VP Artsliste

VP Artsliste

Adam Selmeczi Kovacs

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Adam Selmeczi Kovacss kryds

Dette er Adam Selmeczi Kovacss VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2019-06-18 Corse - Aghione Frankrig
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1997-05-01 Schneeberg Østrig
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1999-08-01 Gorgeny - Mezohavas Rumænien
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2009-06-17 IIvaara Finland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2022-05-17 Stepantsminda Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2009-06-17 Kiilopaa Finland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2009-06-17 Kuusamo area Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2022-05-16 Kazbegi Georgien
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2014-07-09 Galicica National Park Makedonien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2017-03-12 Km81 Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2006-03-31 Sousse Tunesien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2019-04-12 Mallorca Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2017-03-10 Amram's pillar Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2019-03-31 Paphos Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2018-02-26 Sidi Yahya - Zaer Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2019-08-20 Chropyne Tjekiet
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 1996-11-20 Ferto, Borsodi-dulo Ungarn
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1992-02-22 Kiskunsag, Kelemen-szek Ungarn
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2004-03-07 Doniaburen Holland
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2018-03-25 Moerbeke Belgien
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-02-12 Kardoskut Ungarn
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 1992-03-28 Kiskunsag, Feher-szek Ungarn
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2002-11-21 Szekesfehervar Ungarn
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1992-07-31 Dobrodgea, Istria Rumænien
53 X * Moskusand (Cairina moschata) 2021-10-13 Tenerife Spanien
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2015-10-17 Corvo Azorerne
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2008-03-12 Kiskunsag, Apaj Ungarn
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2015-10-15 Corvo, Caldeirao Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2016-10-11 Terceira - Cabo da Praia Azorerne
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2006-04-02 Douz Tunesien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1990-03-17 Tapioszecso, fishponds Ungarn
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-09-19 Nagykanizsa Ungarn
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 Lille Bjergand (Aythya affinis)
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2009-06-18 Varanger - Vadso Norge
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2009-06-18 Varanger - Komagvaer Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1992-09-24 God, Danube 1671 rkm Ungarn
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-10-16 Corvo, New harbour Azorerne
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1990-12-01 God, Danube 1672 rkm Ungarn
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2020-02-01 Musselburgh, Esk mouth Skotland
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 1989-12-21 God, Danube 1673 rkm Ungarn
94 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 1990-11-25 God, Danube 1673 rkm Ungarn
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2016-02-13 Den Helder Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2019-12-28 Bleiswijk, Rottemeren Holland
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-12-28 Berkel en Rodenrijs, Groenzoom Holland
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1999-01-16 Nagymaros, Danube 1693 rkm Ungarn
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2018-02-27 Agadir Marokko
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1991-04-16 God, Jancsi-hegy (nest with 2 eggs) Ungarn
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2006-04-03 Ghidma Tunesien
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2017-03-15 Neot Hakkikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2015-10-18 Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1991-08-03 Athen, Akropolis Grækenland
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2018-01-22 Caleta da Fuste, Fuerteventura Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 1991-08-05 Mykene Grækenland
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2006-04-03 Tamerza Tunesien
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 1990-07-04 Kiskunsag, Apaj Ungarn
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2018-01-22 Tindaya, Fuerteventura Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2017-03-13 Nizzana - Ezuz Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2019-10-11 Estuario de Tejo Portugal
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2005-05-13 Balmazujvaros, Magdolna (1st for Hungary!) Ungarn
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2016-10-12 Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2018-02-22 Tagdilt Marokko
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2006-04-02 Pipeline road Tunesien
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2017-03-14 Queziot Israel
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2017-03-11 Ovda valley Israel
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2017-03-09 Eilat - Km19 Israel
143 X Klippedue (Columba livia) 1991-08-07 Meteoras Grækenland
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 1989-04-28 God (Fenyves) Ungarn
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 1989-02-11 God (Fenyves) Ungarn
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2021-10-13 Tenerife, Erjos Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2021-10-13 Tenerife, Erjos Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2017-11-21 Toszeg Ungarn
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2022-09-16 Maspalomas Spanien
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1993-06-20 Istanbul Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2017-03-17 Yotvata Israel
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2018-02-26 Casablanca Marokko
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2018-10-26 Corvo - Ribeira Da Ponte Azorerne
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2006-04-05 Menzel Temine Tunesien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2018-05-03 Luxor - Crocodile island Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2019-01-19 Jahra pools reserve Kuwait
