norfolk
351 1990-06-23 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) England Lundy Island, Devon
350 1990-06-10 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England Slimbridge, Gloucestershire
349 1990-06-09 * Træsvale (Tachycineta bicolor) England Porth Hellick, St. Mary's, Scilly
348 1990-06-02 * Alpejernspurv (Prunella collaris) England Alum Bay, Isle of Wight
347 1990-05-22 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) Skotland Loch of Spiggie, Shetland
346 1990-05-19 Savisanger (Locustella luscinioides) England Hickling Broad, Norfolk
345 1990-04-07 * Tophejre (Ardeola ralloides) England St. Mary's, Scilly
344 1990-03-24 * Skadegøg (Clamator glandarius) England Dawlish Warren, Devon
343 1990-03-10 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Drift Reservoir, Cornwall
342 1990-03-10 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England Hayle Estuary, Cornwall
341 1990-03-10 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) England Stratton, Cornwall
340 1990-03-01 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) England Wembury, Devon
339 1990-02-25 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) England Bigwaters NR, Northumberland
338 1990-02-24 * Terekklire (Xenus cinereus) England Blyth, Northumberland
337 1990-02-14 * Rustdrossel (Turdus naumanni) England Chingford, Essex
336 1990-01-14 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Barrow-in-Furness, Cumbria
335 1990-01-14 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) England Brothers Water, Cumbria
334 1990-01-13 Sortbrun And (Anas rubripes) Skotland Lochwinnoch, Clyde
333 1990-01-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Cantley, Norfolk
1989
332 1989-12-07 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Portland, Dorset
331 1989-10-17 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) England St. Agnes, Scilly
330 1989-10-15 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) England Holkham Pines, Norfolk
329 1989-10-11 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England St. Martin's, Scilly
328 1989-10-01 Kærsanger (Acrocephalus palustris) England St. Mary's, Scilly
327 1989-10-01 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England St. Agnes, Scilly
326 1989-09-24 Hvepsevåge (Pernis apivorus) England Portland Bill, Dorset
325 1989-09-02 Odinshane (Phalaropus lobatus) England
324 1989-08-29 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Staines Reservoir, Surrey
323 1989-08-28 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Drift Reservoir, Cornwall
322 1989-08-27 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England Scillonian III Pelagic, Western Approaches
321 1989-08-27 Sabinemåge (Xema sabini) England Scillonian III Pelagic, Western Approaches
320 1989-08-27 * Storskråpe (Ardenna gravis) England Scillonian III Pelagic, Western Approaches
319 1989-08-27 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Scillonian III Pelagic, Western Approaches
318 1989-08-27 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England Scillonian III Pelagic, Western Approaches
317 1989-08-20 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) England Great Wakering, Essex
316 1989-07-29 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Minsmere, Suffolk
315 1989-07-15 Flodsanger (Locustella fluviatilis) England Boughton Fen, Norfolk
314 1989-07-01 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) England Brownsman, Farne Islands, Northumberland
313 1989-06-03 * Ellekrage (Coracias garrulus) England East Budleigh Common, Devon
312 1989-05-20 Kærløber (Calidris falcinellus) England Berney Marshes, Norfolk
311 1989-05-20 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) England Sunderland, Tyne & Wear
310 1989-05-14 Silkehejre (Egretta garzetta) England Welney, Norfolk
309 1989-05-13 * Segland (Mareca falcata) England Cley Marshes, Norfolk (Category D)
308 1989-04-29 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) England Cley Marshes, Norfolk
307 1989-04-22 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Wales Roch, Pembrokeshire
306 1989-04-20 Pungmejse (Remiz pendulinus) England Minsmere, Suffolk
305 1989-04-14 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) England Barn Elms Reservoir, London
304 1989-03-26 Skovhornugle (Asio otus) England Stodmarsh, Kent
303 1989-02-26 Prærieterne (Sterna forsteri) Wales Inland Sea, Anglesey
302 1989-02-26 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Wales Criccieth, Gwynedd
301 1989-02-11 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) England Larkfield, Kent