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2018-02-25 Kenitra Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 X * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus) 2022-03-13 Shirvan NP Aserbajdsjan
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2022-10-30 Hortobagy Ungarn
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2020-05-25 Apetlon Østrig
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2015-10-13 Sao Miguel Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1992-04-18 Hortobagy (Csecs) Ungarn
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1991-11-16 God, Danube 1671 rkm Ungarn
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1991-11-13 God, Danube 1673 rkm Ungarn
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1993-06-24 Tuz Gölü Tyrkiet
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1992-04-18 Hortobagy, Nagyivan Ungarn
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1992-07-29 Dobrodgea, Istria Rumænien
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2017-03-09 Eilat Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2019-01-16 Jahra pools reserve Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 1992-04-25 Kiskunsag (Feher-szek - 3rd for Hungary) Ungarn
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2019-01-14 Sulaybiya pivot fields Kuwait
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-29 Hortobagy Ungarn
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-29 Kiskunsag, Apaj Ungarn
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2016-10-11 Terceira - Cabo da Praia Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2019-01-13 Al-Hassania Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2017-03-09 Eilat - North Beach Israel
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2007-11-19 Hortobagy - Nagyivan (1st record for Hungary) Ungarn
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2019-12-27 Schagen / Kolhorn Holland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1996-05-01 Hortobagy - Viragoskut /last record for us :-( Ungarn
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 1990-05-19 God, Danube 1673 rkm (first danubian data for us) Ungarn
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1990-08-22 Szeged, Feher-to Ungarn
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-05-26 Hortobagy - Rokas (1st record for Hungary) Ungarn
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2006-07-15 Hajduszoboszlo (1st record for Hungary) Ungarn
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2004-03-05 Lauwersoog Holland
247 Bairdsryle (Calidris bairdii)
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2016-10-19 Flores - Faja Grande Azorerne
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2004-09-30 Kiskunsag Ungarn
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2003-09-01 Dinnyes Ungarn
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-11-02 Kiskunsag, Apaj Ungarn
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2004-03-04 Veerse-Meer Holland
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2016-10-12 Corvo - Caldeirao Azorerne
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2015-10-22 Corvo (Lapa fields) Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2004-08-13 Kaba, Cukorgyar Ungarn
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2007-04-28 Pusztaszer - Budos-szek Ungarn
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1992-08-02 Dobrodgea, Istria Rumænien
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2005-10-16 Hatvan Ungarn
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2015-10-14 Mosteiros Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2006-10-12 Hortobagy Ungarn
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1992-04-25 Kiskunsag, Kelemen-szek Ungarn
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2019-01-13 Sulaibikhat Kuwait
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1993-06-30 Palmyra Syrien
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1992-08-04 Dobrodgea, Istria Rumænien
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 Ismåge (Pagophila eburnea)
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2001-08-24 Veroce, Danube (3rd record for Hungary) Ungarn
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2006-04-01 Tyna Tunesien
293 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1990-04-30 Duna, God (1670 rkm) Ungarn
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2021-12-13 Zeebrugge Belgien
299 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2002-07-20 Hortobagy (3rd record for Hungary) Ungarn
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-04-06 Kelibia Tunesien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-05-14 Retszilas, Fishponds (gull colony) Ungarn
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1992-06-01 Hortobagy, Fenyes (1st record for Hungary) Ungarn
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2017-03-09 Eilat - North Beach Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2018-04-30 Hurghada Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2004-03-03 Tiel Holland
310 X Svartbag (Larus marinus) 1994-09-14 Soest Holland
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2018-03-01 Akhfennir Marokko
312 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-06-18 Kiberg Norge
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2004-03-03 Rotterdam - Schiedam Holland
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2017-03-18 Aquaba Jordan
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 1990-08-24 Szeged, Feher-to Ungarn
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1991-06-21 Kiskunsag, Apaj (puszta) Ungarn
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1992-03-28 Kiskunsag, Feher-szek Ungarn
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2018-05-04 Red Sea near Hurghada Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2018-04-30 Hurghada Egypten
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1989-08-31 God, Danube 1673 rkm Ungarn
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2019-10-13 Terceira, Angra de Heroísmo Azorerne
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2018-05-04 Red Sea near Hurghada Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 1994-09-18 't Kiekgat Holland
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1990-05-20 Dinnyes, Ferto Ungarn
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-09-05 Szeged, Feher-to Ungarn
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1999-10-07 Tata, Oreg-to Ungarn