300 1989-02-04 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) England Billingham, Cleveland
1988
299 1988-11-13 Fjeldvåge (Buteo lagopus) England Gedgrave Marshes, Suffolk
298 1988-10-27 Rød Glente (Milvus milvus) England Scilly
297 1988-10-26 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) England Tresco, Scilly
296 1988-09-25 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England Portland Bill, Dorset
295 1988-08-22 * Purpurhejre (Ardea purpurea) England Holkham Freshmarsh, Norfolk
294 1988-08-04 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skotland Highland
293 1988-08-04 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Highland
292 1988-08-04 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Highland
291 1988-08-02 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Skotland Highland
290 1988-08-02 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Highland
289 1988-07-27 Tejst (Cepphus grylle) Skotland Handa Island, Highland
288 1988-06-11 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) England Cley Marshes, Norfolk
287 1988-05-28 Aftenfalk (Falco vespertinus) England Hickling Broad, Norfolk
286 1988-04-24 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) England Landguard, Suffolk
285 1988-04-16 Hærfugl (Upupa epops) England Portland, Dorset
284 1988-04-12 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) England Oreham Common, West Sussex
283 1988-01-24 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) England Slimbridge, Gloucestershire
282 1988-01-24 Dværggås (Anser erythropus) England Slimbridge, Gloucestershire
1987
281 1987-12-12 Dværgfalk (Falco columbarius) England Roydon Common, Norfolk
280 1987-10-27 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) England St. Agnes, Scilly
279 1987-10-27 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Porthcressa Beach, St. Mary's, Scilly
278 1987-10-25 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Storbritannien Gugh, Scilly
277 1987-10-25 Vandrefalk (Falco peregrinus) England St. Mary's, Scilly
276 1987-10-24 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) England St. Mary's, Scilly
275 1987-10-24 * Storpiber (Anthus richardi) England St. Mary's, Scilly
274 1987-07-26 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Cley Marshes, Norfolk
273 1987-06-21 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) England Fingringhoe Wick, Essex
272 1987-05-31 * Stylteløber (Himantopus himantopus) England Holme, Norfolk
271 1987-04-26 * Damklire (Tringa stagnatilis) England Stodmarsh, Kent
1986
270 1986-10-11 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Abberton Reservoir, Essex
269 1986-09-02 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Breckland
268 1986-08-05 Lunde (Fratercula arctica) England Bempton Cliffs, North Yorkshire
267 1986-07-26 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England Cley Marshes, Norfolk
266 1986-06-22 Lærkefalk (Falco subbuteo) England Thursley Common, Surrey
265 1986-05-30 * Triel (Burhinus oedicnemus) England Weeting Heath, Norfolk
264 1986-02-18 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) England Mersea Island, Essex
263 1986-01-01 * Høgesanger (Curruca nisoria) England Walsey Hills, Cley, Norfolk
262 1986-01-01 Provencesanger (Curruca undata) England Felixstowe Ferry, Suffolk
1985
261 1985-11-03 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) England Westleton, Suffolk
260 1985-10-27 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Alton Water, Suffolk
259 1985-09-22 Hvidklire (Tringa nebularia) England Alton Water, Suffolk
258 1985-09-07 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) England Dunwich, Suffolk
257 1985-07-28 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England Minsmere, Suffolk
256 1985-06-02 Skestork (Platalea leucorodia) England Minsmere, Suffolk
255 1985-04-20 Atlingand (Spatula querquedula) England Minsmere, Suffolk
1984
254 1984-09-09 Sølvhejre (Ardea alba) England Minsmere, Suffolk
253 1984-09-09 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England Minsmere, Suffolk
252 1984-09-04 Isfugl (Alcedo atthis) England Little Wenham, Suffolk
251 1984-06-23 Mallemuk (Fulmarus glacialis) England Cromer, Norfolk
250 1984-05-21 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) England Landguard, Suffolk
249 1984-01-14 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) England Alton Water, Suffolk
248 1984-01-14 Blisgås (Anser albifrons) England Alton Water, Suffolk
247 1984-01-01 Bynkefugl (Saxicola rubetra) England Minsmere, Suffolk
1983
246 1983-10-08 Mosehornugle (Asio flammeus) England Landguard, Suffolk
Annoncer