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1990-07-30 Balaton, Balatonszabadi strand Ungarn
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-08-15 Biharugra - Geszt, fishponds Ungarn
351 X Søkonge (Alle alle) 2016-11-20 Texel - Nioz haven Holland
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2009-06-18 Hornoya Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 2004-03-06 Lauwersoog Holland
354 X Alk (Alca torda) 2009-06-18 Hornoya Norge
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-06-14 Helsinki Finland
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2009-06-18 Hornoya Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1990-11-10 Szodliget (Danube, 1674 rkm) Ungarn
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1990-12-02 God, Danube 1670 rkm Ungarn
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer) 2004-06-06 Kiskunlachaza, Jeges-to Ungarn
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2009-06-18 Varanger - Varangerbotn Norge
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2016-10-19 Between Corvo and Flores Azorerne
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2009-06-18 Hornoya Norge
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1991-08-06 Aegina - Poros - Hydra Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2003-10-01 Bilbao Spanien
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2017-10-13 Corvo Azorerne
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2016-10-15 Corvo Azorerne
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1991-08-06 Aegina - Poros - Hydra Grækenland
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2019-04-12 Cap de Ses Salines, Mallorca Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2021-10-14 La Gomera ferry Spanien
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2022-09-16 Off Gran Canaria Spanien
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 2009-06-18 Hamningberg Norge
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2017-03-11 Eilat - South beach Israel
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1990-08-22 Szeged, Feher-to Ungarn
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2000-08-08 Kaprije Kroatien
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 X * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus) 2018-02-21 Oued Massa Marokko
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2019-10-01 Gaggiano Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2018-02-27 Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-01-22 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 * Krabbehejre (Butorides virescens)
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2017-03-09 North Beach Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1990-05-20 Dinnyes, Ferto Ungarn
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2016-10-19 Flores - Santa Cruz Azorerne
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2017-03-09 Eilat - North Beach Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1992-07-29 Istria Rumænien
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1992-08-01 Istria Rumænien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2006-04-05 Korba Tunesien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2022-05-17 Stepantsminda Georgien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1991-08-07 Meteoras Grækenland
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2003-10-01 Torrecilla en Cameros Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1991-08-07 Meteoras Grækenland
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-11-08 Bosarkany - Nyirkai-Hany Ungarn
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1994-05-18 Ipoly-valley (Dregelypalank) Ungarn
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2017-03-10 Amram's pillar Israel
493 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1990-07-06 Borzsony, Marianosztra Ungarn
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1991-10-20 Tatras Slovakiet
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2018-02-22 Ouarzazate Marokko
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2010-05-29 Svinita Rumænien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2019-10-16 Corvo Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2008-08-28 Hortobagy - Angyalhaza Ungarn
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 1994-06-02 Ipoly-valley (Dregelypalank) Ungarn
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2022-01-25 Luxor Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1989-11-17 Szod, Szolosok Ungarn
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
522 X Dværghornugle (Otus scops)
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-04-01 Mavrokolympos Dam Cypern
524 Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1992-07-07 Borzsony, Marianosztra Ungarn
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2018-02-23 Ouaklim Marokko
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco)
529 X Maghreb Natugle (Strix mauritanica) 2018-03-02 Marokko
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2017-03-15 Dead Sea area Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2000-01-28 Zemplen, Palhaza-Rostallo Ungarn
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2009-06-14 Nokela Finland
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2009-06-15 Liminka Finland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1993-11-10 Schneeberg Østrig
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 1990-08-21 Szeged, Kamaratoltes Ungarn
536 Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus) 1989-01-29 God (Fenyves) Ungarn
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1992-01-11 Fulopszallas (puszta) Ungarn
539 X Kapugle (Asio capensis) 2018-02-25 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2019-01-14 Sulaybiya pivot fields Kuwait
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1990-05-12 Farmos, Fishponds Ungarn
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2017-03-15 Jerusalem - Gazella valley Israel
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2017-03-09 Eilat - North Beach Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2018-05-04 Luxor Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2017-03-09 Eilat - Km19 Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2018-05-03 Luxor - Crocodile island Egypten
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1999-08-02 Gorgenyi-havasok Rumænien
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1989-02-16 God (Fenyves) Ungarn
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1989-04-15 God, Danube 1670 rkm Ungarn
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1989-02-26 God, nyaralok Ungarn
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1989-04-01 Matrafured, near MTA site Ungarn
565 X * Guldspætte (Colaptes auratus) 2016-10-20 Corvo - Fojo Azorerne
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1991-03-29 Szod, Pepita-forest Ungarn
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2019-10-11 Casais da Serra (only heard) Portugal
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2006-04-04 Beni M' Tir Tunesien
570 X Gråspætte (Picus canus) 1991-03-02 Szodliget, Fahid (Szod-Rakos-patak) Ungarn
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-04-04 Maktar Tunesien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 X * Amurfalk (Falco amurensis) 2006-07-11 Jaszsag (1st accepted Hungarian record) Ungarn
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2017-07-19 Vis Island - Komiza Kroatien
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2006-04-03 Chebika Tunesien
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 1989-08-06 God, OVIT Ungarn
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-03-20 Vidoy Færøerne
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1991-09-08 God, Danube 1673 rkm Ungarn
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2021-10-16 Tenerife Spanien
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2018-02-07 Bruxelles - Laarbeekbos Belgien
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2015-10-18 Corvo (Lighthouse valley) Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2018-02-21 Oued Massa Marokko
598 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2019-01-13 Fintas park Kuwait
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1990-06-03 God, near OVIT Ungarn
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1991-08-05 Korinthos Grækenland
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Corvo - Lapa fields Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2017-10-15 Corvo, Tennessee valley Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2015-10-17 Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2015-10-15 Corvo (Fojo) Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2009-06-16 Valtavaara Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2018-10-29 Barroca Portugal
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1991-10-19 High Tatras Slovakiet
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2003-10-01 Logrono Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1993-05-01 Schneeberg Østrig
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2017-03-08 Eilat Israel
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2006-04-02 Bir Soultane Tunesien
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2017-03-16 En Gedi Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2019-01-14 Green island Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2010-05-29 Alduna Rumænien
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2009-06-17 Lake Inari area Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 X * Caspian Tit (Poecile hyrcanus) 2022-03-03 Mastail area Aserbajdsjan
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2006-04-04 Maktar Tunesien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2018-11-19 Szeged - Feher-to Ungarn
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2006-04-02 Pipeline road Tunesien
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2006-04-02 Douz Tunesien
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2006-04-02 Pipeline road Tunesien
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2006-04-02 Pipeline road Tunesien
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2019-01-18 Kabd reserve Kuwait
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 1989-04-02 God, Debegio Ungarn
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2006-04-01 El Hamma Tunesien
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2018-02-22 Ouarzazate Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2004-03-06 Schiermonnikoog Holland
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1993-06-30 Palmyra Syrien
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1993-06-24 Derinkuyu - Göreme Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1992-08-04 Dobrodgea, Istria Rumænien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2006-04-01 Kelibia Tunesien
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 1993-06-24 Tuz Gölü Tyrkiet
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2019-01-13 Fintas park Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2018-01-01 Fuerteventura Spanien
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1993-06-25 Iskenderun Tyrkiet
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2006-04-05 Zaghouan Tunesien
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2018-02-27 Essouaria Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1991-08-07 Meteoras Grækenland
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2017-03-09 Eilat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1991-08-05 Korinthos Grækenland
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2015-10-18 Corvo Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2017-03-09 Eilat - Doum Palms Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1995-06-01 Schneeberg Østrig
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2017-03-09 Amram's pillar Israel
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2007-11-01 Szeged Ungarn
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2016-10-03 Budapest - Gellérthegy Ungarn
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-08 Apaj Ungarn
709 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-01-05 Kiskunsag, Bugyi Ungarn
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2019-01-16 Jahra pools reserve Kuwait
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2021-10-12 Tenerife Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2022-05-14 Ananuri Georgien
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2009-06-01 Veikkola Finland
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2009-06-20 Neiden Norge
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2017-03-16 Zohar junction area Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2005-05-19 Hortobagy, Borsos Ungarn
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1992-07-30 Dobrodgea, Istria Rumænien
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2009-06-14 Myullyu Kangas Finland
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1993-06-20 Istanbul - Ataköy Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2006-04-01 Gabes Tunesien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1993-06-25 Iskenderun Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2017-06-03 Jovici Kroatien
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2017-06-03 Slivnica Kroatien
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1997-09-05 Palouki Grækenland
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 1993-07-02 Ugarit Syrien
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2019-09-29 Lucca Italien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2017-03-10 Yotvata Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2006-04-02 Matmata - Douz Tunesien
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2019-01-15 Abdally / Budai farm Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 Mestersanger (Curruca hortensis)
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2017-03-10 Yotvata Israel
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2019-01-15 Jahra east outfall Kuwait
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2018-02-24 Merzouga Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2019-06-19 Corse - Vivario Frankrig
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2019-06-16 Corse - Pietra-Tonda Frankrig
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2019-04-13 Boquer valley, Mallorca Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2018-02-24 Merzouga Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2006-04-03 Chebika Tunesien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2006-03-31 Sousse Tunesien
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2019-06-16 Corse - Pietra-Tonda Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2019-01-15 Jahra east outfall Kuwait
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2017-03-09 Amram's pillar Israel
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2017-03-12 Wadi Yahel Israel
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2019-09-30 Lago Maggiore - S' Anna Italien
785 X * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) 2019-09-30 Lago Maggiore - S' Anna Italien
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2019-06-17 Corse - Restonica valley Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-30 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1991-08-05 Mykene Grækenland
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2022-03-05 Lerik canyon Aserbajdsjan
798 X Murløber (Tichodroma muraria)
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2018-10-28 Lisbon - Belém Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2019-01-15 Jahra farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis)
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 1990-08-24 Szeged, Ferto Ungarn
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2017-03-09 Eilat - North Beach Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2009-06-15 Kalajoki (4th record for Finland) Finland
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 X * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) 2015-10-15 Corvo (Fojo) Azorerne
817 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2015-10-17 Corvo Azorerne
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2015-10-20 Corvo Azorerne
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Corvo, Fojo Azorerne
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-16 Corvo - Ribeira Da Ponte Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1992-04-04 Kiskunsag, Fulopszallas Ungarn
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-03-03 Debrecen (1st for Hungary!) Ungarn
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-01-13 Oud-Turnhout, Antwerp Belgien
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2015-10-17 Corvo Azorerne
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2017-03-10 Hai Bar Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2019-06-16 Corse - Macinaggio Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 1990-08-14 Ferto, ringing camp Ungarn
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1990-08-14 Ferto, ringing camp Ungarn
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 1993-06-24 Göreme, Kappadokia Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-02-13 Hoogwoud Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2009-06-16 Konttainen Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2022-05-14 Ananuri Georgien
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1989-04-08 God, Fenyves Ungarn
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2006-04-04 Chambi Tunesien
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2022-05-17 Mt. Kuro Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1990-07-27 Badacsony Ungarn
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1991-08-07 Meteoras Grækenland
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2018-01-22 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-01-14 Sulaybiya pivot fields Kuwait
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1992-08-01 Dobrodgea, Istria Rumænien
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2017-03-09 Amram's pillar Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2006-04-01 El Hamma Tunesien
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2002-06-24 Logroño / La Rioja Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1993-06-24 Ürgüp Tyrkiet
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2019-03-31 Mavrokolympos Dam Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-05-05 Cheia - Dobrodgea Rumænien
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2006-04-02 Pipeline road Tunesien
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2017-03-10 Amram's pillar Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2006-04-02 Matmata Tunesien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2006-04-03 Dguache Tunesien
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1993-06-26 Benyamin Syrien
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2006-04-02 Matmata Tunesien
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1993-07-01 Palmyra Syrien
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2019-01-16 Doha spit Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1990-03-31 Visegrad, Apatkut Ungarn
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2018-05-03 Luxor - Crocodile island Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2017-03-09 Eilat - Km19 Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2003-10-01 Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2017-03-18 Eilat - Northern date plantation Israel
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2006-04-02 Pipeline road Tunesien
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1993-06-29 Maaloula Syrien
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1993-06-24 Göreme, Kappadokia Tyrkiet
907 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2010-01-02 Somosko Slovakiet
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2019-01-13 Fintas park Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2018-10-29 Barroca Portugal
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2018-10-29 Porto Alto Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2020-03-08 Rio Velez, near Malaga Spanien
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2019-09-29 Massaciuccoli Italien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2019-01-13 Al-Shaheed park Kuwait
921 X * Muskatfinke (Lonchura punctulata) 2019-10-11 Benavente Portugal
922 X * Dominikanerenke (Vidua macroura) 2019-10-11 Benavente Portugal
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1991-10-21 Tatras Slovakiet
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals Danmark
925 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
926 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2018-03-20 Kisujszallas - 1st for Hungary Ungarn
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 X * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) 2020-02-01 Northumberland, Prestwick Carr England
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1992-05-14 Hortobagy (3rd record for Hungary) Ungarn
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2020-11-08 Bugyi - puszta Ungarn
936 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1993-06-29 Maaloula Syrien
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-01-23 Costa Calma, Fuerteventura Spanien
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2015-10-17 Corvo Azorerne
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1994-09-18 Voorne Holland
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2018-01-22 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2021-10-13 Tenerife, Las Lajas Spanien
950 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2022-09-19 Inagua Spanien
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2009-06-17 Utsjoki - Kaamanem Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2015-10-01 Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2022-05-19 Toria Georgien
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2018-02-21 Oukaimeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1993-06-29 Maaloula Syrien
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2022-03-07 Gobustan area Aserbajdsjan
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1993-06-23 Bolu Dag Tyrkiet
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2022-05-17 Mt. Kuro Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2017-03-16 Wadi Salvatore Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1993-07-01 Palmyra Syrien
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1991-01-19 Fulopszallas (near Zab-szek) Ungarn
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1993-11-10 Losenheim, Schneeberg Østrig
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2009-06-18 Varanger Norge
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-06-22 Siekkinen - Syötelkya Finland
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1990-09-05 God (Alsogod) Ungarn
976 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2019-06-23 Villach - Dobratsch Østrig
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2019-06-18 Corse - Restonica valley Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2022-03-02 Shirvan NP Aserbajdsjan
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2017-03-11 Wadi Yahel Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2015-10-13 Ponta Delgada Azorerne
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1993-11-16 Ipoly-valley (Ipolytolgyes) Ungarn
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1991-12-30 Kiskunsag, Apaj Ungarn
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2011-11-05 Hortobagy (3rd record for Hungary) Ungarn
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1990-03-31 Visegrad (Apatkut) Ungarn
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1993-06-24 Ürgüp Tyrkiet
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2017-03-11 Wadi Yahel Israel
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
996 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2017-03-16 Wadi Salvatore Israel
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2006-04-01 Gabes Tunesien
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2009-06-16 Near Kuusamo (Junttilantie) Finland
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2009-06-17 IIvaara Finland
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1993-06-20 Svilengrad Bulgarien
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Corvo - Power station Azorerne
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2018-10-16 Corvo - Lapa fields Azorerne
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2016-10-16 Corvo - Poco de Agua Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2018-10-17 Corvo Azorerne
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1029 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 2015-10-19 Corvo (Rib. de Ponte) Azorerne
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2017-10-20 Corvo, lower lapa fields Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2015-10-21 Corvo (Lighthouse valley & Middle fields) Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2017-10-20 Corvo, Rib. de Cancelas Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-15 Corvo - Ribeira Da Ponte Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2015-10-18 Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2017-10-19 Corvo, Rib. da Ponte Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2017-10-22 Corvo, Lighthouse valley Azorerne
1041 X * Ildsanger (Setophaga fusca) 2017-10-18 Corvo, Tennessee valley Azorerne
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2019-10-17 Corvo, Rib. do Cerrado das Vacas Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2015-10-18 Corvo Azorerne
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2015-10-20 Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Corvo - Middle fields Azorerne
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 X * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) 2017-10-19 Corvos, Rib. de Cancelas Azorerne
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 X * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) 2018-10-15 Vila Do Corvo Azorerne
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2015-10-17 Corvo Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2017-10-18 Corvo, Lapa fields Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Corvo - Ribeira da Poco de Agua Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2015-10-16 Corvo (Middle fields) Azorerne
Annoncer